Çalışmayanlar için Bulgaristan Vizesi

Çalışmayanlar için Bulgaristan Vizesi Başvuru Süreci 2023

Çalışmayanlar için Bulgaristan vizesi almak çalışanlara göre daha zor olmaktadır. Herhangi bir gelir elde edilmediği için konsolosluk bu duruma şüpheli davranmaktadır. Bu yüzden Bulgaristan vize başvurusu sırasında Bulgaristan’dan geri dönüleceğini gösteren destekleyici belgeler ve varsa sponsor mutlaka Bulgaristan Konsolosluğu vize departmanına sunulmalıdır. Tüm Avrupa ülkeleri içerisinde çalışmayanlar için vize başvurularında vizem.net %91,8 onay oranı ile en yüksek akredite acentedir. Vizem.net’ten bilgi ve başvuru almak için 0850 241 1868 numarası ile ulaşılabilmektedir.

Çalışmayanlara Bulgaristan Vizesi Verilir Mi?

Çalışmayanlara Bulgaristan vizesi verilmektedir. Ancak çalışmayanların Bulgaristan vizesi alması için bir sponsor ya da yeterli finansal kaynak ibraz etmeleri gerekmektedir.

Çalışmayanlar için Bulgaristan Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışmayanlar için Bulgaristan vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli ve en az iki sayfası boş olan bir pasaport gereklidir.
 • Çalışmayanlar için Bulgaristan Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Vize başvurusu şahsen yapılıyor ise başvuru sahibinin başvuru formunu imzalaması gerekmektedir. Başvuru şahsen yapılmıyor ise ıslak imzalı bir vekalet formu ile başvuru formu teslim edilmelidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Uçak Rezervasyonu: Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonlarının bir kopyası gereklidir.
 • Konaklama Rezervasyonu: Seyahat süresince nerede kalındığını gösteren konaklama rezervasyonun bir kopyası gereklidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: QR kodu bulunan bir adet nüfus kayıt örneğinin alınması gereklidir. Vize başvurusunda sponsorun sunulduğu durumlarda sponsorun akrabalık derecesi nüfus kayıt örneğinde görülmelidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 ay içerisini gösteren banka hesap dökümleri alınmalıdır.
 • Ek Gelir Gösteren Belgeler: Tapu, ek hesap dökümü, araç ruhsatı ve kira gibi ek gelir gösteren belgelerin sunulması gereklidir.
 • Dilekçe: Vize başvuru sahibinin seyahati boyunca sponsor olacak kişi tarafından maddi olarak destekleneceğini belirten ıslak imzalı bir dilekçe yazılması gereklidir.

Çalışmayanlar için Bulgaristan Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayanlar için Bulgaristan vize talep dilekçesi resmi bir dil ile Bulgaristan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Dilekçenin içeriğinde neden çalışılmadığı belirtilmeli, freelance ya da serbest bir şekilde çalışılıyor ise bu sözleşme beyan edilmelidir. Vize başvuru sahibinin herhangi bir özel nedenden dolayı çalışmaması durumunda bu durum dilekçede belirtilmelidir. Serbest ya da freelance olarak çalışılıyor ise bu belgeler ile Bulgar vize talep dilekçesinde gösterilmelidir.

Ev Hanımları için Bulgaristan Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Ev hanımları için Bulgaristan vize talep dilekçesi genelde eşleri tarafından yazılmaktadır. Ev hanımlarının Bulgaristan vize talep dilekçesinde ne sebep ile çalışmadıkları belirtilmelidir. Aynı zamanda eşlerinin tüm finansal kaynakları Bulgaristan vize talep dilekçesinde yer almalıdır.

Ev hanımları için vize talep dilekçesi yazarken tüm finansal kaynakların, ek gelirlerin ya da sponsor bilgilerinin detaylı bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Bulgaristan vizesi ev hanımı olan kişilerin finansal bir kanıt sunmamaları durumunda verilmemektedir.

Çalışmayanlar için Alternatif Finansal Gelir Kaynakları Nelerdir?

Bulunması durumunda hazırlanması gereken çalışmayanlar için alternatif finansal gelir kaynakları aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvurusu için tapu fotokopisi
 • Vize başvurusu için araç ruhsatı
 • Sahibi olunan taşınmaz için kira sözleşmesi
 • Hisse senedi
 • Kredi kartı ekstreleri
 • Fatura ödemeleri

Çalışmayanlar için Kimler Bulgaristan Vize Sponsoru Olabilir?

Çalışmayanlar için birinci dereceden aile fertleri, Bulgaristan’da bulunan bir şirket ya da Bulgaristan’da bulunan bir eğitim kurumu vize sponsoru olabilmektedir. Uygun olan adaylar için vizem.net’in danışmanlık yapmış olduğu Bulgar firmalardan davetiye talep edilebilmektedir.

Bulgaristan Vizesi için Sponsor Olan Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vizesi için Sponsor olan kişinin hazırlaması gereken evraklar 3 gruba ayrılmaktadır.

 • Sponsor emekli ise
  • Emekli maaş hesap özeti: Son 3 ay içinde emekli maaşının yattığı bankadan banka imza sirküleri ve ıslak imza ile alınan seyahati karşılayacak kadar bakiyesi olan hesap özeti gereklidir.
  • Banka hesap dökümü: Emekli maaşı haricinde farklı bankalarda var ise hesap dökümleri alınmalıdır.
  • Ek gelir gösteren belgeler: Araç ruhsatı, taşınmaz kira geliri ve tapu gibi ek gelir gösteren belgelerin fotokopisi gereklidir.
  • Evlilik cüzdanı fotokopisi ya da nüfus kayıt örneği: Vize başvuru sahibi ile akrabalık bağını gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ya da evlilik cüzdanının olması gereklidir.
  • Sponsor dilekçesi: Sponsor olan kişinin bilgilerini, vize başvuru sahibi ile ilişkisi ve seyahat tarihlerini içeren Konsolosluğa hitaben bir dilekçe yazılmalıdır.
 • Sponsor çalışan ise
  • Sponsor dilekçe: Sponsor olan kişinin bilgilerini, vize başvuru sahibi ile yakınlığını ve seyahat tarihleri ve amacını belirten konsolosluğa hitaben bir dilekçe yazılmalıdır.
  • Maaş bordrosu: Islak imzalı ve kaşeli son 3 ayı içeren maaş bordrosu gereklidir.
  • Nüfus kayıt örneği ya da evlilik cüzdanı: Vize başvuru sahibi ile akrabalık bağını gösteren evlilik cüzdanı ya da tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin fotokopisi gereklidir.
  • Ek gelir gösteren belgeler: Olması durumunda kira sözleşmesi, tapu ve araç ruhsatının gösterilmesi gereklidir.
 • Sponsor işveren ise
  • Sponsor dilekçe: Konsolosluğa hitap eden sahibi olunan şirketin antetli kağıdına vize başvuru sahibi ile akrabalık derecesi, seyahat amacı, tarihleri ve sponsor olunacağını belirten bir dilekçe yazılmalıdır.
  • Banka hesap dökümü: Son 3 aylık şahsi banka hesap dökümlerinin alınması gereklidir.
  • Faaliyet belgesi: Şirketin elektronik ya da ıslak imzalı bir faaliyet belgesinin olması gereklidir.
  • İmza sirküleri: İmza sirkülerinin fotokopisinin alınması gereklidir.
  • Ek gelir gösteren belgeler: Olması durumunda kira sözleşmesi, araç ruhsatı ve tapu gibi ek gelirleri gösteren belgelerin ibraz edilmesi gereklidir.

Çalışmayana Bulgaristan Vizesi Almak Zor Mudur?

Çalışmayana Bulgaristan vizesi almak yeterli finansal kaynaklara sahip olunması ve sponsor gösterilmesi durumunda kolay olabilmektedir.

Kişinin Çalışma Belgeleri Olmadan Bulgaristan Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Kişinin çalışma belgeleri olmadan Bulgaristan vize başvurusu yapması mümkündür. Uygun olan adaylar için Bulgaristan’daki bir firmadan sponsorluk yazısı talep edilebilmektedir. Evraksız bir şekilde yapılacak Bulgaristan vize başvurusu için kişinin pasaportunun durumu ve daha önceden vize reddi alıp almadığı önem arz etmektedir.

Vizem.net uygun olan adaylar için Bulgaristan’dan bir firma ile sponsorluk anlaşması yapabilmektedir. Bu şekilde evraksız Bulgaristan vizesi almak kolay olmaktadır. Vizem.net’den evraksız Bulgaristan vizesi ile ilgili bilgi ve başvuru almak için 0850 241 1868 numarası ile iletişim sağlanabilmektedir.

İşsizler için Bulgaristan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İşsizler için Bulgaristan vize başvurusu VFS Global ofislerinden yapılabilmektedir. Türkiye’de VFS Global ofisleri İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Gaziantep, Bursa, Edirne ve Trabzon illerinde bulunmaktadır.

Vizem.net 81 ilde ikamet eden T.C. vatandaşları için danışmanlık hizmeti veren bir akredite acentedir. Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında onay oranı son 5 yılın ortalaması tüm Schengen ülkeleri için %98,8’dir.

Bulgaristan Vizesi için Gelir Bulunmuyorsa Nasıl Vize Başvurusu Yapılır?

Bulgaristan vizesi için gelir bulunmuyorsa vize başvurusu sponsor eşliğinde yapılmalıdır. Bulgaristan seyahati boyunca gün başına 50 Euro veya en az 500 Euro birikimi olmayan kişilerin Bulgaristan vizesini alabilmek için mutlaka sponsor eşliğinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bulgaristan vizesi almak için sponsor göstermek, ek gelir göstermek ya da banka hesabında belirli bir miktar para göstermek gereklidir. Bulgaristan vizesi için banka hesabı içerisinde en az 500 Euro ya da 500 euronun TL karşılığında para bulunması gereklidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: