Bulgaristan schengen vizesi

2023 Bulgaristan Schengen Vizesi Uygulamaları ve Giriş Kısıtlamaları

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne üye olan ancak Schengen ülke birliğine henüz üye olmayan ve Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Bulgaristan, 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasına katılmıştır ve 2022 yılının son dönemlerinde Schengen ülke birliğine katılması öngörülmektedir.

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin, Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Bulgaristan vizesi, Schengen özellikli bir vize değildir ve bu nedenle hamiline Schengen ülkelerine giriş hakkı sağlamaz.

Bulgaristan’a Giriş Kısıtlamaları Var Mıdır?

Bulgaristan’a giriş yaparken, kişinin Covid-19 durumunu gösteren belgeleri sunması gerekmektedir. Covid-19 durumu belirten belgeler olarak kişinin Bulgaristan’a varışından en fazla 72 saat önce yapılmış, Latin karakterleriyle yazılmış negatif sonuçlu bir COVID-19 PCR testi; veya Latince karakterlerle yazılmış, Bulgaristan’a varıştan en fazla 48 saat önce yapılmış bir negatif sonuçlu COVID-19 hızlı antijen testi; veya kişinin Bulgaristan’a varışından en az 11 gün ve en fazla 180 gün önce alınmış olan pozitif sonuçlu bir COVID-19 PCR veya hızlı antijen testi; ya da Covid–19 aşısının varıştan en az 14 gün önce yapıldığını belirten bir COVID-19 aşı sertifikası sunulması gerekir.

Bulgaristan’a yapılacak seyahatler için AstraZeneca (Vaxvezira), Janssen, Moderna (Spikevax) ya da Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Sinopharm, Sinovac ve Sputnik V aşıları kabul edilmektedir.

Ülkelerin Covid-19’a yönelik uyguladıkları seyahat kısıtlamaları tarihe göre değişebileceği için, seyahat tarihinden 3 gün önce güncel bilgilerin teyit edilmesi önerilmektedir.

Bulgaristan PCR Testi İstiyor Mu?

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin, Bulgaristan’a varış tarihinden en fazla 72 saat önce uygulanmış negatif sonuçlu bir COVID-19 PCR testi ya da Bulgaristan’a varış tarihinden en az 11 gün ve en fazla 180 gün önce yapılmış pozitif sonuçlu bir COVID-19 PCR testi sunması gerekmektedir.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye Girişte PCR Testi İsteniyor Mu?

Türkiye’ye yabancı bir ülkeden seyahat edecek olan herkesin, ülkeye varışından en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi ya da son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu ibraz etmesi gerekir.

Bulgaristan Sınırında PCR Testi Yaptırılabilinir Mi?

Bulgaristan’a Kırklareli’de bulunan Dereköy Sınır Kapısı üzerinden veya Edirne’de bulunan Hamzabeyli Sınır Kapısı ya da Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden seyahat etmek mümkündür. Bulgaristan’a seyahat ederken, Kapıkule Sınır Kapısı’nda PCR testi yaptırabilmek mümkündür.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilebilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gitmek mümkündür ancak ülkeler arası geçişte kullanılacak Schengen vizesinin çift girişli vize veya multi özellikli vize olması gerekir.

Tek Girişli Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Girilir Mi?

Hayır, tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmak mümkün değildir. Tek girişli Schengen vizesi hamilleri, yalnızca vize aldıkları Schengen ülkesine ya da farklı bir Schengen ülkesine giriş yapabilme hakkına sahiptir.

Schengen Ülkesinden Bulgaristan’a Girmek için Şartlar Nelerdir?

Schengen ülkesinden Bulgaristan’a girmek için, kişinin Schengen vizesinin en az çift girişli olması ya da kişinin geçerli bir Bulgaristan vizesi bulunması şartı vardır. Sözgelimi, çift girişli Schengen Yunanistan vizesine sahip bordo (umuma mahsus) pasaport hamili kişiler, önce Yunanistan’a giderek daha sonra Bulgaristan’a giriş yapabilir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilecekse Nelere Dikkat Edilmelidir?

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidilecek ise; vize başvuru sahibinin seyahat planına göre uygun olan vize türüne başvuru yapmaya dikkat etmek gerekmektedir. Schengen vizesi ile birden çok ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler, öncelikle vizeyi aldıkları Schengen ülkesine giriş yapmalıdır. Belirli bir süre içerisinde tek bir Schengen ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin, tek giriş vize türüne başvurması gerekir. Schengen bölgesine iki kez giriş yapmak isteyen kişilerin, çift giriş vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir. Schengen bölgesine ikiden çok kez giriş ve çıkış yapmak isteyen kişilerin, çoklu giriş vizesi alması gerekir.

Bulgaristan Schengen vizesi başvuruları için gerekli olan tüm evrakları hazırlayan kişiler, vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvurusu sırasında; tek giriş vizesi, çift giriş vizesi ve çoklu giriş vizesi gibi Bulgaristan vize türleri içerisinden kişiye uygun olanı seçilmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu Schengen Vizesi Veriyor Mu?

Hayır, Bulgaristan Konsolosluğu Schengen vizesi vermemektedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’da Kaç Gün Kalınabilir?

Schengen vizesi ile Bulgaristan’da, kişinin vize geçerlilik süresi dahilinde, 180 günlük bir periyot içerisinde en fazla 90 gün süreyle kalınabilir.

Schengen Üyesi Olmayan AB Ülkelerine Giderken Bulgaristan Üzerinden Giderken Vize Gerekli Midir?

Schengen üyesi olmayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine giderken, ülkelerin vize gerekliliklerine göre vize alınması gerekebilmektedir. Schengen bölgesine üye olmayan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri seyahatlerinde, hedef ülke Türkiye’den vize istemeyen Kuzey Makedonya ya da Kosova gibi bir ülke ise Bulgaristan transit vizesi alınmalıdır.

Başka ülkelere geçiş planlanan Bulgaristan seyahati için, dönüş aynı güzergah üzerinden yapılacak ise vize tipi mutlaka çift girişli olarak talep edilmelidir. Bulgaristan seyahati sırasında birçok başka ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin, vize başvurularında vize türünü Bulgaristan transit vizesi olarak seçmeye dikkat etmeleri gerekir.

Bulgaristan Üzerinden Makedonya’ya Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Evet, Bulgaristan üzerinden Makedonya’ya gitmek için Bulgaristan transit vize alınması gereklidir. Bulgaristan üzerinden Makedonya’ya araç ile gidilecek ise, gidilecek araç için yeşil sigorta poliçesi yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’dan Transit Geçiş Yapılabilir Mi?

Schengen vizesi ile Bulgaristan’dan transit geçiş, Bulgaristan’dan sonra gidilecek hedef ülke Schengen bölgesine üye bir ülke ise çift girişli ya da multi özellikli Bulgaristan vizesi ile yapılabilir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’dan transit geçiş, tek girişli Bulgaristan vizesi ile yapılamamaktadır.

Bulgaristan Ne Zaman Schengen Birliğine Katılacak?

Schengen Birliği’ne dahil olmak için gerekli bütün kriterleri karşılamış olan Bulgaristan’ın, 2022 yılının sonunda resmen Schengen Birliği’ne katılımı beklenmektedir. Bulgaristan Schengen üyeliği ile birlikte ülkeye girişlerde, Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapacak kişilere detaylı bir güvenlik kontrolü uygulanmasını sağlayan bir sistem olan Etias sistemi dahilindeki vize muafiyet programı uygulanmaya başlayacaktır.

Bulgaristan Multi Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Bulgaristan seyahati sırasında Romanya, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs ülkelerini de ziyaret etmek isteyen kişilerin, Bulgaristan multi vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Bulgaristan vizesi ile başka ülkelere de gitmek isteyen kişilerin, vize başvurusu sırasında vize tipini Bulgaristan multi vizesi olarak seçmeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: