Bulgaristan schengen vizesi

Bulgaristan Vizesi Schengen Vizesi Mi?

Hayır, Bulgaristan vizesi Schengen vizesi değildir. Bulgaristan şengen vizesi adında bir vize türü yoktur. Schengen ülkelerine gidebilmek için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Bulgaristan vizesi alan kişiler Schengen ülkelerine giriş yapamaz. Ancak, Schengen vizesine sahip olan kişiler Bulgaristan’a gidebilmektedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidilebilir. Geçerli Schengen vizesine sahip kişilerin Bulgaristan’a gidebilmek için ayrıca vize almasına gerek yoktur.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidebilir Miyim

Tek Girişli Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Girilir Mi?

Hayır, tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidilemez. Schengen vizesine sahip olan kişi Bulgaristan’a seyahat etmek istiyorsa Multi Schengen vizesine sahip olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilecekse Nelere Dikkat Edilmelidir?

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidebilmek için çok girişli vizeye sahip olunması gerekmektedir. Schengen vizesini ilk defa kullanan kişi vizeyi aldığı ülkeden seyahat etmeye başlaması gerekmektedir.

Bulgaristan’a seyahat edecek kişi hangi ülkeden Schengen vizesi aldıysa o ülkeden Bulgaristan’a giriş yapması ya da Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’den tekrar Bulgaristan’a gitmesi gerekmektedir. Önce Bulgaristan’a seyahat edilecekse Bulgaristan vize türleri arasından seyahat amacına uygun Bulgaristan vizesi alınmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğundan Schengen Vizesi Alınır Mı?

Hayır, Bulgaristan Konsolosluğundan Schengen vizesi alınamamaktadır. Bulgaristan Schengen Bölgesine üye olmadığı için dış temsilcilikleri Schengen vizesi düzenleyemez.

Schengen Multi vizesi ya da tek girişli Schengen vizesi almak isteyen kişi seyahatine hangi ülkeden başlayacaksa o ülkenin konsolosluğundan Schengen vizesine başvurması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi ile Yunanistan’a Gitmek

Türkiye’den Bulgaristan’a Schengen Vizesi ile Kaç Gün Ziyaret Gerçekleştirilebilir?

Türkiye’den Bulgaristan’a Schengen vizesi ile 6 ay içerisinde en fazla 90 gün ziyaret gerçekleştirilebilir. Vize geçerlilik süresi ve multi özellikli olması Bulgaristan’da kalınabilecek gün sayısını belirler.

Schengen Üyesi Olmayan AB Ülkelerine Bulgaristan Üzerinden Transit Geçişte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Schengen üyesi olmayan AB ülkelerine Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapacak kişi Bulgaristan transit vizesi alması gerekmektedir. Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılamaz. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidebilmek için Schengen multi vizesine sahip olmak gerekmektedir.

Bulgaristan Ne Zaman Schengen Bölgesine Katılacak?

Bulgaristan’ın Schengen’e ne zaman gireceği özellikle Bulgar vatandaşları için merak konusudur. Bulgaristan gerekli kriterleri karşılamasına rağmen henüz Schengen bölgesine ne zaman geçeceği netlik kazanmamıştır.

Bulgaristan 2007’de AB üyesi olmuş ve 2011’de Schengen bölgesine geçmesi konusunda mutabakata varılmıştır. Ancak 2011’de yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele konularında eksikleri olduğunu ileri sürerek Bulgaristan’ın Schengen üyeliği diğer Schengen ülkeleri tarafından veto edilmiştir.

Almanya, Belçika, Fransa, Finlandiya, Danimarka ve Avusturya da yasadışı göçmen korkusuyla Bulgaristan’ın Schengen’e katılmasına karşı çıkmaktadır. Eylül 2019’da Bulgaristan Başbakanı Boyko Bonsov Bulgaristan’ın geçici olarak Schengen’e katılma isteğinden vazgeçtiğini belirtmiş olsa da hâlâ Schengen bölgesine giriş için hazırlıklar sürmektedir.

Schengen Vize Ücreti Bulgaristan

Bulgaristan Multi Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Bulgaristan Multi vizesi ile Romanya ve Hırvatistan’a gidilebilmektedir. Bulgaristan Multi vizesi, Bulgaristan’da şirket sahibi olan, Türkiye’de iş sahibi olan ve Bulgaristan’da ticari ağları olan kişilere ya da Bulgaristan vatandaşı eşi olan ve evliliğini Bulgaristan’da tasdiklenmiş kişilere verilmektedir.

Bulgaristan Schengen Üyesi Mi?

Hayır, Bulgaristan Schengen üyesi değildir. Ancak geçerli bir Schengen vizesi ya da T.C yeşil pasaportu ile Bulgaristan’a ayrı vize gerekmeksizin seyahat edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: