Bulgaristan Vizesi Uzatma İşlemleri

Bulgaristan Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan’da kısa dönem ve uzun dönem kalmasına olanak sağlayan vize türleri bulunmaktadır. Kısa süreli Bulgaristan vizeleri, hamillerine 180 gün içerisinde 90 gün, uzun süreli Bulgaristan vizesi sahipleri ise 90 günden daha uzun şekilde en fazla 1 yıllığına Bulgaristan’da ikamet edebilmektedir.

Bulgaristan’a giriş yapma ve Bulgaristan’da yasal olarak ikamet etmek için alınan vizelerin geçerlilik süreleri sona erdiğinde Bulgaristan idari kontrolleri kapsamında vize süreleri uzatılabilmektedir. Bulgaristan’da bulunulan sürede herhangi bir vize ihlali yapmamış kişiler Bulgaristan vize uzatma başvurusunda bulunabilmektedir. Bulgaristan vize uzatma işlemleri kapsamında bazı kriterler bulunmaktadır.

Vizem.net, Bulgaristan vize işlemleri ve vize uzatma başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Kısa Süereli Vizeler Hangi Durumlarda Uzatılabilir?

Bulgaristan kısa süreli vizeleri uzatmak için geçerli durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • İnsani nedenler
  • Acil durumlar
  • Önemli kişisel gerekçeler

İnsani Sebepler

Bulgaristan kısa süreli vize sahibi olan kişinin aile yakınları vefat ettiğinde veya sağlık sorunları olduğunda belgelerle kanıtlanabilmesi halinde vize süresi uzatılabilmektedir. Bulgaristan kısa süreli vize sahibi olan kişiler, planlanan Bulgaristan seyahatini gecikmeli olarak gerçekleştirdiği takdirde vize uzatma işlemi için başvuru yapabilmektedir.

Acil Durumlar

Bulgaristan kısa süre vize sahibinin kendi ülkesine dönme tarihlerinde yaşanabilecek deprem, sel, yangın gibi doğal afet sebepleriyle makul sürelerle vize uzatma talebinde bulunulabilmektedir.

Önemli Kişisel Sebepler

Bulgaristan kısa süreli vizesi aracılığıyla Bulgaristan’da bulunurken öngörülemeyen olaylarla karşılaşan vize sahipleri vize uzatma başvurusunda bulunabilmektedir.

Vize Süresi Dolduktan Sonra Bulgaristan’da Kalınabilir Mi?

Hayır, vize süresi dolduktan sonra Bulgaristan’da kalınamamaktadır. Vize süresi dolmasına rağmen Bulgaristan’da kalmaya devam eden kişilere cezai işlemler ve vize yaptırımları uygulanmaktadır.

Bulgaristan Vize Süresi Uzatma İşlemleri için Minimum Pasaport Geçerlilik Süresi Nedir?

Bulgaristan vize süresi uzatma işlemleri için minimum pasaport geçerlilik süresi 6 aydır.

Bulgaristan’da Vize Uzatma İşlemi için Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Bulgaristan vize uzatma işlemi için vize geçerlilik süresi dolmadan başvuru yapmak çok önemlidir. Bulgaristan vize uzatma kriterleri karşılansa dahi Bulgaristan vize geçerlilik süresi dolduktan sonra yapılan uzatma başvuruları reddedilmekte ve vize ihlali yapıldığı için vize hamili sınır dışı edilmektedir.

Bulgaristan Vize Süresi Uzatma için Nereye Başvurulur?

Bulgaristan vize süresi uzatma için Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İşleri Dairesi’ne başvuru yapılmaktadır.

Bulgaristan’da Schengen Vizesi Uzatma İşlemleri için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan vizesi uzatma işlemleri için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Bulgaristan’a giriş için düzenlenen vizeyi içeren ve vize uzatma tarihinden 6 ay daha geçerliliği olan pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Bulgaristan vize uzatma başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Bulgaristan Schengen vizesi kriterlerine uygun şekilde 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
  • Finans planı: Uzatılması planlanan vize geçerlilik süresi boyunca başvuru sahibinin maddi kaynaklarını gösteren banka hesap cüzdanı, maaş bordrosu, kira gelir sözleşmesi ve tapu kayıtları gibi finansal evrakların hazırlanması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Uzatılacak Bulgaristan vizesi süresi boyunca geçerli ve en az 30.000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortasının düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Destekleyici belgeler: Bulgaristan vize uzatma başvurusuna gerekçe gösteren ve uzatma işleminin gerekliliğini gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan Schengen bölgesine üye olmadığından dolayı Schengen vizesi uzatma Bulgaristan için mümkün olmamaktadır.

Bulgaristan Vize Uzatma İşlemleri Bulgaristan için Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Bulgaristan vize uzatma işlemleri ortalama 1 hafta sürmektedir ancak ilgili makamlarda yaşanabilecek yoğunluklar sebebiyle süreç 1 aya kadar uzayabilmektedir. Mevcut vize geçerlilik tarihi dolmadan önce yapılan vize uzatma başvurularının değerlendirilme sürecinde vize geçerlilik tarihi sona erse de başvuru sahibi zamanında vize uzatma başvurusunda bulunduğu için yasal olarak Bulgaristan’da ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

Bulgaristan D Vizesi Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’da geçerli D vizesi ile ikamet eden kişiler, vize süresi dolmadan önce kendilerine en yakın Bulgaristan Göç Dairesi’ne vize uzatma başvurusunda bulunmaktadır. Bulgaristan D vizesi geçerlilik süresince herhangi bir vize ihlali yapmamış ve suça karışmamış yabancı uyruklu kişiler, vize uzatma işlemi için gerekli evrakları hazırladıktan sonra zamanında başvurması halinde Bulgaristan D vizesi süresini uzatabilmektedir.

Bulgaristan Oturum İzni Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan oturum izni ücreti 500 Leva olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan oturum izni başvurularında tüm evrakların eksiksiz bir şekilde hazır olması gerekmektedir. Bulgaristan oturum izni ücreti 6 aylık uzatma işlemi için de ödenebilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi ile Oturum İzni Başvuruları Hangi Durumlarda Reddedilir?

Bulgaristan D vizesi ile oturum izni başvurularının reddedildiği bazı sebepler bulunmaktadır. Bulgaristan D vizesine sahip olmasına rağmen vize geçerlilik süresi boyunca 6 ay 1 gün ve üzeri sürelerde Bulgaristan’da ikamet etmemiş kişilere oturum izni verilmemektedir.

Bulgaristan D vizesi ile Bulgaristan’da ikamet ederken oturum izni alabilmek amacıyla yanıltıcı bir şekilde Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan kişilerin oturum izni başvuruları reddedilmektedir. Evlilik yoluyla yapılan Bulgaristan oturum izni başvurularında yabancılar için yetkili olan idari polisler tarafından araştırma ve soruşturma yapılmakta, evliliğin sahte olması tespit edildiğinde kişilerin Bulgaristan oturma izni başvuruları reddedilmektedir.

Bulgaristan oturum izni başvurusu yapmış kişiler, Bulgaristan Göç Dairesi’ne mülakata davet edilmektedir. Oturma izni başvurusu için yapılan mülakatta verilen cevaplar sonucunda, yetkili kişiler tarafından haklı gerekçeler bulunduğu takdirde başvuru reddedilebilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: