Bulgaristan Vinyet Fiyatları

4 Aşamada Bulgaristan Vinyet (Vignette) Nasıl Alınır?

Bulgaristan’da kara yolu ile yapılacak seyahatlerde motosikletler hariç tüm araçlar için vignette alınması zorunludur. Aksi halde ülkeyi terk ederken sınır kapılarında araç plakası hangi ülkeye ait olursa olsun cezai işlem uygulanmaktadır. Bulgaristan’da vinyet benzin istasyonlarından, gümrük kapılarından ya da online olarak internetten alınabilir.

4 Aşamada Bulgaristan Vinyet Nasıl Alınır?

Bulgaristan vinyet online olarak 2018 yılından itibaren alınabilmektedir. Ancak resmi olmayan kurumlar ve kötü amaçlı web siteleri çeşitli mağduriyete sebep olabilmektedir. Bulgaristan için elektronik vinyetin nasıl alınacağı aşağıda verilmiştir.

  1. Bulgaristan karayolu altyapı yönetim kurulu tarafından resmi olarak, elektronik geçiş hizmeti sağlamaya yetkilendirilmiş ve online olarak satış yapaya yetkili kuruluşun sitesine buradan gidilir.
  2. Kayıt ülkesini Türkiye seçerek araç kategorisi seçilir.
  3. Bulgaristan’daki kalış süresine göre geçerlilik süresi belirlenir.
  4. Ülkeye giriş tarihine göre başlangıç tarihi belirlenir ve ödeme yapılır.

Plaka üzerine kayıtlı geçerli bir elektronik vinyet varlığının kontrolü Bulgaristan’da elektronik denetleme sistemi yardımıyla kameralar tarafından yapılmaktadır. Ancak Ödeme yapıldıktan sonra geçerli bir e-posta adresi vererek gönderilen makbuzun çıktısını almakta ve seyahat süresince araçta bulundurmakta fayda vardır.

Merkezimize vinyet ile ilgili gelen soruların yanıtları aşağıda bulunmaktadır;

Vignette Ne Demek?

Vignette terimi 1954’de Fransa’da yol kullanım ücreti olarak ilk defa ortaya çıkmıştır. Devlet yolu kullanımı için alınan vergi anlamına gelmektedir. Vignette Türkçe’ye vinyet olarak çevrilmiştir. Sözlük anlamı ise kitabın sayfalarını süsleyen başlık, süslü harf gibi motif demektir. Türkçesi etiket olarak çevrilebilir. Bu ismi aracın ön camına yapıştırılan etiket sebebiyle almıştır.

Vinetka BG Nedir?

Vinetka BG’nin açılımı Bulgaristan Vinyeti anlamına gelir. Vinetka, vinyet BG de Bulgaristan’ı temsil eder. Bulgaristan’da geçerli olan vinyet anlamına gelir online olarak https://vinetki.bg/ adresinden alınabilir. BG tool Vinetga ise Bulgaristan otoyol vinettesi anlamına gelir. Bulgaristan’daki olası polis çevirmelerinde ya da sınır kapısında bu terimlerle karşılaşılabilir.

BG vinetka alma işlemi ayrıca OMV, LUKOİL, PETROL ve ECO benzin istasyonlarından gerçekleştirilebilir. Bulgaristan içerisindeki A1 mağazalarında, EasyPay kasalarında, Bulgaristan Posta şubelerinde de 2021 yılında satışı yapılmaktadır.

Vignette Nedir

Vignette Nedir?

Vignette Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan otoyol kullanım ücretlendirme sistemidir. Türkiye’dekinden farklı olarak ücretlendirme, kullanılan mesafenin uzunluğuna göre değil kullanılan süreye göre yapılmaktadır. Transit geçişlerde de o ülkenin vignette tarifesi uygulanır.

Bulgar Vignette ise bu tarifenin Bulgaristan tarafından uygulanmış şeklidir. Bulgar vignette 2 günlük, 1 haftalık, 1 aylık, 3 aylık ya da yıllık olarak satın alınabilir. Vignette Bulgaristan’da 1987 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Vignette (Vinyet) Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Avusturya, Bulgaritan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Moldova, Macaristan, Karadağ, Romonya, Slovakya ve İsviçre’de vignette uygulaması bulunmaktadır. Her ülkenin tarifesi farklıdır. AB ülkeleri arasında kara yolu taşımacılığının kolaylaştırılması için 1993’te Belçika, Danimarka, Lüksemburg ve Hollanda arasında Eurovignette tarifi uygulanmaya başlanmıştır. Almanya ilk etapta bu anlaşmaya katılmış ancak daha sonra fes etmiştir. Yukarıdaki ülkelerin otoyol kullanımlarında vinyet bulundurulması zorunludur.

Bulgaristan Vinyet Nereden Alınır

Bulgaristan Vinyet Nereden Alınır?

Bulgaristan vinyet 2018 yılına kadar sadece benzinliklerden ve Bulgaristan gümrük kapılarından alınabilmekteydi. 2018 yılı ile birlikte Bulgaristan vinyet online olarak beklemek zorunda kalmadan alınabilmektedir. Ayrıca A1 mağazaları ve Bulgaristan Posta istasyonlarından da nakit ödeme ile temin edilebilir.

Önemli Not: Dolandırma amaçlı kurulmuş e vinyet sitelerine itibar etmeyiniz. Bulgaristan vinyet online olarak İnteligentni Trafik Sistemi AD tarafından www.vinetki.bg adresinde satılmaktadır.

Bulgaristan Vinyet Ücretleri 2022

Bulgaristan vinyet ücretleri 2020 yılında yeni tarifeye geçmiş ve 2019 yılı fiyatlarından %4’e yakın fiyat artışı yaşamıştır. 2021 yılı için ise Otomobiller için güncel Bulgaristan vinyet fiyatları aşağıda verilmiştir.

Hafta SonuHaftalıkAylık3 AylıkYıllık
10 LEVA15 LEVA30 LEVA54 LEVA97 LEVA

3.5 Tonu Geçmeyen kamyonet, pick up, Camlı Van, Minibüs, of road, karavan gibi araçlar yukarıdaki fiyatlardan tarifelendirilir. Toplam ağırlığı 3,5 ton üzerindeki çekme karavanlar iki adet vinyet almalıdır. Tırlar otobüsler ve ağır tonajlı diğer araçlar için Bulgaristan vinyet fiyatları izlenecek rota, aracın taşıdığı yük türü, ve motor emisyon değerlerine göre değişir. Araç bilgileri ve geçilecek rota web sitesi üzerinden girildikten sonra fiyatlandırma yapılmaktadır.

* 1 LEVA yaklaşık 4,8 TL dir. Bulgaristan vinyet ücretlerine KDV dahildir. ** Hafta sonu vinyeti Cuma Günü 12:00 ile Pazar Günü 23:59 saatleri arasında geçerlidir.

3,5 Tondan Daha ağır Araçlar Vinyet’den Muaf Mıdır?

Bulgaristan otoyolunu kullanan her araç için vinyet zorunluluğu bulunmaktadır. 3,5 ton üzerindeki araçlar 3,5 t zgg ifadesini seçerek vinetka alabilir. Vignette kaydı bulunmayan yüksek tonajlı araçlarda ceza oranı 1500 €’ya kadar çıkabilmektedir.

Türkiye’den Bulgaristan üzerinden taşıma yapan uluslararası nakliye firmaları sıklıkla giriş çıkış yaptığı için genellikle e-toll (toll system) uygulamasını kullanmaktadır. Bu da Türkiye’deki HGS ve OGS sistemine benzeyen bir sistemdir. Ancak online olarak bu araçlar da e-vignette alabilir.

Aracımda OGS Takılı BG Tool Vignette Almam Gerekiyor Mu?

OGS ve HGS cihazları sadece Türkiye’deki otoban kullanımlarında ücretlendirme yapar. Buna bağlı olarak yurt dışında geçerli değildir. Bulgaristan karayollarında seyahat eden her araç için Bgtool vignette alınması gerekir.

Bulgarien Vignette Yunanistan ve Diğer Avrupa Ülkelerinde Kullanılabilir Mi?

Bulgarien vignette sadece Bulgaristan kara yolları kullanım hakkı tanır. Bulgaristan üzerinden gidilecek diğer ülkede kara yolu fiyatlandırma tarifesi farklı olabilir. Bulgaristan Cumhuriyeti EURO vignette uygulamasına dahil değildir.

Vinyet Ne İşe Yarar?

Seyahat edilen ülkedeki kara yolu kullanımı hakkı sağlar. Otomobiller için ülkede kalınacak süreye göre ücretlendirme yapıldığından vinyet tarifesi olan ülkelerin gümrük kapılarından geçerken alınmalıdır. Aksi durumlarda ülkeyi terk ederken yahut olası bir çevirmede sürücüye para cezası uygulanır.

Bulgaristan’da Kiraladığım Araç için E-Vinyet Almama Gerek Var Mı?

Bulgaristan’da kiralanan araçlar ülke dışına çıkmayacaksa vinyet almaya gerek yoktur. Ülke dışına çıkan kiralık araçlar gittiği ülkenin otoyol fiyatlandırma tariflisine uygun otoyol ücretleri ödemelidir. Aksi durumlarda ceza tutarı kredi kartına sonradan yansıtılabilmektedir.

Bulgar E-Vignette En Erken Ne Zaman Alınabilir?

Bulgar vignette planlanan seyahatten en erken 1 ay önce alınabilir. Örneğin 4 Ekim 2021’de Bulgaristan’a araç ile yapılacak bir seyahat için en erken 4 Eylül 2021’de online e vignette alınabilir.

Aracımı Bulgaristan’da Bırakıp Geri Döneceğim Vignette Almama Gerek Var Mı?

Bulgaristan’da şirket kurarak belirli aralıklarla Bulgaristan’dan araba alan ve araç değişikliği için Bulgaristan’a giden kişiler araçlarını park edecekleri noktaya getirene kadarki zaman için vignette almak zorundadır. Araç Bulgaristan’da park halinde kalacak ise bu süre zarfında vignette alınmasına gerek yoktur. Türkiye’ye dönüşlerde 2 günlük vignette alınarak araç getirilebilir.

Vignette BG Vize’ye İşlenir Mi?

Vignette bg sadece plakası girilen aracın otoyol kullanımına olanak sunar. Sınır kapılarında araçla giriş yapıldığına dair kayıt kişinin pasaportuna ve Bulgaristan vizesine yapılır. Vinyet sorgulaması ya da kaydı yapılmaz. Vinyet almamış bir sürücü Bulgaristan sınır kapılarından geçebilir. Vinyeti ödenmiş bir aracı Bulgaristan sınırları içerisinde geçerli sürücü belgesi olan her T.C vatandaşı kullanabilir.

Vinyet Nereye ve Nasıl Yapıştırılır?

Vinyet bir tarafı jelatinli olan etiket şeklindedir. Jelatin kaldırılarak kullanılan aracın ön camının şoför tarafına dışarıdan rahat görünecek şekilde içeriden yapıştırılır. Ön camın içeriden bakıldığında sol üst köşesi en ideal yerdir.

Bulgar Vinyet Kaç Euro?

Otomobiller ve hafif ticari araçlar için (mini van, pick up ve jeepler dahil) 1 haftalık Bulgar vinyeti 30 Leva yani 15.5 Euro’dur.
Diğer Sorularınız İçin: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: