Bulgaristan Vize Yenileme İşlemleri

Bulgaristan Vize Yenileme İşlemleri ve Vize Konaklama Süreleri

Bulgaristan vize yenileme işlemleri, başvuru sahibinin 6 aylık periyotta yurtdışında kalış süresine ve önceki yurtdışına çıkış durumlarında vize ihlali yapıp yapmadığına göre Konsolosluk tarafından onaylanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında alınan Bulgaristan vizeleri için, vize geçerlilik süresinin bitimine 3 gün kala başvuru sahibine bilgilendirme SMS’i gönderilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Vizesi Üzerinde Yazan Visa Validity Ne Anlama Gelir?

Bulgaristan vizesi üzerinde yazan visa validity, kişinin Bulgaristan’a girebilmek için vizesini kullanabileceği süre aralığını belirtmektedir. Visa validity, Bulgaristan’a gidecek kişinin ziyaretinin sebebine ve vize türüne bağlı olarak değişmektedir.

Tek girişli vize ve çok girişli vizelerin geçerliliğini gösteren ‘visa validity’ süresi, Büyükelçiliğe bağlıdır. Büyükelçilikler, Bulgaristan’a giriş tarihini ve vize geçerliliğinin son tarihini belirlemektedir.

Bulgaristan Vizesi Üzerinde Yazan Duration Of Stay Anlama Gelir?

Bulgaristan vizesi üzerinde yazan ’duration of stay’, kişinin Bulgaristan’da kalabileceği maksimum süreyi belirten ibaredir. Kişinin Bulgaristan’a girdiği gün, saatin kaç olduğundan bağımsız olarak birinci gün sayılmaktadır. Bulgaristan’dan çıkış günü ise son gün olarak sayılmaktadır.

Visa Validity ve Duration Of Stay Farkı Nedir?

Vizenin üzerinde yer alan ‘visa validity’, bir kişinin vizesini kullanabileceği süreyi gösteren ibaredir ve kişi bu süre aralığında vizesini almış olduğu ülkeyi ziyaret edebilmektedir. ‘Duration of stay’, vize sahibinin ülkeye girişini takip eden günden itibaren ülkede kalmasına izin verilen en uzun süredir. Bir kişi ‘visa validity’ için belirlenen süre boyunca ülkeyi ziyaret edebilme hakkına sahiptir ancak kalabileceği süreyi ‘duration of stay’ ibaresine göre ayarlamak zorundadır.

Bulgaristan vizesi üzerinde, ‘duration of stay’ ibaresi 12 gün ve ‘visa validity’ süresi 10 Ocak- 30 Ocak olan kişiler, 10 Ocak- 30 Ocak arası istedikleri gün Bulgaristan’a giriş yapabilmektedir fakat 12 gün dolmadan çıkmaları gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan vize yenileme işlemleri ile ilgili sıklıkla sorulan sorular aşağıda derlenmiştir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Pasaportumdaki Bulgaristan Vize Süresi Dolmadan Tekrar Bulgaristan Vize Başvurusunda Bulunabilir Miyim?

Hayır, pasaporttaki Bulgaristan vize süresi dolmadan vize başvurusu yapılamamaktadır ancak Konsolosluğa mevcut vizenin iptali için dilekçe verilerek tekrardan başvuru yapılabilmektedir.

Pasaportumdaki Geçerli Bulgaristan Vizesini İptal Ettirip Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim?

Evet, geçerli Bulgaristan vizesinin iptalinden sonra tekrar başvuru yapılabilmektedir ancak 180 günlük periyod içerisinde 90 günün dolmamış olmasına dikkat edilmelidir. Yurtdışı kalış süreleri maksimum 88 gün olan kişiler için yeniden vize başvurusu yapılabilmektedir.

Tek Girişli Bulgaristan Vizesi ile Giriş Çıkış Yaptıktan Sonra Vize Yenileme İşlemi Yapabilir Miyim?

Tek girişli Bulgaristan vizesi ile ülkeye giriş çıkış yapıldıktan sonra vize yenileme işlemi, vize süresi henüz bitmemiş olsa bile yapılabilmektedir.

Pasaportumda Bulgaristan C Vizesi Varken D Vizesine Başvuru Yapılabilir Mi?

Evet, pasaportta yer alan Bulgaristan C tipi vize türünden farklı olarak D vizesine başvuru yapılabilir.

Bulgaristan D Vize Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan D vizesi, hamiline Bulgaristan’da oturum izni sağlamaktadır ve kişinin kalış koşulları devam ettiği sürece, bir önceki oturum izninin bitimine en az 2 hafta kala Bulgaristan göçmenlik bürosuna başvuru yapılarak uzatılabilmektedir.

Bulgaristan D vizesi yenileme işlemleri için gerekli koşulların sağlandığının kontrol edilmesi ve Bulgaristan vize uzatma belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.

Pasaportumda Geçerli Schengen Vizesi Varken Bulgaristan Vizesine Başvuru Yapabilir Miyim?

Hayır, kişinin pasaportunda geçerli bir Schengen vizesi mevcut ise Bulgaristan vizesine başvuru yapılamamaktadır.

Pasaportumda Geçerli Bulgaristan Vizesi Varken Schengen Vizesine Başvuru Yapabilir Miyim?

Hayır, kişinin pasaportunda geçerli bir Bulgaristan vizesi var ise Schengen vizesine başvuru yapılamamaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: