Güney Kore Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te Güney Kore Vizesi için Gerekli Evraklar Listesi

Güney Kore'ye gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahiplerinin 90 gün süre için vize muafiyeti bulunmaktadır.

2022’de Güney Kore vizesi için gerekli evraklar listesi, başvurulacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Türk vatandaşlarının başvuracakları vize türüne göre değişen Güney Kore'ye gitmek için gerekli belgelerin tam ve doğru olması, başvuru sahiplerinin olumlu sonuç alabilmesi açısından önemlidir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Güney Kore vizeleri için başvuru belgelerinin kontrolü uzman danışmanlar tarafından yapılmakta, gerekmesi halinde vize dilekçesi yazımı, yeminli tercüme, noter işlemleri ve seyahat sağlık sigortası işlemleri için uzman desteği sağlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Güney Kore Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Güney Kore vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore vize başvuru formu: Türkiye'deki Kore Cumhuriyeti dış temsilciliklerinden veya Güney Kore vize portalından indirilen ve eksiksiz, doğru bilgilerle doldurulan vize başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, seyahat tarihinden itibaren en az 6 daha geçerliliği olan pasaportun ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde, beyaz arka plana sahip bir adet fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: E-devlet üzerinden alınan veya apostil yapılan adli sicil kaydının sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat amacına yönelik belgeler: Başvuru sahibinin Kore seyahati amacına yönelik gerekli ek evrakları hazırlaması ve sunması gerekmekedir.

Yukarıdaki verilmiş olan vize başvuru evraklar standart belgeler olup başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarına uygun olarak başvuracakları vize türlerine göre konsolosluğa ek belgeler sunmaları gerekmektedir.

Vize onay belgesi bulunan başvuru sahiplerinin Güney Kore vize başvurularında vize türü fark etmeksizin bir adet doldurulmuş vize başvuru formu, bir adet fotoğraf, pasaport ve pasaport fotokopisi, basılı sertifika numarası, adli sicil kaydı ve vize ücretini sunması yeterli olmaktadır.

Kore Cumhuriyeti Vize Evrakları Nasıl Hazırlanır?

Kore Cumhuriyeti vize evraklarının, eksiksiz olarak, titizlikle hazırlanması gerekmektedir.

Kore Cumhuriyeti vize evraklarının hepsinin Korece veya İngilizce olması gerekmektedir; başka dilde hazırlanmış evraklar noter onaylı çeviri yapıldıktan sonra sunulmaktadır.

Kore vize evrakları hazırlanırken başvuru formunun eksiksiz olarak, büyük harflerle doldurulmasına, fotoğrafın ölçü ve gereklilik koşullarını sağlamasına, vize harcının eksiksiz ödendikten sonra makbuzunun alınmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Güney Kore Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Güney Kore vize başvurusu için pasaport, Güney Kore seyahatinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.

Güney Kore Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Güney Kore Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Güney Kore Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Güney Kore Cumhuriyeti vize başvuru formunun, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nun veya büyükelçiliğinin resmi internet sitelerinden ya da Güney Kore vize portalından indirilip çıktısı alındıktan sonra Korece veya İngilizce dillerinde okunaklı bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Güney Kore vize başvuru formunda istenen bilgiler; ad soyad gibi kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, medeni durum bilgileri, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, başvuru sahibinin iş hayatına dair bilgiler, seyahat bilgileri ve başvuru sahibinin seyahati nasıl finanse edeceğine dair bilgilerden oluşmaktadır.

Güney Kore vize başvuru formu doldurulurken; forma karalama yapılmamasına, yazılan şeylerin üzerinin çizilmemesine, formda herhangi bir hasar olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Vereceği cevap Kore vize başvuru formu üzerinde ayrılan boşluğa sığmayan kişilerin temiz bir A4 kağıdına yazmaya devam etmesi ve başvuru formuyla birlikte kağıdı da vize başvuru esnasında sunması gerekmektedir.

Güney Kore vize başvuru formunda eksik veya yanlış bilgi verilmemesi gerekmektedir.

Güney Kore Vize Fotoğrafının Ölçüleri Nasıldır?

Güney Kore Vize Fotoğrafının Ölçüleri Nasıldır?
Güney Kore Vize Fotoğrafının Ölçüleri Nasıldır?

Güney Kore vize fotoğrafının ölçülerinin, 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir.

Güney Kore vize fotoğrafının, en az 600 DPI çözünürlüğe sahip olması, yüzün fotoğrafın %70- 80’ini kapsaması, beyaz arka plana sahip olması, renkli olması ve başvuru sahibinin güncel halini yansıtması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Güney Kore Vizesi için Şart Midir?

Sağlık sigortası, Güney Kore vizesi için şart değildir.

Zorunlu olmamasına rağmen Güney Kore'ye gidecek kişilerin seyahatlerinde yaşayabilecekleri sağlık problemlerine, yüksek fiyatlı tedavi masraflarına ve beklenmedik durumlara önlem amaçlı olarak Güney Kore seyahat sağlık sigortası yaptırması tavsiye edilmektedir.

Güney Kore Seyahat Amacına Göre İstenen Vize Evrakları Nelerdir?

Güney Kore'nin yabancı ülke vatandaşlarının farklı seyahat amaçlarına göre sunduğu pek çok vize türü bulunmaktadır ve her vize türü için başvuru sahiplerinin standart vize evraklarına ek olarak farklı belgeler hazırlaması ve sunması gerekmektedir.

Makalenin geri kalan kısmında en çok başvurulan vize türleri için Güney Kore seyahatinin amacına göre istenen vize evrakları listelenmiştir.

Güney Kore Eğitim Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Güney Kore eğitim vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore eğitim vizesi başvuru formu: Eksiksiz, doğru bilgilerle, Korece veya İngilizce olarak doldurulmuş başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Güncel, pasaporta uygun, 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde renkli fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: En az 6 ay süreli geçerlilik süresi kalan pasaportun aslı ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Uçuş programı: Bir havayolu şirketi veya acente tarafından hazırlanmış uçuş programının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: 60 USD olan vize harcının ödenmesi gerekmektedir.
 • Kabul belgesi: Eğitim görülecek kolej ya da üniversite tarafından hazırlanmış, öğrencinin eğitim bilgileri ve maddi durumunu belirten kabul belgesinin başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibinin Kore’de yapılacak masrafları karşılayabilecek maddi duruma sahip olduğunu kanıtlaması için 3.000 USD’den daha büyük miktarda para transferi yapıldığı belgelerin sunulması gerekmektedir.

Güney Kore'de Çalışma Vizesi için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Güney Kore’de çalışma vizesi için başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore çalışma vizesi başvuru formu: Başvuru sahibin tarafından eksiksiz, doğru bilgilerle, Korece veya İngilizce dillerinde doldurulmuş başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Güncel, pasaporta uygun, 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde, beyaz arka plana sahip renkli fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: En az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaportun orijinali ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Daimi ikametgah belgesi: Çalışma izni belgesinin aslının ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Güney Kore'de çalışılacak kurum tarafından hazırlanan ve her iki tarafın imzaladığı iş sözleşmesinin bir kopyasının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: 60 USD vize harcı makbuzunun sunulması gerekmektedir.
 • Vize teyit numarası: Kişinin Kore’de çalışmak için sahip olması gereken vize teyit numarasının sunulması gerekmektedir.

Başvurulacak Güney Kore çalışma vizesi türüne bağlı olarak talep edilen vize evrakları farklılık gösterebilmektedir.

Kore Ticari Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Kore ticari vize için başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore ticari vize başvuru formu: Başvuru sahibinin eksiksiz, doğru bilgilerle, Korece veya İngilizce dillerinde doldurduğu başvuru formunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Güncel, pasaport fotoğrafı kurallarına uygun, 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde, arka planı beyaz olan renkli fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: 6 aydan daha fazla geçerlilik süresi bulunan pasaportun orijinaliyle beraber fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Daimi ikametgah belgesi: Ticari vize için alınmış çalışma izni belgesinin aslının ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Uçuş programı: Yolculuk yapılacak havayolu şirketi veya bir seyahat acentesi tarafından hazırlanmış uçuş programının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: 40 USD vize harcının ödenmesi ve makbuzunun sunulması gerekmektedir.
 • Şirket mektubu: Başvuru sahibine ait bilgileri, iş faaliyetinin detaylarını, Kore’de kalınacak süreyi belirten, şirketin antetli kağıdına yazılmış şirket mektubu gerekmektedir.

Kore’de şirket kurmak isteyenler, serbest meslek çalışanları, danışman veya sözleşmeli personel olarak Kore’deki kamu veya özel kuruluşlar tarafından davet alan kişilerin Güney Kore iş vizesi alması gerekmektedir.

Güney Kore Ziyaret Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Güney Kore ziyaret vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore ziyaret vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doğru bilgilerle, eksiksiz biçimde, İngilizce veya Korece dillerinin birinde doldurulmuş başvuru formunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibinin güncel görünüşünü yansıtan, pasaport fotoğrafı kurallarına uygun, 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde, beyaz fonlu renkli fotoğraf sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: 6 aydan daha uzun süreyle geçerli olan pasaportun orijinali ve fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Uçuş programı: Başvuru sahibinin yolculuk yapacağı havayolu şirketi veya bir seyahat acentesi tarafından hazırlanmış uçuş programının sunulması gerekmektedir.
 • Vize harcı: Vize harcı makbuzunun sunulması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Başvurunun tarihi ve başvuru hamilinin imzası ile birlikte, ziyaretin ayrıntılı bir planını kapsaması ve ziyaret amacını belirtmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Kore’de kalınacak süre boyunca yapılacak harcamaların nasıl karşılanacağına dair mali yeterliliği bildirmesi için banka hesabı gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.

Bir akraba ya da arkadaştan davet mektubu alınmadan Güney Kore aile ziyareti vizesi başvurusu yapılamamaktadır.

Kore Vizesi için Evrak Teslimi Nereye Yapılır?

Kore vizesi için evrak teslimi, vize randevu tarihinde başvurunun yapılacağı Kore Cumhuriyeti dış temsilciliğinin vize birimine yapılmaktadır.

Türkiye'de İstanbul'da Başkonsolosluk ve Ankara'da Kore Büyükelçiliği olmak üzere iki Kore Cumhuriyeti dış temsilciliği bulunmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: