Güney Kore Sporcu Vizesi

Güney Kore Sporcu Vizesi ve Başvuru İşlemleri

Güney Kore sporcu vizesi, spor alanında Kore’de çalışmayı planlayan kişilere verilen bir vize türüdür. Bordo, yeşil veya gri pasaport hamilleri olan Türk vatandaşları, turizm, transfer ya da iş seyahati amacıyla Güney Kore’ye yapacakları karşılıklı ziyaretlerde vizeden muaf iken, çalışma, öğrencilik amacıyla yapacakları ziyaretlerde vizeden muaf değildir. Güney Kore’ye spor faaliyetleri için gidecek kişiler Güney Kore sporcu vizesi almalıdır.

Güney Kore sporcu vizesi, kültür ve eğlence vizesi olan Kore E-6 vizesinin alt kategorisinde yer alır ve E-6-3 vizesi olarak adlandırılmaktadır. Güney Kore sporcu vizesini alan başvuru sahiplerinin Güney Kore’de kalma süresi 1 yıldır ve sporcu vizesi başvuru tarihinden itibaren 1-2 hafta içerisinde alınabilmektedir.

Vizem.net, Güney Kore sporcu vizesine başvuracak kişilere vize işlemlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kore Sporcu Vizesi Kimlere Verilir?

Kore sporcu vizesi, spor endüstrisinde çalışan profesyonel futbolcu, beyzbolcu ve basketbolcu gibi sporculara ve beraberindeki menajerlere verilmektedir.

Güney Kore Atlet Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kore atlet vizesi almak isteyen kişilerin şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Güney Kore Konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Güney Kore sporcu vize başvurusu için öncelikle uygun vize tipini belirleyip, e-posta yoluyla trvisa@mofa.go.kr adresi üzerinden randevu talebinde bulunulmalıdır. Güney Kore atlet vizesi başvuru randevusu için başvuru sahibi gerekli ve orijinal belgeleri hazırlamalı ve randevu tarihinde vize görüşmesi için Güney Kore Büyükelçiliğine gitmelidir.

Güney Kore Sporcu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Güney Kore sporcu vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Güney Kore vize başvuru formu: Eksiksiz, doğru bilgilerle, Korece veya İngilizce olarak Güney Kore vize başvuru formu doldurulmalıdır.
  • Pasaport: En az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaportun orijinaligerekmektedir.Güney Kore sporcu vizesi için pasaportun,başvuru sahibinin adı-soyadı, fotoğrafı ve imzasını içerensayfalarının bir kopyası gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Renkli ve son 6 ay içerisinde çekilmiş,3.5 x 4.5 cm boyutlarında fotoğraf sunulması gereklidir.
  • Vize verme numarası onayı : Vize almak isteyen kişilere vize çıkarılmadan önce gerekli görülen durumlarda Güney Kore Adalet Bakanlığı tarafından vize verme numarası onayı verilmektedir. Vize verme numarası onayını teslim alarak Güney Kore sporcu vizesine başvuru yapılabilmektedir. Vize verme numarası için başvuruyu Kore’de bulunan işveren yapmalıdır ve bu işlem süreci 2 haftadır.
  • Vize harcı: Güney Kore sporcu vizesi başvuru harcının ödendiğine dair dekont gösterilmelidir.

Kore Cumhuriyeti Spor Vizesi için Vize Verme Numarası Nasıl Alınır?

Kore Cumhuriyeti spor vizesi için vize verme numarası almak isteyen başvuru sahipleri, gereken belgeleri toplayarak Güney Kore’de bulunan işverene teslim etmeli, ardından işveren vize verme numarası için başvuruda bulunmalıdır. Güney Kore Cumhuriyeti spor vizesi için vize verme numarasını alma süreci 2 haftadır.

Güney Kore sporcu vizesi için gerekli olan vize verme numarası için talep edilen belgeler: performansı belgeleyen referans mektubu, başvuru sahibinin çalışmaları için performans programı, işverenden referans mektubu, yeterlilik sertifikası/ işçi sertifikası ve HIV-negatif olduğunu onaylayan sertifikadır.

Vize verme numarası için işveren daha fazla belge talep edilebilmektedir ve başvuru sahibi, istenilen belgelerin verildiğinden emin olmalıdır.

Kore Sporcu Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Kore sporcu vizesi için sağlık sigortası gerekli değildir, ancak Güney Kore'ye çalışma amacıyla gidecek sporcuların halihazırda sağlık sigortalarının bulunması gerekmektedir.

Kore Cumhuriyeti'ne sporcu vizesi ile gidecek atletler akredite acente Vizem.net'in uzmanlarından danışmanlık ve sigorta biriminden en uygun fiyatlara Güney Kore için seyahat sağlık sigortası yaptırma hizmeti alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Güney Kore Sporcu Vize Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Güney Kore sporcu vize başvuru randevusu trvisa@mofa.go.kr e-posta adresine randevu talep maili gönderilerek alınabilmektedir.

Güney Kore sporcu vize randevusu alırken, e-postanın başlığına “(Vize Randevu Talebi) Vize Tipi, Kalınacak Süre” yazılmalıdır. Kore sporcu vizesi başvuru randevusu e-postasının içeriğinde başvuru yapan kişinin adı-soyadı, uyruğu ve pasaport numarası belirtilmesi zorunlu olup, ek olarak yerleşim yeri (ikametgah yeri) belirtilmelidir.

Randevu iptali veya değişikliği için, Güney Kore sporcu vizesi başvuru randevusunun tarihinden en az 2 gün önceye kadar mutlaka e-posta ile bildirilmesi gerekir.

Kore Sporcu Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kore sporcu vizesi başvuru ücreti 60 dolardır. Güney Kore sporcu vize ücretinin vize randevusu sırasında dolar cinsinde, nakit olarak Güney Kore Konsolosluğu vize birimine ödenmesi gerekmektedir. Kore sporcu vizesi başvuru ücretini kredi kartı ile ödemek kabul edilmemektedir.

2022 yılı tüm Güney Kore sporcu vizesi masrafları, vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekmesi halinde yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 125 dolar tutmaktadır.

Güney Kore Cumhuriyeti Sporcu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Güney Kore Cumhuriyeti sporcu vizesi ortalama 2 haftada çıkmaktadır.

Kore Sporcu Vizesi Nasıl Takip Edilir?

Kore sporcu vizesi başvuru takip işlemi https://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_ID=10301 adresi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Güney Kore sporcu vizesi için, başvuru takip ekranında doldurulması ve seçilmesi gereken pasaport numarası veya alternatif olarak başvuru numarası veya fatura bilgisi doldurulmalıdır

Vize takip işlemi ile Güney Kore sporcu vizesi sonucu öğrenilememekte, vizenin onaylanıp onaylanmadığı ancak pasaport teslim edildiğinde görülmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kore sporcu vizesi başvuruları hem 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile hem de online olarak takip edilmektedir.

Güney Kore Sporcu Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Güney Kore sporcu vizesi en fazla 12 aylık verilmektedir.

Kore Cumhuriyeti Atlet Vizesi Yenilenir Mi?

Evet, Kore Cumhuriyeti atlet vizesi en fazla 2 yıl olacak şekilde yenilenebilmektedir.

Güney Kore Sporcu Vizesinin Hamiline Sağladığı Haklar Nelerdir?

Güney Kore sporcu vizesinin hamiline sağladığı haklar aşağıda listelenmiştir.

  • Güney Kore sporcu vizesialanların aile bireyleri Güney Kore'yegidebilmektedir.
  • Sporcu vizesi ile Güney Kore’de çalışma hakkı kazanılır.
  • Kore sporcu vizesi ile ülkeye gelen sporcuların 2 yıl boyunca Güney Kore'de ikamet etme hakkı bulunur.

Sporcular Çalışma Vizesi ile Güney Kore'de Çalışabilir Mi?

Sporcular kısa süreli çalışma vizesi ile Güney Kore'de 90 güne kadar çalışabilir. Güney Kore sporcu vizesi alan başvuru sahipleri 2 yıllığına Güney Kore’de yaşayıp çalışabilmektedirler.

Başvuru yapan sporcular, Güney Kore kısa süreli çalışma vizesi alarak sporcu vizesine göre daha kısa bir süre için Kore’de bulunma ve çalışma hakkı elde etmiş olmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: