Güney Kore'de Yüksek Lisans

Güney Kore Yüksek Lisans Eğitimi: Başvuru Şartları ve 2023 Ücretleri

Güney Kore’de yüksek lisans eğitim kalitesi, son 50 yılda büyük gelişim göstermiş ve Güney Kore, üniversitelerde verilen eğitim kalitesinin artması ile birlikte teknolojik ürün araştırma, geliştirme ve üretiminde dünya üzerinde önemli bir yere gelmiştir. Yabancı öğrencilerin Kore yüksek lisans programlarını tercih etme nedenleri arasında; uygun eğitim maliyeti, eğitim sisteminin kalitesi, yüksek lisans eğitimi veren kurum sayısının çokluğu, bilgi iletişim teknolojilerinde lider konumda olması, otomotiv ve teknoloji sektörlerinde dünya devi firmalara ev sahipliği yapması bulunmaktadır. Eğitim kalitesi ve eğitim sonrasında iş bulma fırsatlarının çok olması Kore’de master yapmak isteyen yabancı öğrenciler açısından son derece avantajlı olmaktadır.

Güney Kore'ye yüksek lisans eğitimi almak için gitmek isteyen kişiler, denklik ve vize başvuru işlemleri için akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kore'de Yüksek Lisans için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Kore’de yüksek lisans için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Seul Ulusal Üniversitesi
 • Kore Üniversitesi
 • Yonsei Üniversitesi (Seul Kampüsü)
 • Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Sungkyunkwan Üniversitesi
 • Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Sejong Üniversitesi
 • Seul Üniversitesi

Kore Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kore Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Kore Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kore Üniversitesi, Güney Kore’nin başkenti Seul’de 1905 yılında kurulmuş özel bir araştırma üniversitesidir. Güney Kore’nin en prestijli üç üniversitesini belirtmek için kullanılan SKY Üniversiteleri tanımı; Seul Ulusal Üniversitesi, Kore Üniversitesi ve Yonsei Üniversitesi’nin baş harflerinden oluşmaktadır. Güney Kore’de SKY Üniversitelerinden birine kabul edilmek kariyer ve toplumdaki sosyal statü açısından son derece önemli görülmektedir. Kore Üniversitesi’nin içinde bulunduğu SKY Üniversiteleri, Güney Kore’nin en etkili politikacılarını, avukatlarını, doktorlarını, profesörlerini, mühendislerini mezun etmektedir.

Kore Üniversitesi, Dünya Üniversiteler Sıralamasında 201-250 arasında yer alırken Güney Kore Üniversiteleri Sıralamasında 7. sırada yer almaktadır. Kore Üniversitesi’nin; 19 kolej, 18 lisansüstü okul ve 81 branşında 20.000 lisans ve 10.000 lisansüstü öğrenci eğitim görmektedir. Kore Üniversitesi’nde görev yapan 1500’ün üzerindeki tam zamanlı öğretim üyesinin %95’i doktora derecesine ya da kendi alanlarında eşdeğer niteliğe sahiptir.

Kore Üniversitesi dünya çapında kampüslere sahiptir ve her yıl ortalama olarak 1.200 öğrenciyi öğrenci değişim programları ile yurt dışına gönderirken, 6.500 öğrenciyi üniversite eğitim programları çerçevesinde kabul etmektedir. Kore Üniversitesi; hukuk, ekonomi ve gazetecilik başta olmak üzere felsefe, psikoloji, makine mühendisliği, endüstriyel yönetim mühendisliği, elektrik mühendisliği, biyomedikal mühendislik gibi branşlarda eğitim vermektedir. Kore Üniversitesi’nde eğitim ücretleri başvuru yapılan programa göre 4.300.000 KRW ile 5.500.000 KRW arasında değişmektedir.

Kore Üniversitesi yüksek lisans programından mezun olmak için; 130 kredi veya üzerinde kredi puanına sahip olmak, anadalda Korece dil yeterlilik sınavından (TOPIK) 5 veya üzeri seviyelere eşit puan almak, ikinci anadalı tamamlamak şartları aranmaktadır.

Seul Ulusal Üniversitesi'nde Master Eğitimi Nasıldır?

Seul Ulusal Üniversitesi'nde Master Eğitimi Nasıldır?
Seul Ulusal Üniversitesi'nde Master Eğitimi Nasıldır?

Seul Ulusal Üniversitesi yüksek lisans programı Güney Kore’deki en prestijli programlardan biri olarak gösterilmektedir. Seul Ulusal Üniversitesi 1946 yılında kurulmuş devlet üniversitesi olup; 16 kolej, 3 kampüs, 1 lisansüstü okul ve 9 meslek okulunu bünyesinde barındırmaktadır. Seul Ulusal Üniversitesi, QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 29. sırada yer alırken Güney Kore üniversiteleri sıralamasında 1. sırada yer almaktadır.

Seul Üniversitesi yüksek lisans bölümleri arasında en popüler olanlar; sanat ve beşeri bilimler, mühendislik ve teknoloji, tıp, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve yönetim, bilgisayar bilimi gösterilmektedir. İstatiksel olarak Seul Ulusal Üniversitesi lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru yapan her 5 öğrenciden 1 tanesi kabul edilmektedir ve yaklaşık 2.500 öğretim görevlisi ile 23.000 öğrenciye eğitim verilmektedir. Seul Ulusal Üniversitesi’nde eğitim ücretleri programa göre değişmekle birlikte lisans eğitimlerinde yıllık 8.788.665 KRW iken yüksek lisans programlarında 5.583.077 KRW’dir.

Güney Kore Seul Ulusal Üniversitesi’nden mezun olabilmek için öğrencilerin genel eğitim derslerinden 36 kredi veya daha fazla, anadal derslerinden 39 kredi veya daha fazla olmak üzere toplamda 130 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. Seul Ulusal Üniversitesi’nde toplamda 130 krediyi tamamlayan öğrencilerin mezun olabilmeleri için bölümün veya yüksekokulun istediğin tüm özel gereksinimleri de karşılamaları beklenmektedir.

En Popüler Güney Kore Yüksek Lisans Bölümleri Hangileridir?

En çok başvuru yapılan Güney Kore yüksek lisans programları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore bilgisayar bilimleri yüksek lisansı
 • Güney Kore ekonomi yüksek lisansı
 • Güney Kore biyoloji yüksek lisansı
 • Güney Kore işletme yönetimi yüksek lisansı
 • Güney Kore finansal analiz yüksek lisansı

Güney Kore üniversitelerinde yüksek lisans yapmak isteyen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler; Kore Üniversitesi, Seul Ulusal Üniversitesi, Yonsei Üniversitesi’dir.

Güney Kore Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Kore yüksek lisans ücretleri tercih edilen üniversiteye ve programa göre değişmekle birlikte; Kore Üniversitesinde yüksek lisans yıllık ücretleri 4,300,000 KRW ile 5,500,000 KRW, Seul Ulusal Üniversitesi yıllık 5.583.077,96 KRW ile 8.788.665,50 KRW, Yonsei Üniversitesinde ise 10.699.799,40 KRW ile 15.675.487,24 KRW arasındadır.

Kore'de Master Öğrencilerinin Alabileceği Burslar Nelerdir?

Master öğrencilerinin alabileceği Güney Kore yüksek lisans bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Seul Ulusal Üniversitesi yabancı öğrencilere 300’ün üzerinde tam burslu eğitim imkanı sunmaktadır.
 • Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Asya üniversiteleri arasında 39. sırada yer almaktadır.
 • Kore Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmekte her yıl 500 öğrenciyeKore’de yüksek lisans bursu vermektedir.

Güney Kore yüksek lisans hükümet bursu (GKS) dünya genelinde yüzlerce öğrenciye Güney Kore’de lisans ve lisansüstü kurumlarda eğitim alma imkanı tanıyan oldukça popüler bir burstur. Güney Kore hükümet bursundan, ayrılan bütçeye göre değişmekle birlikte her yıl 220 lisans öğrencisi ve 1080 yüksek lisans öğrencisi faydalanabilmektedir.

Güney Kore Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Güney Kore’de yüksek lisans şartları master için başvuru yapılan kurum politikasına göre farklılık gösterebilmektedir. Güney Kore’de master yapmak için; başvuru sahibinin 16 yıllık eğitimini iyi bir lisans derecesi ile tamamlamış olması gerekmektedir. Güney Kore yüksek öğrenim seviyesini uluslararası seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır, birçok kurs ve lisansüstü program kısmen veya tamamen İngilizce eğitim vermektedir.

Güney Kore’de bazı kurslarda ve lisansüstü programlarda Korece şartı aranmaktadır, yüksek lisans programına kayıt olmadan önce ilgili programın dil gereksiniminin kontrol edilmesi önerilmektedir. Güney Kore’de, Korece dil şartı aranan yüksek lisans eğitim programlarına kayıt olabilmek için Korece dil yeterlilik sınavı (TOPIK) ile belirlenen Korece dil seviyesinin 3 veya üzerinde olması gerekmektedir.

Güney Kore Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güney Kore yüksek lisans başvuru prosedürü, başvuru yapılan kuruma göre farklılık göstermektedir ve bazı kurumlar online başvuru kabul ederken bazı kurumlar ise evrakların online olarak indirilmesinin ardından formun kargo ile gönderilmesini talep etmektedir.

Güney Kore yüksek lisans başvuru süreci, form doldurma işlemi ile başlamaktadır ve başvuru formu ilgili kurumun web sitesi üzerinden online olarak veya kurumun web sitesinden indirdikten sonra elle doldurulmaktadır.

Güney kore yüksek lisans başvuru formu doldurulduktan ve gerekli ücretler ödendikten sonra kurum online başvuru kabul ediyorsa gerekli evraklar kurumun web sitesi üzerinden sisteme yüklenmektedir, kurum online başvuru kabul etmiyorsa başvuru formunun çıktısı ile birlikte diğer evraklar kuruma kargo ile gönderilmektedir.

Güney Kore yüksek lisans başvuru onayı ilgili kurum tarafından başvuru sahibine mektupla bildirilmektedir. Başvuru sahibi kabul mektubu ile birlikte ikamet adresine en yakın Güney Kore dış temsilciliğinden vize başvurusunda bulunmaktadır.

Kore Master Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Güney Kore’de master başvurusu yapmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Lise ya da lisans diplomasının taranmış hali
 • Daha önce alınan kurslara ait transkript belgeleri
 • Pasaport ya da kimliğin taranmış hali
 • Özgeçmiş
 • Sınav dereceleri
 • Burs veya fon kabul belgeleri
 • Tavsiye mektupları
 • Daha önceki çalışmalara ait portföy bilgileri

Güney Kore master başvurusu için gerekli belgeler başvuru yapılan kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Sık Sorulan Sorular

Güney Kore’de yüksek lisans eğitimi almak hakkında sık sorulan sorulara ve cevaplarına aşağıda değinilmiştir.

Kore'de Yüksek Lisan Eğitimi için Hangi Vize Alınmalıdır?

Güney Kore’de yüksek lisans eğitimi için öğrenci vizesi gerekmektedir.

Yüksek lisans eğitimi için başvuru yapılan Güney Kore üniversitesi başvuru sahibine, başvurusunun onaylandığını kabul mektubu göndererek bildirmektedir. Güney Kore öğrenci vizesi için başvuru sahiplerinin, kabul mektubu ve diğer vize destekleyici evrakları ile birlikte şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye’deki ikamet adreslerine en yakın Güney Kore konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Kore'de Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Kore’de yüksek lisans eğitimi almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Yüksek lisans fiyatlarının uygun olması
 • Dünya genelinde kabul görmüş üniversitelerin bulunması
 • Eğitim sonrası iş bulma fırsatlarının çok olması
 • Farklı sektörlerde dünya devi firmalara sahip olması

Güney Kore'de Master Öğrencilerinin Yaşam Masrafları Nasıldır?

Güney Kore’de master öğrencilerinin yaşam masrafları tercih ettikleri şehre göre farklılık göstermektedir. Güney Kore para birimi Güney Kore wonudur ve uluslararası gösterimi KRW’dir. Güney Kore master öğrencilerinin konaklama masrafları kiralanan evin konumuna ve oda sayısına bağlı olarak değişmektedir, üniversite yurtlarında dönem başına 1,000,000 ile 1,500,000 KRW arası ücret ödenirken özel yurtlarda ya da pansiyonlarda 200,000 ile 1,000,000 KRW arası ücret ödenmektedir.

Güney Kore’nin geneli başkent Seul’e göre daha ucuz olarak görülmektedir. Güney Kore yerel yemekleri, hazır yemek zincir restoranlarına göre çok daha uygun fiyatlar sunmaktadır ve üniversite kampüsleri günlük 2,500 KRW, aylık 300,000 KRW ücretleri ile yemek açısından en uygun yerler olarak gösterilmektedir.

Güney Kore Seul’de bir öğrencinin ortalama aylık kıyafet ve kişisel bakım harcaması 100,000 KRW ve ortalama yemek masrafı 400,000 KRW’dir. Yüksek hızlı internet alanında dünya lideri olan Güney Kore’de internet erişimi aylık olarak yaklaşık 26,000 KRW’dir. Kore’de ortalama yaşam masrafları; standart restoranda yemek için 8,000 KRW, sinema bileti için 11,000 KRW, aylık ulaşım abonman kartı için 55,000 KRW’dir.

Kore'de Yüksek Lisans Eğitimi için En Uygun Şehirler Hangileridir?

Güney Kore, yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için farklı alternatifler barındırmaktadır.

Yüksek lisans eğitimi almak için en uygun Kore şehirleri; başkent Seul, Daejeon, liman kenti Pohang ve Busan’dır. Güney Kore şehirleri arasında Seul’de yaşamak diğer şehirlere göre daha pahalı olmaktadır ve Busan şehri geleneksel yapısıyla daha ucuz yaşam imkanı sunmaktadır.

Yüksek Lisans Mezunları Güney Kore'de Çalışabilir Mi?

Yüksek lisans mezunları; akademisyen olarak vize almaları durumunda Güney Kore’de tam zamanlı olarak çalışabilmektedir. Mezun olduktan sonra Güney Kore’de çalışmak için çoğu durumda vize türünün D2’den D10’a çevrilmesi istenmekte ve Güney Kore Adalet Bakanlığı’ndaki göçmenlik bürosuna başvuru yapılması gerekmektedir.

Yüksek lisans mezunlarının Güney Kore’de tam zamanlı olarak çalışma hakkı kazanmaları için Güney Kore üniversitelerin birinden doğa bilimleri, mühendislik alanlarında lisans ya da beşeri bilimler alanında yüksek lisans derecesine sahip olmaları gerekmektedir.

Erasmus Öğrencisi Olarak Kore'de Master Eğitimi Alınabilir Mi?

Erasmus; Avrupa Birliğine üye 28 ülke ve programa ortak sıfatıyla katılan 5 ülkenin yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla üniversiteler arası öğrenci değişimini destekleyen programdır.

30 yılı aşkın süredir Avrupa ülkeleri arasında öğrenci değişimine katkı sağlayan Erasmus, 2015 yılından sonra Erasmus+ ile Avrupa dışındaki diğer ülkeler için kısa süreli öğrenci değişim programlarına destek vermeye başlamıştır. Güney Kore’nin Avrupa ülkesi olmaması Kore Erasmus programına olan ilginin yıllık ortalama 160 öğrenci ve eğitim personeli ile sınırlı kalmasına neden olmaktadır.

Türkiye’den öğrenci değişim programına katılarak Güney Kore’ye öğrenci olarak gitmek için Türkiye’de master eğitimi veren üniversite ile Kore’de eğitim alınmak istenen üniversitenin ikili anlaşmaya sahip olması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: