Güney Kore Konsolosluğu

Güney Kore Konsolosluğu | Consulate of the Republic of Korea

Güney Kore Konsolosluğu, Güney Kore ve Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek, Türkiye’de ikamet eden Güney Kore vatandaşlarının hak ve çıkarlarının korunmak, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik bağları geliştirmek; evlilik, doğum, ölüm, pasaport, vize, noter, nüfus cüzdanı gibi işlemlerde Güney Kore vatandaşlarına yardımcı olmakla mükellef Güney Kore Cumhuriyeti’ne bağlı bir kurumdur.

Güney Kore ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler ilk kez 1949 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin Güney Kore’yi bağımsız devlet olarak tanıması ile başlamıştır. Türkiye ile Güney Kore arasındaki ilk diplomatik ilişkiler 1957 yılında kurulmuştur. 2012 yılında Güney Kore ve Türkiye arasındaki ilişkiler Stratejik Ortaklık seviyesine çıkmıştır. Güney Kore ve Türkiye, G20, MIKTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya) ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere birçok uluslararası organizasyonda, yakın temas ve işbirliği içerisindedir.

Türkiye ve Güney Kore birbirleri ile dostluk bağları kuvvetli iki ülkedir. Türkiye’nin Kore Savaşı’na katılmış olması iki devlet arasındaki dostluk bağının temellerini atmıştır. 2002 Dünya Kupası sonrasında Türkiye ve Güney Kore arasındaki bağlar; ticaret, yatırım ve kültür turizmi gibi çeşitli alanlardaki ilişkileri gelişmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve Güney Kore meclisinde karşılıklı olarak Dostluk Grupları kurulmuştur.

Güney Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu Türkiye'de Nerededir?

Güney Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu Türkiye’de, Ankara ve İstanbul olmak üzere 2 farklı ilde bulunmaktadır. İstanbul’da Güney Kore Başkonsolosluğu bulunurken, Ankara’da Güney Kore Büyükelçiliği bulunmaktadır.

İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğu

İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğu, Güney Kore’nin Türkiye’deki dış temsilciliklerinden biridir. İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğu, başta İstanbul olmak üzere Karadeniz, Marmara ve Ege Bölgesinde bulunan 11 ilden sorumludur.

İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğunun görevi, Türkiye’de yaşayan Güney Kore vatandaşlarının hak ve güvenliklerinin korunması ve sosyal, kültürel, ekonomik . alanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek adımlar atmaktır. Türkiye’de ikamet eden Güney Kore vatandaşlarının; evlilik, doğum, ölüm, pasaport, vize, noter, nüfus cüzdanı gibi işlemlerle de Güney Kore Başkonsolosluğu ilgilenmektedir.

Ankara Güney Kore Büyükelçiliği

Ankara Güney Kore Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, Güney Kore’yi en yüksek yetki ile temsil eden kurumdur. Ankara Güney Kore Büyükelçiliği; iki ülke arasındaki ilişkileri düzenlemek, Güney Kore vatandaşlarının hak ve güvenliklerini korumakla mükelleftir. Güney Kore ve Türkiye arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik gibi alanları geliştirmek, Ankara Güney Kore Büyükelçiliğinin sorumlulukları arasındadır.

Türkiye’de ikamet eden Güney Kore vatandaşlarının; evlilik, doğum, ölüm, pasaport, vize, noter, nüfus cüzdanı gibi işlemleriyle de Ankara Güney Kore Büyükelçiliği ilgilenmektedir. Ankara Güney Kore Büyükelçiliği 1957 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Türkiye Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu Adres Bilgileri Nedir?

Ankara Güney Kore Büyükelçiliği, Cinnah Caddesi, Alaçam Sok. No.5 Cinnah Caddesi, Çankaya/Ankara adresinde bulunmaktadır. İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğu, Askerocağı Cad. Süzer Plaza, No:6, Kat:4, 34367, Elmadağ/Şişli, İstanbul adresinde bulunmaktadır.

Güney Kore Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Güney Kore Konsolosluklarına farklı iletişim yolları ile ulaşılabilir. Ankara Güney Kore Büyükelçiliğine, +90-312-468-4820, 4823 telefon numaraları üzerinden ve turkey@mofa.go.kr mail adresi ulaşılabilir.

İstanbul Güney Kore konsolosluğu telefon numarası +90-212-368-8368, yapılacak yazışmalar için mail adresi ise genel yazışmalar için istanbul@mofa.go.kr, vize işlemleri için ist_v​isa@mofa.go.kr, TOPIK (Korece yeterlilik sınavı) için geçerli mail adresi istkorekulturu@gmail.com’dur.

Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Kore Cumhuriyeti Konsolosluklarının resmi web siteleri, Ankara Güney Kore Büyükelçiliği için https://overseas.mofa.go.kr/tr-tr/index.do, İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğu için https://overseas.mofa.go.kr/tr-istanbul-tr/index.do internet sitesidir.

Güney Kore Konsolosluğu'nun Çalışma Saatleri Nasıldır?

Güney Kore Konsolosluğu hafta içleri hizmet vermektedir. Güney Kore Konsolosluğunun çalışma saatleri hafta içleri 09:00 12:00 ve 14:00 17:00 saatleri içindedir.

Türkiye Güney Kore Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Güney Kore Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore vizesi başvurularında yetki sahibi olan kurumdur. Türkiye Güney Kore Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Kore Cumhuriyeti vatandaşlarına evlilik, doğum, ölüm, pasaport, vize, noter, nüfus cüzdanı, askerlik gibi konularda hizmet sunmaktadır.

Kore Konsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Kore Konsolosluğu vize başvurusu almaktadır. Güney Kore vize başvurusu yapacak kişiler, başvurunun yapılacağı il farketmeksizin Ankara Güney Kore Büyükelçiliğinden veya İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğundan vize işlemlemlerini yapabilmektedir.

Güney Kore için yapılacak vize başvurularında iki konsolosluğun vize prosedürleri farklılık gösterebileceğinden Güney Kore vize başvurusu yapacak kişilere vize başvurusu yapacakları konsolosluklardan veya konsoloslukların resmi sitelerinden bilgi almaları tavsiye edilmektedir.

Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu vize başvuru işlemleri için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

  • Uygun Güney Kore vize tipi (öğrenci, kültür, ticari vb.) seçilmelidir.
  • Randevu talebi ist_v​isa@mofa.go.krmail adresine gönderilmelidir.
  • Vize işlemleri için talep edilen tüm belgeler tamamlanmalı ve tüm belgeler orjinal olmalıdır.
  • Vize randevusu için belirlenmiş tarihte, Kore Konsolosluğuna vize görüşmesi için gidilmelidir.
  • Güney Kore sporcu vize başvurusu için önemli noktalar kontrol edilmelidir. Güney Kore vizesi için belirtilen prosedürler İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğinde farklılık göstermesi nedeniyle vize başvurusu yapacak kişilerin önceden bilgi alması gerekmektedir.

Güney Kore Konsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Güney Kore Konsolosluğu randevu alma işlemi trvisa@mofa.go.kr mail adresine randevu talep maili göndererek yapılmaktadır. Randevu talep metni; kişinin ad soyad, uyruk, pasaport numarası, telefon numarası, mail adresi ve ikametgah yeri bilgilerini içermelidir. Metnin başlığı “(Vize randevu talebi), Vize tipi, Kalınacak süre” yazılarak oluşturulmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: