Güney Kore Yatırımcı Vizesi

Güney Kore Yatırımcı Vizesi Başvuru Süreci 2023

Güney Kore, giderek büyüyen ekonomisi ile birlikte gayrisafi yurt içi hasılasıyla Asya’daki en büyük 4. ülke olarak birçok yatırımcıya hitap etmektedir. Güney Kore’yi yabancı yatırımcılar, ülkenin hızlı ekonomik kalkınmaya sahip olması, bilgi-iletişim teknolojilerinde uzmanlaşmış olması ve istikrarlı bir ekonomisi olmasından dolayı tercih etmektedir. Güney Kore, hükümetinin yatırımcılar için uygulamış olduğu vergi indirimleri, hibeler ve Yabancı Yatırımı Teşvik Yasası ile yatırım piyasasında tercih edilen bir ülke olmayı amaçlamaktadır. Kore hükümeti, Yabancı Yatırımı Teşvik Yasası’nı yabancı yatırımcıları desteklemek ve kolaylaştırmak için çıkarmıştır; bu yasa kapsamında yabancı yatırımcılara vergi desteği, nakit hibe, sanayi desteği sağlamaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den Güney Kore'ye yatırım yapmak isteyen kişilere yurt dışında yatırım ve yatırımcı vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Kore Yatırımcı Vizesi Alabilir?

Kore yatırımcı vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Yabancı Yatırım Teşvik Yasası uyarınca yabancı yatırımlı bir Kore şirketini yöneten ve işleten kişiler ile yabancı sermayeli bir şirketin üretim ve teknoloji kısımlarında olmazsa olmaz olarak çalışan profesyonel kişiler
 • Bir sınai ya da fikri mülkiyet hakkına sahip olarak ileri düzey teknik bir iş kuran ve bir şirketin CEO'su olarak bir ticari girişim onayı alan kişiler
 • Yabancı Yatırım Teşvik Yasası uyarınca Kore vatandaşı tarafından yönetilen bir şirkette çalışan, yöneten, teknoloji ya da üretim sektörlerinde çalışan kişiler
 • Lisans veya daha yüksek bir diplomaya sahip olan ve fikri mülkiyet hakkına sahip olarak ya da ileri düzey yetenekleri doğrultusunda bir şirket kuran kişiler

Kore Yatırımcı D-8 Vize Türleri Nelerdir?

Kore yatırımcı vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Anonim şirket yatırımcı (D-8-1) vizesi
 • Ticari girişim yatırımcı (D-8-2) vizesi
 • Özel girişimyatırımcı(D-8-3) vizesi
 • Teknoloji ve iş kurma (D-8-4) vizesi

Güney Kore Anonim Şirket Yatırımcı Vizesi (D-8-1) Nedir?

Güney Kore anonim şirket yatırımcı vizesi (D-8-1), Kore’de bir şirkete yatırım yapılması halinde 5 yıl ülkede kalış süresi sağlayan bir vizedir ve yabancı yatırımlı bir Kore şirketinin yönetimi, idaresi, üretimi ve teknolojisinde yer almayı planlayan kişilere verilmektedir. D-8 vizesi için kişinin, Kore’de bulunan bir şirkete 100 milyon Güney Kore wonu yatırım yapması ve bu yatırımı ile şirketin oy hakkına sahip hisselerinin %10 ve daha fazlasına sahip olması gerekmektedir.

Kore Ticari Girişim Yatırımcı Vizesi (D-8-2) Nedir?

Kore ticari girişim yatırım vizesi (D-8-2), sınai veya fikri mülkiyet hakkı sahibi olarak ileri teknolojiye dayalı bir iş girişimi bulunan ve bu alandaki girişim fikrinin teyidini ya da ön teyidini alan kişilere 2 yıl kalış süresi sağlayan bir vize türüdür. Kore ticari girişim yatırım vizesi almak isteyen kişilerin, şirketin bir girişim şirketi mi ön girişim şirketi mi olduğunun teyidini almaları gerekmektedir; olası girişimler için kalış süresi 6 ay olmaktadır.

Kore Özel Girişim Yatırımcı Vizesi (D-8-3) Nedir?

Kore özel girişim yatırımcı vizesi (D-8-3), Kore vatandaşı kişiler tarafından işletilen bir şirkete, en az 100 milyon Güney Kore wonu tutarında şirket sermayesinin en az %10’una denk gelen bir yatırım yapan kişilere 5 yıl kalış süresi sağlayan bir vize türüdür. D-8-3 yatırım vizesi için temel koşullar; Kore vatandaşı tarafından yönetilen bir şirkete yatırım yapılması, yatırımcının ticaret sicilinde kurucu ortak olarak gözükmesi ve şirketin ar-ge bölümünde her biri en az 3 yıllık araştırma deneyimi ile lisans ve yüksek lisans derecesine sahip 5 araştırmacıya sahip olunmasıdır.

Güney Kore Teknoloji ve İş Kurma Vizesi (D-8-4) Nedir?

Güney Kore teknoloji ve iş kurma vizesi (D-8-4), lisans veya daha yüksek bir dereceye sahip olan kişilere, fikri mülkiyet hakkı ya da eş değer teknik becerileri ile Kore’de bir iş kurarak bu işi yürütecek olmaları halinde 2 yıl kalış süresi tanıyan bir vize türüdür. D-8-4 vizesi için temel koşullar; Kore’de ya da yabancı bir ülkede lisans veya daha yüksek dereceye sahip olmak veya ilgili bir merkezi idari kurumun başkanı tarafından önerilmek, iş ve şirket kayıtlarının yapıldığı bir şirkette kurucu olmaktır.

D-8-4 vizesi almak isteyen yabancı yatırımcıların 340 puan üzerinden en az 80 puan alması gerekmektedir.

Kore Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

Kore yatırımcı vizesi, yabancı yatırımcılar tarafından şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye’deki Güney Kore konsolosluklarına yapılan başvuru ile alınabilmektedir. Vize başvurusunun yapılabilmesi için vize belgelerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Başvurulacak yatırımcı vizesi türüne göre vize evrakları hazırlandıktan sonra vize randevusunun alınması, randevu gününde hazırlanan evrakların teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Güney Kore Yatırım Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Güney Kore yatırım vizesi için başvuru randevusu, trvisa@mofa.go.kr e-mail adresinde randevu talep maili gönderilerek alınabilmektedir. Randevu talep maili başlığına “(Vize Randevu Talebi) vize türü, kalınacak süre” bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Mailde kişinin; ad-soyad, uyruk, pasaport numarası, telefon, e-mail, ikametgah yeri bilgileri bulunmalıdır. Randevu iptali ya da değişikliği durumlarında kişinin, randevu tarihinden en az iki gün öncesinde e-posta ile randevu değişikliğini bildirmesi beklenmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılacak Güney Kore start up vizesi için randevu alma işlemi Vizem.net danışmanları tarafından başvuru sahipleri adına yapılmaktadır.

Kore Yatırımcı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kore yatırımcı vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru formu veya vize başvurusu için onay belgesi
 • Pasaport
 • Son 3 ay içerisinde alınmış şirket tescil belgesi
 • Ticari sicil kaydı fotokopisi
 • Yabancı yatırımı gösteren sicil kaydı fotokopisi
 • Hissedarlardaki değişikliği gösteren belge aslı
 • Yatırımın girişini gösteren belge
 • Vazgeçilmez profesyonel uzman olarak yeterliliği onaylayan belge
 • Vergi ödeme belgesi
 • Geçici ikametgahı gösteren belge
 • Sermaye harcamalarını gösteren belge
 • Bir işyerinin varlığını gösteren belge
 • İlgili sektördeki iş deneyimini gösteren belge
 • Şirkete ait banka hesabının mevduat kayıtları

Kore Start-Up Yatırımcı Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kore start-up yatırımcı vizesi başvuru ücreti 60 dolardır. Vize başvuru ücreti vize randevusu sırasında dolar cinsinde, nakit olarak Güney Kore Konsolosluğu vize birimine ödenmelidir ve ücretin kredi kartı ile ödenmesi mümkün değildir.

2022 yılı için Güney Kore start-up vizesi masrafları; vize harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, gerekli görüldüğü durumlarda dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 125 dolar tutmaktadır.

Güney Kore D-8 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Güney Kore D-8 vizesi ortalama 14 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Güney Kore Yatırımcı Startup Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Güney Kore yatırımcı start-up vize başvuru takibi online olarak https://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_İD=10301 adresinden yapılmaktadır. Vize başvuru takip sayfasında ilk olarak vize başvuru şekli seçilmeli ve sonrasında pasaport, başvuru ve makbuz numarasından biri ile isim ve doğum tarihi bilgileri girilmelidir.

Güney Kore startup vizesi takip ve sorgulama ekran görseline aşağıda yer verilmiştir.

Güney Kore Yatırımcı Startup Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Güney Kore Yatırımcı Startup Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Güney Kore yatırımcı vizesi için başvuru takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisiyle yapılmaktadır.

Güney Kore Start Up Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Güney Kore start-up vizesi süresi, vize türüne göre değişmektedir.

Kore yatırımcı vize türleri ve süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüMaksimum Kalış Süresi
Anonim şirket yatırımcı (D-8-1) vizesi5 yıl
Ticari girişim yatırımcı (D-8-2) vizesi2 yıl (olası girişim için 6 ay)
Özel girişim yatırımcı (D-8-3) vizesi5 yıl
Teknoloji ve iş kurma (D-8-4) vizesi2 yıl

Sık Sorulan Sorular

Güney Kore yatırımcı vizesi hakkında merkezimize en fazla yöneltilen sorulara ve danışmanlarımızın yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Yatırımcı Vizesi Dışında Bir Vize ile Kore'ye Yatırım Yapılabilir Mi?

Yatırımcı vizesi dışında G-1 vizesi ile belirli koşulları sağlayan yabancı ülke vatandaşları Kore’ye yatırım yapabilmektedir.

Kore G-1 vizesi, Jeju düzenlemeleri uyarınca Jeju bölgesinde bir sosyal tesis sahibi olan kişilere, eşlerine veya reşit olmayan çocuklarına verilmektedir. Güney Kore G1 vizesi şartlarına göre, 200.000 dolar veya daha fazla yatırım yapılması gerekmektedir.

Kore'de Yabancı Girişimleri Destekleyen Hükümet Programları Hangileridir?

Kore’de yabancı girişimleri destekleyen hükümet programları aşağıda listelenmiştir.

 • OASIS Startup Visa Program
 • K-Startup Grand Challenge
 • Global Accelerator Program for Startups (GAPS)
 • Tech Incubator Program for Startups
 • Born2global Startup Program
 • Seoul Global Center

OASIS Start-Up Vize Programı Nedir?

OASIS Start-up vize programı 2015 yılından itibaren Kore’de teknoloji tabanlı iş kurmak isteyen kişiler için vize puanı sistemi içeren programdır. Program süresince verilen zorunlu ve seçmeli dersler tamamlanarak yabancı yatırımcı adaylarına puan verilmektedir ve bu puanlar ile yabancı yatırımcılar D-8-4 vizesine başvurabilmektedir. Başvuru sahiplerinin lisans veya üstü bir dereceye sahip olmaları ve 80 veya daha üstü puan almaları gerekmektedir.

OASIS programı, olağanüstü fikirlere ve teknolojiye dayanarak Kore'de iş kurmaya karar veren yabancılara hem başlangıç ​​desteği, hem de başlangıç ​​vizesi (D-8-4) sağlamaktadır. OASIS Programı ile Güney Kore’de şirket kurmak için kişilerin belirli dersleri aldıktan sonra geçerli bir puanla programı tamamlamaları gerekmektedir.

Yabancı Yatırımcıların Aile Üyeleri Kore'ye Gelebilir Mi?

Yabancı yatırımcıların aile üyeleri, seyahat amacına uygun olan uzun süreli aile ziyareti vizesi ile Kore’ye gelebilmektedir.

Kore’de girişimci ya da yatırımcı olarak bulunan yatırımcı vizesine sahip kişilerin; eşleri, çocukları ve ebeveynleri Güney Kore aile ziyareti vizesi ile Kore’ye gelebilmektedir.

Yatırımcı Vizesi ile Kore Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Yatırımcı vizesi ile Kore vatandaşlığı alınabilmektedir. Yabancı yatırımcılar Kore yatırımcı vizesi ile 5 yıl için oturma izni almaya hak kazanmaktadır.

Kore’de oturma izni alan kişiler Kore dilini öğrenip yeterli düzeyde konuşabildİklerinde vatandaşlık başvurusunda bulunabilmekte ve Güney Kore vatandaşlığı alabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: