Güney Kore Turist Vizesi

Güney Kore Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Güney Kore turist vizesi Güney Kore’ye turistik bir amaç ile seyahat etmek isteyen kişilere verilen kısa süreli bir vize türüdür. Güney Kore turist vizesi aynı zamanda kısa süreli ziyaretçi vizesi olarak da bilinmektedir.

Türkiye ve Güney Kore arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması gereğince T.C. vatandaşları Güney Kore’ye yapacakları turistik seyahatlerde vizeden muaftır; ancak seyahat öncesinde Kore elektronik seyahat izni (K-ETA) almaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'de yaşayan ve Güney Kore vizesine tabi olan Türkiye’de oturumu olan yabancı uyruklu kişilere turistik vize başvuru işlemlerinde, T.C. vatandaşlarına ise K-ETA başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kore'ye Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Kore’ye turist olarak gitmek için umuma mahsus pasaport, diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları seyahatlerinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf tutulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yalnızca Kore’ye giriş yapmadan önce elektronik seyahat izni (K-ETA) alma mecburiyetleri bulunmaktadır.

Kore Turist Vizesi Türleri Nelerdir?

Kore turist vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Turizm amaçlı Güney Kore turist vizesi
 • Transit geçiş amaçlı Güney Kore turist vizesi
 • Güney Kore sağlık turizmi vizesi
 • Kısa süreli Güney Kore ziyaret vizesi
 • Güney Kore dini, kültürel ve sportif etkinlik vizesi

Güney Kore Kısa Süreli Ziyaretçi Vizesi Nedir?

Güney Kore kısa süreli ziyaretçi vizesi Kore’de 90 güne kadar seyahat etmeyi mümkün kılan bir vize türüdür. Turizm, dinlenme, akraba ziyareti, bir dostluk maçına katılma, etkinliğe veya toplantıya katılma, kültür ve sanat gezisi, eğitim alma, dini bir seremoniye katılma veya akademik araştırma yapma amaçları ile Kore kısa süreli ziyaret vizesi alınabilmektedir. Güney Kore’de bulunduğu sürece yaptığı faaliyetlerden kazanç elde eden kişiler, kısa süreli turist vizesi kapsamında bulunmamaktadır.

Vize başvurusu için başvuru sahiplerinin vize için gerekli belgeleri hazırlaması ve geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.

Turistik Kore Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik Kore vizesi şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla alınabilmektedir. Başvuru sahipleri yapacakları Güney Kore seyahatinin amacına uygun olarak talep edilen gerekli vize evraklarını hazırlamalıdır. Güney Kore Konsolosluğundan vize randevusu alınması ve vize randevu gününde başvuru sahibinin Konsolosluğa giderek evrak teslimi ve vize ücreti ödeme işlemleri tamamlaması gerekmektedir.

Güney Kore Turist Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Güney Kore turist vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore vize başvuru formu: Vize başvuru formu Türkiye’deki Kore Cumhuriyeti Konsolosluklarından ya da Güney Kore vize portalından indirilmelidir. Form eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Güney Kore seyahati bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olan, 10 yıldan eski olmayan geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde, yüzün net bir şekilde göründüğü, arka fonu beyaz olan fotoğraf gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Adli sicil kaydının e-devlet üzerinden alınması ya da apostil yapılarak sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat amacına yönelik belgeler: Başvuru sahibinin Güney Kore seyahatinin amacına yönelik belgeleri hazırlaması ve sunması gerekmektedir.

Yukarıda verilen standart vize evraklarına ek olarak başvuru sahiplerinin Güney Kore’ye yapacakları turistik seyahatin amacına uygun belgeleri de sunmaları gerekmektedir. Vize onay belgesine sahip olan kişilerin yapacakları vize başvurularında; vize türü farketmeksizin eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, 1 adet fotoğraf, pasaport ve pasaport fotokopisi, adli sicil kaydı, basılı sertifika numarası ve vize ücretinin ödendiğine dair dekont belgelerinin sunulması yeterli olmaktadır.

Kore Cumhuriyeti Turist Vizesi için Otel Rezervasyonu Sunulmalı Mıdır?

Kore Cumhuriyeti turist vizesi için otel rezervasyonu sunulması zorunlu değildir.

Güney Kore vize için otel rezervasyonu gerekli olmasa da, bazı durumlarda ülkeye girişte, otel rezervasyon belgesi gümrük memurları tarafından kontrol edilmek istenebilmektedir; bu nedenle otel rezervasyonlarının yaptırılması ve rezervasyon bilgilerini içeren belgenin çıktısının alınması tavsiye edilmektedir. Vizeden muaf tutulan kişilerin de otel rezervasyon bilgilerini ülkeye girişte yanlarında bulundurmaları önerilmektedir.

Güney Kore Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Güney Kore turistik vize randevusu trvisa@mofa.go.kr mail adresine mail gönderilerek alınabilmektedir. Vize randevusu için gönderilecek mailin içeriğinde başvuru sahibinin adı-soyadı, uyruğu, pasaport numarası, telefon numarası ve e-mail adresi ve yerleşim yerinin bilgileri bulunmalıdır. Randevu talep etmek için gönderilecek mailin başlığında vize tipi ve kalınacak süre bilgileri, “(Vize Randevu Talebi) … Vize, … Ay” formatında yazılmalıdır.

Kore Turist Vizesi Başvuru Randevusu Ertelenebilir Mi?

Kore turist vizesi başvuru randevusu ertelenebilmektedir. Vize randevusunu ertelemek için vize randevu tarihinden en az 2 gün önce ilgili Güney Kore dış temsilciliğinin vize birimini mail yolu ile bilgilendirmek gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak başvurulan Güney Kore turist vizelerinde randevu iptali veya tarih değişikliği işlemi için, ilgili vize danışmanının mail veya telefonla aranarak bilgilendirilmesi yeterlidir.

Kore Turist Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kore turist vizesi başvuru ücreti 40 dolardır ve ücret, vize randevusu esnasında dolar cinsinde, nakit olarak Kore Konsolosluğunun vize birimine ödenmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Güney Kore turist vizesi masrafları ortalama 125 dolar tutmaktadır.

Güney Kore Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Güney Kore turist vizesi ortalama 14 gün içerisinde çıkmaktadır. Vizenin sonuçlanma süresi eksik belge sunulması ve eksik belgelerin 3 gün içerisinde tamamlanmaması durumlarında uzayabilmektedir.

Güney Kore Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Güney Kore turistik vize başvurusu takibi, online olarak https://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_ID=10301 adresinden yapılabilmektedir. Vize başvurusunun takip edilebilmesi için vize sorgulama ekranında pasaport, başvuru veya fatura numarası ile isim ve doğum tarihi bilgilerinin doldurulması gerekmektedir.

Güney Kore vize takip ekran görseli aşağıdadır.

Güney Kore Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Güney Kore Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Kore vize takip işlemleri, hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS servisi ile yapılmaktadır.

Kore Turist Vizesi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Kore turist vizesi sonucu yalnızca pasaport iadesi yapıldıktan sonra öğrenilebilmektedir. Pasaport başvuru sahibinin kendisi ya da vekalet verdiği kişi tarafından vize sonucu çıktıktan sonra başvuru yapılan dış temsilcilikten teslim alınabilmektedir.

Güney Kore onaylanmış vize görseli aşağıda verilmiştir.

Kore Turist Vizesi Sonucu Nasıl Öğrenilir?
Kore Turist Vizesi Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Güney Kore Turist Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Güney Kore turist vizesinin süresi, değerlendirmeyi yapan konsolosluğa bağlıdır; ancak turist vizesi en fazla 90 günlük verilebilmektedir.

Güney Kore Cumhuriyeti Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Güney Kore Cumhuriyeti turist vizesi uzatılabilmektedir; turist vizesini uzatmak için Güney Kore’deki göçmenlik ofisine gitmek gerekmektedir. Turist vizesi uzatma işlemi var olan vizenin bitiminden önce yapılmalıdır.

Güney Kore'ye Turist Olarak Gidecek T.C Vatandaşlarının Bilmesi Gerekenler

Güney Kore’ye turist olarak gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bilmesi gerekenlere aşağıda yer verilmiştir.

Kore Seyahati için Elektronik İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Kore seyahati için elektronik izin belgesi, vizeden muaf olan ülkelerin Güney Kore’ye girebilmeleri için online olarak hızlı bir şekilde alabilecekleri bir izin belgesidir. Elektronik izin belgesi www.k-eta.go.kr adresine başvuru yaparak ya da K-ETA mobil uygulamasından online olarak alınabilmektedir.

K-ETA belgesi seyahat tarihinden 2-3 gün önce alınmalıdır. Elektronik seyahat izin belgesini almak için başvuru adresine ya da K-ETA mobil uygulamasına girilerek pasaport bilgileri, kişisel bilgiler ve seyahat detaylarını içeren başvuru formu doldurulmalı, fotoğraf yüklenmeli ve son olarak ücret ödenmelidir. İşlemler tamamlandıktan sonra Güney Kore elektronik vize 1-2 iş günü içerisinde başvuru sahibinin e-mail adresine gönderilmektedir. K-ETA ücreti 2022 yılında 9 dolar olarak belirlenmiştir.

K-ETA başvurusu için ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Kore Seyahati için Elektronik İzin Belgesi Nasıl Alınır?
Kore Seyahati için Elektronik İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Güney Kore'nin Turistik Popüler Yerleri Nerelerdir?

Güney Kore'nin Turistik Popüler Yerleri Nerelerdir?
Güney Kore'nin Turistik Popüler Yerleri Nerelerdir?

Güney Kore’nin en turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Gyeoungbokgung Sarayı, Seul
 • Gwaynghwamun Meydanı, Seul
 • Kore Ulusal Müzesi, Seul
 • Jeju Adası
 • Busan
 • Haeinsa Tapınağı, Gyeongsang
 • Changdeokgung Sarayı, Seul
 • Buchon Hanok Köyü, Seul
 • Jongmyo Tapınağı, Seul

Güney Kore hem tarihi hem doğal güzelliklerin bulunduğu ülkedir ve ülkede daha çok dini mimariler ile tarihi tapınaklar yer almaktadır. Güney Kore gezilecek yerler listesinin başında ise UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Changdeokgung Sarayı bulunmaktadır.

Kore'ye Turist Olarak Gitmek Masraflı Mıdır?

Güney Kore dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir ve Kore’ye turist olarak gitmek uçak bileti, konaklama ve harcamalar bazında düşünüldüğünde masraflıdır. Türkiye’den Güney Kore’ye gidiş-dönüş uçak biletleri, tarihe ve hava yolu şirketine göre ortalama 30.000 TL civarındadır. Konaklama ücretleri ise tercih edilen tesise göre gecelik 500 ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

Kore’de yeme-içme fiyatları ise orta düzey bir restoranda iki kişilik bir öğün için 50.000 Güney Kore wonu civarındadır. Güney Kore’ye turist olarak gitmek bir haftalık bir seyahat için kişi başına ortalama 35.500 TL’den başlayan ücretlerle mümkündür.

Güney Kore Otel Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore otel fiyatları otele ve konuma göre değişmektedir, ancak ortalama tek gecelik konaklama fiyatları 500 ile 1.500 TL arasında değişmektedir.

Turistik Güney Kore Seyahatinde Çalışılabilir Mi?

Turistik Güney Kore seyahatinde çalışılamamaktadır; turist vizesi ile çalışmak Kore’de suç sayılmaktadır.

Kore turist vizesi ile Güney Kore’ye gelen yabancı uyruklu kişilerin çalışma hakkı, Güney Kore çalışma izni sahibi olmadıklarından, bulunmamaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: