Güney Kore Elektronik Vize

Güney Kore Elektronik Vize (K-ETA) 2023'te Nasıl Alınır?

Güney Kore elektronik vizesi; turizm, akraba ziyareti, çeşitli etkinlikler, toplantı gibi iş nedeniyle yapılan ziyaretler ya da kar amacı gütmeyen faaliyetlere katılma amacıyla Güney Kore’ye seyahat edecek kişilerin seyahatlerinden önce alınması gereken elektronik vize türüdür. Kore elektronik vizesi uygulamasına sadece belirli ülkeler dahildir ve bu uygulama kapsamındaki ülkelerden biri de Türkiye’dir.

Güney Kore’ye kısa süreli olmak şartıyla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadır. Güney Kore elektronik vizesi kapsamında seyahat edecek kişinin ülkeye vizesiz giriş yapabilmesi için seyahatten önce mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden online başvuruda bulunarak K-ETA adı verilen elektronik seyahat izninin alınması gerekmektedir; elektronik seyahat izninin alınmaması durumunda ülkeye giriş yapılması mümkün değildir.

Akredite acente Vizem.net, Türkiye'den Güney Kore'ye yapacakları 3 aydan kısa süreli seyahatlerinde T.C. vatandaşlarının alması gereken Kore elektronik seyahat izni için başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler K-ETA Başvurusu Yapabilir?

B-1 kategorisindeki vizeden muaf ülkeler ve B-2 kategorisindeki vizesiz giriş yapabilen ülkeler olmak üzere toplamda 112 ülke vatandaşı, K-ETA başvurusu yapabilmektedir. Türkiye K-ETA başvurusu yapabilen ülkelerden biridir.

K-ETA başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin uygulama kapsamındaki ülkenin vatandaşı olması gerekirken, aynı zamanda Kore ziyareti turizm, akraba ziyareti, etkinlik, toplantıya katılma ya da kar amacı gütmeyen faaliyetlere katılma amacıyla gerçekleştirilmelidir. K-ETA kapsamında yapılan seyahatlerin kısa süreli olması gerekmekte, 90 günü aşan uzun süreli seyahatler K-ETA kapsamında değerlendirilmemektedir.

Kore Elektronik Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Kore elektronik vize başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

  • Seyahat edecek kişinin başvuru yapmadan önce geçerli bir Kore vizesine sahip olmaması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek kişi turizm, akraba ziyareti, çeşitli etkinliklere katılma, toplantılara katılma, kar amacı gütmeyen bir iş ziyareti gibi çeşitli nedenlerle ülkeye giriş yapması gerekmektedir.
  • Seyahat edecek kişi iş ya da turizm nedeniyle kısa bir süre kalması gerekmektedir. Uzun süreli Kore ziyaretleri elektronik vize başvurusu kapsamının dışındadır.

Kore Elektronik Seyahat İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kore elektronik seyahat izin başvurusu yapmak isteyen kişilerin http://www.k-eta.go.kr/ adresi üzerinden ya da K-ETA mobil uygulamaları üzerinden online olarak başvuru yapması gerekmektedir.

Başvuru sürecindeki ilk adımda şartlar ve koşullar yer almaktadır; seyahat edecek kişinin bulunduğu kıta ve uyruğu seçildikten sonra, kişisel veriler ile birlikte sağlık ya da sicil bilgisi gibi hassas bilgilerin toplanılması ve kullanılmasına yönelik bir sözleşmenin onaylanması gerekmektedir. İkinci adımda başvuru yapacak kişinin pasaport ve başvuru sonucuna yönelik bilgilendirmenin yapılacağı e-mail adres bilgisi; üçüncü adımda ise başvuru sahibinin cinsiyeti, adı ve soyadı, doğum tarihi, pasaport numarası, pasaportun son kullanma tarihi gibi detayların yer aldığı pasaport bilgileri tamamlanmaktadır. Dördüncü adımda, başvuru sahibinin başka bir ülke vatandaşı olup olmadığı, iletişim numarası, daha önce Kore’de bulunma durumu, Kore seyahatinin sebebi, kişinin Kore’de bulunduğu süre boyunca ikamet adresi ve iletişim numarası, kişinin sahip olduğu iş, hastalıkları ve sağlık durumu, daha önce bir suça karışmış olup olmamasına yönelik sorular ve son olarak başvuru sahibinin 700x700 pikselden az, 100 KB’ın altında ve önden çekilen fotoğrafın JPG ya da JPEG formatında yüklenmesi istenmektedir. Beşinci adımda başvuru sahibinin bilgilerini kontrol etmesi ve bu bilgileri onaylaması gerekir iken, altıncı adımda belirlenmiş olan ücretin ödemesi yapılmaktadır. Son adımda ise başvuru tamamlanmaktadır.

Kore elektronik seyahat izni başvuru ekranı için ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

Kore Elektronik Seyahat İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kore Elektronik Seyahat İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vizem.net aracılığı ile yapılan Kore elektronik vize başvurularında online form doldurma ve ücret ödeme işlemlerinin başvuru sahibi adına uzman ülke danışmanları tarafından tamamlanması için pasaportta kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın kopyasının mail ile iletilmesi yeterlidir.

Güney Kore Elektronik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Güney Kore elektronik vize başvurusu, seyahat edecek kişinin uçuş saatinden en az 72 saat önce yapılmalıdır.

Güney Kore K-ETA Başvurusu için Uçak Bileti Alınmalı Mı?

Hayır, Güney Kore K-ETA başvurusunun yapılması için uçak bileti alınması gerekmemektedir; başvuru için ulaşım bilgilerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Kişinin K-ETA başvurusunun olumsuz sonuçlanması halinde mağduriyet yaşanmasını engellemek amacıyla K-ETA onayı alınmasının ardından uçak biletinin satın alınması önerilmektedir.

K-ETA Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

K-ETA başvuru ücreti 10.000 Güney Kore wonudur; bu ücret ortalama 134,08 Türk lirasına ve 7,74 ABD dolarına denk gelmektedir. K-ETA başvuru ücreti, başvurunun yapıldığı esnada kredi kartı ile ödenmektedir ve başvurunun reddedilmesi halinde ödenen ücret iade edilmemektedir.

Kore Cumhuriyeti Elektronik Vize Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kore Cumhuriyeti elektronik vize sonucu, başvurunun yapılmasının ardından 24 saatlik bir süre içerisinde çıkmaktadır ve başvuru sahiplerine mail yoluyla bildirilmektedir.

K-ETA onayının alınması, başvuru sahibinin kesin bir şekilde Güney Kore’ye giriş yapabileceği anlamına gelmemektedir. Seyahat eden kişinin giriş kararı, sınır pasaport memuru olarak görevlendirilen yetkililer tarafından verilmektedir.

K-ETA Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

K-ETA başvuru sonuçları, başvuru sahibinin mail adresine gönderilmektedir; aynı zamanda https://m.k-eta.go.kr/portal/apply/viewapplysearch.do adresi üzerinden de başvuru sonuçlarının online olarak takip edilmesi mümkündür.

Online K-ETA başvuru takip ekran görseli aşağıda verilmiştir.

K-ETA Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?
K-ETA Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Güney Kore Elektronik Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Güney Kore elektronik vizesinin geçerlilik süresi başvurunun onaylanmasından itibaren 2 yıldır ve bu süre içerisinde vize birden çok kez kullanılabilmektedir. Başvurunun onaylanmasından sonraki 2 yıl içerisinde başvuru sahibinin adında, soyadında, cinsiyetinde, milliyetinde ya da pasaport bilgileri gibi bilgilerinde değişiklik olması halinde, süresi dolmamış olsa dahi K-ETA geçerliliğini kaybetmekte ve kişinin yeniden başvuru yapması gerekmektedir.

K-ETA İptal Edilebilir Mi?

K-ETA, başvuru sürecinde istenilen bilgilerin eksik ya da yanlış verilmesi durumunda iptal edilebilmektedir. K-ETA iptali durumunda başvuru sahiplerinin Kore yasaları çerçevesinde cezalandırılabilmesi veya ülkeye girişlerinin sınırlandırılabilmesi mümkündür.

K-ETA ile Güney Kore'ye Turist Olarak Gidilebilir Mi?

Evet, K-ETA ile Güney Kore’ye turist olarak gidilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin, Güney Kore seyahatlerinde turist vizesinden muaf tutulmakta ve seyahatlerinden önce K-ETA başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vize muafiyeti kapsamında olmayan ülke vatandaşlarının ise akredite acenteler üzerinden ya da dış temsilciliklere şahsen başvuru yaparak Güney Kore turist vizesi almaları gerekmektedir.

Elektronik Vize ile Güney Kore'de Tedavi Olunabilir Mi?

Evet, elektronik vize ile Güney Kore’de tedavi olunabilmektedir. Tedavi süresinin 90 günü aşmadığı durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Kore medikal vizesi almalarına gerek olmadan, sadece elektronik seyahat izni ile ülkeye giriş yapmaları mümkündür.

Güney Kore’de tedavi süresinin 90 günü aşacak olması halinde, uzun süreli Güney Kore medikal vize alınması gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: