Güney Kore'de Asgari Ücret ve Maaşlar

2023'te Güney Kore Asgari Ücret ve Meslek Maaşları

Güney Kore hükümeti 31 Aralık 1986 tarihinde Asgari Ücret Yasası’nı yürürlüğe koymuştur. Güney Kore’de, İstihdam ve Çalışma Bakanlığı ile Asgari Ücret Komisyonu, çalışanların istihdamını artırmak amacıyla sosyal ve ekonomik açıdan en uygun asgari ücret tutarını belirlemekte ve her yıl bu gözden geçirmektedir.

Vizem.net Güney Koreli bir firma ile iş sözleşmesi yapmış ve vize onay belgesi düzenlenmiş kişiler için Güney Kore vize işlemleri sürecini takip eden akredite kuruluştur.

Güney Kore Asgari Ücret Kaç Won'dur?

Güney Kore asgari ücreti 2022 yılı için saatlik 9.160 Güney Kore wonudur; asgari ücret yaklaşık 118 Türk lirasına denk gelmektedir. Kore dünya sıralamasında, asgari ücreti en yüksek 13. ülkedir ve Kore’yi takip eden en yüksek asgari ücrete sahip Asya ülkeleri 15. sıradaki Japonya ve 20. sıradaki Tayvan’dır. Güney Kore’de asgari ücret kazanan bir kişi, Türkiye’de asgari ücret kazanan bir kişiden yaklaşık %340 daha fazla kazanmaktadır.

Güney Kore'de Asgari Ücretin Dolar Karşılığı Nedir?

Güney Kore’de asgari ücretin dolar karşılığı saatlik 7,7 ABD dolarıdır.

Kore Cumhuriyeti'nde Ortalama Maaş Ne Kadardır?

2022 yılında Güney Kore’deki ortalama maaş aylık 3.890.000 Güney Kore wonudur. Güney Kore’de maaşlar 983.000 Güney Kore wonu ile 17.400.000 Güney Kore wonu arasında değişmektedir.

2022 Yılında Güney Kore Meslek Maaşları Nasıldır?

2022 yılı içerisinde Güney Kore’de maaşı en yüksek meslekler; cerrah, doktor, hakim, avukat ve banka müdürüdür. Kore’de maaşı en düşük olan meslekler ise anketör, yardımcı öğretmen, rahip ve çocuk bakıcılığıdır. Güney Kore’de yüksek maaş kazanan meslek sahipleri sahip oldukları mesleklerinde Türkiye’de çalışırsa ortalama %150, Japonya’da çalışırsa %26 ve Tayvan’da çalışırsa ise %43 kazanç artışı görecektir.

Güney Kore Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore Doktor Maaşları Ne Kadardır?
Güney Kore Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore’de doktor olarak çalışan biri ortalama 9.140.000 Güney Kore wonu kazanmaktadır. Güney Kore doktor maaşları 3.350.000 Güney Kore wonundan, 15.400.000 Güney Kore wonuna kadar çıkabilmektedir.

Güney Kore’deki doktor maaşlarını etkileyen en büyük etkenlerden biri tecrübedir. Güney Kore’de iki ila beş yıl arasında deneyime sahip doktorlar, tüm sektörler ve disiplinler genelinde yeni başlayanlara ve gençlere göre ortalama %32 daha fazla kazanmaktadır; beş yıldan fazla deneyime sahip olan doktorlar ise beş yıl veya daha az iş deneyimine sahip olanlara göre ortalama %36 daha fazla kazanmaktadır. En çok kazanan doktorluk branşları; kardiyoloji, psikiyatri, nöroloji, dermatoloji ve ürolojidir.

Güney Kore Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore Hemşire Maaşları Ne Kadardır?
Güney Kore Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore’de bir hemşirenin kazanacağı maaş ortalama 4.210.000 Güney Kore wonudur. Güney Kore’deki hemşire maaşları 2.700.000 Güney Kore wonundan başlayıp 8.110.000 Güney Kore wonuna kadar çıkmaktadır.

Güney Kore’de çalışan bir hemşire iki yıldan beş yıla kadar tecrübeyle maaşını %32 oranında artırabilmektedir. Çalışan hemşire beş yıldan fazla deneyime sahip ise, beş yıldan daha az deneyime sahip olan hemşirelere göre ortalama %36 daha fazla kazanmaktadır. Kore'de hemşirelik alanında çalışan erkekler, kadın meslektaşlarından ortalama %7 daha az kazanmaktadır.

Güney Kore İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore İşçi Maaşları Ne Kadardır?
Güney Kore İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore’de bir işçinin kazanacağı ortalama maaş 2.650.000 Güney Kore wonudur. Güney Kore’de çalışan işçilerin kazanacağı maaş 983.000 Güney Kore wonundan başlayıp 6.650.000 Güney Kore wonuna kadar çıkmaktadır.

Güney Kore’de İşçinin çalıştığı bölüme göre de maaşı diğer meslektaşlarından fazla olabilir, bu mesleklere; yardımcı bakım müdürlüğü, kimyasal ekipman denetmeni, operatörlük örnekleri verilebilir. Güney Kore'de çalışmakta olan bir işçi beş yıla yakın tecrübeyle, yeni başlayan bir işçiden yaklaşık %32 daha fazla, beş yıldan fazla tecrübeyle ise yaklaşık %36 daha fazla kazanmaktadır. Güney Kore’de çalışan diploma sahibi işçiler, lise mezunu meslektaşlarından ortalama %17 daha fazla kazanmaktadır. Lisans derecesine sahip çalışanlar, sadece diploma sahibi olanlara oranla %24 daha fazla kazanmaktadır. Yüksek lisans sahibi olan işçiler ise lisans sahiplerinden %29 daha fazla maaş almaktadır. Güney Kore’de işçi olarak çalışan erkekler, kadın meslektaşlarından ortalama %8 daha fazla kazanmaktadır.

Güney Kore Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore Mühendis Maaşları Ne Kadardır?
Güney Kore Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore'de mühendislik alanında çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 3.280.000 Güney Kore wonu kazanmaktadır. Maaşlar 1.040.000 Güney Kore wonu ile 6.940.000 Güney Kore wonu arasında değişmektedir. Güney Kore’de yazılım mühendisliği maaşı ise ortalama 4.753.000 Güney Kore wonudur.

Güney Kore'de iki yıldan beş yıla kadar tecrübesi bulunan mühendisler, yeni başlayan mühendislerden %32 daha fazla kazanmaktadır. Güney Kore'de çalışan mühendisin beş yıldan fazla tecrübesi var ise, beş yıldan az tecrübesi bulunan meslektaşlarından %36 daha fazla kazanmaktadırlar.

Güney Kore’de mühendislik branşları arasından en çok kazananlar; saha mühendisleri, yazılım mühendisleri, genetik mühendisleri ve makine mühendisleridir. Lisans derecesine sahip mühendisler, sadece sertifika veya diploma sahiplerine göre %24 daha fazla kazanmaktadır. Yüksek lisans derecesine sahip profesyoneller, lisans sahibi olanlardan %29 daha fazla maaş almaktadır. Doktora derecesine sahip olanlar, aynı işi yapan yüksek lisans derecesine sahip mühendisten ortalama %23 daha fazla kazanmaktadır. Güney Kore'de mühendislik alanında çalışan erkekler, kadın meslektaşlarından ortalama %6 daha fazla kazanmaktadır.

Güney Kore Garson Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore Garson Maaşları Ne Kadardır?
Güney Kore Garson Maaşları Ne Kadardır?

Güney Kore'de garson olarak çalışan bir kişinin maaşı ortalama 573.000 Güney Kore wonu ile 1.980.000 Güney Kore wonu arasında değişmektedir.

İki ila beş yıl arasında deneyime sahip birinin ayda 868.000 Güney Kore wonu kazanması beklenirken, bu rakam iki yıldan az deneyime sahip birine göre %34 daha fazladır. Beş ila on yıl arası deneyime sahip bir kişi ise iki ila beş yıl arası deneyime sahip bir kişiden %48 daha fazla olmak üzere ayda 1.280.000 Güney Kore wonu maaş almaktadır. Güney Kore'deki erkek garson çalışanları kadın meslektaşlarından ortalama %7 daha az kazanmaktadır. Güney Kore’deki garson maaşları ortalaması en az Bucheon gibi küçük şehirlerde iken Seul gibi büyük şehirlerde ortalama daha yüksektir.

Güney Kore'de batı tarzı bir restoranda %5-10 oranında bir bahşiş verilmesi tavsiye edilir fakat geleneksel bir Kore restoranında bahşiş verilmesi yaygın bir uygulama değildir. Eğer batı tarzı restorantta bahşiş vermek istenirse, kişi bahşişini doğrudan garsona vermelidir.

Güney Kore Öğretmen Maaşı Ne Kadardır?

Güney Kore Öğretmen Maaşı Ne Kadardır?
Güney Kore Öğretmen Maaşı Ne Kadardır?

Güney Kore'de öğretmenlik alanında çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 4.120.000 Güney Kore wonu kazanmaktadır. Maaşlar 1.980.000 Güney Kore wonu ile 7.520.000 Güney Kore wonu arasında değişmektedir.

Güney Kore’deki öğretmenlik branşları arasından en çok kazanan öğretim görevlileri; akademisyenler, fen bilimleri öğretmenleri ve matematik öğretmenleridir. Güney Kore'de çalışıp tecrübesi beş yılı geçen öğretmenler, yeni başlayanlardan ortalama %32, tecrübesi 10 yılı aşkın olan öğretmenler ise 5 yıl ya da daha az tecrübesi olan öğretmenlerden %36 daha fazla kazanmaktadır. Güney Kore'de kamuda çalışan öğretmenler, özel sektördeki meslektaşlarından %6 daha fazla kazanmaktadır. Güney Kore'de eğitim alanında çalışan erkek öğretmenler kadın meslektaşlarından ortalama %6 daha fazla kazanmaktadır.

Kore'de En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileridir?

Kore’de en yüksek maaşlı meslekler aşağıda belirtilmiştir.

 • Yönetim kurulu başkanı (CEO)
 • Meclis üyesi
 • Psikiyatrist
 • Plastik cerrah
 • Cerrah
 • Doğum uzmanı
 • Ürolojist
 • Göz doktoru
 • Aile doktoru
 • Pilot
 • Dekan

Kore'de Asgari Ücret Yaşam Masrafları için Yeterli Midir?

Kore’de asgari ücret ortalama yaşam masrafları olan kira, fatura, market ve kişisel harcamalara yetmemektedir.

Kore’de asgari ücret olan saatlik 9.160 Güney Kore wonunun, Asgari Ücret Komisyonu, yaşam maliyetini karşılamak için yeterli olmadığını bildirmektedir. Asgari Ücret Komisyonu'nun 2021 yılının Eylül ayında yayınladığı bir raporda ,Güney Kore'de yaşam için tek kişilik bir hanenin standart yaşam masraflarının ortalama aylık 2.240.000 Güney Kore wonuna ulaştığını gösterdi.

2022'de Kore’de Yabancı İşçi Alımı Yapılıyor Mu?

2022’de Kore yabancı işçi alımı yapmaktadır. Güney Kore'de çeşitli alanlarda yabancı çalışanlara yönelik yüksek bir talep bulunmaktadır. Güney Kore’de yabancılar için en çok talep bulunan işler arasında İngilizce öğretmenliği, İngilizce içerik geliştiricisi, halkla ilişkiler uzmanı ve yazılımcılık bulunmaktadır.

Bazı temel gereklilikler tüm istihdam seçeneklerinde standarttır; örneğin, Güney Kore'de iş bulmak için bir üniversite diplomasına sahip olunması gerekir. Başvurulan şirkete ve sektöre göre Güney Kore işçi alımı koşulları farklılık göstermektedir.

Güney Kore'de Çalışma Fırsatları Nasıldır?

Güney Kore’de çalışma fırsatları yabancılar için fazladır. Çalışma günleri pazartesiden cumaya kadardır, ancak yabancılar çalışma saatlerinin haftada 40 ila 68 saat arasında değişebileceğini bilmelidir. Güney Kore'nin sahip olduğu en büyük endüstriler elektronik, otomobil, telekomünikasyon, gemi yapımı, kimyasallar ve çeliktir. Güney Kore’ye çalışmaya gelen bir yabancı için en uygun olacak işler öncelikle İngilizce içerik üretimi, yazılım gibi dijital ortamda bulunan işler sonrasında ise İngilizce öğretmenliği, proje yöneticiliği, borsacılık ve pazarlamacılıktır.

Kore'de Çalışmak için İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Kore’de çalışmak için iş ilanları aşağıdaki sitelerden takip edilebilmektedir.

 • JobKorea
 • Saramin
 • PeopleNjob
 • LinkedIn

Güney Kore’de çalışmak isteyen kişiler, iş arama vizesi ile ülkeye giderek 6 aylık süre içerisinde kendine uygun bir iş arayabilmektedir. Güney Kore’ye iş aramaya gelen kişi aradığı işi 6 ay içerisinde bulamaz ise gereken kriterleri sağladığı sürece Güney Kore iş arama vizesi süresini her defasında 6 ay olmak üzere 3 yıla kadar uzatılabilmektedir. Yabancıların Güney Kore iş ilanları için online başvuru yapabilmeleri mümkündür, ancak iş başvurularında Güney Kore’de bulunmak önemli bir avantaj yaratacaktır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: