Güney Kore Eğitim Sistemi

Güney Kore Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore eğitim sistemi, dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. 1950’li yıllarda yapılan Kore Savaşı’nın ardından Güney Kore hükümeti, ülkenin gelişmesinde ve büyümesinde en önemli rollerden birini eğitim olarak görmüş ve ülke kaynaklarını eğitim sistemini geliştirmek için kullanmıştır.

Kore’de eğitim sistemi kendi içerisinde anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans olarak ayrılmaktadır. Güney Kore eğitim, 3 yaşında anaokulu ile başlamaktadır. Zorunlu eğitimin 9 yıl olduğu Güney Kore’de ilkokul ve ortaokul zorunlu eğitim olarak okutulmaktadır. Güney Kore eğitim sisteminde, eğitim yılı iki sömestra bölünmüştür ve okullar mart ayında açılmaktadır.

Güney Kore okulları, dünyadaki okullar içerisinde eğitim kalitesi bakımından ilk sıralarda yer almaktadır. Güney Kore, worldpopulationreview.com web sitesinin yaptığı araştırmaya göre 2020 yılında en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler arasında 10. sırada yer almıştır.

Güney Kore eğitim sisteminin gelişmiş olması, yabancı ülkelerden birçok kişinin Güney Kore’de okumak için ülkeye gelmesine neden olmaktadır. Güney Kore’de uluslararası öğrencilerin okuyabilmesi için uluslararası okullar bulunmaktadır. Uluslararası okullar, genellikle Amerikan veya İngiliz müfredatını takip ederek eğitim vermektedir. Güney Kore’de Çince, Japonca, Fransızca ve Almanca eğitim veren uluslararası okullarda bulunmaktadır. Güney Kore’ye eğitim amacıyla gelmek isteyen yabancı ülke vatandaşları için lisans, yüksek lisans, doktora ve dil okulu eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Güney Kore üniversiteleri teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte ve bilime önem vermektedir. Mühendislik okumak isteyen veya teknoloji alanında eğitim almak isteyen öğrenciler için Güney Kore üniversiteleri avantajlıdır.

Kore'de Eğitim Zorunluluğu Var Mıdır?

Kore’de eğitim zorunluluğu vardır. Kore eğitim sistemi içerisinde öğrenciler ilkokul ve ortaokul yıllarını kapsayan 9 yıl zorunlu eğitim almaktadır. Güney Kore’de zorunlu eğitim, 7-16 yaş aralığındaki çocukları kapsamaktadır.

Kore Okulları Nasıldır?

Kore Okulları Nasıldır?
Kore Okulları Nasıldır?

Kore okulları, devlet okulu ve özel okul olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Güney Kore’de anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve lisans düzeyinde devlet okulları bulunmaktadır. Güney Kore’deki özel okullar karma, cinsiyete göre veya yatılı olmak üzere farklı özellikte kategorilere ayrılmıştır.

Güney Kore’de “hagwon” adı verilen özel okullar bulunmaktadır. Hagwon adı verilen özel okullarda, diğer özel okullardan farklı olarak devlet okulu ile aynı zamanda eğitim alabilme imkanı bulunmaktadır. Güney Kore’de öğrenciler hem devlet okullarına devam ederken hem de hagwon adı verilen okullarda belirli bir ücret karşılığında eğitim alabilmektedir.

Güney Kore Eğitim Aşamaları Nelerdir?

Güney Kore eğitim aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore ilkokul eğitimi
 • Güney Kore ortaokul eğitimi
 • Güney Kore lise eğitimi
 • Güney Kore yükseköğretim eğitimi

Kore'de Anaokulu Eğitimi Nasıldır?

Kore'de Anaokulu Eğitimi Nasıldır?
Kore'de Anaokulu Eğitimi Nasıldır?

Kore’de anaokul eğitimi, zorunlu eğitim içerisinde yer almamaktadır. 3-5 yaş aralığındaki çocuklar, Güney Kore’de anaokulu eğitimi alabilmektedir. Hem özel hem de kamuya bağlı anaokullarının bulunduğu Güney Kore’de, müfredat okullara göre değişmektedir. Güney Kore’de kamuya bağlı anaokulları Eğitim Bakanlığının belirlediği müfredatı uygularken, özel okullar kendi müfredatlarını uygulamaktadır. Güney Kore’deki devlet anaokullarının fiyatları aylık 50 dolar civarında ikeni özel anaokullarının fiyatları 400-700 dolar aralığına kadar çıkabilmektedir. Anaokulu fiyatları okulun müfredatına veya fiyat politikasına göre farklılık göstermektedir.

Güney Kore’de anaokulu eğitiminde çocuklara Korece, İngilizce ve Çince dersleri verilmekte ve toplama, çıkarma, okuma, yazma öğretilmektedir.

Güney Kore'de İlköğretim Nasıldır?

Güney Kore'de İlköğretim Nasıldır?
Güney Kore'de İlköğretim Nasıldır?

Güney Kore’de ilköğretim, zorunlu eğitim kapsamında yer almaktadır. Güney Kore’de 7-8 yaş aralığındaki çocukların kayıt olabileceği ilköğretim, 5 yıl sürmektedir ve 12-13 yaş aralığında sona ermektedir. Güney Kore’de hem kamu hem de özel, ilköğretim seviyesinde eğitim veren okullar bulunmaktadır. Kamu ilköğretim okullarının ücretsiz olduğu Güney Kore’de özel ilköğretim okulları ise ücretlidir. Güney Kore’deki özel okullara ödenmesi gereken ücret eğitim alacak çocuğun yaşına ve okula göre değişse de ortalama yıllık 12.600- 35.300 dolar arasındadır.

Güney Kore’de ilköğretimin amacı, çocukları hem bilgi hem de beceri olarak geliştirmektir. Güney Kore’de ilköğretim müfredatında matematik, sosyal bilgiler, Kore dili, İngilizce, beden eğitimi, müzik, bilim ve sanat gibi dersler bulunmaktadır. Güney Kore’de ilköğretim 08:00- 16:30 saatleri arasındadır.

Güney Kore'de Ortaöğretim Nasıldır?

Güney Kore'de Ortaöğretim Nasıldır?
Güney Kore'de Ortaöğretim Nasıldır?

Güney Kore’de ortaöğretim, zorunlu eğitim içerisinde yer almaktadır. Güney Kore’de çocuklar 13-14 yaşlarında ortaöğretime başlamakta ve 2 yıl eğitim görerek 15-16 yaş aralığında mezun olmaktadır. Güney Kore’de hem özel hem de kamuya bağlı ortaöğretim okulları bulunmaktadır. Kamu ortaokulları ücretsiz iken, özel ortaokullarda yıllık 32.000 dolara ulaşan ücretler talep edilmektedir.

Güney Kore ortaokul sisteminde toplamda seçmeli ve zorunlu 12 ders bulunmaktadır. Zorunlu derslerin herkes tarafından alınmak zorunda olduğu Güney Kore ortaokul sisteminde 12 ders içerisinde ders dışı etkinliklerde bulunmaktadır. İlkokulda görülen derslerin devamı niteliğinde derslerin olduğu ortaokul müfredatında, öğrencilerin lise ve üniversiteye hazırlanması için daha çok çalışmalarını teşvik eden uygulamalar bulunmaktadır. Kamu veya özel ortaöğretim okullarına giden öğrenciler aynı zamanda hagwon adı verilen özel kurslara da gidebilmektedir. Güney Kore’de ortaöğretimde dersler hafta içi her gün 08:00-16:30 arasında işlenmektedir.

Kore'de Lise Eğitim Nasıldır?

Kore'de Lise Eğitim Nasıldır?
Kore'de Lise Eğitim Nasıldır?

Kore’de lise eğitimi zorunlu değildir. 15-18 yaş aralığındaki öğrencilerin öğrenim gördüğü Güney Kore liselerinde eğitim, 08:30-16:00 arasındadır. Güney Kore’de okul saatleri sonrasında lise öğrencileri hagwon adı verilen özel kurslara gitmektedir.

Güney Kore’de liseler akademik ve meslek liseleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Güney Kore’de belirli bir konuda uzmanlaşmak isteyen kişiler meslek liselerine gitmeyi tercih ederken, üniversite okumak isteyen ve akademik alana yönelen kişiler akademik liseleri tercih etmektedir. Güney Kore’de akademik lise eğitiminin amacı öğrencilerin iyi bir üniversiteye yerleşmelerini sağlamaktır.

Güney Kore’de akademik liseler kendi aralarında cinsiyete göre ayrılmaktadır. Kız ve erkek okullarının farklı olduğu Güney Kore lise eğitiminde öğretilen müfredat aynıdır. Kore dili, matematik, fen, sosyal bilgiler, beden eğitimi, güzel sanatlar, uygulamalı sanatlar ve ahlaki eğitim, Güney Kore lise eğitimindeki temel derslerdir.

Güney Kore'de Yükseköğretim Nasıldır?

Güney Kore'de Yükseköğretim Nasıldır?
Güney Kore'de Yükseköğretim Nasıldır?

Güney Kore’de yükseköğretim zorunlu eğitim kapsamında yer almamaktadır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından yapılan araştırmada zorunlu eğitim içerisinde yer almayan yükseköğretim, Güney Kore halkı içerisinde 24-35 yaş aralığındaki kişilerin %70’i tarafından tamamlandığı görülmektedir.

Güney Kore üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin “Ulusal Üniversite Koleji Akademik Yetenek Testi” adı verilen bir sınava girmesi ve sınavdan üniversiteye girmeye yetecek bir puan alması gerekmektedir. Güney Kore’de üniversite okumak için girilmesi gereken sınav kabul sürecinin %60’ını oluştururken, kabul sürecinin %40’ını lise notları oluşturmaktadır.

Güney Kore’de üniversiteler lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında eğitim vermektedir. 4 yıl süren üniversite eğitiminde müfredatın nasıl işleneceği Güney Kore’de bulunan üniversitelerin eğitim politikasına göre değişmektedir. Lisan eğitimini bitiren ve başarı ortalaması yüksek olan öğrenciler Güney Kore yüksek lisans eğitimi için başvuruda bulunabilmektedir.

Güney Kore’de en iyi üniversiteler arasında Seul Ulusal Üniversitesi ile Sungkyunkwan Üniversitesi bulunmaktadır. Güney Kore’de üniversite ücretleri yıllık ortalama 8.500 dolardır ve ücretler okullara göre değişiklik göstermektedir. Yabancı ülke vatandaşları tarafından da tercih edilen Güney Kore üniversitelerinde, öğrenim ücreti Kore vatandaşları ve uluslararası öğrenciler için aynıdır.

Kore'deki En Başarılı Üniversiteler Hangileridir?

Kore'deki En Başarılı Üniversiteler Hangileridir?
Kore'deki En Başarılı Üniversiteler Hangileridir?

Kore’deki en başarılı üniversiteler, times higher Education’ın 2022 yılı için yaptığı araştırmaya göre aşağıda listelenmiştir.

 • Seul Üniversitesi
 • Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Sungkyunkwan Üniversitesi
 • Yonsei Üniversitesi
 • Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Kore Üniversitesi
 • Kyung Hee Üniversitesi
 • Sejong Üniversitesi
 • Hanyang Üniversitesi

Güney Kore’ye üniversite eğitimi almak için giden uluslararası öğrenciler en çok Kore İleri Bilim ve Teknik Enstitüsü ve Seul Üniversitesini tercih etmektedir. Güney Kore üniversiteleri yönetim, sanat, bilim bölümlerinde okumak isteyen uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Kore Cumhuriyeti'nde Eğitim Ücretli Midir?

Kore Cumhuriyeti’nde eğitim, kamu okullarında ücretli, özel okullarda ücretsizdir. Güney Kore’de 3-18 yaş arasındaki dönemi kapsayan anaokulu, ilkokul, ortaokul kamu okullarında alan kişilerden ücret talep edilmemektedir. Güney Kore’de lise ve yükseköğretimin zorunlu olmaması nedeniyle, ortaöğretimden sonra eğitim almak isteyen kişilerin eğitim ücreti ödemesi gerekmektedir.

Tercih edilen okul ve bölüm Güney Kore’de eğitim harcamaları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Güney Kore’de yükseköğrenim ücretleri ortalama 8.500 dolar iken, lise eğitimi için ortalama ödenmesi gereken ücret 1.000-1.500 dolar arasındadır.

Güney Kore’ye üniversite fiyatları, Türkiye ve bazı Asya ülkelerine göre daha pahalıdır. Güney Kore’de ödenmesi gereken yıllık üniversite ücreti ortalama 8.500 dolar iken, Türkiye’de üniversite eğitimi almak için ödenmesi gereken ortalama ücret 700 ile 1.500 dolar ve Hindistan’da 3.000- 7.800 dolar arasında, Japonya’da ise yaklaşık 6.500 dolardır. Güney Kore’de eğitim fiyatları bir diğer Asya ülkesi olan Çin’e göre daha uygundur. Çin’de üniversite fiyatları yıllık ortalama 10.000 dolardır.

Kore'de Üniversite Kayıt Ücretleri Ne Kadardır?

Kore’de üniversite kayıt ücretleri, alınacak eğitimin lisans, yüksek lisans veya doktora olmasına bağlı olarak değişmektedir. Güney Kore’de lisans ücretleri yıllık ortalama 8.500 dolardır. Güney Kore’de yüksek lisans okumak için ödenmesi gereken ortalama yıllık ücret 5.700 dolar, doktora için ödenmesi gereken ücret ise 1.100 dolar ile 20.900 dolar arasında değişmektedir.

Güney Kore’de kayıt ücreti en düşük üniversiteler arasında yılda 800 dolar ile Chonnam Üniversitesi, 1.320 dolar ile Kangwon Ulusal Üniversitesi, 2.880 dolar ile Sejong Siber Üniversitesi ve 3.200 dolar ile Woosong Üniversitesi gelmektedir. Güney Kore’nin en pahalı üniversitesi ise 9.450 dolar ile Yonsei Üniversitesidir.

Güney Kore'de Meslek Eğitimi Nasıldır?

Güney Kore’de meslek eğitimi, akademik liseye ve ardından üniversiteye gitmek istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Güney Kore halkının %20’sinin tercih ettiği meslek eğitimleri tarım, finans ve teknoloji alanlarındadır. Meslek eğitiminde dersler genel kurslar ve meslek kursları olarak ikiye ayrılmaktadır. Matematik, fen, Kore dili, sosyal bilimler Güney Kore’de meslek liselerinde verilen genel kurslardır. Güney Kore meslek eğitimdeki meslek kurslarında tarım, ev ekonomisi, sanayi, ticaret, balıkçılık, oşinografi ve teknoloji ile ilgili dersler verilmektedir. Güney Kore meslek eğitimi 3 yıl sürmektedir.

Güney Kore'de Dil Eğitimi Nasıldır?

Güney Kore’de dil eğitimi 3 yaşından itibaren başlamaktadır. Güney Kore’de anaokuluna giden çocuklara Kore dilinin yanında İngilizce dil eğitimi de verilmektedir. Güney Kore’de ilkokul ve ortaokulda İngilizcenin yanı sıra Çince, Japonya, Fransızca ve Almanca dil dersleri de verilmektedir.

Güney Kore’de yabancı ülke vatandaşları için dil okulları aracılığı ile dil öğrenme fırsatları bulunmaktadır. Yabancı ülke vatandaşları hem üniversitelerde hem de dil okullarında Korece ve İngilizce dillerinde eğitim alabilmektedir. Easy Korean Academy, en iyi Kore dil okulları arasında ilk sırada yer almaktadır. Kore dil okulları sıralamasında Green Korean Language School, Lexis Korea, EF International Language Center, Güney Kore’deki en iyi dil okulları arasında yer almaktadır. Seul şehri, Kore dil okullarının en fazla bulunduğu şehirdir. Güney Kore’de 10-12 haftalık bir dil eğitimi için ödenmesi gereken ücret, 1.200-1.500 dolar arasındadır.

Kore Cumhuriyeti Nüfusunun Eğitim İstatistikleri Nasıldır?

Kore Cumhuriyeti nüfusunun 24-35 yaş aralığındaki kesimin %70’i Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2021 yılı verilerine göre yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Kore nüfusunun 25-64 yaş aralığındaki kesiminin %34,2’si en az lisans derecesine sahiptir.

Statista verilerine göre, Güney Kore nüfusunun %98,4’ü 2021 yılında ilkokul eğitimi almıştır. 2021 yılında zorunlu eğitim içerisinde yer almayan lise eğitimine kayıt olan 15-16 yaş aralığındaki Kore nüfusu oranı ise %96,1’dir.

Türkiye ve Güney Kore Eğitim Sistemi Karşılaştırması Nasıldır?

Türkiye ve Güney Kore eğitim sistemi, eğitim anaokul, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve yüksek öğretim olarak ayrılması açısından benzemektedir. Türkiye’de zorunlu eğitim süresi 12 yıl iken, Güney Kore’de zorunlu eğitim 9 yıldır. Türkiye’de lise eğitimi devlet okullarında ücretsiz iken, Güney Kore’de ücretlidir. Türkiye’de ilköğretim 4 yıl sürerken, Güney Kore’de 5 yıl sürmektedir.

Güney Kore'de Okumak için Eğitim Danışmanlığı Nereden Alınır?

Güney Kore’de okumak için eğitim ve vize danışmanlığı akredite danışmanlık şirketi olan Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Güney Kore’de eğitim almak için Vizem.net akredite kuruluşundan alınan Kore vize danışmanlık hizmeti kapsamında lisans, yüksek lisans, doktora ve dil okulu gibi eğitim programları için Güney Kore’de bulunan eğitim kurumu ile olan yazışmalar, denklik, kayıt ve vize başvuru işlemleri bulunmaktadır.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: