Güney Kore İş Arama Vizesi

2023 Yılında Güney Kore İş Arama Vizesi Başvuru Süreci 2023

Güney Kore iş arama vizesi profesörlere, yabancı dil eğitmenlerine, araştırmacılara, teknik eğitmen veya teknisyenlere, profesyonellere, sanatçılara, sporculara ve özel yeteneği bulunan kişilere Güney Kore’de iş aramaları veya meslek içi eğitim almaları için verilen kısa süreli vizedir ve D-10 vizesi olarak da bilinmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Güney Kore'ye iş bulma amacıyla gitmek isteyen kişilere Kore D-10 vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Kore İş Arama Vizesi Alabilir?

Kore iş arama vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Profesör, yabancı dil eğitmeni, araştırmacı, teknik rehber olarak veya özellikli iş alanlarında iş aramak veya staj yapmak isteyen Adalet Bakanlığı tarafından tanınan kişiler
 • FORTUNE tarafından açıklanan dünyanın en iyi 300 şirketinde üst düzey uzman olarak en az 1 yıl ya da uzman olarak en az 5 yıl iş tecrübesine sahip olan mesleki bilgi, teknoloji veya yetenek sahibi kişiler
 • Dünyanın en iyi 200 üniversitesinden birinden lisansüstü mezun olan kişiler
 • The Times tarafından son 3 yıl içerisinde ilan edilen dünyanın en iyi 200 üniversitesinden mezun olmayı bekleyen veya derece alan kişiler

Güney Kore İş Arama Vizesi için Başvuru Şartı Nedir?

Güney Kore iş arama vizesi başvuru şartı olarak başvuru sahiplerinin iş ve öğrenim hayatlarında başarılı olmaları beklenilmektedir ve bunun yanı sıra bir puanlama sistemi ile başvuru sahiplerinin yeterlilikleri ölçülmektedir. Puanlama ölçütleri yaş, eğitim düzeyi, Kore’de iş deneyimi, yurt dışı iş deneyimi, Kore ve diğer ülkelerden alınan eğitimler ve sertifikalar olarak sayılabilmektedir. Güney Kore iş arama vizesine başvurabilmek için puanlama sisteminden minimum 60 puan almak gerekmektedir.

Güney Kore İş Arama Vizesine Nasıl Başvurulur?

Güney Kore iş arama vizesi başvurusu şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Güney Kore Konsolosluğuna yapılmalıdır. Güney Kore iş arama vizesi başvuru evrakları hazırlandıktan sonra Türkiye’deki Güney Kore Konsolosluklarından vize randevusu alınmalıdır. Vize randevu gününde başvuru evrakları teslim edilerek ve vize ücreti ödenerek vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Güney Kore İş Arama Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Güney Kore iş arama vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle Korece veya İngilizce olarak başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Planlanan Güney Kore seyahatinin bitiminden en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm yüksekliğinde güncel ve renkli fotoğraf sunulmalıdır.
 • Uçuş rezervasyonları: Bir seyahat acentesi veya bir hava yolu firması tarafından düzenlenen uçuş bilgilerini ve rezervasyonu gösteren belge sunulmalıdır. Başvuru sahiplerine Güney Kore iş arama vizesi onaylanan kadar uçak biletlerini almamaları önerilmektedir.
 • İş arama planı: Başvuru sahibinin iş arama veya eğitim planını içeren, aylık formatta bir plan düzenlenmelidir.
 • Vize harcı: Vize ücretinin ödendiğine dair belge sunulmalıdır.

Güney Kore iş arama vizesi standart evraklarına ek olarak, dünyanın en iyi 300 şirketinde deneyimli çalışanlar için çalışma belgesi ve dünyanın en iyi 200 üniversitesinde mezun olmuş kişiler için apostil damgalı diploma belgesinin de sunulması gereklidir.

Kore Vizesi için İş Arama Planı Nasıl Olmalıdır?

Kore vizesi için iş arama planı için Güney Kore Dışişleri Bakanlığının resmi websitesinden formun indirilmesi ve doldurulması gereklidir. Güney Kore vizesi için iş arama planında kişisel bilgiler, planlanan çalışma ile ilgili bilgiler ve finansal kaynaklara dair bilgiler yer almaktadır. İş arama planı doldurulurken bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Kore vizesi için iş arama planı formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Kore Vizesi için İş Arama Planı Nasıl Olmalıdır?
Kore Vizesi için İş Arama Planı Nasıl Olmalıdır?

.

Güney Kore İş Arama Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Güney Kore iş arama vizesi için randevu, trvisa@mofa.go.kr e-posta adresine randevu talep maili gönderilerek alınabilmektedir. Randevu talep mailinin başlığında, “(Vize Randevu Talebi) … Vize, … Ay” formatında vize tipi ile kalınacak süre bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. E-posta içerisinde başvuru sahibinin adı, soyadı, uyruğu ve pasaport numarasının belirtilmesi zorunludur.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılacak Güney Kore iş arama vizesi başvurularında vize randevusu Vizem.net danışmanları tarafından alınmaktadır.

Kore İş Arama Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kore iş arama vizesi başvuru ücreti 40 dolardır ve vize başvuru ücreti; vize randevusu sırasında dolar cinsinde ve nakit olarak Güney Kore Konsolosluğu vize birimine ödenmelidir. Kredi kartı ile vize harcı ödemesi yapılmamaktadır.

2022 yılı için tüm vize harcı; seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücretlerini içermektedir.Tüm masraflar dahil olmak üzere iş arama vizesi için Kore vize ücreti ortalama 125 dolar tutmaktadır.

Kore Cumhuriyeti İş Arama Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kore Cumhuriyeti iş arama vizesi ortalama 14 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Güney Kore İş Arama Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Güney Kore iş arama vizesi için başvuru takibi Kore Vize Portalı sorgu ekranı üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru takip ekranı üzerinden pasaport numarası, elektronik form başvuru numarası ya da kayıt numarası ile birlikte başvuru sahibinin ismi, soyismi ve doğum tarihi girilerek başvuru takibi yapılabilmektedir. Güney Kore iş arama vizesi başvuru sonucu sadece pasaport teslimi ile öğrenilebilmektedir.

Kore vize takip ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Güney Kore İş Arama Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Güney Kore İş Arama Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Güney Kore iş arama vizeleri hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme hizmeti ile takip edilebilmektedir.

Kore İş Arama Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Kore iş arama vizesinin geçerlilik süresi 6 aydır. Güney Kore iş arama vizesi yenilenebilmektedir ve her seferinde 6 aylık olmak üzere vize uzatılarak, toplamda 3 yıl boyunca iş arama vizesi ile Güney Kore’de kalınabilmektedir.

Güney Kore İş Arama Vizesi Nasıl Yenilenir?

Güney Kore iş arama vizesi yenileme işlemi, mevcut vizenin dolma süresinden en az dört ay önce Güney Kore Göçmenlik Bürosuna başvurularak yapılmaktadır. Güney Kore iş arama vizesi yenileme işlemi için, fotoğraf hariç olmak üzere vize başvurusu için istenen evrakların, başvurulan işlere dair bir listenin, son 6 aya ait Kore’deki banka hesap dökümlerinin ve sigorta poliçesinin sunulması gereklidir.

Güney Kore İş Arama Vizesinin Avantajları Nelerdir?

Güney Kore iş arama vizesinin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore iş arama vizesi sahipleri vize süresince Kore’ye serbestçe girip çıkabilmektedir.
 • Güney Kore iş arama vizesi sahipleri iş bulabilmek için 6 aylık standart bir süreye sahiptir.
 • Güney Kore iş arama vizesi ile staj yapılabilmektedir.
 • Güney Kore iş arama vizesinin uzatılması mümkündür.

Güney Kore iş arama vizesi ile Güney Kore’de yasal olarak çalışılamamaktadır. Güney Kore iş arama vizesinin 6 ay geçerli olmasından dolayı iş bulunamaması durumunda Güney Kore vize işlemleri sürecin her 6 aylık dönemi için tekrarlanmalıdır. Güney Kore iş arama vizesinin çalışma izni sağlamaması ve 6 aylık bir süresi olması Güney Kore iş arama vizesi dezavantajlarıdır.

Kore'de Staj için İş Arama Vizesi Geçerli Olur Mu?

Evet, Kore’de staj için iş arama vizesi geçerli olmaktadır.

Kore staj vizesi, Güney Kore’de staj ayarlayan kişilere verilen vize türüdür. Güney Kore iş arama vizesi ile Güney Kore’ye gelen kişilerin Kore’de staj yapmak için ayrıca Kore staj vizesi almasına gerek yoktur.

İş Arama Vizesi ile Kore'de Çalışılabilir Mi?

İş arama vizesi ile Kore’de calışılamamaktadır; Güney Kore iş arama vizesi sadece iş bulma amacıyla alınabilmektedir.

Güney Kore iş arama vizesi ile sadece iş aranması mümkündür. Uygun bir iş bulan başvuru sahiplerinin Güney Kore’de çalışabilmeleri için yapacakları meslekle bağlantılı olarak ilgili çalışma vizesine başvurmaları ve Kore’de çalışma izni almaları gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: