Güney Kore Üniversiteleri

Güney Kore Üniversiteleri, En İyi Üniversiteler ve Başvuru İşlemleri

Güney Kore’de üniversiteler 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans programları ve ardından doktora programlarında eğitim sunmaktadır. Güney Kore’de daha düşük bir kabul eşiğine sahip meslek okulları ve kolejler de bulunmaktadır. Güney Kore toplamda 370'den fazla resmi yüksek öğretim kurumuyla Güney Kore'de üniversite okumak isteyen öğrencilere geniş yelpazede seçenekler sunmaktadır. Güney Kore üniversiteleri 2021 QS Asya Üniversiteleri Sıralamasında toplam 88 temsilciye ve 2021 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 29 kuruma sahiptir.

Kore üniversiteleri ve bölümleri için akademik yıl mart-haziran aylarında bahar yarıyılı ve eylül-aralık arasında güz yarıyılı olmak üzere iki yarıyıldan oluşmaktadır ve sömestrler genellikle 15 hafta sürmektedir. Pop kültürü etkisinin yanı sıra, Kore, yüksek düzeyde internet bağlantılı bir topluma sahip en yenilikçi ülkelerden biri olarak dijital teknoloji endüstrisinde lider güçlerden biridir. Güney Kore üniversitelerinde K-pop, Kore dramaları ve Kore modasının artan popülaritesi ile küresel bir fenomen olan Kore dalgası hakimdir.

Yaşam maliyetlerinin ve eğitim ücretlerinin diğer birçok gelişmiş ülkeye göre daha ucuz, makul ve uygun fiyatlı olması, kaliteli eğitim ve yüksek standartta sağlık hizmetleriyle ünlü olan Güney Kore üniversiteleri yabancı öğrenci alımına önem vermektedir. Güney Kore komşu ülkelere seyahat bağlantıları gelişmiş olan güvenli bir ülkedir. Hafta sonları veya tatillerde Çin, Japonya ve Asya'nın geri kalanına yapılan geziler, Kore'de yaşama ve eğitim deneyimi için öğrencilere sağlanan ek avantajlardandır.

Güney Kore, dünyanın her yerinden uluslararası öğrencileri ağırlamaktadır. Güney Kore’de uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasında Seul Ulusal Üniversitesi, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Kore Üniversitesi yer almaktadır. Kore’de en çok tercih edilen bölümler ise tıp, hukuk, mimarlık, moda tasarımı, dil eğitimi ve mühendisliktir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Güney Kore’de Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Güney Kore’de 12 yıllık ilk ve orta öğretimden sonra öğrenciler yükseköğretime devam etmektedir. Güney Kore'de yüksek öğrenim Kore Hükümeti tarafından kurulan ve yönetilen ulusal üniversiteler, yerel yönetim tarafından kurulan ve yönetilen kamu üniversiteleri ve birleştirilmiş eğitim kurumları tarafından kurulan ve yönetilen özel üniversiteler olmak üzere farklı türde kurumlar tarafından sunulmaktadır.

Güney Kore'de yüksek öğrenimden Eğitim Bakanlığı sorumludur. Kore Eğitim Bakanlığı politikaları formüle etmekte, kurumları denetlemekte, yönetmekte, öğretim kadrosunun gereksinimleri ve akademik gereksinimler üzerinde de kontrol uygulamaktadır. Kore’deki üniversiteler genellikle 4-6 yıl süren kurslar sunarken, tıp, diş hekimliği ve doğu tıbbı kursları 6 yıl sürmektedir. Güney Kore üniversite ve kolej sistemi, milletin ve insanlığın gelişimi için ihtiyaç duyulan teorik eğitimi sağlamayı hedeflemektedir. Güney Kore’de yüksek lisans programları 2 yıl sürmekte ve üniversiteler ile 4 yıllık kolejler tarafından sunulmaktadır; doktora programı 3 yıl veya daha uzun sürmekte ve sonucunda bir tezin tamamlanmasını gerektirmektedir.

En İyi Güney Kore Üniversiteleri Hangileridir?

2022 yılı QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre en iyi Güney Kore üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Seul, Seul Ulusal Üniversitesi
 • Daejeon, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Pohang, Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Seul, Yonsei Üniversitesi
 • Seul, Kore Üniversitesi
 • Suwon, Sungkyunkwan Üniversitesi
 • Seul, Hanyang Üniversitesi
 • Ulsan, Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Seul, Kyung Hee Üniversitesi
 • Gwangju, Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü

Güney Kore Seul Üniversitesi’nde Eğitim Nasıldır?

Güney Kore Seul Üniversitesi’nde Eğitim Nasıldır?
Güney Kore Seul Üniversitesi’nde Eğitim Nasıldır?

Kore Cumhuriyeti'ni temsil eden birinci sınıf bir üniversite olarak Seul Ulusal Üniversitesi, Kore'nin yüksek öğrenim için en prestijli eğitim sunan kurumlarından biridir. 1946 yılında açılan üniversite, Güney Kore’nin ilk üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Seul Ulusal Üniversitesi QS 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 29. ve QS Asya Ülkeleri Üniversite Sıralamasında 18. sıradadır. Kore Seul Üniversitesi 15 kolej, disiplinlerarası programlarda eğitim ve 85 akademik lisans programlarıyla hizmet vermektedir. Seul Ulusal Üniversitesi lisansüstü düzeyde 5 farklı çalışma alanında 106 yüksek lisans programı ve 107 doktora programına sahiptir. Seul Ulusal Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci oranı %10.3’tür. Seul Ulusal Üniversitesi başvuru tarihleri akademik yıl ile birlikte ilkbaharda başlamaktadır.

Seul Ulusal Üniversitesi bölümleri arasında tıp, hukuk, işletme, mühendislik, eczacılık, veterinerlik, diş hekimliği, uluslararası ilişkiler, güzel sanatlar gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Seul Ulusal Üniversitesi kütüphanesi 5 milyondan fazla ciltten oluşan bir koleksiyona sahiptir ve bir dizi konforlu okuma odası, multimedya plazaları, tiyatro, bilgisayar laboratuvarları ve grup çalışma odaları ile donatılmıştır. Uluslararası öğrenciler için çeşitli eğitim/araştırma destek programları ve Korece dil programları bulunan Seul Ulusal Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde, banyolu ve kullanışlı tesislere sahip öğrenci yurtları vardır ve ücretsiz kampüs servisleri, kampüsün her yerine hizmet vermektedir.

Seul Ulusal Üniversitesi başvuru şartları için başvuru sahibi ya Koreli (Koreli olarak vatandaşlığa kabul edilen uluslararası evlilik göçmenleri dahil) ya da yabancı uyrukludur ve tüm eğitimini (ilk ve ortaöğretim; ilkokulun ilk yılından lise mezuniyetine kadar) yurt dışında almıştır. Seul Ulusal Üniversitesi burs imkanları oldukça çeşitlidir. Kore Hükümeti Burs Programı ve Yurt dışı Koreliler Burs Programı başvuru yapılabilecek alternatifler arasındadır. Ulusal bir kurum olarak Seul Ulusal Üniversitesi fiyatları sömestr başına ortalama 6.000 ABD dolarına eğitim alma fırsatı sunmaktadır.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde Eğitim Nasıldır?

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde Eğitim Nasıldır?
Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde Eğitim Nasıldır?

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü 1971'de kurulduğunda Güney Kore'nin ilk araştırma odaklı bilim ve mühendislik kurumu misyonunu üstlenmiştir. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü QS 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 42. ve QS Asya Ülkeleri Üniversite Sıralamasında 14.sıradadır.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü lisansüstü programlarına kayıtlar bahar ve güz dönemlerinde gerçekleşmektedir. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ne yaklaşık 10.793 tam zamanlı öğrenci katılmaktadır ve bunlar 4.000 lisans öğrencisi ve 6.000 lisansüstü öğrencisi arasında bölünmüştür. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü uluslararası öğrenci oranı %12.3’tür ve üniversite bünyesinde 7 okul, 13 enstitü ve 27 bölüm bulunmaktadır. Bilim, mühendislik ve teknoloji Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün ana odak noktalarıdır, ancak üniversite son yıllarda dallara ayrılmış ve işletme eğitiminde de uluslararası olarak akredite olmuştur.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde öğrenciler için kulüpler ve topluluklar olmasına ve üniversitenin opera, drama, pop konserleri, dans ve klasik resitaller gibi düzenli sanat etkinlikleri düzenlemesine rağmen, kampüsteki ders dışı etkinlikler Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde bir öncelik olarak görülmemektedir. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü başvuru ücreti 80 ABD doları ve dönem başına öğrenim ücreti uluslararası lisans öğrencileri için 3.000 ABD dolarıdır. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Uluslararası Lisans Bursu ve sponsorluk bursları öğrencilere sunulan imkanlar arasındadır.

Sungkyunkwan Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Sungkyunkwan Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Sungkyunkwan Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Sungkyunkwan Üniversitesi Güney Kore’de altı yüzyıldan fazla süredir varlığını sürdüren birinci sınıf bir yükseköğretim kurumudur; 1398'de Joseon Hanedanlığından itibaren bir kraliyet Konfüçyüs akademisi olarak kuruluşundan günümüze kadar güçlü bir akademik liderlik göstermiştir. Sungkyunkwan Üniversitesi, QS 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 99. ve QS Asya Ülkeleri Üniversite Sıralamasında 17.sıradadır ve üniversitenin uluslararası öğrenci oranı % 38.7’dir.

Sungkyunkwan Üniversitesi, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve doğa bilimleri disiplinlerinde öncü rol üstlenmektedir. Sungkyunkwan Üniversitesi’nde lisans programları için öğrenim ücreti yıllık yaklaşık 12.900 ABD doları iken, yüksek lisans derecesi 14.820 ABD dolarına mal olmaktadır. Sungkyunkwan Üniversitesi başarılı öğrencilere çeşitli burslar ve finansal yardımlarda bulunmaktadır.

Yonsei Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Yonsei Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Yonsei Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Yonsei Üniversitesi'nin tarihi, 10 Nisan 1885'te Kore'nin ilk modern hastanesi "Gwanghyewon" olarak başlamaktadır. 1885 yılında Kore'deki ilk Batılı öğrenim kurumu olarak kurulan Yonsei Üniversitesi, Seul'ün merkezinde yer alan lider üniversitedir. QS 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 73. ve QS Asya Ülkeleri Üniversite Sıralamasında 16. sıradadır ve üniversitenin uluslararası öğrenci oranı % 51.3’tür.

Yonsei Üniversitesi, dört kampüste 38.000'den fazla öğrencisiyle araştırma ve tıbbi tesislerin yanı sıra kapsamlı lisans ve yüksek lisans programlarına ev sahipliği yapmaktadır. Yonsei Üniversitesi'nin geniş küresel ağı ve 660'tan fazla ortakla yoğun işbirliği, Doğu Asya ve dünyada önemli bir katkıda bulunan küresel erişimini ve erişilebilirliğini örneklemektedir.

Yonsei Üniversitesi, tıp, biyokimya, insan sağlığı, mühendislik, malzeme bilimi, kimya ve sinirbilim alanlarının yanı sıra beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanları da dahil olmak üzere tüm önemli akademik araştırma alanlarına önemli katkılarda bulunmaktadır. Yonsei Üniversitesi 153 araştırma merkezi ve enstitüsü ile politikayla ilgili disiplinler arası araştırmalar yürütmektedir. Yonsei Üniversitesi, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve iklim değişikliği, yoksulluk ve eşitsizlik gibi kritik küresel sorunlarla aktif olarak ilgilenmek için mevcut girişimleriyle küresel ilginin odak noktası haline gelmiştir.

Yonsei Üniversitesi, lisans ve yüksek lisans programları, Korece dil programları ve yaz ve kış okullarını içeren derece ve derece dışı programlar için çeşitli burslar sunmaktadır. Uluslararası öğrenciler ayrıca Kore Hükümeti Burs programı aracılığıyla ulusal burs seçeneklerini değerlendirebilmektedir. Yonsei Üniversitesi’nde bir yıllık lisans eğitimi yaklaşık 8.236 ABD doları iken, yüksek lisans düzeyinde bir yıllık eğitim 12.068 ABD dolarına mal olmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Kore Üniversitesi Bölümleri Hangileridir?

En çok tercih edilen Kore üniversitesi bölümleri aşağıda verilmiştir.

 • Tıp
 • Mimarlık
 • Hukuk
 • Moda tasarımı
 • Mühendislik
 • Bilgisayar sistemleri
 • İşletme yönetimi

Kore’deki Tıp Fakülteleri Hangileridir?

Kore’deki Tıp Fakülteleri Hangileridir?
Kore’deki Tıp Fakülteleri Hangileridir?

Kore tıp fakülteleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Seul Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Sungkyunkwan Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Yonsei Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Ulsan Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Kore Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Kore Katolik Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Kyungpook Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Pusan ​​Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Inje Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Hanyang Üniversitesi Tıp Fakültesi

Yabancı öğrencilerin Güney Kore tıp üniversiteleri başvurularının dikkate alınabilmesi için SAT/ACT'ye ve Kore Dili Yeterlilik Sınavına girmeleri gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin İngilizce olmayan bir müfredat ile eğitim almışlarsa, TOEFL veya IELTS sınavına girmeleri gerekebilmektedir.

Güney Kore Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?

Güney Kore Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?
Güney Kore Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?

Güney Kore mimarlık üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Seul Ulusal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü
 • Hanyang Üniversitesi Mimarlık Okulu
 • Kore Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 • Yonsei Üniversitesi Mimarlık Mühendisliği Bölümü
 • Kyung Hee Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 • Sungkyunkwan Üniversitesi Mimarlık Bölümü
 • Chung-Ang Üniversitesi Mimarlık Okulu
 • Sejong Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 • Soongsil Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 • Hankuk Üniversitesi Mimarlık Okulu

Güney Kore'nin önde gelen üniversiteleri mimariyi çevreleyen yapı, teknoloji, sanat ve kültür eğitimine büyük ölçüde odaklandıkları için Kore’de mimarlık okumak oldukça verimli bir seçenektir.

Kore’deki Hukuk Üniversiteleri Hangileridir?

Kore’deki Hukuk Üniversiteleri Hangileridir?
Kore’deki Hukuk Üniversiteleri Hangileridir?

Güney Kore hukuk fakülteleri aşağıda verilmiştir.

 • Seul Ulusal Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Kore Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Yonsei Hukuk Okulu
 • Sungkyunkwan Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Hanyang Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Sogang Hukuk Okulu
 • Ewha Hukuk Okulu
 • Pusan ​​Ulusal Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Kyung hee Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Chung-ang Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Güney Kore’deki Moda Tasarım Üniversiteleri Hangileridir?

Güney Kore’deki Moda Tasarım Üniversiteleri Hangileridir?
Güney Kore’deki Moda Tasarım Üniversiteleri Hangileridir?

Güney Kore moda tasarım üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Seul Kadın Üniversitesi
 • Kyung Hee Üniversitesi
 • Seul Dijital Üniversitesi
 • Seul Sanatları (Hansung Teknik Koleji)
 • Seul Ulusal Üniversitesi
 • Seul Kültür Sanatları Üniversitesi
 • Soongeui Kadın Koleji
 • Ewha Kadın Üniversitesi

Yaratıcılığı ve sanatı sevenler için Kore'de moda tasarım okumak en temel bilgilerden uzmanlık düzeyine kadar imkanların sunulduğu üniversiteler sayesinde oldukça elverişli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.

Güney Kore’de Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

Güney Kore'de eğitim almanın avantajlarından biri ülkeye daha fazla uluslararası öğrenci getirmek için ulusal planın bir parçası olarak öğrenim ücretlerinin yerli ve yabancı öğrenciler için aynı olmasıdır. Kore üniversite fiyatları üniversiteye ve tercih edilen bölüme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Güney Kore’de bir devlet üniversitesinde lisans öğrenimi beşeri bilimler dersleri en altta ve tıp en üstte olmak üzere dönem başına yaklaşık 4,350 ABD doları tutarındadır. Güney Kore’de bir özel üniversitede, ücretlerin dönem başına 5,800 ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Seul'ün uluslararası sıralamadaki 16 üniversitesinde, Güney Kore üniversite fiyatları lisans öğrenim düzeyinde genellikle yılda ortalama 6.500 ABD doları düzeyinde seyretmektedir.

Yabancı Öğrenciler için Güney Kore Üniversite Bursları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için Güney Kore üniversite bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Küresel Lider Bursu
 • Akademik Mükemmellik Bursu
 • Akademik Gelişim Bursu
 • İhtiyaç Bursu
 • KÜ Lisansüstü Bursları

Güney Kore’de burs başvurusundan önce uygunluk için vatandaşlık gereksinimleri, akademik gereksinimler ve dil yeterliliği gereksinimleri gibi üç koşul yerine getirilmelidir. KÜ'ye başvuran adayların belirli bir burs tipine hak kazanabilmeleri için belirli gereksinimleri karşılamaları gerekmektedir.

Güney Kore Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güney Kore'deki çoğu üniversite, resmi web siteleri aracılığıyla çevrimiçi başvuruya izin vermektedir. Temel olarak Güney Kore üniversite başvurusu, çoğunlukla başvuru formunun ve başvuru için gerekli belgelerin doldurulması yoluyla yapılmaktadır.

Güney Kore üniversite başvurusunda ilk adım, muhtemel üniversitelerin uluslararası başvuru şartlarını belirlemektir. Güney Kore üniversite başvuru şartlarında belirtilen gerekli kabul belgelerinin hazırlanması ve kabul materyalini bitirdikten sonraki adım, bitmiş materyalin bir çevrimiçi kabul portalı aracılığıyla yüklenmesidir. Kore üniversiteleri için başvuru belgeleri gönderildikten sonra Güney Kore öğrenci vizesi başvurusu için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Vize başvurusunun yanı sıra Kore'de çalışma vizesi almak için hazırlanan belgeleri ibraz etmek de yapılması gereken işlemler arasındadır.

Kore Üniversite Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kore üniversite başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kişisel mektup
 • Öneri mektubu
 • Alınan son akademik sertifikalar
 • Pasaport fotokopisi veya kimlik belgesi
 • Korece veya İngilizce dilinde yeterlilik belgesi
 • Dosyalar, fotokopiler vb. (sanat alanıyla ilgili vb.)
 • Banka bakiyesini gösteren belgeler
 • Öğrencinin Güney Kore'de kaldığı süre boyunca ortalama eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayacak düzeyde banka bakiyesi veya mali garantörü tarafından yapılan yerel transferler

Güney Kore'de Üniversite Okumak İçin Vize Nasıl Alınır?

Güney Kore'de üniversite okumak için öğrenci vizesi alınması gerekmektedir.

Kore’de başvuru yapılan üniversiteye kabul edildikten sonra öğrenci adına bir kabul mektubu gönderilmektedir. Başvuru sahiplerinin Güney Kore Cumhuriyeti öğrenci vizesi için kabul mektubu ve diğer vize belgeleri ile birlikte şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye'de bulunan Güney Kore konsolosluklarına öğrenci vizesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Kore'ye üniversite okumak için gidecek kişilere Güney Kore öğrenci vizesi başvuru işlemlerinde denklik işlemlerinden vize takibine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Kore'de üniversite eğitimi alacak kişilerin merkezimize sıkça sorduğu sorulara ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Kore'ye Üniversite Değişim Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?

Evet, Kore'ye üniversite değişim öğrencisi olarak gitmek mümkündür.

Türkiye’den değişim öğrencisi olarak Kore’ye gitmek isteyen öğrenciler için Mevlana Değişim Programı, Türk yükseköğretim kurumları ile diğer ülkelerin yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini hedefleyen bir programdır. Mevlana Değişim Programı, diğer değişim programlarından farklı olarak, coğrafi ayrım gözetmeksizin tüm dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır. Güney Kore ile anlaşmalı Türk üniversiteler arasında Bahçeşehir, İstanbul, Boğaziçi ve Hacettepe Üniversitesi gibi çok sayıda üniversite yer almaktadır. Güney Kore’deki üniversitelerden Keimyung Üniversitesi, Kyungnam Üniversitesi ve Kwangwoon Üniversitesi değişim anlaşmaları yapılmıştır.

Kore'deki birçok üniversitenin dünya çapındaki kardeş üniversitelerle uluslararası değişim programları vardır. Kore ile anlaşmalı üniversiteler değişim programları ile öğrencilerin Kore üniversitelerinde kısa bir süre için, yaz veya kış tatilleri ile birlikte eğitim görmelerine hak tanımaktadır. Güney Kore’ye değişim öğrencisi olarak seçilen öğrencilerin belirli notlara ve yabancı dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Mevlana programı ile Kore'de minimum 1 sömestr maksimum 2 sömestr eğitim alınması mümkündür.

Güney Kore'de Erasmus Yapılabilir Mi?

Güney Kore’de Erasmus yapmak yaygın değildir.

Erasmus programı çoğunlukla Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Türkiye'den Kore'ye değişim öğrencisi olarak gidilebilmesi için Kore Erasmus programı yerine Türkiye'deki ve Kore'deki üniversiteler arasında ikili anlaşmaların bulunması şart koşulmaktadır.

Kore Üniversitelerinde Yüksek Lisans İmkanları Nasıldır?

Güney Kore’nin üniversiteleri uluslararası sıralamalarda yüksek sıralardadır ve Güney Kore'nin ihracatının başarısı, gelecekteki yenilikleri yönlendirmeye yardımcı olmak için daha fazla denizaşırı öğrenci aramasına yol açmaktadır. Güney Kore üniversitelerinde çok sayıda mevcut burs imkanı uluslararası öğrenciler için avantaj sağlamaktadır. Kore üniversitelerindeki derslerin yaklaşık %30’u, ülkenin uluslararasılaşmaya yönelik yönelimlerini yansıtan İngilizce olarak verilmektedir. Kore hükümeti her yıl yaklaşık 2.000 uluslararası öğrenciye finansal destek sağlamaktadır.

Güney Kore'de bir yüksek lisans derecesi genellikle en az iki yıllık eğitim gerektirmektedir. Kore üniversitelerinde çoğu yüksek lisans programı için, maliyetler 1.000–1.500 ABD dolarından başlamakta ve dönem başına 21.000 ABD dolarına ulaşabilmektedir. Amerikan üniversitelerinde öğrenim ücretinin kolayca yılda 50.000 ABD dolarının üzerine çıkabileceği düşünüldüğünde Kore yüksek lisans eğitimi için oldukça uygun fiyatlar sunmaktadır.

Güney Kore'de Üniversite Okumanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Güney Kore üniversitelerinden mezun olanlar, dünyanın her yerindeki işverenler tarafından tercih edilen elemanlardır. Güney Kore ekonomisinin istikrarlılığı sayesinde mezun olduktan sonra finansal olarak güvenli bir geleceğe ulaşmak kolaylaşmaktadır. Güney Kore’de yerel ve uluslararası öğrenciler arasında öğrenim ücreti konusunda ayrım yapılmamaktadır. Güney Kore’deki çoğu üniversite uluslararası öğrencilere çeşitli burslar sunmaktadır. Güney Kore'de okurken ve yaşarken, Gyeongbokgung Sarayı, N Seul Kulesi, Bukchon Hanok Köyü, Lotte World macera ve su parkı, Nami gibi anıtları ve yerleri ziyaret ederek Kore kültürünü ve tarihini keşfetmek mümkündür. Güney Kore’nin bilgi ve iletişim teknolojileri lideri olması da üniversite okumak için cazip yerler arasında bulunmasına neden olmaktadır.

Güney Kore’de üniversite okumanın dezavantajları arasında Güney Kore'deki kurs seçimi sisteminin son derece rekabetçi olması yer almaktadır. Seul sakinlerinin günlük hayatlarını etkilemese de, havasında yüksek düzeyde ince toz bulunması öğrenciler için eksi bir özelliktir. Güney Kore’de uluslararası öğrenciler günlük yaşamda ciddi dil engeli sorunlarıyla karşılaşabilmektedir ve Korece dil becerileri kampüs dışında ve eski nesille iletişim kurarken son derece önemli olmaktadır. Güney Kore’de toplum içerisinde yabancılara karşı düşük tolerans gösterilmesi oldukça yaygın bir davranış biçimidir.

Kore'de Üniversite Öğrencilerinin Aylık Harcamaları Nasıldır?

Kore’de üniversite öğrencilerinin aylık harcamaları konaklama, yemek, ulaşım ve kişisel harcamalar dahil ayda ortalama 1.075 ABD dolarına denk gelmektedir.

Güney Kore'de Üniversite Öğrencileri Çalışabilir Mi?

Güney Kore üniversite öğrencilerinden öğrenci vizesi (D-2) sahipleri, üniversite dışında çalışmak için Global Services Center (GSC) ve göçmenlik bürosundan önceden izin almalıdır. Güney Kore’de gerekli şartları sağlayan ve yeterlilik belgesi olan öğrenciler hafta içi 25 saat ve hafta sonu limitsiz çalışmaya hak kazanırken, gerekli TOPIK seviyesi olmayan herhangi bir öğrenci hafta içi ve hafta sonu dahil 10 saat çalışma izni alabilmektedir.

Çalışmaya başlamadan önce, destekleyici belgelerle birlikte “Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yarı Zamanlı Çalışması Onay Formu” hazırlanmalıdır. Güney Kore değişim/ziyaretçi öğrencilerin yarı zamanlı işe başvurabilmeleri için 1 yarıyılı tamamlamaları gerekmektedir. Göçmenlik bürosunun Güney Kore Cumhuriyeti çalışma izni olmadan çalışmak yasadışı istihdam olarak kabul edilmektedir.

Güney Kore Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Güney Kore yurt dışı eğitim danışmanlığı ücreti, Güney Kore'de okumak için kayıt yaptırılacak eğitim türüne göre 125 - 450 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Vizem.net, Kore'de üniversite eğitimi almayı planlayan kişilere kayıt, denklik ve vize başvurusu işlemleri için eğitim danışmanlığı veren akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: