Güney Kore İş İlanları

Güney Kore İş İlanları: 2022'de Kore İşçi Alımı ve Kore'de Çalışmak İçin Gerekenler

Güney Kore, Asya’nın dördüncü büyük ekonomisine sahip ülkedir. Güney Kore’nin dünyadaki birçok şirketle anlaşması vardır ve Güney Kore, yabancı insanlara ülke kapısını açmıştır. Güney Kore’de çalışmak için iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin iş başvurusu yapabileceği siteler bulunmaktadır. Kore firmaları iş ilanları JobKorea, Saramin, PeopleNJob, Linkedln, Craigslist gibi sitelere yüklenmektedir.

Güney Kore’de çalışmaya hak kazanmak için üniversite diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Güney Kore’de iş bulmak için Korece bilmek zorunlu değildir fakat iş başvurularında Korece biliyor olmak başvuranlar için avantaj sağlamaktadır. Güney Kore iş olanakları en fazla İngilizce öğretmenliği, bilgi teknolojisi, sağlık, üretim, mühendislik ve turizm alanlarındadır.

Güney Kore çalışma hayatında insanların daima sosyal etkinlikler içinde olduğu görülmektedir ve şirketlerde yapılan etkinliklerin kişilerin çalışma hayatına olumlu yansımaları olmaktadır. Güney Kore’de çoğu şirkette öğle yemekleri ücretsizdir, ülkede suç oranı azdır ve Güney Kore refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Güney Kore ve Kuzey Kore arasında yıllardır devam etmekte olan düşmanlık, yüksek kiralar, intihar oranın yüksek olması ve sürekli rekabet içinde olmak Güney Kore’de çalışmanın dezavantajları olmaktadır.

Vizem.net, Güney Kore'deki bir şirkete veya kuruma yaptığı iş başvurusu kabul edilen kişilere Türkiye'den yapacakları Kore çalışma vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları Güney Kore'de Çalışabilir Mi?

Türk vatandaşları, Güney Kore’de çalışabilmektedir. Güney Kore’de bir şirkete veya kuruma iş başvurusu yapıp olumlu sonuç alan Türk vatandaşları, Güney Kore çalışma vizesi ile Kore’de çalışabilmektedir.

Güney Kore İş İmkanları Nasıldır?

Güney Kore İş İmkanları Nasıldır?
Güney Kore İş İmkanları Nasıldır?

Güney Kore’de iş imkanları oldukça çeşitlidir. İngilizce içerik geliştirme, satış ve pazarlama, halkla ilişkiler, yazılım mühendisliği, proje yöneticiliği, doktorluk ve İngilizce öğretmenliği Güney Kore’de iş fırsatlarının en fazla olduğu meslek grupları olmaktadır.

Kore'de İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler Hangileridir?

Kore’de iş fırsatlarının en fazla olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Eğitim sektörü
 • Sağlık sektörü
 • Bilgi teknolojileri sektörü
 • Üretim sektörü
 • Mühendislik sektörü
 • İmalat sektörü
 • Turizm sektörü

Güney Kore İşçi Alımı 2022'de Hangi Meslekler İçin Yapılmaktadır?

Güney Kore İşçi Alımı 2022'de Hangi Meslekler İçin Yapılmaktadır?
Güney Kore İşçi Alımı 2022'de Hangi Meslekler İçin Yapılmaktadır?

Güney Kore düşük doğum oranıyla bilinmektedir ve Güney Kore işgücüne duyduğu ihtiyacı yurt dışından göçmen alarak karşılamaya çalışmaktadır. 2022 yılında Güney Kore inşaat işçisi alımı oldukça fazla yapılmıştır. 2022 yılında Güney Kore’de inşaat işçi alımının yanı sıra İngilizce öğretmenliği, yazılım, mühendislik, bilgi teknolojileri, sağlık gibi alanlarda da işçi alımı yapılmaktadır.

Hangi Kore Şehirlerinde İş Fırsatları Daha Fazladır?

Güney Kore birçok ülkeye kapısını açan bir ülkedir ve yabancı vatandaşlar için Kore’de iş imkanı oldukça fazladır. Güney Kore’de iş fırsatları en fazla Seul, Busan, İncheon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Suwon, Ulsan, Jeju, Anyang şehirlerindedir. Güney Kore nüfusunun çoğunun yaşadığı yer olan Seul ve dünyanın en işlek 5. limanına sahip olan Busan İngilizce öğretmenliği için iş arayanlara uygun şehirlerdir. Seul’de iş imkanı yalnızca öğretmenlikle sınır olmamakta; mühendislik ve şirket yönetimi alanlarında da iş fırsatları bulunmaktadır.

Tekstil ve makine mühendisliği için Daegu’da iş aramak gereklidir. Birçok yabancının yaşadığı ve bilim ve teknolojinin şehri olan Daejeon’da, bilgi teknolojileri ve İngilizce öğretmenliği alanındaki kişiler iş bulabilmektedir.

Suwon, turizm sektörü ile öne çıkmaktadır ve turizm sektöründe iş başvurusu yapmak isteyenler Suwon şehrini seçmektedir. Ulsan’da fabrikalar çok olduğu için işçiler ve makine mühendisliği alanındaki kişiler kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Güney Kore'de İş Bulma Yolları Nelerdir?

Güney Kore’de iş bulmak sanıldığı kadar zor olmamaktadır. Güney Kore’de yaşayan kişiler hem gazetelerden hem de internet sitelerinden iş ilanlarını takip edebilmektedir. Güney Kore’de çalışmak isteyen yabancılar Kore’de iş bulmak için iş ilanlarının verildiği JobKorea, Saramin, PeopleNJob, Linkedln gibi siteler takip edilmelidir.

Kore İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Kore’de iş ilanlarının takip edilebileceği siteler aşağıda listelenmiştir.

 • JobKorea
 • Saramin
 • PeopleNJob
 • Linkedln
 • Craigslist
 • Indeed

İş Aramak İçin Kore'ye Gidilebilir Mi?

Evet, iş aramak için Kore’ye gidilmektedir.

Güney Kore hükümeti, Güney Kore iş başvurusu yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına iş arama vizesi vermektedir. Güney Kore’de çalışmak için detaylı bir arama planı hazırlayan ve gerekli kriterleri sağlayan kişilere 6 aylık Kore iş arama vizesi verilmektedir. 6 aylık süre boyunca uygun iş bulamayan yabancı vatandaşların Güney Kore iş arama vizeleri, her seferinde 6 aylık olmak üzere toplamda 3 yıllığına uzatılabilmektedir.

Türkiye'den Güney Kore'ye Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Güney Kore’ye çalışmak için gitmek isteyenlerin öncelikle iş başvurusu yapmaları gerekmektedir. Güney Kore’de çalışmak için iş başvurusu yapıp kabul alan Türk vatandaşları Güney Kore’ye gidebilme yolunda hak kazanmaktadır.

İş başvurusu kabul edilen Türk vatandaşlarının, iş sözleşmesini ve gerekli vize evraklarını hazırlaması ile birlikte Güney Kore çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir. Güney Kore çalışma vize başvuruları onaylanan Türk vatandaşları Kore’ye gitmektedir.

Kore'de Çalışmak İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kore’de çalışmak için vize başvurusu şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla İstanbul'da veya Ankara'da bulunan Kore Cumhuriyeti konsolosluklarına yapılmaktadır.

Güney Kore’de çalışılacak işe uygun Kore Cumhuriyeti çalışma vizesi için randevu alınması, randevu günü evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi sonucunda başvuru tamamlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Güney Kore’de çalışma imkanları ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

Yabancılar İçin Kore'de Çalışma Koşulları Nasıldır?

Güney Kore, dünyadaki en yüksek haftalık çalışma saatine ve mesai saatlerine sahip ülkelerden biridir. Güney Kore’de işyerinde çalışanlar sürekli kendini geliştirme fikri ile ilerlemektedir ve işyerinde çalışanlar arasındaki güven oldukça önemli olmaktadır.

Güney Kore’de haftanın 5 günü çalışılmaktadır ve haftalık çalışma saati 40 saat, mesai saati ise 12 saattir. Güney Kore’de sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalışılmaktadır. Güney Kore’de pazar günleri haftalık izin günüdür ve cumartesi günleri bazı yerlerde yarım gün çalışılmaktadır. Güney Kore’de 1 Mayıs İşçi Bayramında, Yeni Yılda, Hangul Bayramında, Bağımsızlık Gününde ve Çocuk Bayramında çalışanlara izin verilmektedir. Güney Kore’de ortalama maaş 2.97 milyon wondur.

Güney Kore’de 6 aydan uzun süre yaşayan yabancı işçilerin ve vatandaşların, halk sağlığı sigortası planına kayıt olmaları gerekmektedir. Güney Kore’de sağlık sigortası için yatırılacak tutar kişinin gelirine göre hesaplanmaktadır. Güney Kore’de yabancı bir işçi sağlık sigortası için aylık ortalama 113,050 won ödemektedir.

2022'de Kore'de Asgari Ücret Ne Kadardır?

2022’de Kore’de asgari ücret 2021’e kıyasla neredeyse %5’lik bir artış göstermektedir. 2021’de 8.720 won olan asgari ücret 2020 yılında 9.160 wondur.

Güney Kore refah seviyesi yüksek bir ülkedir ve asgari ücret ile geçinmek çok zor değildir. Güney Kore asgari ücret saatlik 9,160 wondur. Güney Kore’de bir kişinin günde 8 saat çalıştığı durumda gün sonunda kazanacağı miktar 73,280 won, ay sonunda ise 1,914,440 wondur.

Güney Kore'de Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Güney Kore’de çalışmanın avantajları arasında; refah seviyesinin yüksek olması, ulaşımın kolay olması, çalışma ortamına uyum sağlama süresinin zor olmaması, işyerinde çalışanlar arasında sosyal ve spor aktivitelerinin sıklıkla yapılması, suç oranlarının az olması, çoğu şirkette öğle yemeğinin ücretsiz olması yer almaktadır.

Güney Kore’de çalışmanın dezavantajları arasında; hava kirliliği, hiyerarşik düzen, Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki politik anlaşmazlık ve çatışmalar, trafiğin yoğun olması, ev kiralarının yüksek olması yer almaktadır.

Staj Vizesi İle Güney Kore'de Çalışılabilir Mi?

Evet, staj vizesi ile yabancı vatandaşlar Güney Kore’de çalışabilmektedir.

Güney Kore’ye staj için giden yabancı vatandaşların part-time çalışma hakları bulunmaktadır. Güney Kore stajyer vizesi ile yabancı vatandaşlar staj boyunca çalışabilmektedir ve sonrasında tam zamanlı çalışabilmek için uygun çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Kore'de Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Kore’de kaçak çalışanlara, yakalandıkları zaman 10 yıl Güney Kore’ye girememe cezası verilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda Güney Kore’de 22 kaçak Türk işçisi yakalanmış ve ülkeden uzaklaştırılmıştır.

Paylaş: