Güney Kore Çalışma Vizesi

2023'te Güney Kore Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Güney Kore çalışma vizesi, yabancı ülke vatandaşlarına Güney Kore’de çalışma hakkı tanıyan vize türüdür. Güney Kore’de çalışmak için meslek türlerine bağlı olarak Güney Kore hükümeti tarafından hazırlanan çeşitli vize uygulamaları bulunmaktadır. Güney Kore çalışma vizesi için vize başvurusu yapan kişilerin Kore’de bir iş veren ile anlaşmaya varması gerekmektedir. Güney Kore çalışma vizesi Kore’deki işveren tarafından Kore Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Göçmenlik Bürosu veya Göçmenlik Şube Müdürlüğüne başvuru yapılması sonucunda verilen ‘Vize Onay Belgesi (Certificate for Confirmation of Visa Issurance)’ ile alınmaktadır. Güney Kore çalışma vizesi için alınan Vize Onay Belgesi, başvurusu sürecini hızlandırmaktadır.

Güney Kore G-20 ve OECD üyesi bir ülkedir. Dünyanın 11. en büyük ekonomisi olarak bilinen. Güney Kore’nin gayri safi yurt içi hasılası 2021 yılında 1.81 trilyon ABD doları seviyesine ulaşmıştır. Güney Kore; otomotiv, elektronik, çelik ve telekomünikasyon alanlarında gelişmiş bir ülke olmasından dolayı yabancı ülke vatandaşları tarafından çalışmak için tercih edilmektedir. Hyundai, Genesis Motor, LG Electronics, Samsung ve daha birçok önemli markalara sahip olması nedeniyle Güney Kore'ye çalışmaya gitmek isteyen kişiler için birçok iş imkanı bulunmaktadır. Güney Kore’nin pahalı yaşam koşulları yabancı vatandaşlar için problem olabilmektedir.

Akredite acente Vizem.net son 5 yılda Güney Kore'deki bir kurumdan iş teklifi almış olan kişilere çalışma vizesi başvurularında verdiği danışmanlık hizmetiyle % 96,8'lik bir onay oranı elde etmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Türk Vatandaşları Kore'de Çalışabilir Mi?

Türk vatandaşları Kore’de çalışabilir. Kore’de çalışmak isteyen Türk vatandaşları kendilerine uygun bir iş teklifi almaları durumunda Güney Kore çalışma vizesine başvurma hakları bulunmaktadır.

Kore Çalışma Vizesi Şartları Neledir?

Kore çalışma vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore’ye kayıtlı bir şirket veya kurumdan iş teklifi almış olmak
 • Güney Kore’deki teklif alınan şirketle birlikte iş sözleşmesinin hazırlamak ve imzalamak
 • Herhangi bir adli kayda sahip olmamak
 • Sağlık problemlerine sahip olmamak
 • Güney Kore’de geçinmeye yeterli olacak kadar maaş almak

Güney Kore Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Güney Kore sürelerine bağlı olarak bağlı olarak 2 tür çalışma vizesi vermektedir. Güney Kore çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli Güney Kore çalışma vizesi
 • Uzun süreli Güney Kore çalışma vizesi

Kore Kısa Süreli Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Kore kısa süreli çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore sanatçı vizesi
 • Güney Kore sporcu vizesi
 • Güney Kore kısa süreli basın vizesi

Kore Uzun Süreli Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Kore uzun süreli çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore dini çalışma vizesi
 • Güney Kore uzun süreli basın vizesi
 • Güney Kore özel yetenek vizesi
 • Güney Kore gemici vizesi
 • Güney Kore working holiday vizesi
 • Güney Kore dil eğitmeni vizesi
 • Güney Kore profesör vizesi
 • Güney Kore araştırmacı vizesi
 • Güney Kore asistan vizesi
 • Güney Kore teknisyen vizesi

Güney Kore Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kore çalışma vizesi Kore’deki bir şirket veya kuruma iş başvurusunda bulunarak ve başvuru yapılan şirket tarafından kabul edilerek alınmaktadır. Güney Kore’de çalışmak için yaptığı iş başvurusu kabul edilen ve Kore’deki işyeri ile sözleşmesi yapan kişiler şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye’deki Güney Kore konsolosluklarına çalışma vizesi başvurusunda bulunabilmektedir

Güney Kore çalışma vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Güney Kore Konsolosluğundan vize randevusu alınmalıdır. Güney Kore çalışma vizesi başvurusu sırasında gerek görülmesi halinde başvuru sahiplerine mülakat yapılmaktadır. Güney Kore çalışma vizesi başvurusu için gerekli evrakların teslimi ve başvuru ücretinin ödenmesiyle başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Güney Kore Çalışma Vizesi Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Güney Kore çalışma vizesi başvurusu için randevu trvisa@mofa.go.kr e-mail adresine randevu talep maili gönderilerek alınabilir. Güney Kore çalışma vize randevusu için talep mailinde başlığa ‘Vize Randevu Talebi’ yazılarak vize tipi ve kalınacak süre belirtilmelidir. Güney Kore çalışma vizesi randevu mailinde vize başvurusu yapan kişinin ad-soyad, uyruk ve pasaport bilgilerinin belirtilmesi zorunludur.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Güney Kore çalışma vizesi başvurularında vize randevusu Vizem.net danışmanları tarafından başvuru sahibi adına alınmaktadır.

Kore Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kore çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore vize başvuru formu : Türkiye’de bulunan Güney Kore Konsolosluklarından alınan veya Güney Kore vize portalından indirilebilen vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulup başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport : Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Fotoğraf : 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde olmalıdır.
 • Adli sicil kaydı : E-devlet üzerinden alınan veya kabul apostil yapılan adli sicil kaydı talep edilmektedir.
 • İş sözleşmesi : Güney Kore’de anlaşma yapılan şirketle imzalanan sözleşme başvuruya eklenmelidir.
 • Eğitime dair belgeler : Başvuru yapan kişinin sunacağı diploma, sertifika gibi belgelerin eklenmesi vize başvurusunun kabul edilme şansını artırmaktadır..
 • Özgeçmiş : Özgeçmiş vize alımında başvuru sahibinin geçmişinin öğrenilmesinde ve yapacağı işe uyumluluğunun incelenmesi etkili olmaktadır.

Yukarıda verilen Güney Kore çalışma vizesi başvuru evrakları standart vize evraklarıdır ve başvurulacak çalışma vizesine bağlı olarak ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

Kore Cumhuriyeti Çalışma Vizesi için İş Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Kore Cumhuriyeti çalışma vizesi için iş sözleşmesi başvuru sahibi ve işveren arasında yapılmaktadır. Kore Cumhuriyeti çalışma vizesi için iş sözleşmesinde belirtilen işe başlangıç tarihinden önce E-7 vizesinin alınması gerekmektedir. Güney Kore E-7 vizesi alınabilmesi için hem aday, hem de işveren tarafından yeterlilik ve gerekliliklerin karşılanması gerekmektedir.

Güney Kore E-7 vizesine başvuru yapan kişilerin başvurdukları alanda yüksek lisans veya daha yüksek bir diplomaya sahip olma, eğitim alınan alanda en az 1 yıllık iş tecrübesine ve lisans diplomasına sahip olma veya başvurulan alanda en az 5 yıllık iş tecrübesine sahip olma koşullarından birini karşılaması gerekmektedir.

Kore Cumhuriyeti Çalışma Vizesi için İş Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?
Kore Cumhuriyeti Çalışma Vizesi için İş Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Güney Kore Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Güney Kore kısa süreli çalışma vizesi türleri için başvuru ücreti 40 USD, uzun süreli çalışma vizesi türlerinin başvuru ücreti 60 USD. Güney Kore çalışma vizesi ücretleri Güney Kore Konsolosluğunda yapılan vize başvurusu esnasında dolar cinsinde ve nakit olarak ödenmelidir. Güney Kore çalışma vizesi başvurularında kredi kartı ile vize ücreti ödenmemektedir.

2022 yılı için Güney Kore Cumhuriyeti çalışma vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar 120 ile 145 USD arasında değişmektedir.

Kore Çalışma Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Kore çalışma vizesi başvuru takibi https://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_ID=10301 web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Kore çalışma vizesi için başvuru takibi ekranında pasaport numarası, başvuru numarası veya fatura numarası bilgilerinden biri başvurulan Güney Kore vize türüne göre eksiksiz girilmelidir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Güney Kore çalışma vizesi için başvuru takibi hem 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile hem de online olarak yapılmaktadır.

Kore Çalışma Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Kore Çalışma Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Güney Kore Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Güney Kore çalışma vizesi ortalama olarak 14 günde çıkmaktadır. Güney Kore çalışma vizesinin çıkma süresi ek belge talebi, vize sürecinin Güney Kore dış temsilciliğinin resmi tatil günlerine denk gelmesi ve Güney Kore Konsolosluğunun yoğun olması nedeniyle uzayabilmektedir.

Kore Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Kore çalışma vizesi geçerlilik süresi başvurulan çalışma vizesi türüne göre değişiklik göstermektedir. Güney Kore kısa süreli çalışma vizelerinde geçerlilik süresi 3 ile 6 ay arasında; uzun süreli çalışma vizelerinde ise 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir.

Çalışma Vizesi ile Güney Kore'ye Gittikten Sonre Ne Yapılmalıdır?

Güney Kore’ye uzun süreli bir çalışma vizesi ile giden kişilerin ülkeye giriş yaptıktan sonraki 90 gün içerisinde Güney Kore’de bulundukları bölgenin göçmen ofisine kayıt yaptırmaları ve yabancı kartı almaları gerekmektedir. Uzun süreli Güney Kore çalışma vizesi alan kişilerin ülkeye vardıktan sonraki 90 gün içerisinde medikal check-up yaptırmaları gerekmektedir. Güney Kore kısa süreli çalışma vizesine sahip kişilerin yabancı kartını almalarına veya check-up yaptırmalarına gerek yoktur.

Sık Sorulan Sorular

Güney Kore çalışma vizesi ve Kore’de çalışma şatları hakkında merkezimize en sık sorular sorular cevapları ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Güney Kore Work and Travel Vizesi Veriyor Mu?

Evet, Güney Kore work and travel vizesi vermektedir. Güney Kore 25 ülke ile karşılıklı “Working Holiday (H-1)” vize anlaşmasına sahiptir. Güney Kore Working holiday vizesi ile anlaşma yapılan ülkelerin vatandaşları uyruklarına bağlı olarak Güney Kore’de 1 yıla kadar çalışabilir, seyahat edebilir ve okuyabilir.

Güney Kore working holiday vizesine dahil olan 25 ülke arasında Türkiye bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Güney Kore working holiday vizesi alamamaktadır.

Ticari Amaçlı Kore Seyahati için Çalışma Vizesi Mi Alınmalıdır?

Hayır, ticari amaçlı Kore seyahati için çalışma vizesi alınmamalıdır. İş toplantısı, konferans, çalıştay gibi ticari amaçlarla Güney Kore’ye seyahat edecek kişilerin Güney Kore ticari vizesi almaları gerekmektedir.

Güney Kore ticari vizesi ile çalışma vizesi birbirlerinden farklı özellikte vize türleridir. Güney Kore’de çalışma imkanı veren vize türü Güney Kore iş vizesi iken ticari vize böyle bir hak tanımamaktadır.

Kore'de Stajyerlere Çalışma Vizesi Verilir Mi?

Kore’de stajyerlere part-time işlerde çalışma izni verilmektedir.

Kore’ye dil öğrenmek için giden kişilerin Güney Kore’ye varışlarından 6 ay sonra part-time çalışmaya başlama hakları bulunmaktadır. Staj sonunda iş teklifi aldıkları takdirde Güney Kore staj vizesi sahipleri çalışma vizesine başvurabilmektedir.

Güney Kore'de Çalışma Koşulları Nasıldır?

Güney Kore’de çalışma saatleri diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine kıyasla daha uzundur. Çalışma saati olarak dünyada 3. sırada yer alan Güney Kore’de 2018 rakamlarına göre kişi başı yıllık çalışma saati 2.005’tir. Güney Kore’de uzun çalışma saatlerinin sebebi endüstriyel sistem ve gece hayatıdır. Güney Kore’de aylık ortalama ücret 3.200 dolardır.

Güney Kore’de pazar günleri ve milli bayramlar tatil günleridir. Güney Kore anayasası ve ticaret kanunu işçilere kollektif pazarlık ve aksiyon hakkını vermektedir. Güney Kore’de işçiler adaletsiz tutumla karşılaştıklarında hukuken haklarını arayabilmektedir.

Güney Kore kapsamlı sosyal güvenlik sistemine sahiptir. Güney Kore sahip olduğu Milli Emeklilik Sistemi ile emeklilere stabil bir gelir kaynağı sağlamaktadır. Güney Kore devleti Milli Sağlık Güvenliği Sistemi ile kanser, kalp rahatsızlıkları ve diğer birçok hastalığın tespiti ve tedavisinde sosyal güvence sağlamaktadır.

Güney Kore'de Asgari Ücret Ne Kadardır?

Güney Kore’de asgari ücret 2022 yılı Güney Kore Asgari Ücret Komisyonu kararına göre saatlik 7,77 dolardır.

Güney Kore dünya asgari ücret sıralamasında ilk 20 ülke içerisindedir. World Population Review verilerine göre Güney Kore asgari ücret dünya sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri’nin gerisinde 13. sırada yer almaktadır.

Güney Kore'de Nasıl İş Bulunur?

Güney Kore’de iş bulmanın birden fazla yolu vardır. Güney Kore’de iş bulmak için çalışılmak istenen yere doğrudan gidip başvuru yapmak mümkündür.

Güney Kore’de iş bulmak için online iş arama sitelerine başvuru yapılabilmektedir. Albamon ve Albanchunkuk isimli mobil uygulamalar Güney Kore iş ilanları takibi için popüler uygulamalardır. Güney Kore’de iş bulmak için bazı popüler web site isimleri PeoplenJob, Seoul Professionals, Craiglist tir.

Güney Kore çeşitli iş bulma acentelerine sahiptir. Güney Kore’de en popüler iş bulma acentelerinden bazılarının isimleri Energy Recruiting, OK Recruiting, HRnetOne, AirSwift tir. Güney Kore iş bulma acentelerinden yabancılar ülek vatandaşlarıda yararlanmaktadır.

Kore’de İş Aramak İsteyenlere Vize Verili Mi?

Evet, Kore iş aramak isteyenlere vize vermektedir. Güney Kore’de çalışmak isteyen kişilere gerekli kriterleri karşılayan kişilere Güney Kore iş arama vizesi verilmektedir.

Güney Kore iş arama vizesi iş bulmak için 6 ay süre vermektedir. Güney Kore

iş arama vizesi her seferinde 6 ay olmak üzere toplamda 3 yıla kadar uzatılabilmektedir. İş arama imkanı tanıyan Güney Kore iş arama vizesi ile kısa dönem ücretli staj yapılabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: