Güney Kore D-4 Vizesi

Güney Kore D-4 (Genel Eğitim) Vizesi Başvuru Süreci 2023

Güney Kore D-4, diğer adıyla genel eğitim vizesi, Güney Kore’de dil eğitimi almak, ulusal ya da kamu araştırma kuruluşlarında öğrenim görmek veya teknoloji alanında eğitim almak isteyen kişilere verilen bir öğrenci vizesi türüdür.

Kore üniversiteleri en az 6 ay süre için D-4 vizesine sponsor olabilmekte ancak Güney Kore D-4 vizesi özel okullar tarafından desteklenmemektedir. D-4 vizesi için kabul mektubu Güney Kore’de bir üniversiteye bağlı bir dil okulunda Kore dilinde eğitim veren kurslardan alınmaktadır.

Türkiye’den Güney Kore’ye genel eğitim vizesi kapsamında gidecek kişilere akredite acente Vizem.net tarafından vize başvuru işlemlerinde tüm süre için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Kore D-4 Vizesi Kimlere Verilir?

Kore D-4 vizesi aşağıdaki şartları kişilere verilmektedir.

 • Güney Kore’de bulunan bir üniversiteye bağlı bir dil okulunda Kore dilinde eğitim görmeyi planlayan kişiler
 • Ulusal veya kamu araştırma kurulunda beceri edinmeyi ya da teknoloji alanında eğitim görmeyi planlayan kişiler
 • D-2 kategorisine girmeyen bir eğitim kurumunda veya akademik araştırma merkezinde eğitim gören kişiler
 • Yabancı sermayeli bir şirkette veya yabancı bir yatırım şirketinde araştırma yapan, staj yapan ve eğitim alan kişiker

Kore Dil Okulu Vizesi için Eğitim Alınacak Kurum Nasıl Olmalıdır?

Kore dil okulu vizesi için eğitim kurumunun karşılaması gereken kriterler aşağıda listelenmektedir.

 • Üniversiteye bağlı eğitim kurumu veya yabancı eğitim kurumunun dil merkezi olmalıdır.
 • Dil merkezi, üniversite rektörünün veya dekanının yetkisi ve sorumluluğu altında olmalıdır.
 • Dil merkezi, ana üniversite kampüsünde bulunmalıdır.

Güney Kore D-4 Dil Kursu Vizesine Nasıl Başvurulur?

Güney Kore D-4 dil kursu vizesine başvurmak isteyen kişilerin, öncelikle Güney Kore’de eğitim görmek istedikleri bir dil kursuna başvurmaları ve kurumdan kabul mektubu almış olmaları gerekmektedir.

Güney Kore D-4 vize başvurusu şahsen ya da akredite acenteler vasıtasıyla Türkiye’deki Güney Kore Konsolosluğuna yapılmalıdır. Vize başvurusunun yapılabilmesi için başvuruda istenen vize evraklarının tam ve doğru bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Güney Kore D-4 vizesi için randevu alınarak randevu gününde hazırlanan evraklar vize birimine teslim edilmelidir. Evrakların teslim edildiği gün vize başvurusunda bulunan kişiler, Güney Kore D-4 vize ücreti ödemekle yükümlüdür.

Güney Kore Genel Eğitim Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Güney Kore genel eğitim vizesi için randevu trvisa@mofa.go.kr e-posta adresine gönderilecek randevu talep maili doğrultusunda alınmaktadır. Güney Kore genel eğitim vizesi başvurusu için randevu talep mailinde ad ve soyad, uyruk, pasaport numarası, telefon numarası, e-mail adresi ve ikametgah yeri belirtilmelidir ve başlık kısmına ‘’(Vize Randevu Talebi) Vize Tipi, Kalınacak Süre’’ bilgilerinin yazılması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak Güney Kore genel eğitim vizesi başvurularında randevu alma işlemi başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Güney Kore D-4 Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Güney Kore D-4 vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore vize başvuru formu: Güney Kore vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde Korece veya İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport : En az 6 ay süreli geçerliliği bulunan pasaportun aslı ve fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Fotoğraf : Güncel ve renkli 1 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Kabul mektubu : Eğitim alınacak kurumdan temin edilecek kabul mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi : Daimi ikametgah belgesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Uçuş programı : Seyahat acentesi veya havayolu şirketi tarafından hazırlanmış uçuş programı gerekmektedir. Vize onayı alınmadan önce uçak biletinin satın alınması önerilmemektedir.
 • Maddi duruma dair kanıt: Kore seyahati boyunca yapılacak masrafların karşılanabileceğine dair kanıt niteliğinde, 3.000 Amerikan Doları’nın üstünde bakiye gösteren banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Referans mektubu: Başvuru sahibinin eğitim ücretleri ile seyahat ve geçim masraflarını karşılayamadığı durumda ya da Kore Adalet Bakanlığı tarafından özel olarak talep edilirse kişisel referans mektubunun ibraz edilmesi gerekmektedir.

Güney Kore D-4 vizesi başvurularında, eğitim alınacak kuruma ve başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlı olarak ek evrak talep edilebilmektedir.

Kore Cumhuriyeti Genel Eğitim Vizesi için Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kore Cumhuriyeti genel eğitim vizesi için kabul mektubunun eğitim veren kurum tarafından başvuru sahibine adına Korece veya İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.

Genel eğitim vizesi kapsamında Güney Kore vizesi için gerekli evraklar listesinde eğitim veren kurum tarafından alınacak kabul mektubu temel belgeler arasındadır. Güney Kore D-4 vizesi için kabul mektubunda belirtilmesi gereken hususlar; eğitim kurumu bilgileri, başvuru sahibinin kişisel bilgileri, eğitim programının adı ve eğitimin süresidir. Güney Kore’de konaklama imkanı veren eğitim kurumları konaklama adresini kabul mektubuna eklemelidir.

Yurtdışı eğitim kabul mektubu örneği aşağıda gösterilmektedir.

Kore Genel Eğitim Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Güney Kore genel eğitim vize başvurusu, kursun başlamasından yaklaşık 2-3 ay önce yapılmalıdır.

Güney Kore D-4 Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Güney Kore D-4 vizesi başvuru ücreti 60 dolardır. Güney Kore vize ücreti, randevu gününde dolar olarak tahsil edilmektedir. Güney Kore D-4 vizesi başvurusu için ödeme türü sadece nakit olacak ve kredi kartı kabul edilmemektedir.

2022 yılında vize başvurusu yapacak kişiler için Güney Kore D-4 vize masrafları; vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerektiği takdirde yeminli tercüman ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 125 dolardır.

Kore Cumhuriyeti D-4 Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kore Cumhuriyeti D-4 vize işlemleri yaklaşık bir ayda sonuçlanmaktadır.

Güney Kore D-4 Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Güney Kore D-4 vizesinin süresi, eğitim kurumu tarafından verilecek kursun süresine göre değişmekte ve vize en fazla 6 aylığına verilmektedir.

Güney Kore Büyükelçiliği tarafından vizenin verildiği günden başlamak üzere 90 gün içerisinde Güney Kore’ye giriş yapılması gerekmektedir. D-4 tipi vize, Güney Kore’ye varış gününden itibaren geçerli olmaktadır.

Güney Kore Genel Eğitim Vizesi İptal Edilebilir Mi?

Güney Kore genel eğitim vizesi iptal edilebilir. Güney Kore’de genel eğitim vizesinin devamlılığı için önemli olan kriterler dil kursuna devam etmek, okul ücretini ödemek ve dönem sonu sınavlarından başarıyla geçmektir. Güney Kore’de çalışmak vizenin devamlılığını sağlamamaktadır. Eğitim kurumuna gidilmediği takdirde göçmenlik bürosu Güney Kore genel eğitim vizesini iptal etme yetkisine sahiptir.

Genel Eğitim Vizesi Hamiline Kore'de Çalışma Hakkı Tanır Mı?

Evet, Kore genel eğitim vizesi hamiline eğitimleri sırasında part time işlerde çalışma hakkı tanımaktadır.

D-4 Kore öğrenci vizesine sahip olan kişiler, ilk 6 aydan sonra Kore’de çalışabilmektedirler. Dil öğrencileri haftada yaklaşık 20 saat çalışmaktadır. Güney Kore’de part time işlerde çalışan öğrencilerin aylık kazançları, 8.500-12.000 won arasında değişmektedir. Yabancı öğrenciler için çalışma izni veren Kore vize türleri, D-4-1, D-2 ve D-2-1 vizeleridir.

Öğrencilerin part time işlerde çalışması eğitim hayatlarını olumsuz yönde etkilememelidir. Güney Kore genel eğitim vizesinin geçerliliğini sürdürmek için öğrencilerin eğitim programlarına devam etmesi gerekmekte, aksi takdirde öğrencilerin vizeleri iptal edilmektedir.

Kore Genel Eğitim Vizesinin Öğrenci Vizesinden Farkı Nedir?

Kore genel eğitim vizesinin öğrenci vizesinden farkı, Güney Kore’de kalış süresinin farklı olmasıdır. D-4 vizesi yani genel eğitim vizesi Güney Kore’de genellikle dil kursları gibi kısa süreli eğitim programlarına kabul edilen kişilere verilmektedir.

Güney Kore öğrenci vizesine 4 yıllık lisans ve 2 yıllık ön lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler başvurabilir. D2 vizesi olarak da adlandırılan Güney Kore öğrenci vizesi bir kerede en fazla 2 yıl süreliğine verilmektedir.

Eğitim Vizesi Almadan Güney Kore'de Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Eğitim vizesi almadan Güney Kore’de dil eğitimi alınabilir. Güney Kore’de eğitim vizesi almadan alınacak dil eğitim programının süresinin 90 günden az olması gerekmektedir. Dil eğitimi programının süresinin kısa olması halinde Güney Kore C-3 turist vizesi türüne başvurulmalıdır.

Güney Kore’nin Türkiye’ye uyguladığı vize muafiyetinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için turist vizesi gerekli değildir. Güney Kore’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının internet aracılığıyla Kore elektronik seyahat izni almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Güney Kore dil okulları kapsamında kısa süreli dil eğitimi alabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: