Güney Kore Çalışma İzni

Güney Kore Çalışma İzni: Şartlar ve Gerekli Prosedürler

Güney Kore’de yabancı uyruklu kişilerin iş bulma imkanı, Kore’deki şirketlerin yabancı dil konuşan personele ihtiyaç duymaları nedeniyle Kore vatandaşlarına göre daha yüksektir ve temel düzeyde Korece bilen kişilerin Güney Kore’de iş bulma imkanı artmaktadır.

Güney Kore’de çalışan yabancı uyruklu kişilerin çalışma koşulları çalışılan sektöre göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir ancak genel olarak çalışma saatleri haftada 40 saat ile 68 saat arasındadır. Kore’de çalışan kişilerin maaşı çalıştığı şehre göre değişmekte olup yıllık ortalama 44.812.260 KRW civarındadır.

Güney Kore’de yabancı uyruklu kişilerin çalıştığı işler; editörlük, içerik yazarlığı, satış ve pazarlama, halkla ilişkiler, proje yönetimi, program geliştiriciliği, İngilizce öğretmenliği, yazılım mühendisliği, mimarlık, tasarım, muhasebe ve hemşireliktir. Güney Kore’de biyoteknoloji, yazılım ve iletişim hızla büyüyen sektörler arasında yer almaktadır.

Güney Kore’de çalışmak, çalışanlara ilgili sektörde kurs ve atölye çalışmaları gibi fırsatlar sunularak gelişimlerine önem verilmesi açısından avantajlıdır ve Kore’de iyi çalışma koşullarında yaşam masraflarını karşılamak için yeterli maaş alma imkanı bulunmaktadır.

Türkiye'den Kore'ye çalışmak için gidecek kişiler Güney Kore çalışma vizesi ve çalışma izni başvuru işlemlerinde akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yabancı Uyruklu Kişiler Kore'de Çalışabilir Mi?

Yabancı uyruklu kişiler Kore’de çalışabilmektedir ancak Güney Kore’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin ülkede çalışabilmesi için kendilerine uygun bir işe başvurmuş ve başvurularının onaylanmış olması gerekmektedir. Güney Kore iş başvurusu onaylanan yabancı ülke vatandaşlarının, iş sözleşmelerinin hazırlanmasının ardından uygun çalışma vizesine başvurarak Güney Kore çalışma vizesi ile ülkeye işçi olarak gitmeleri mümkündür.

Güney Kore Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Güney Kore çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kore’deki bir şirket veya kurumdan iş teklifi alınmış olması gerekmektedir.
 • Kore’deki şirket veya kurumla iş sözleşmesi hazırlanmalı ve imzalanmalıdır.
 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin sağlıklı olması ve medikal testleri tamamlaması gerekmektedir.
 • Güney Kore’deki iş yerinden alınan maaşın Kore’de geçinmek için yeterli olması gerekmektedir.

Kore'de Çalışma İzni Başvurusu için Sağlık Şartı Nasıldır?

Kore’de çalışma izni başvurusu için sağlık şartı olarak HIV/ uyuşturucu test sonuçlarını içeren checkup kontrolü istenmektedir ve testlerin Adalet Bakanlığı tarafından onaylanmış kurumlar tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

Çalışma İzni Veren Kore Vize Türleri Hangileridir?

Çalışma izni veren Kore vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Güney Kore Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Güney Kore çalışma izni almak isteyen kişilerin Kore’de bir işe başvuru yapması, işten onay aldıktan sonra ilgili iş yeri ile iş sözleşmesi yapması gerekmektedir. Güney Kore’de iş başvurusu kabul edilen yabancı uyruklu kişilerin şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Güney Kore konsolosluklarına işlerine uygun olan ve çalışma izni veren bir Kore çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Güney Kore çalışma vizesi başvuruları için başvuru sahibinin gerekli evrakları tamamlaması, vize randevusu alması ve randevu günü evrakları teslim edip vize harç ücretini ödemesi gerekmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda vize mülakatına katılarak Güney Kore çalışma vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Kore Cumhuriyeti Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kore Cumhuriyeti çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Fotoğraf : Başvuru sahibine ait 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde güncel fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: Planlanan Güney Kore seyahat bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport gerekmektedir.
 • Güney Kore vize başvuru formu: Türkiye'deki Güney Kore konsolosluklarından temin edilmiş veya Güney Kore vize portalından indirilip eksiksiz şekilde doldurulup başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: E- devlet üzerinden barkodlu şekilde temin edilmiş adli sicil kaydı ibraz edilmelidir.
 • İş sözleşmesi: Güney Kore’de onaylanmış iş başvurusu ardından ilgili şirketle yapılmış iş sözleşmesinin sunulması gerekmektedir.
 • Eğitime ilişkin belgeler: Başvuru sahibinin eğitim geçmişine ilişkin diploma, sertifika ve transkript gibi belgelerin yetkili merciye ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibinin beceri, deneyim, eğitim durumu, iş tecrübesi vb. ile ilgili konularda bilgileri içeren CV’si gerekmektedir.

Başvuru sahibinin başvurduğu çalışma izni veren Güney Kore çalışma vizesi türüne göre teslim etmesi gereken gerekli evraklar listesi değişebilmektedir.

Güney Kore'de Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

Güney Kore çalışma izni ücreti başvuru sahibinin vize tipine göre değişmektedir. Kısa süreli Kore çalışma vizesi türleri için başvuru harcı 40 dolar, uzun süreli Kore çalışma vizesi türleri için 60 dolar tutmaktadır. Güney Kore çalışma izni başvuru ücreti, Güney Kore Konsolosluğunda vize başvuru işlemlerinin tamamlandığı sırada dolar cinsinden nakit olarak ödenmektedir; kredi kartı ile ödeme imkanı bulunmamaktadır.

2022 yılı için Güney Kore Cumhuriyeti'nde çalışma izni almak için çalışma vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 125 - 140 dolar tutmaktadır.

Güney Kore Cumhuriyeti Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Alınır?

Güney Kore Cumhuriyeti çalışma izni 14 ile 30 gün içerisinde alınabilmektedir.

Kore Çalışma İzni Ne Kadar Süre için Verilir?

Kore çalışma izni verilme süresi başvuru sahibinin çalışma vizesi türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Güney Kore çalışma vizesi hamiline 3- 6 aylık çalışma izni verirken uzun süreli çalışma vizesi hamiline 1- 5 yıllık çalışma izni vermektedir.

Güney Kore Çalışma İzni Yenilenir Mi?

Güney Kore çalışma izni genellikle yenilenebilmektedir ancak yenileme işlemi başvuru sahibinin çalışma vizesi türüne bağlı olarak değişmektedir.

Çalışma iznini uzatmak için vize yenileme başvurusu, mevcut Güney Kore çalışma vizesi süresinin bitiminden en az 2 ay önce Güney Kore’de ikamet edilen bölgenin yetkili göçmenlik ofisine şahsen yapılmaktadır.

Kore'de Çalışma İznine Sahip Olan Kişiler Ülkeye Girişten Sonra Ne Yapmalıdır?

Kore’de çalışma iznine sahip kişilerin ülkeye girdikten sonraki 30 gün içerisinde medikal check-up yaptırmaları ve 3 ay içerisinde kayıt yaptırarak yabancı kayıt kartlarını almaları gerekmektedir.

Güney Kore'de Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Güney Kore’de çalışmak; çalışma koşulları, yaşam masrafları ve masrafların karşılanması, sahip olunan yasal haklar, ülkenin alt yapısı, düşük vergiler, eğitimli halk açısından avantajlıdır. Güney Kore’de çalışmak; kültürel farklılıklar, her sektördeki zorlu rekabet ve ülke genelindeki yüksek ev kiraları açısından dezavantajlıdır.

Çalışma İzni ile Kore'de Oturma İzni Alınır Mı?

Çalışma izni ile Kore’de oturma izni alınabilmektedir. Güney Kore’de uzun süreli Güney Kore çalışma vizesi ile alınan çalışma izni sonucunda yabancı kişilere geçici oturma izni verilmektedir.

Belirli bir süre Kore’de çalışan ve gerekli diğer şartları sağlayan yabancı uyruklu kişiler Kore kalıcı oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir ve geçici oturum izinlerini kalıcı oturum iznine dönüştürebilmektedir.

Güney Kore Çalışma İzni ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Güney Kore çalışma izni ile vatandaşlık alınabilmektedir ancak çalışma izni ile vatandaşlık almak isteyen kişilerin Güney Kore oturma iznine sahip olması ve gerekli diğer kriterleri karşılaması gerekmektedir.

Güney Kore’de en az 5 yıl boyunca yasal olarak ikamet etmiş, ülkenin diline ve kültürüne hakim kişiler Kore vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir ancak ülkede yaşanılan süre boyunca iyi bir vatandaş olmak ve herhangi bir suça karışmamış olmak şarttır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: