Güney Kore Gemici Vizesi

Güney Kore Gemici Vizesi (E-10) Nedir, Nasıl Alınır?

Güney Kore gemici vizesi, kıyı ve gemi mürettebatları olmak üzere gemicilere verilen bir uzun süreli türüdür ve E-10 vizesi olarak da bilinmektedir. Güney Kore gemici vizesinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Vizem.net, Türkiye'den yapılacak Güney Kore gemici vizesi başvurularında tüm başvuru süreci için kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kore Cumhuriyeti Gemici Vizesi Türleri Nelerdir?

Kore Cumhuriyeti gemici vizesi türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Kıyı Mürettebatı (E-10-1) vizesi: Denizci yardımcısı ve düzenli veya düzensiz kıyı boyunca yolcu taşımacılığı hizmeti gibi bir iş ile uğraşmakta olan bir işveren ile 6 ay veya daha uzun süreli olacak şekilde denizci iş sözleşmesi imzalayan kişiye verilen vize türüdür. Sahil boyu kargo taşımacılığı hizmeti ile uğraşan kişilere de Güney Kore kıyı mürettebatı vizesi verilmektedir.
 • Balıkçı gemi mürettebatı (E-10-2) vizesi: Denizci yardımcısı olan ve 20 ton veya daha ağır balıkçı gemisi işleten bir işveren ile 6 ay veya daha uzun süreli olarak denizci iş sözleşmesi imzalamış olan kişiye verilen vizedir.
 • Yolcu Gemisi Mürettebatı (E-10-3) vizesi: Denizci asistanı olan ve 2.000 ton veya daha ağır kruvaziyer gemisi işleten bir işveren ile 6 ay veya 6 aydan daha uzun süreli denizci iş sözleşmesi imzalamış olan kişilere verilen vize türüdür.

Güney Kore Gemici Vizesi Kimlere Verilir?

Güney Kore gemici vizesi alabilen kişiler aşağıda listelenmektedir.

 • Denizcilik Kanunu kapsamında yolcu taşımacılığı ya da yük taşımacılığı yapan bir gemi işletmesinde gemi mürettebatı olarak çalışmak isteyenler
 • Denizcilik Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası ve 25. maddesinin 1. fıkrası kapsamında bir iş yürüten kişiler
 • Gemiciler Kanununun 3. maddesinin 5. fıkrası kapsamında 6 aydan fazla hizmet veren mürettebat iş sözleşmesini fesheden çalışanlar
 • Denizciler Yasası kapsamındaki balıkçı gemisi hariç olmak üzere ticari teknelerden gros tonajı 5'ten fazla olan sahil ticaret gemisinde sefere çıkan personeller

Güney Kore Cumhuriyeti Gemi Adamı Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kore Cumhuriyeti gemi adamı vizesi almak için ilk olarak ilgili makamlardan vize onay sertifikası alınması gerekmektedir. Vize onay sertifikasının alınmasının ardından vize randevusu alınarak şahsen ya da akredite acenteler aracılığı ile Güney Kore dış temsilciliklerine başvuru yapılmalıdır.

Vize randevu gününde ilgili konsolosluğa giderek evrak teslimi yapılmalı ve vize ücreti ödenmelidir. Evrak teslimi ve ödeme işlemlerinin ardından Güney Kore Cumhuriyeti gemi adamı vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Kore Gemici Vize Başvurusu için Onay Sertifikası Nasıl Alınır?

Kore gemici vize başvurusu için onay sertifikası online olarak veya göçmenlik büroları aracılığı ile alınabilmektedir.

Online yapılacak Kore gemici vizesi başvurusunda onay sertifikası için sponsorun ilgili formu doldurarak başvuru yapması gerekmektedir. Sponsor tarafından online olarak yapılacak başvurularda vize portalına giriş yapılarak başvuru formu doldurulmalı ve ödeme yapılmalıdır. Vize görevlisinin incelemesinin ardından online vize onayı yazdırılmalı ve vize sahibine teslim edilmelidir. Vize portalında doldurulan başvuru formu, pasaportun dijital kopyası, fotoğraf, ücret ve ilgili kalış durumu için gerekli olan diğer başvuru evrakları, onay sertifikası başvurusu için gerekli belgelerdir.

Kore göçmenlik büroları aracılığı ile vize başvurusu onay sertifikası almak için davet eden kişinin ikamet ettiği bölgede yetkili Kore göçmenlik bürosunda başvuru yapılmaktadır. Başvuru, vize başvuru sahibi veya vize başvuru sahibi adına sponsor ve acenteler tarafından yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeler; 21 numaralı form, pasaport sayfalarının fotokopisi, gereklilikleri sağlayan fotoğraf, ilgili kalış durumu için gereken evraklar ile başvuru sahibinin adına temsilci tarafından başvuru yapılması durumunda çalışma belgesi, vekilin kimlik fotokopisi ve vekaletnamedir. Kore göçmenlik bürosunda sunulan başvuru vize görevlisi tarafından incelenir ve onaylanması halinde doğrulama numarası başvuru sahibine gönderilmektedir.

Güney Kore Gemici Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Güney Kore gemici vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport fotokopisi: Güney Kore gemici vizesi başvuru sahibinin pasaportunun fotokopisi sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: 1 adet renkli fotoğraf gerekli belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Onay sertifikası: Göçmenlik bürosundan veya şube müdüründen Güney Kore gemici vizesi alınabileceğine dair onay belgesi sunulmalıdır.
 • Mürettebat iş sözleşmesi: İşveren ile mürettebat arasında yapılmış olan iş sözleşmesi sunulmalıdır.
 • Yabancı mürettebat istihdam beyanı: Yalnızca yetki alanında olan Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığının bölge yetkilisi tarafından düzenlenebilen yabancı mürettebat istihdam beyanı sunulmalıdır.
 • Ruhsat: Sahil yolcu taşımacılığı işletme ruhsatı ya da deniz hukuku kapsamındaki kıyı yük taşımacılığı sicilinin bir kopyası sunulmalıdır.
 • Referans: Güney Kore gemici vizesi başvurusu için referans sunulmalıdır.
 • Tavsiye mektubu: Yabancı mürettebatın işe alınması için tavsiye mektubu sunulmalıdır. Güney Kore gemici vizesi için gerekli olan tavsiye mektubu yalnızca Kore Denizcilik Birliği tarafından düzenlenebilir.

Güney Kore gemici vizesi için gerekli belgeler başvuru sahibinin kişisel durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir; gerekli evraklar ile birlikte Adalet Bakanlığının talep edebileceği belgelerin de sunulması gerekmektedir.

Güney Kore Gemi Adamı Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Güney Kore gemi adamı vizesi için gerekli olan fotoğraf 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm uzunluğunda olmalıdır. Vize için gereken fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmelidir. Baskı fotoğraflar kabul edilmemektedir. Vize fotoğrafı için karanlık arka plan yerine açık arka plan tercih edilmelidir.

Kore gemi adamı vizesi için örnek fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Güney Kore Gemi Adamı Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?
Güney Kore Gemi Adamı Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Güney Kore Gemici Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Güney Kore gemici vizesi başvuru ücreti 60 dolardır ve ücretin vize randevusu sırasında dolar cinsinde ve nakit olarak Güney Kore Konsolosluğu vize birimine ödenmesi gereklidir. Güney Kore gemici vizesi başvuru ücreti için kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli olan durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere Güney Kore gemici vizesi masrafları ortalama olarak 125 dolar tutmaktadır.

Kore Cumhuriyeti Gemi Adamı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kore Cumhuriyeti gemi adamı vizesi ortalama 14 iş gününde çıkmaktadır.

Güney Kore Gemi Adamı Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Güney Kore gemi adamı vize başvuru takibi https://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_ID=10301 adresinden online olarak yapılabilmektedir. Vize başvurusu takibi için öncelikle doğru başvuru türü seçilmelidir; başvuru türüne uygun olarak pasaport numarası, başvuru numarası, İngilizce ad ve doğum tarihi bilgileri veya makbuz numarası girilerek takip gerçekleştirilmektedir.

Kore gemi adamı vize başvurusu için vize sorgulama ekranının örnek görseli aşağıda verilmektedir.

Güney Kore Gemi Adamı Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Güney Kore Gemi Adamı Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Güney Kore gemi adamı vizesi başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Güney Kore Gemici Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Güney Kore gemici vizesinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Kore Gemici Vizesi Uzatılabilir Mi?

Kore gemici vizesi uzatılabilmektedir ve uzatma işlemi mevcut vize süresinin bitiminden en az 2 ay önce başlatılmalıdır.

Gemi mürettebatı için Kore vize uzatma işlemi her uzatmada 1 yıl olmak üzere toplam 3 yıl için yapılabilmektedir. Kore’de bulunulan süre içerisinde yeniden işe giriş ile çalışma süresinin uzatıldığı durumlarda, gemici vizesi geçerlilik süresi ülkeye giriş tarihinden itibaren en fazla 4 yıl 10 aya kadar uzatılabilmektedir.

Gemi Adamı Vizesi ile Güney Kore'de Başka Bir İşte Çalışabilir Mi?

Gemi adamı vizesi ile Güney Kore’de başka bir işte çalışılması mümkün değildir. Kore gemi adamı vizesi ile sadece vize amacına uygun aktiviteler yapılabilmektedir ve vize hamillerinin başka bir işe girerek kazanç elde etmelerine izin verilmemektedir.

Gemi adamı vizesi hamilleri, Kore’de mevcut kalış amacının dışında aktiviteler yapılabilmesi için başvuru yapmalıdır ve yapılacak çalışmaya uygun Kore Cumhuriyeti çalışma izni almalıdır.

Kore Gemici Vizesi Sahipleri İş Değiştirebilir Mi?

Kore gemici vizesi sahipleri, çalıştıkları işin askıya alınması ya da işyerinin kapanması gibi nedenlerle normal şekilde çalışmaya devam edilemeyen durumlarda, Ulusal Su Ürünleri Kooperatifleri Federasyonu'nun önerisi ile iş değiştirebilmektedirler.

Güney Kore gemici vizesi sahiplerinin işyeri değişikliği başvurusu için gerekli belgeler arasında 34 numaralı başvuru formu, pasaport, yabancı kayıt kartı, başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge, Kore Denizcilik Birliği veya Ulusal Balıkçılık Kooperatifleri Federasyonu tarafından verilen bir tavsiye mektubu, bir denizcilik iş sözleşmesi, işletme lisansı, gerekli görüldüğü takdirde iş kazası ile ilgili her türlü belge veya sağlık raporu ve referans mektubu bulunmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: