Güney Kore Erasmus Programları

Güney Kore Erasmus, Mevlana ve Diğer Öğrenci Değişimi Programları

Erasmus, üniversiteli gençlerin eğitimlerinin belirli bir dönemini başka bir ülkede bulunan başka bir eğitim kurumunda okuyabilmesine imkan tanıyan, yükseköğretim kurumları arasındaki bir işbirliği programıdır. Erasmus programı kapsamında, Avrupa ülkeleri ve Avrupa Birliği’nin partner ülkeleri olmak üzere toplam 42 ülke bulunmaktadır. Güney Kore Avrupa Birliği ülkesi veya Avrupa Birliği partner ülkesi olmadığı için Erasmus programına dahil değildir, ancak Kore’deki ve Avrupa’daki üniversitelerin arasındaki ikili anlaşmalar sayesinde, Erasmus tarafından fonlanarak veya farklı değişim programları ile değişim öğrencisi olarak Kore’den Avrupa’ya veya Avrupa’dan Kore’ye gidilebilmektedir.

Türkiye’den Güney Kore’ye değişim öğrencisi olarak gidebilmek için burada eğitim alınan üniversitenin Güney Kore’deki eğitim almak istenilen üniversite ile anlaşmalı olması gerekir.

Güney Kore Öğrenci Değişimi Programları Hangileridir?

Güney Kore’de bulunan öğrenci değişim programları şu şekildedir.

 • Mevlana Değişim Programı
 • Üniversitelerin ikili anlaşmaları doğrultusundaki değişim programları

Türkiye'den Kore'ye Erasmus Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?

Türkiye’den Güney Kore’ye Erasmus öğrencisi olarak gidilemez. Güney Kore’deki üniversiteler Erasmus programı kapsamındaki ülkeler arasında bulunmamaktadır. Türkiye ve Güney Kore’deki üniversitelerin arasında karşılıklı olarak öğrenim anlaşması olması halinde, iki ülke arasındaki öğrenciler değişim programına katılabilmektedir.

Mevlana Programı ile Kore'ye Değişim Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?

Mevlana programı ile Güney Kore’ye değişim öğrencisi olarak gitmek mümkündür. Mevlana programı, yurt içinde bulunan üniversiteler ile yurt dışındaki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimine izin veren bir programdır ve program kapsamında en az 1, en fazla 2 yarıyıl yurt dışında bulunan farklı bir okulda eğitim alınabilmektedir.

Mevlana programı ile Güney Kore’de eğitim almaya hak kazanan öğrencilerin ayrıca bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Mevlana değişim öğrencileri her sene değişen aylık bir burs alma hakkı kazanır. Sadece Türkiye’deki Güney Kore ile anlaşmalı üniversiteleri arasında değişim yapılması mümkündür; anlaşmalı olmayan üniversiteler program kapsamında değildir.

Ülkemizde Mevlana programı 2022 - 2023 eğitim öğretim yılı için geçici bir süreyle kaldırılmıştır.

Güney Kore ile Anlaşmalı Türk Üniversiteleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Güney Kore ile anlaşmalı üniversitelerden bir kısmı aşağıda listelenmiştir.

 • Hacettepe Üniversitesi (Busan Yabancı Araştırmalar Üniversitesi, Hankuk Yabancı Çalışmalar Üniversitesi, Hanyang Üniversitesi)
 • İstanbul Üniversitesi (Hankuk Yabancı Çalışmalar Üniversitesi, Kangwon Ulusal Üniversitesi,
 • Boğaziçi Üniversitesi (Hanyang Üniversitesi, Keimyung Üniversitesi, Seoul Ulusal Üniversitesi, Sogang Üniversitesi, Sungkyunkwan Üniversitesi)
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (İnha Üniversitesi, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Konkuk Üniversitesi, Korea Foundation, Myongji Üniversitesi, SolBridge International School of Business)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi (İnha Üniversitesi)
 • Ankara Üniversitesi (Dankook Üniversitesi, İnha Üniversitesi, Seul Ulusal Eğitim Üniversitesi, Sungshin Üniversitesi, Kore Hallym Üniversitesi, Hankuk Üniversitesi, Keimyung Üniversitesi, Kyonggi Üniversitesi, Sungkyunkwan Üniversitesi,Kore Üniversitesi, Chungnam Ulusal Üniversitesi, Gachon Üniversitesi, Konkuk Üniversitesi, Ulusal Cheng Kung Üniversitesi, Kyungpook Ulusal Üniversitesi, Güney Kore Sanatlar Konseyi, Pusan Yabancı Diller Üniversitesi)
 • Bilkent Üniversitesi (Ajou Üniversitesi, Hankuk University of Foreign Studies, Kookmin Üniversitesi, Korea National University of Art, Kore Üniversitesi, Kyung Hee Üniversitesi, Dongguk Üniversitesi, Konkuk Üniversitesi, Woosong Üniversitesi, Sungkyunkwan Üniversitesi)
 • Bahçeşehir Üniversitesi (Kyungsung University, Keimyung University, Myongji University)
 • Anadolu Üniversitesi (Hanyang Üniversitesi, Korea National University of Arts, Kyungpook Üniversitesi)
 • Çukurova Üniversitesi (Pukyong National University, Hankuk University of Foreign Studies

Ülkemizde Kore ile anlaşmalı üniversite sayısı oldukça fazladır. Dünya çapında en çok tercih edilen Kore üniversitesi; Seoul National University, Korea University, Sungkyunkwan University olarak sıralanabilir.

Kore'ye Değişim Öğrencisi Olarak Gitmek için Gerekenler Nelerdir?

Kore’ye değişim öğrencisi olarak gitmek için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • İki eğitim kurumu arasındaki öğrenim anlaşması
 • Gidilmek istenen üniversiteden alınan kabul mektubu
 • Geçerli bir pasaport
 • Güney Kore öğrenci vizesi
 • Yeterli finansal kaynakları gösteren belgeler
 • Temiz adli sicil kaydı

Kore Değişim Programı için Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kore değişim programı için öğrenci vizesi başvuruları, şahsi olarak ya da akredite acenteler aracılığıyla İstanbul’da ve Ankara’da bulunan Güney Kore Konsolosluklarından birine yapılmalıdır. Vize başvurusu yapmak için ilk olarak gerekli olan evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı, ardından konsolosluktan randevu alınmalıdır. Randevu gününde evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmeli ve gerekli olan vize ücreti ödenmelidir.

Vizem.net, Türkiye’de Güney Kore’ye gitmek isteyen öğrencilerin alması gereken öğrenci vizesi başvurularında gerekli olan evrakların tamamlanmasından vize takip işlemlerinin yapılmasına kadar tüm Kore öğrenci vizesi başvuru süreci için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yabancı Öğrenciler için Güney Kore'de Geçinmek Zor Mudur?

Yabancı öğrenciler için Güney Kore’de geçinmek, aylık gelir düzeyine ve bütçeye göre zor olabilmektedir. Eğitim masrafları, tercih edilen eğitim kurumuna göre değişmekle birlikte, genellikle ortalama dönem başına 4.000.000 ile 5.500.000 Güney Kore wonu arasındadır. Konaklama olarak okulun tesisleri tercih edildiğinde dönem başına 1.000.000 ile 1.500.000 Güney Kore wonu, ev kiralama gibi özel konaklama seçenekleri tercih edildiğinde ise ortalama aylık 200.000 ile 1.000.000 Güney Kore wonu arasında maliyet oluşmaktadır.

Kore’de öğrencilerin aylık gıda ve yemek masrafı ortalama 300.000 Güney Kore wonudur. Aylık 50.000 Güney Kore wonu ulaşım ücretleri tutmaktadır. Aylık genel ihtiyaçlar ise 180.000 Güney Kore wonu arasındadır.

Yabancı öğrencilerin aylık harcamaları göz önüne alındığında, burs almayan öğrenciler için Kore'de ortalama yaşam masrafları yüksektir ve geçinmek zor olabilmektedir.

Değişim Öğrencileri için Kore'de Burs İmkanları Nasıldır?

Değişim öğrencileri için Kore’de üniversitelerin öğrencilere sağladıkları lisans, lisansüstü ve araştırma programı burslarından yararlanmak mümkündür. Değişim öğrencilerine tanınan burs imkanları, eğitim kurumuna göre değişiklik gösterdiğinden, öğrencilerin gidecekleri üniversitelerdeki burs imkanlarını detaylı olarak araştırması gerekmektedir. Üniversitelerin sunduğu burs imkanları için genellikle kısıtlı bir süre içerisinde başvuru alındığı için, burs başvuru sürelerinin takip edilmesi önemlidir. Kore üniversitelerinin burslarından yararlanabilmek için not ortalamasının yüksek olması ve Korece dil seviyesinin iyi olması gibi şartlar da aranabilmektedir.

Güney Kore’ye Mevlana programı için giden öğrencilere ise devlet tarafından her yıl değişen miktarlarda aylık hibeler sağlanmaktadır.

Kore'ye Değişim Öğrencisi Olarak Gidenler Çalışabilir Mi?

Evet, Kore’ye giden değişim öğrencileri çalışabilmektedir.

Güney Kore’ye giden değişim öğrencilerinin yalnızca part-time işlerde çalışması mümkündür ve part-time bir iş bulmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin Güney Kore’de en az bir dönem eğitim görmüş olması ve en az 1 yıllık öğrenci vizesine sahip olması şartları aranır. Şartları sağlayan öğrencilerin imzalı bir onay formu ile Kore göçmenlik ofislerine başvurarak Kore'de çalışma izni alması ve iş bulması mümkündür. Kore’deki lisans ve dil okulu öğrencileri haftada 20 saat, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise haftada 30 saat çalışabilmektedir. Öğrencilerin tatillerde de çalışması mümkündür. Güney Kore’de çalışan öğrenciler saatlik ortalama 10.000 Güney Kore wonu kazanabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: