Hollanda Üniversiteleri

Hollanda Üniversiteleri ve Üniversite Okumak için Şartlar ve Başvuru İşlemleri

Hollanda dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan ve Kıta Avrupası'nda İngilizce dersleri veren ilk ülkelerden biridir. Hollanda üniversite türleri arasında genellikle daha fazla araştırma odaklı akademik programlar sunan araştırma üniversiteleri veya daha uygulamaya yönelik eğitim programları sunan uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak sınıflandırılma yapılmaktadır. Hollanda, yüksek dereceli ve prestijli tıp fakülteleri, mühendislik okulları, hukuk fakülteleri ve işletme okulları ile gittikçe daha fazla ilgi görmeye başlamıştır.

Hollanda'daki birçok kurum ve üniversite, bilimsel keşif ve araştırma konusunda yüksek sıralamalara ve küresel bir üne sahiptir. Hollanda en iyi üniversiteler arasında Leiden Üniversitesi, Utrecht Üniversitesi, Wageningen Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi yer almaktadır. Hollanda’da 36 yüksek mesleki eğitim kurumu ve açık üniversite dahil 55 üniversite bulunmaktadır.

Hollanda, Avrupa'da kaliteli eğitim arayan uluslararası öğrenciler için uygun bir destinasyondur. Hollanda’da üniversite okumak düşük öğrenim ücretleri ve uygun yaşam maliyetleri ile öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Amsterdam Üniversitesi, Hollanda üniversiteleri sıralaması açısından Avrupa'da en iyi 20 ve dünya çapında en iyi 60 üniversite arasında yer almaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda'da Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

Hollanda'daki yükseköğretim sistemi, Bologna sürecine göre öğretimi uyumlu hale getirmek ve standardize etmek için lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinden oluşan üç aşamalı bir sistem etrafında organize edilmiştir. Hollanda devlet üniversiteleri lisans programı, 240 kredinin (4 yıl) tamamlanmasını, yüksek lisans programları çoğunlukla 60 veya 120 kredinin (1 veya 2 yıl) tamamlanmasını gerektirir.

Hollanda üniversite eğitimi mühendislik, tarım, matematik ve doğa bilimleri için yüksek lisans düzeyinde 120 kredi gerektirirken veterinerlik, tıp ve eczacılıkta yüksek lisans aşaması 180 kredi (3 yıl) talep etmektedir. Hollanda üniversitelerinde doktora statüsü ise orijinal araştırmaya dayalı bir tezin yazılması ve alenen savunulması gereken bir araştırma derecesidir.

Hollanda’da başta tıp bilimleri olmak üzere belirli programlara kabul için bir kota uygulanmakta ve talep edilen niteliklerden herhangi birine sahip olmayan 21 yaşından büyük adaylar, giriş sınavı ve değerlendirmesi neticesinde yükseköğretime kabul edilmeye hak kazanabilmektedir. Hollanda’da tüm yüksek lisans programlarına kabul için bir veya daha fazla belirli disiplinde lisans derecesi gereklidir.

En Başarılı Hollanda Üniversiteleri Hangileridir?

2022 Times yükseköğrenim sıralamasına göre en başarılı Hollanda üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Wageningen Üniversitesi
 • Amsterdam Üniversitesi
 • Utrecht Üniversitesi
 • Leiden Üniversitesi
 • Erasmus Üniversitesi Rotterdam
 • Delft Teknoloji Üniversitesi
 • Groningen Üniversitesi
 • Vrije Universiteit Amsterdam
 • Maastricht Üniversitesi
 • Radboud Üniversitesi

Hollanda Wageningen Üniversitesi’nde Eğitim Nasıldır?

Hollanda Wageningen Üniversitesi’nde Eğitim Nasıldır?
Hollanda Wageningen Üniversitesi’nde Eğitim Nasıldır?

Wageningen Üniversitesi Hollanda'daki sağlıklı gıda ve yaşam ortamı alanında önde gelen uluslararası üniversitelerden biridir. Wageningen Üniversitesi 6 lisans programı, 30 yüksek lisans programı ve 3 çevrimiçi yüksek lisans programı sunmaktadır. Wageningen Üniversitesi, 2022 yılı Times Higher Education Ranking tarafından yapılan sıralamada dünyada 53. sırada yer almaktadır. Wageningen Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 15.102, uluslararası öğrenci sayısı 4.1331 ve oranı %76.4’tür. Wageningen Üniversitesi yüksek lisans eğitimi alırken öğrencilerin katılabileceği 20'den fazla uluslararası dernek bulunmaktadır.

Wageningen Üniversitesi yüzden fazla ülkeden 7.200'den fazla çalışan, 13.200 öğrenci ve 150.000'den fazla katılımcı ile hükümetler ve genel olarak iş dünyası için dünyanın her yerinde sağlıklı gıda ve yaşam ortamı alanında çalışmaktadır. Wageningen University bölümleri tercih etmek isteyen AB ve AEA’dan gelen öğrencilerin 2022-2023 akademik yılı için öğrenim ücreti 2.209 euro, diğer ülke öğrencileri için öğrenim ücreti 18.700 eurodur. Wageningen Üniversitesi Mükemmellik Programı, Afrika Burs Programı, Anne van den Ban Fonu ve Wageningen Üniversitesi Burs Programı gibi çok çeşitli burs imkanları sunmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Amsterdam Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Amsterdam Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Amsterdam Üniversitesi Avrupa'nın en fazla İngilizce eğitimli lisans programlarını sunmaktadır. Kökleri 1632'ye kadar uzanan modern bir araştırma üniversitesi olan Hollanda Amsterdam Üniversitesi bir saatten kısa sürede bisikletle dolaşılabilecek hareketli bir Avrupa başkentinin kalbinde yer almaktadır.

Amsterdam Üniversitesi başvuru yapılabilecek Hollanda'daki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Amsterdam Üniversitesi, QS World University Rankings 2022’de 58. sıradadır. Avrupa'da en iyi 20 ve dünya çapında en iyi 60 üniversite arasında yer alan Amsterdam Üniversitesi daha iyi bir dünya için öğrenme, araştırma ve yenilik gibi misyonlara sahiptir.

Amsterdam Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 36.003, uluslararası öğrenci sayısı 10.464, uluslararası öğrenci oranı ise %80.7’dir. Amsterdam Üniversitesi kabul şartları programın kendi giriş koşullarına, başvuru prosedürüne ve son başvuru tarihlerine göre ​​değişiklik göstermektedir.

Amsterdam Üniversitesi bölümleri arasında iktisat ve işletme fakültesi, sosyal ve davranış bilimleri, beşeri bilimler enstitüsü yer almaktadır. Amsterdam Üniversitesi fiyatları yerli öğrenciler için yıllık 2.209 euro ve uluslararası öğrenciler için 8.300 eurodur. Amsterdam Üniversitesi yüksek lisans bursları, öğrenim ücretinin tamamını kapsamakta ve AB dışından gelen uluslararası öğrenciler için ayrılmaktadır. Amsterdam Üniversitesi bursları için başvurular fakültelerin kabul ofisleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Hollanda Utrecht Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Hollanda Utrecht Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Hollanda Utrecht Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

1636'da kurulan Utrecht Üniversitesi, Kuzey Avrupa'nın en güzel ve en güvenli şehirlerinden biri olan Utrecht şehrinde bulunmaktadır. Utrecht, Hollanda'da merkezi bir konumda bulunan güzel bir Orta Çağ şehridir. Utrecht, Amsterdam ve Schiphol Havaalanı’na yarım saatten daha kısa mesafededir ve Avrupa'nın her yerine kolay tren bağlantılarına sahiptir. Utrecht Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 33.748, uluslararası öğrenci sayısı 4.454 ve oranı %23.1’dir.

Utrecht Üniversitesi Kıta Avrupa'sında ilk 15'te ve dünya çapında uluslararası sıralamada ilk 100'de yer alan ve ünlü Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin üyesi olan saygın bir uluslararası araştırma üniversitesidir. Utrecht Üniversitesi, QS World University Rankings 2022'de 110. sırada yer almaktadır. Utrecht Üniversitesi İngilizce öğretilen 12 lisans programı ve 90'dan fazla yüksek lisans programı sunmaktadır. Utrecht Üniversitesi'ndeki bir lisans programı, bilim veya sanat derecesi ile sonuçlanan 3 yıllık bir programdır. Utrecht Üniversitesi başvuru süreci online olarak tamamlanmakta, bölümün gereksinimleri ve son başvuru tarihleri programa göre farklılık göstermektedir.

Utrecht Üniversitesi’nde, tam zamanlı AB/AEA, Surinam veya İsviçre öğrencileri için öğrenim ücreti 2.209 eurodur. Utrecht Üniversitesi, Hollanda Hükümeti ve diğer kuruluşlar Utrecht Mükemmellik Bursu, Öğrenci hibe ve kredi sistemi, Kanadalı öğrenci kredileri, ABD Federal Kredileri, Öğrenim ücreti kredisi gibi çok çeşitli burs ve hibeler sunmaktadır.

Leiden Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Leiden Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Leiden Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Leiden Üniversitesi, 1575’te kurulmuştur ve Hollanda'daki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. QS World University Rankings 2022'de 112. sırada yer alan Hollanda Leiden Üniversitesi, Leiden ve Lahey'e yayılmış 7 fakülte, İngilizce eğitim veren 16 lisans programı ve 200'den fazla İngilizce eğitim verilen yüksek lisans programına sahiptir.

Leiden Üniversitesi hukuk bölümü yanında arkeoloji, yönetim ve küresel ilişkiler, beşeri bilimler ve eczacılık alanında eğitimler sunmaktadır. Leiden Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 33.767, uluslararası öğrenci sayısı 6.631 ve oranı %47.2’dir. Leiden Üniversitesi yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler genellikle Almanya, Yunanistan, Birleşik Krallık, Çin ve İtalya’dan gelmektedir.

Leiden üniversitesi kabul şartları ve gereksinimleri, çalışma düzeyine, programa ve kimlik bilgilerine bağlı olarak farklılaşmaktadır. Leiden Üniversitesi fiyatları yerli öğrenciler için 2.209 euro iken, uluslararası öğrencilerden yıllık 17.750 euro talep edilmektedir. Her akademik yıl, Leiden Üniversitesi'nde 1 yıllık yüksek lisans programını takip etmek isteyen Orta Avrupa Üniversitesi'nin yeni mezunlarına bir veya iki tam burs verilmektedir.

Hollanda Tilburg Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Hollanda Tilburg Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Hollanda Tilburg Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Tilburg Üniversitesi, Hollanda'nın güneyinde, ormanlar ve Tilburg kasabası arasında sıkışmış doğal tesisleri olan kompakt, yeşil bir kampüste bulunan araştırma üniversitesidir.Tilburg şehri, Amsterdam, Lahey, Rotterdam gibi şehirlere kısa bir tren yolculuğu ile ulaşılabilen elverişli bir konuma sahiptir ve Brüksel, Paris ve Londra gibi Avrupa başkentlerine kolay erişim vadetmektedir.

Tilburg Üniversitesi dünya sıralaması QS World University Rankings 2022'de 356. sıradadır. Tilburg Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 13.247, uluslararası öğrenci sayısı 2756 ve uluslararası öğrenci oranı %52’dir. Tilburg Üniversitesi bölümleri için başvuru şartları diploma ve İngilizce dil yeterlilik koşullarından oluşmaktadır. Tilburg Üniversitesi yüksek lisans ve doktora öğrencilerini daha yakından tanımak amacıyla bir motivasyon mektubu yazmalarını, bir CV veya kompozisyon göndermelerini istemektedir. Tilburg Üniversitesi, 40'tan fazla öğrenci derneğine ev sahipliği yapmaktadır.

Tilburg Üniversitesi fiyatları yerli öğrenciler için 2.168 euro iken, uluslararası öğrenciler

için yıllık 14.700 eurodur. Tilburg Ekonomi ve Yönetim Okulu, araştırma yüksek lisans ve doktora programlarını takip etmek isteyen yetenekli ve motive öğrencileri finansal olarak desteklemektedir.

Hollanda Maastricht Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Hollanda Maastricht Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Hollanda Maastricht Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Maastricht Üniversitesi, Hollanda Maastricht kentinde bulunan yenilikçi, araştırma odaklı ve en uluslararası üniversitedir. Maastricht Üniversitesi bölümleri sanat ve kültür, davranış ve siyaset bilimleri, işletme ve ekonomi, sağlık ve yaşam bilimleri, hukuk, bilim ve mühendislik ve bilgi mühendisliği dahil olmak üzere çok çeşitli konularda akademik programlar sunmaktadır.

Maastricht Üniversitesi, QS World University Rankings 2022'de 233. sıradadır.

Maastricht Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 20.723, uluslararası öğrenci sayısı 11.607 ve oranı %100’dür. Maastricht Üniversitesi yüksek lisans diploması sahiplerine doktora programları sunmaktadır. Maastricht Üniversitesi’nde tüm programlar, bir tezin yazılması, yayınlanması ve savunulması ile sonuçlanmaktadır. Doktora eğitim programları Maastricht Üniversitesi'nin lisansüstü okulları ve araştırma enstitüleri aracılığıyla sunulmaktadır.

Maastricht Üniversitesi fiyatları tam zamanlı öğrenciler için 2.209 euro, uluslararası öğrenciler için ise 12.800 eurodur. Açık ve erişilebilir bir akademik topluluk olarak Maastricht Üniversitesi en iyi performans gösteren lisans ve yüksek lisans öğrencilerini desteklemek için çeşitli burs fırsatları vermektedir.

Groningen Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Groningen Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?
Groningen Üniversitesi'nde Eğitim Nasıldır?

Groningen Üniversitesi, Hollanda'nın kuzey kesiminde yer alan ve 1614'e kadar uzanan zengin bir akademik geleneğe sahip üniversitedir. Groningen Üniversitesi, çok çeşitli disiplinlerde yüksek kaliteli eğitim ve araştırma sağladığı gibi enerji, sağlıklı yaşlanma ve sürdürülebilir toplum gibi üç temel unsura odaklanmaktadır. Hollanda Groningen Üniversitesi araştırmacıları, iş ortakları, kamu kurumları ve hükümetle de işbirliği yapmaktadır.

Groningen Üniversitesi QS World University Rankings 2022'de 128. sıraya yerleşmiştir. Groningen Üniversitesi, akademik araştırma alanında Avrupa'nın en iyi enstitüleri arasındadır. Groningen Üniversitesi bölümlerinde toplam 33.664 öğrenci, 10.529 uluslararası öğrenci eğitim görmektedir ve uluslararası öğrenci oranı %86.9’dur.

Groningen Üniversitesi ücretleri normal lisans ve yüksek lisans programları bazında 2.209 euro tutarındayken, uluslararası öğrencilerden 10.000-15.000 euro arasında değişen miktarlar talep edilmektedir. Groningen Üniversitesi yüksek lisans öğrenim ücretlerinin programa başlangıç ​​tarihinden önce ödenmesi gerekmektedir. Groningen Üniversitesi, sanat fakültesinde bir yüksek lisans veya ortak lisans programı için OTS bursları sunmaktadır.

Hollanda Delft Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Hollanda Delft Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Hollanda Delft Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Hollanda, Delft'te bulunan Delft Üniversitesi, dünyanın en büyük kampüslerinden birine sahiptir. 161 hektarlık bir alana yayılan Delft Üniversitesi tesisinde restoranlar, parklar, bisiklet yolları, botanik bahçesi, yeni medya merkezi, uçuş simülatörü, aerodinamik ve laboratuvar bulunmaktadır.

Delft Üniversitesi bölümleri 2022 yılı QS World University Rankings’de 57. olarak sıralanmıştır. Delft Üniversitesi inşaat mühendislerinin eğitimini kolaylaştırmak amacıyla 1842 yılında Kraliyet Akademisi olarak kurulmuş ve eğitim müfredatını hızla genişleterek 1864 yılında politeknik okul haline gelmiştir.

Delft Teknik Üniversitesi kabul şartları arasında IELTS'de 6.5 ve üzeri veya TOEFL'da 75 ve üzeri almak bulunmaktadır ve Delft Teknoloji Üniversitesi'nin öğrenci kabul oranı yaklaşık %65'tir. Delft Teknik Üniversitesi mimarlık eğitimi dışında inşaat ve yapı mühendisliği, makine mühendisliği, çevre ve teknoloji çalışmaları alanında dünyada öncü niteliklere sahiptir.

Delft Üniversitesi 16 lisans ve yaklaşık 33 yüksek lisans programı sunmaktadır. Delft Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 21.238, uluslararası öğrenci sayısı 6.358 ve oranı %83.7’dir. Delft Teknik Üniversitesi ücretleri yerel öğrenciler için 2.209 euro, uluslararası öğrenciler için ise 19.600 eurodur. Delft Üniversitesi yüksek lisans ve doktora programları için belirli ana ülkeler ve durumlar eksenindeki burslar, harici kuruluşlar tarafından sunulmaktadır.

Hollanda'da Eğitim Almak için En Popüler Üniversite Bölümleri Hangileridir?

Hollanda’da eğitim almak için en popüler üniversite bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda'da tıp eğitimi
 • Hollanda'da mühendislik eğitimi
 • Hollanda'da mimarlık eğitimi
 • Hollanda’da hukuk eğitimi
 • Hollanda’da iktisat eğitimi
 • Hollanda’da görsel sanatlar eğitimi

En Başarılı Hollanda Tıp Fakülteleri Hangileridir?

En Başarılı Hollanda Tıp Fakülteleri Hangileridir?
En Başarılı Hollanda Tıp Fakülteleri Hangileridir?

2022 US News En İyi Küresel Üniversiteler sıralamasına göre en başarılı Hollanda tıp fakülteleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Erasmus Üniversitesi Rotterdam Tıp Fakültesi
 • Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Vrije Üniversitesi Amsterdam Tıp Fakültesi
 • Groningen Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Maastricht Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Utrecht Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Leiden Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hollanda'da uluslararası öğrencilere sunulan eğitimler arasında en popüler olanı tıp bölümüdür. Hollanda'da tıp okumak için gerekenler, ülkedeki herhangi bir üniversitede diğer lisans programlarını veya kurslarını okumak için gereken diğer şartlar gibidir. Hollanda'daki bazı üniversitelerin eğitim dili ana dilleri olan Hollandaca olsa da, son zamanlarda Hollanda'daki üniversitelerin çoğu, özellikle tıp alanında eğitim dili olarak İngilizceyi tercih etmektedir.

Hollanda tıp eğitimi, diğer ülkelerin tıp müfredatları gibi altı yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Hollanda'da tıp okumak isteyen öğrenciler ilk üç ila dört yıl, temel olarak tıbbın tanımı ve temelleri ile ilgili konularda teorik çalışmalar yapmaktadırlar. Hollanda temel tıp eğitimi sonrasında bir ila iki yıl klinik stajyerlik yapmaya ayrılmakta, son yıl ise bir süpervizör rehberliğinde hastanenin ek iş gücü olarak çalışmaya başlanmaktadır. Hollanda’nın Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmak için, ülkenin standartlarına uygun olup olmadığını kanıtlayacak profesyonel bir lisans sınavını geçmek şart koşulmuştur.

En İyi Hollanda Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?

QS Dünya Üniversiteleri sıralaması 2022 yılı verilerine göre en iyi Hollanda mimarlık üniversiteleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Delft Teknoloji Üniversitesi
 • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi
 • Wageningen Üniversitesi
 • Twente Üniversitesi
 • Vrije Üniversitesi Amsterdam

En İyi Hollanda Teknik Üniversiteleri Hangileridir?

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022’ye göre en iyi Hollanda teknik üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

 • Delft Teknoloji Üniversitesi
 • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi
 • Twente Üniversitesi
 • Utrecht Üniversitesi
 • HAN Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Hollanda Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Hollanda devlet üniversiteleri, menşe ülkelerinden bağımsız olarak tüm uluslararası öğrencilerden öğrenim ücreti talep etmektedir. AB, AEA, İsviçre ve Surinam'dan gelen öğrenciler genellikle diğer öğrencilere göre daha düşük öğrenim ücreti ödemektedir.

Hollanda’da üniversite fiyatları AB, AEA öğrencileri için lisans düzeyinde ortalama 1.040 ve 2.083 euro arasında iken, yüksek lisans programları 1.070 ile 2.083 euro civarındadır. AB, AEA üyesi olmayan öğrenciler için ortalama Hollanda üniversite ücretleri lisans programları için 6.000 ve 15.000 euro arasında değişirken, yüksek lisans programlarında 8.000 ila 20.000 euro tutarındadır.

Hollanda devlet üniversiteleri ücretleri özel üniversitelere kıyasla oldukça uygun fiyatlar sunmaktadır. HAN Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Radboud Üniversitesi, Twente Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi en uygun fiyatlı Hollanda üniversiteleri arasındadır.

Hollanda'da Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Müdür?

Hollanda'da yükseköğrenim Hollanda hükümeti tarafından sübvanse edilse de Hollanda ücretsiz üniversite eğitim hizmeti sunmamaktadır.

Hollanda'da Burslu Üniversite Okumak Mümkün Müdür?

Hollanda’da burslu üniversite okumak mümkündür. Hollanda hükümeti her öğrencinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için farklı programlar bazında burslar sunmaktadır. Hollanda Devlet Bursu; Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve Avrupa dışındaki ülkelerden gelen öğrencilere verilmektedir. Hollanda Devlet Bursu miktarı 5.000 eurodur ve burs başvuru koşulları içerisinde önceki eğitim başarıları ve dil öğrenme becerileri puanlanmaktadır.

Twente Üniversitesi Bursu, hem Avrupa hem de Avrupa dışı ülkeler için geçerli olan kendi programlarında başarılı veya olağanüstü bir akademik üne sahip lisansüstü öğrencilere verilmektedir. Twente Üniversitesi Bursu miktarı tüm akademik yıl için 3.000 ila 22.000 euro arasında değişmektedir.

Amsterdam Üniversitesi lisans öğrencileri için yıllık 6.000 euro tutarında burs imkanı tanımaktadır. Hollanda'daki uluslararası öğrenciler için sağlanan burslar; ekonomi, işletme, psikoloji, sosyal ve davranış bilimleri programlarını alan öğrencilere sunulmaktadır. Hollanda'daki uluslararası öğrenciler için en iyi burslardan biri olan Maastricht Üniversitesi Hollanda Yüksek Potansiyel bursu, üniversitenin Maastricht Üniversitesi tarafından finanse edilen yüksek potansiyel bursu ile Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından finanse edilen Hollanda bursunun birleşimidir.

Turuncu Lale Bursu, Hollanda Hükümeti'nin uluslararası öğrenciler için eğitim fonu programının bir parçasıdır ve burs miktarı yıllık 2.000 euro olup 4 yıla kadar burs almak mümkündür. Groningen Üniversitesi'ndeki Eric Bleumink Bursu, finansal desteğe ihtiyaç duyan Avrupa Birliği dışındaki uluslararası öğrenciler için mükemmel bir seçenektir ve sosyal bilimler, beşeri bilimler, sanat ve hukuk alanlarında yüksek lisans öğrencileri için mevcuttur.

Hollanda Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda’da ilk kez tam zamanlı lisans eğitimine kaydolmayı planlayan kişiler, başvurularını Studielink adlı Hollanda ortak başvuru sistemi aracılığıyla yapmalıdırlar. Hollanda üniversite başvuru aşamalarından ilki, kişisel veriler ve eğitim geçmişi ilgili bilgileri sağlamak için Studielink'e kayıt olmaktır.

Hollanda Studielink’e kayıt olunduktan sonra Studielink, başvuru sahibinin ev adresine doğrulama kodu içeren bir mektup göndermektedir. Hollanda üniversite başvuruları esnasında gönderilen doğrulama kodu, kişisel ve eğitim bilgilerini doğrulamak için kullanılmaktadır ve mektubun alınmasından sonra 14 gün geçerliliği olduğundan, doğrulama kodunu aldıktan hemen sonra Studielink hesabına girilmesi gerekmektedir.

Hollanda'da Üniversite Okumak için Gerekenler Nelerdir?

Hollanda’da üniversite okumak için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport veya kimlik kartı fotokopisi başvuruya eklenmelidir.
 • Bir pasaport resmi gerekmektedir.
 • “Üniversitede neden ve ne okumak istiyorsunuz, mezuniyet sonrası planlarınız nelerdir” gibi soruları yanıtlayan yaklaşık 500-800 kelime içeren İngilizce kişisel beyan ibraz edilmelidir.
 • Alınan ortaokul diplomalarının, sertifikaların ve/veya not listelerinin kopyaları sunulmalıdır. İngilizce, Fransızca, Almanca veya Hollandaca olmayan not listeleri ve sisteme yüklenen diplomalar resmi bir İngilizce tercümesi ile birlikte gönderilmelidir.
 • Transkript kayıtları başvuruya eklenmelidir.
 • İngilizce/Hollandaca dil yeterliliğinin kanıtını gösteren belgeler ibraz edilmelidir.
 • 50- 100 euro tutarındaki başvuru ücretinin ödendiğine dair belge gerekmektedir.

Hollanda’daki bazı üniversiteler, iki referansın bulunduğu CV veya özgeçmiş, motivasyon mektubu ve akademik çalışma örneği gibi ek belgeler isteyebilmektedir.

Hollanda Üniversite Başvuru Tarihleri Ne Zamandır?

Hollanda üniversite başvuru tarihleri doğrudan ilgilenilen üniversitelerin web siteleri aracılığıyla kontrol edilmelidir. Hollanda üniversitelerinde çoğu kurs için son başvuru tarihi 1 mayıs, bazı üniversitelerde son başvuru tarihi 1 şubat veya 1 mart; Fixus ve DUO platformu için son tarih genellikle 15 ocak olarak belirlenmiştir.

Yabancılar için Hollanda Üniversite Kabul Şartları Nelerdir?

Yabancılar için Hollanda üniversite kabul şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Hollanda’daki bir üniversiteden kabul mektubu verilmiş olması şarttır.
 • Hollanda öğrenci vizesine sahip olmak zorunludur.
 • Öğrencinin sicil kaydında herhangi bir suç bulunmaması ve Hollanda toplumuna bir tehdit oluşturmaması kontrol edilmektedir.
 • Hollanda’da eğitim sürecinin tamamını kapsayan bir sağlık sigortası yaptırmış olmak gerekmektedir.
 • Yeterli düzeyde İngilizce ya da Felemenkçe dil yeterliliğinin bulunduğuna dair kanıt ibraz edilmelidir.
 • Hollanda'daki eğitim ve geçim masraflarını karşılayabilecek düzeyde finansal kaynağa sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.
 • Hollanda’da konaklanması planlanan yerin bilgileri paylaşılmalıdır.

Hollanda'da Üniversite Okumak İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda öğrenci vizesine başvuracak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aynı zamanda geçici oturma izni (MVV) başvurusu da yapması gerekmektedir. Hollanda’da öğrenimin gerçekleşeceği üniversite veya eğitim kurumu başvuru sahibi adına MVV/oturma izni için IND'ye başvurmalıdır.

Hollanda'da eğitim görmek için başvuru sahibine geçici bir Hollanda oturma izni verilmesi gerekmektedir. Hollanda’da eğitim almak isteyenlerin bazı durumlarda sahibinin Hollanda oturma iznini beklerken Hollanda'da kalınmasına izin veren uzun süreli vize için de başvuru yapması istenebilmektedir.

Hollanda’da öğrenimine devam etmek isteyen ve MVV'ye ihtiyacı olan kişilerin sponsorları Giriş ve İkamet Prosedürü (TEV) aracılığıyla doğrudan Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Bürosu’na (IND) her iki izin için aynı anda başvurabilmektedir. Hollanda üniversite başvurusunda başvuru sahibinin sponsorunun IND tarafından tanınması zorunludur ve tanınmak için, yükseköğrenimdeki uluslararası öğrenciler için davranış kurallarını imzalamış olması gerekmektedir. Hollanda’da sağlanan kod, üniversitelerin yabancı öğrencilere etkili ve erişilebilir eğitim sunmasına yardımcı olmaktadır.

Vizem.net Türkiye'den üniversite eğitimi almak üzere Hollanda'ya gidecek kişilerin denklik ve Hollanda öğrenci vizesi başvurusu işlemleri için danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Hollanda öğrenci vizesi ve Hollanda'da öğrenci olmak hakkında en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Hollanda Üniversitelerine Erasmus Öğrencisi Olarak Gidilebilir Mi?

Hollanda üniversitelerine Erasmus öğrencisi olarak gidilmesi mümkündür. Erasmus'un doğduğu ülke olan ve programın adını aldığı Rotterdam, öğrenciler arasında en popüler Erasmus destinasyonlarından biridir. Hollanda, 2019 yılında 15.634 Erasmus öğrencisi alan Rotterdam, Maastricht ve Groningen gibi önde gelen üniversiteleri ile tanınmaktadır.

Avrupa'nın en tanınmış okullarından biri olan Rotterdam İşletme Okulu, Erasmus Üniversitesi Rotterdam'a bağlıdır. Hollanda Erasmus vizesi ülkeye giriş yapmaya ve oturma izni almaya olanak tanımakta iken kalıcı oturum hakkı sağlamamaktadır. Hollanda'ya gelmeden önce yaşanılan yerdeki Hollanda büyükelçiliğinden giriş vizesi (MVV) alınması gerekmektedir.

Hollanda Üniversitelerinde Yüksek Lisans İmkanları Nasıldır?

Hollanda'da 2.000'den fazla yüksek lisans derecesi eğitim dili olarak İngilizceyi tercih etmektedir. AB, AEA ve İsviçre öğrencileri için lisansüstü öğrenim ücretleri yılda 2.143 euro olarak Hollanda hükümeti tarafından sınırlandırılmış olsa da uluslararası öğrenciler daha fazla miktarlarda harçlar ödemektedir.

Hollanda üniversiteleri tüm ana disiplinlerde yüksek lisans dereceleri sunsa da mühendislik, ekonomi ve işletme yönetimi gibi bölümler uluslararası lisansüstü öğrenciler arasında oldukça popülerdir. 55 yaşın altındaki tüm AB öğrencileri, Hollanda'da yüksek lisans eğitimi için öğrenim ücreti kredisine başvurabilmektedir.

Hollanda, Avrupa yükseköğretim alanının bir parçası olduğu için, Hollanda yüksek lisans dereceleri AKTS kredileri kullanılarak verilmektedir. Hollanda’da uygulamalı bilim üniversiteleri tarafından verilen uzmanlaşmış profesyonel programlar genellikle ek stajlar, yerleştirmeler ve uygulamalı pratik eğitim için diğer fırsatları içeren ve daha uzun süren kurslardır. Hollanda'dan alınan yüksek lisans dereceleri, hem işverenler hem de akademisyenler tarafından uluslararası düzeyde tanınmaktadır. Hollanda'daki üniversiteler ve özel kuruluşlar uluslararası öğrencileri desteklemek için çeşitli burslar da vermektedir.

Hollanda'da Üniversite Eğitiminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hollanda, eğitim konusunda çok zengin bir geçmişe sahiptir ve bu nedenle her tür öğrenci için ideal seçimdir. Hollanda’da bir yüksek lisans programının tamamlanması normalde bir veya iki yıl sürerken, çoğu yüksek lisans programı hem İngilizce hem de Felemenkçe olarak verilmektedir. Hollanda'da eğitim için öğrenim ücretleri diğer ülkelere nispeten düşüktür. Hollanda'da bir üniversiteden mezun olmanın kariyer ve istihdam olanakları açısından sayısız avantaj sağlaması mümkündür. Hollanda üniversitelerinde istenildiği kadar seçmeli ders seçilmekte ve ek bir ücret ödemesi de talep edilmemektedir.

Hollanda’da hızlı tempolu eğitim sistemi hakim olduğu için ders saatlerinde aktif, dikkatli olunması ve sorulduğunda görüşlerin veya puanların paylaşılması gerekmektedir. Hollanda’da güneşli hava nadiren görülmekte ve neredeyse her gün ya yağmur yağmakta ya da hava çok rüzgarlı olabilmektedir. Hollanda'da, profesör ve öğrenci ilişkisinin çok açık olması neyin ne zaman konuşulacağı gibi başlangıçta uyum sağlamayı zorlaştıran iletişim sorunları yaratabilen bir tavırla karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Hollanda'da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Nasıldır?

Hollanda’da uluslararası bir öğrenci olarak yaşamanın aylık maliyeti 800-1200 euro civarındadır. Hollanda’da konaklamak için ortalama bir odanın maliyeti 300 euro ile 600 euro arasında değişebilmekte ve küçük kasabalar genellikle şehirlerden daha ucuz seçenekler sunmaktadır.

Hollanda’da tek seferlik otobüs biletleri yaklaşık 2 euro tutarken, bisikletle seyahat etmek daha uygun bir yöntemdir. Amsterdam veya diğer büyük şehirlerde okuyan öğrenciler için Hollanda eğitim masrafları ve yaşam giderleri oldukça pahalı olabilmektedir.

Yabancı Öğrenciler Hollanda'da Üniversite Okurken Çalışabilir Mi?

Yabancı öğrenciler Hollanda’da üniversite okurken çalışma hakkına sahiptir. Hollanda’da öğrenim gören uluslararası öğrencilerin üniversite okurken çalışabilmeleri için Hollanda öğrenci çalışma izni almaları zorunludur.

Hollanda’da yabancı öğrenciler yıl boyunca haftada en fazla 16 saat çalışabilmekte veya haziran, temmuz ve ağustos aylarında tam zamanlı olarak çalışmayı tercih edebilmektedir ancak ikisini bir arada yapmaları mümkün değildir. Hollanda’daki işverenler, işe başlamadan en az beş hafta önce Hollanda’da çalışma izni için başvurularını gerçekleştirmelidir. Hollanda’da eğitim programının bir parçası olan staj için çalışma izni alınmasına ihtiyaç olmasa da yabancı öğrenci, kurum ve işverenin bir staj sözleşmesi imzalaması gerekmektedir.

Hollanda’da çalışırken ödeme alabilmek için bir vatandaş servis numarası talep edilmektedir ve servis numarası yerel belediyeye kayıt olduktan sonra alınmaktadır. Hollanda’da yaşayan ve gelir elde eden kişiler yabancı öğrenci olsalar dahi, yerleşik olarak kabul edildikleri için vergiye tabidirler. Hollanda’da öğrenci bursu veya bursları bile gelir olarak kabul edilmekte ve vergilendirilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: