Hollanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

2023'te Hollanda Yüksek Lisans Başvuru İşlemleri ve Ücretleri

2022’de Hollanda’da yüksek lisans yapmak, Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla ucuz harç ücretleri ödeyecek olmak; nüfusun %90’ından fazlasının İngilizce bildiği ve pek çok İngilizce yüksek lisans programı bulunduran dünya çapında dereceli üniversitelerde eğitim almak, eğitim görürken yaz aylarında ve mezun olduktan sonra tam zamanlı olarak Hollanda’da çalışabilecek olmak gibi sebeplerden dolayı uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Hollanda’nın en iyi üniversiteleri sayılan; Amsterdam Üniversitesi, Delft Üniversitesi, Wageningen Üniversitesi ve Rotterdam Üniversitesi kendi alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunmaktadır.

Hollanda üniversiteleri yüksek lisans programları; psikoloji, hukuk, mimarlık, muhasebe ve mühendislik alanlarında çokça tercih edilmektedir. Yüksek lisans Hollanda’da yapılırken başvuru sahibi, dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkelerinden birinde yaşıyor sayılmaktadır.

Türkiye'den Hollanda'ya yüksek lisans eğitimi almak için gidecek kişiler, denklik ve Hollanda öğrenci vizesi başvuru işlemleri için akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Hollanda'da Yüksek Lisans Eğitimi için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Hollanda’da yüksek lisans eğitimi için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Amsterdam Üniversitesi
 • Delft Üniversitesi
 • Wageningen Üniversitesi
 • Rotterdam Üniversitesi

Amsterdam Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Amsterdam Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Amsterdam Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

41.000'den fazla öğrencisi, 6.000’den fazla çalışanı bulunan Amsterdam Üniversitesi, 2009 yılında Times Higher Education tarafından yapılan Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi listesinde 49. sırada yer almıştır. Amsterdam Üniversitesi’nde yaklaşık 10.500 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Sosyal bilimler, hukuk, ekonomi, fen, tıp, diş ve eczacılık fakülteleri bulunan Amsterdam Üniversitesi’nin; işletme, çocuk gelişimi ve eğitimi, iletişim, ekonomi, sağlık, beşeri bilimler, bilişim, disiplinlerarası çalışmalar, hukuk, yaşam ve yer bilimleri, psikoloji, fen bilimleri ve sosyal bilimler üzerine yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Amsterdam Üniversitesi’nin ortalama harç ücreti 2.209 eurodur. Amsterdam’da yüksek lisans ücreti, beşeri bilimler fakültesinde iki yıllık yüksek lisans için 11.440 euro iken; tıp fakültesinde 25.080 eurodur.

Amsterdam yüksek lisans mezunu olmak için, bölümün gerektirdiği derslerin tamamının alınması gerekmektedir.

Delft Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Delft Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Delft Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Delft Üniversitesi, 2022 yılı itibarıyla QS World University Rankings tarafından dünyanın en iyi 10 mühendislik ve teknoloji üniversitesi arasında yer almakta ve mimarlık ve inşaat mühendisliği alanlarında, MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) sonra dünyanın en iyi 2. üniversitesi olmaktadır.

8 fakültesi bulunan Delft Üniversitesi’nin 26.000’den fazla öğrencisi ve 6.000 çalışanı bulunmaktadır. Delft Üniversitesi’nin öğrencilerinin 5.300’den fazlası uluslararası öğrencidir.

Delft Üniversitesi’nin 40’tan fazla yüksek lisans programı bulunmaktadır ve programlar 2 yıl sürmektedir. Delft Üniversitesi’nde en çok tercih edilen yüksek lisans bölümleri; kimya mühendisliği, elektrik mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, uzay mühendisliği ve inşaat mühendisliğidir.

Hollanda Delft Üniversitesi yüksek lisans ücretleri, uluslararası öğrenciler için ortalama 15.200 euro ile 19.600 euro arasında değişmektedir.

Wageningen Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Wageningen Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Wageningen Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Wageningen Üniversitesi, 100'den fazla ülkeden yaklaşık 12.000 öğrencisi bulunan ve araştırmalarını yaşam bilimleri ve doğal kaynaklar alanındaki bilimsel, sosyal ve ticari sorunlara odaklayan bir üniversitedir.

Wageningen Üniversitesi, Times Higher Education Ranking tarafından dünyanın en iyi 59. üniversitesi olarak listelenmiştir ve QS World University Rankings tarafından 2016- 2020 yıllarında tarım ve ormancılıkta dünyanın en iyisi olarak belirlenmiştir.

Wageningen Üniversitesi’nde 36 farklı yüksek lisans programı ve iki online yüksek lisans programı bulunmaktadır ve tüm programlarının eğitim dili İngilizcedir. Wageningen Üniversitesi’nde yüksek lisans programları iki yıl sürmektedir ve tamamlamak için 120 AKTS gerekmektedir.

Wageningen Üniversitesi’nin yüksek lisans ücreti ortalama 12.166 eurodur.

Rotterdam Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Rotterdam Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Rotterdam Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

U.S. News & World Report sıralamasına göre Rotterdam Erasmus Üniversitesi, ekonomi ve işletme alanında Avrupa'nın en iyi 3 üniversitesi konumundadır ve üniversitenin 39.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Rotterdam Üniversitesi öğrencilerinin neredeyse yarısı uluslararası öğrencidir.

Rotterdam Üniversitesi’nin ortalama 110 tane yüksek lisans programı bulunmaktadır ve program diplomaları; fen bilimleri yüksek lisansı (MSc), sosyal bilimler yüksek lisansı (MA) ve hukuk yüksek lisansı (LL.M.) altında verilmektedir. Rotterdam Üniversitesi yüksek lisans program ücretleri 4.300 euro ile 23.600 euro arasında değişmektedir.

Rotterdam Üniversitesi’nin yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir ve hem Felemenkçe hem İngilizce programlar bulunabilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Hollanda Yüksek Lisans Programları Hangileridir?

En çok tercih edilen Hollanda yüksek lisans programları aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda psikoloji yüksek lisans
 • Hollanda hukuk yüksek lisans
 • Hollanda mimarlık yüksek lisans
 • Hollanda muhasebe yüksek lisans
 • Hollanda mühendislik yüksek lisans

Hollanda'da Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Hollanda’da psikoloji yüksek lisans eğitimi 47 ayrı üniversitede bulunmaktadır ve oldukça gelişmiştir.

Hollanda’da psikoloji yüksek lisans eğitimi veren en iyi üniversiteler; Rotterdam Üniversitesi, Radboud Üniversitesi, Leiden Üniversitesi, Groningen Üniversitesi ve Vrije Üniversitesi’dir.

Rotterdam Üniversitesi, Hollanda klinik psikoloji yüksek lisans için en iyi seçeneklerden biri olmaktadır. Rotterdam Üniversitesi’nde klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir ve mezuniyet için 60 puan (EC) almak gerekmektedir.

Radboud Üniversitesi, davranış bilimleri, bilişsel sinirbilim gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi vermektedir ve programlar 2 yıl sürmektedir. Radboud Üniversitesi’nde psikoloji yüksek lisans eğitim ücreti 16.000 eurodur.

2022'de Hollanda Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

2022’de Hollanda yüksek lisans ücretleri aşağıda listelenmiştir.

ÜniversiteÜcret
Amsterdam Üniversitesi9.130- 25.080 euro
Delft Üniversitesi15.200- 19.600 euro
Wageningen Üniversitesi12.166- 17.616 euro
Rotterdam Üniversitesi11.800- 19.600 euro
Radboud Üniversitesi9.000- 16.500 euro
Vrije Üniversitesi7.500- 23.900 euro

Hollanda yüksek lisans fiyatlarına göre Hollanda’nın en ucuz üniversiteleri; Amsterdam Üniversitesi, Radboud Üniversitesi, Vrije Üniversitesi ve Lahey Üniversitesi’dir. Hollanda master ücretleri, Avrupa ortalamasına göre uygun sayılmaktadır.

Hollanda'da Ücretsiz Yüksek Lisans Eğitimi Alınabilir Mi?

Hollanda’da ücretsiz yüksek lisans eğitimi alınabilmektedir.

Hollanda ücretsiz yüksek lisans; Amsterdam Vrije Üniversitesi, Leiden Üniversitesi gibi üniversitelerde mümkündür fakat öğrencilerin sığınmacı statüsünde olması gerekmektedir

Hollanda Yüksek Lisans Burs İmkanları Nasıldır?

Hollanda yüksek lisans burs imkanları, belirli şartları sağlayan yabancı öğrenciler için kapsamlıdır. Hollanda master bursu almak isteyen kişilerin başvurabileceği burslar arasında; Hollanda Erasmus Üniversitesi Bursu, L-EARN Impact Bursu, Turuncu Bilgi Programı Bursu, Uluslararası Öğrenciler için Amsterdam Liyakat Bursu, Uluslararası Öğrenciler için Radboud Bursu, Uluslararası Öğrenciler için Utrecht Bursu gibi seçenekler bulunmaktadır.

Erasmus Üniversitesi bursu, yüksek lisans yapılacak bölüme göre 5.000 euro, 10.000 euro veya 15.000 euro vermektedir ve başvuru şartları arasında; Rotterdam Erasmus Üniversitesi’nde tam zamanlı bir yüksek lisans programına kabul edilmiş olmak, AB/ AEA vatandaşı olmamak, daha önce Hollanda’da eğitim almamış olmak ve üniversite standandartlarında başarılı sayılmak bulunmaktadır.

Amsterdam, Radboud, Utrecht gibi üniversitelerin verdiği burslardan yararlanmak için; başvuru sahibinin AB/ AEA vatandaşı olmaması, üniversitede tam zamanlı bir yüksek lisans programına kabul edilmiş olması ve daha önce Hollanda’da eğitim almamış olması gerekmektedir. Amsterdam, Radboud, Utrecht bursları, başvuru sahibinin ödemesi gereken harç miktarını %80 kadar düşürmekte ve başvuru sahibinin vize masrafları, seyahat sigortası gibi işlemlerinin masraflarını karşılamaktadır.

Hollanda burslu yüksek lisans imkanlarından yararlanmak için üniversitelerin başvuru tarihlerini takip etmek ve üniversitenin Hollanda'da burslu üniversite okumak için gerekli gördüğü şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Hollanda Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

-

Hollanda yüksek lisans şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin yüksek lisans programına uygun bir lisans diploması olması gerekmektedir.
 • IELTS, TOEFL veya Cambridge İngilizce yeterlilik sertifikası sahibi olunması gerekmektedir. Felemenkçe eğitim görecek kişilerin, üniversiteleri tarafından Felemenkçe yeterlilik sınavı yapılmaktadır ve bu sınavın geçilmesi gerekmektedir.
 • Motivasyon mektubu ile özgeçmiş sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formu doldurulması gerekmektedir.
 • Referans mektubu sunulması gerekmektedir.
 • Öğrenci vizesine sahip olmak gerekmektedir.

Hollanda yüksek lisans kabul şartlarını yerine getirdikten sonra öğrenci vizesi alan kişiler, Hollanda’da yüksek lisans eğitimi alabilmektedir.

Hollanda Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda yüksek lisans başvurusu yapmak için, başvuru sahibinin bitirdiği lisans derecesine uygun bir yüksek lisans programı seçmesi ve uygun üniversiteleri araştırması gerekmektedir.

Uygun üniversiteleri araştırdıktan sonra başvuru sahibinin seçtiği üniversiteye; motivasyon mektubu, özgeçmiş, referans mektupları, diplomasının noter onaylı kopyası ve istenen dile göre dil yeterlilik belgesini hazırlaması ve üniversitenin öğrenci işlerinden geçici bir DigiD numarası alarak Hollanda’nın yüksek lisans eğitimi için kullandığı Studielink üzerinden hesap oluşturarak başvuru yapması gerekmektedir.

Hollanda'da Master Eğitimi için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hollanda’da master eğitimi için başvuru evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahibinin lise eğitiminde, yapılacak master programı için gerekli olan dersleri aldığını ve derslerin işlendiği saat sayısını gösteren sertifika veya diploma sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin üniversite eğitiminde yapılacak master programı için gerekli olan dersleri aldığını ve derslerin işlendiği saat sayısını gösteren sertifika veya diploma sunulması gerekmektedir.
 • TOEFL, IELTS veya üniversite tarafından kabul edilen bir dil sınavı sonucu sunulması gerekmektedir.
 • Dil yeterliliği isteyen bölümler için NT2 Felemenkçe dil sınavının geçilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin özgeçmişi, referans mektupları ve seyahat amacı içeren kendini tanıtıcı mektubu veya motivasyon mektubu olması gerekmektedir.

İngilizce, Fransızca, İspanyolca veya Almanca dillerinde hazırlanan noter tasdikli fotokopilerinin de başvuru işlemleri için üniversitelere gönderilmesi gerekmektedir.

Hollanda'da Yüksek Lisans Yapmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Hollanda’da yüksek lisans yapmak için, Hollanda öğrenci vizesinin alınması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Hollanda öğrenci vizesinin yanı sıra Hollanda geçici oturma iznine (MVV) de başvurması gerekmektedir.

Hollanda’da yüksek lisans yapmak için eğitim alınacak kurum, Giriş ve Oturma Prosedürü (TEV) kapsamında başvuru sahibi adına MVV ve öğrenci vizesine aynı anda başvurmaktadır. Hollanda öğrenci vizesi şartları gereğince eğitim alınacak kurumun Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nde Hollanda Araştırma Bütünlüğü Davranış Kuralları’nı imzalamış olması gerekmektedir. Hollanda Araştırma Bütünlüğü Davranış Kuralları, üniversitelerin yabancı öğrencilere etkin ve erişilebilir eğitim sunmalarını garanti altına almaktadır.

Hollanda'da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Hollanda’da yüksek lisans yaparken çalışılabilmektedir.

Hollanda’da yüksek lisans yapılırken sadece haziran, temmuz ve ağustos aylarında, haftada en fazla 16 saat olacak şekilde çalışılmasına izin verilmektedir ve başvuru sahibinin Hollanda öğrenci çalışma izni alması gerekmektedir.

Yüksek Lisans Mezuniyeti Sonrasında Hollanda'da Çalışılabilir Mi?

Yüksek lisans mezuniyeti sonrasında Hollanda’da çalışılabilmektedir.

Hollanda’da yüksek lisans yapan kişilere, 1 yıllığına iş arama vizesi verilmektedir ve başvuru sahibi bu süreçte iş bulduktan sonra sözleşme boyunca Hollanda’da çalışabilmektedir. Yüksek lisans mezunu olanların Hollanda'da iş arama vizesi alabilmek için geçerli pasaporta ve temiz bir sabıka kaydına sahip olması ve Tüberkülin Deri testi yaptırması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: