Rusya Evlilik Vizesi

Rusya Evlilik Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Rusya evlilik vizesi, yabancı eşin evlendikten sonra eşiyle birlikte kalıcı olarak yaşamak üzere Rusya'ya göç etmek amacıyla aldığı göçmen vizesidir. Rusya evlilik vizesi aynı zamanda uzun süreli bir Rusya özel vizesidir.

Rusya’ya gidecek olan kişilerin Rusya aile birleşimi vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net tarafından online vize formunun doldurulmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm vize işlemleri için danışmanlık sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Rusya Eş Vizesi Kimlere Verilir?

Rusya eş vizesini, eşi bir Rus vatandaşı olan ya da Rusya’da oturma izni bulunan bir yabancı olan kişiler alabilmektedir.

Rusya Evlilik Vizesine Nasıl Başvurulur?

Rusya evlilik vizesine akredite acenteler aracılığıyla ya da şahsen Rusya konsolosluklarından ve Rusya vize başvuru merkezlerinden başvurulabilmektedir. Rusya evlilik vizesi işlemleri başvurulacak yere göre değişiklik gösterebilir, fakat genel olarak online şekilde Rusya vize başvuru formunun doldurulması, gerekli vize evraklarının hazırlanması, vize başvurusunun yapılacağı kurumdan randevu alınması, vize harç ücretinin ödenmesi ve gerekli görüldüğü zamanlar için vize mülakatının yapılması ile Rusya evlilik vizesine başvurulabilmektedir.

Rusya Evlilik Vizesi Başvuru Merkezinden Nasıl Alınır?

Rusya evlilik vizesi başvurusu yapacak kişilerin İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan Rusya Vize Merkezi’ne müracaat etmeleri gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’ne başvuru yapılmadan önce çevrimiçi randevu sistemi üzerinden bireyin vize randevusu alması gerekmektedir. Rusya evlilik vizesi işlemlerinin tamamlanması için Rusya vize başvuru formunun online olarak doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde doldurulması, gerekli evrakların toplanması, başvurulan vize merkezine randevu öncesinde veya sırasında vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Randevu gününde gerekli evraklar vize başvuru merkezine teslim edilerek ve başvuru işlemleri yapılarak vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Rusya Eş Birleşimi Vizesi Konsolosluklardan Nasıl Alınır?

Rusya eş birleşimi vize başvurularını bireyler, Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Antalya Rusya Başkolonsuluğuna müracaat ederek yapabilmektedir. Rus konsolosluklarına yapılacak vize başvuru için önceden mutlaka çevrimiçi olarak konsolosluğun randevu sisteminden randevu alınması gerekmektedir. Online Rusya vize başvuru formunun ve anketin doldurulması, gereken evrakların doğru bilgilerle hazırlanması, anlaşmalı bankalar üzerinden vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde Rusya konsolosluğuna gereken evrakların teslimi yapılması ile Rusya evlilik vizesi başvuru işlemleri tamamlanır.

Rusya Evlilik Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya evlilik vizesi almak isteyen bireyler, başvurusunun vize başvuru merkezinden yapacak ise vize merkezinin çevrimiçi randevu sisteminden, konsolosluktan yapacak ise konsoloslukların çevrimiçi randevu sistemi üzerinden randevusunu almalıdır.

Rusya evlilik vizesi için Rusya Vize Merkezi üzerinden başvuracak kişiler, çevrimiçi randevu sisteminde hangi ülkeden başvurduğunu, hangi çeşit vize istediğini, kaç kişi için istendiğini ve e-mailini vererek vize randevusu alabilmektedir.

Rusya vize başvuru merkezi randevu alma ekranı aşağıda verilmiştir.

Rusya Evlilik Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?
Rusya Evlilik Vizesi için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rus Büyükelçiliği veya konsolosluklarından vize randevusu almak için konsolosluk websitesinde online randevu sistemine, ad, soyad, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerin ve iletişim bilgilerinin girilmesi istenmektedir.

Rusya İstanbul Konsolosluğu randevu ekranı aşağıdadır.

Rusya İstanbul Konsolosluğu Randevu Ekranı
Rusya İstanbul Konsolosluğu Randevu Ekranı

Rusya Evlilik Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya evlilik vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya vize başvuru formu: visa.kdmid.ru adresinden online olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
  • Davetiye: Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ve ıslak imzalı olan bir davetiye gerekmektedir.
  • Pasaport: Başvuru sahibine ait en az 6 ay geçerli ve 2 boş sayfası olan pasaport gereklidir.
  • Vize talebi: Rus vatandaşının yabancı uyruklu aile üyelerinin onayı için Başkonsolosa hitaben yazılı bir vize talebi gerekmektedir. Rusya’da bulunan kişi tarafından yazılan vize talebine, Rusya’da bulunan kişinin pasaportu ile aradaki ilişkiyi kanıtlayan belgeler eklenmelidir.
  • Fotoğraf: Bir adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf gereklidir.
  • Sağlık sigortası: Çok girişli bir senelik ya da daha uzun vizeler için herkesin seyahat sağlık sigortası sahibi olması gerekmektedir.
  • HIV bulunmadığına dair rapor: Birinci dereceden akraba olmayanların, virüs taşımadığına dair doktor onaylı rapor sunması gereklidir.

Rusya Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya evlilik vizesi ücreti giriş-çıkış sayısına ve işlem günü süresine göre değişmektedir. Vize ücreti vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden ya da anlaşmalı bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenebilmektedir.

Tek girişli Rusya vize ücreti 4-10 gün işlem süresi ile alınırsa 80 dolar, 1-3 gün işlem süresiyle alınırsa 160 dolar; çift girişli Rusya vizesi 4-10 gün işlem süresi ile alınırsa 128 dolar, 1-3 gün işlem süresiyle alınırsa 256 dolar ve çok girişli Rusya vizesi 4-10 gün işlem süresi ile alınırsa 240 dolar, 1-3 gün işlem süresiyle alınırsa 480 dolar olarak ücretlendirilmektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya evlilik vizesi başvurularında; vize harcı, otel ve uçak rezervasyonu, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görüldüğü durumlar için yeminli tercüme ile danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar yaklaşık 180 Amerikan doları tutmaktadır.

Rusya Evlilik Vizesi Kaç Günde Alınır?

Rusya evlilik vizesi standart başvurularda yaklaşık 4 ile 10 iş gününde alınabilmektedir; fakat bu sürenin konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge ya da mülakat talep edilmesine ve tatil günlerine bağlı olarak uzaması mümkündür. Express vize başvurusu yapılan Rusya evlilik vizesi sonuçları ise 3 iş gününde alınabilmektedir.

Rusya Eş Vizesi ile Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Rusya eş vizesi ile kalıcı oturma izni alınabilmektedir. Birey, Rusya’da bir yıl geçirdikten sonra kalıcı oturma izni için başvurabilmektedir.

Evlilik Vizesi ile Rusya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evlilik vizesi ile Rusya vatandaşlığı alınabilmektedir. Aile üyeleri veya eşleri Rus vatandaşı olanlara oturma izni için öncelik tanınmaktadır. Bir Rus vatandaşı ile en az 3 yıldır evli ve Rusya’da yaşamakta olan bireyler, geçinmeye yeterli kaynakları olduğunu ve Rusça bildiğini ispatlarsa Rus vatandaşlığına başvurabilmektedir.

Evlilik yoluyla bir kişi, beş yıllık tam vatandaşlığa kabul sürecini beklemeden tam vatandaşlığa hak kazanabilir. Evlilik yoluyla Rusya vatandaşlık şansına sahip olmak için ana belge, bir Rus vatandaşı ile evlilik sertifikasıdır. Evlilik sertifikasının resmi bir belge olarak yetkili bir kuruluş tarafından düzenlenmiş olması gerekir. Verildiği ülkeye bağlı olarak, evlilik belgesinin tercüme edilmesi ve bir noter tarafından onaylanması veya apostillenmesi gerekebilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: