Yunanistan İş İlanları ve İmkanları

Yunanistan İş İmkanları ve İş İlanları

Yunanistan’da turizm oldukça gelişmiştir. Özellikle turizm sektöründe Yunanistan iş ilanları oldukça yüksektir. Tur rehberlikleri yapmak veya tur gezileri düzenlemek de diğer karlı ve rağbet gören meslek türleridir. Turizm sektörünün gelişmiş olmasına bağlı olarak otel ve pansiyon gibi ticaret alanları Yunanistan’ın iş imkanı açısından en gelişmiş alanlarıdır.

Yunanistan 2013 ekonomik krizinin etkilerini tam olarak atlatabilmiş değildir. Bu nedenle yatırımcılara ve girişimcilere her türlü destek verilmektedir ve çeşitli teşvikler sağlanmaktadır. Yunanistan inşaat firmaları da bu krizden etkilenmiştir ve inşaat yatırımcılarına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.

Yunanistan Çalışma Ücretleri Nedir?

Yunanistan çalışma koşulları pek çok Dünya ülkesine göre oldukça rahattır. Özellikle çalışma saatleri bakımından Yunanistan’da artı bir esnekliğin söz konusu olduğu söylenebilir. Ancak bu durum ekonomik sıkıntılara neden olabilmektedir.

Yunanistan’da resmi çalışma saatleri, sabah 07.00 gibi erken bir saatte başlamaktadır. Yunanistan’da çoğu sektörde öğlen 14.00’a kadar çalışma gerçekleştirilmektedir. Bu saatten sonra bazı şirketlerde tamamen paydos yapılırken, bazılarında siesta saatleri uygulanarak, çalışmaya ortalama üç saat ara verilmektedir. Daha sonra tekrar iş başı yapılmaktadır.

Pazar günleri süpermarketler dahil çoğu iş yeri kapalıdır. Pazar günleri her durumda açık fırın ve büfe bulmak mümkündür.

2020 yılında Yunanistan ekonomisinde ortalama maaş ise 974 Euro’dur.

Yunanistan’da Maaşlar Nasıldır?

Yunanistan’da çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 2430 Euro kazanmaktadır. Maaşlar 620 Euro (en düşük ortalama) ile 10.900 Euro (en yüksek ortalama, fiili maksimum maaş daha yüksektir) arasında değişmektedir.

Yunanistan’daki bazı meslek gruplarının 2021 yılına ait ortalama maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MeslekOrtalama Maaş
Yunanistan mimar maaşı2730 €
Yunanistan mühendis maaşı2050 €
Yunanistan öğretmen maaşı1750 €
Yunanistan avukat maaşı2930 €
Yunanistan avukat maaşı5720 €

Yunanistan’da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Yunanistan’da doktor olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 5.720 EUR kazanır. Maaşlar 2100 Euro (en düşük ortalama) ile 9650 Euro (en yüksek ortalama, fiili maksimum maaş daha yüksektir) arasında değişmektedir.

Bu maaş konut, ulaşım ve diğer masrafları içeren ortalama aylık maaştır. Maaşlar, farklı doktorluk alanlarında arasında farklılık gösterir.

Yunanistan’da farklı doktorluk alanlarına göre ortalama maaş bilgisi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Doktorluk AlanıOrtalama Aylık Maaşı
Psikiyatrist6190 €
Fizyoterapi Uzmanı2670 €
Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı2550 €
Cildiye Uzmanı7010 €
Diyetisyen4380 €
Nörolog7220 €
Dahiliye Uzmanı7340 €

Kıdem seviyesi maaşın belirlenmesinde en önemli faktördür. Doğal olarak, ne kadar çok deneyim yılı olursa, ücret o kadar yüksek olur.

Genel olarak bahsetmek gerekirse, iki ila beş yıllık deneyime sahip doktorlar, deneyimsiz doktorlardan ortalama olarak %32 daha fazla kazanmaktadır.

Beş yıldan fazla deneyime sahip doktorlar, beş yıl veya daha az iş deneyimine sahip olan doktorlardan ortalama olarak %36 daha fazla kazanmaktadır.

Yunanistan’da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Yunanistan’da mühendis olarak çalışan bir kişi ayda yaklaşık 2050 Euro kazanır. Maaşlar 650 Euro (en düşük ortalama) ile 4340 Euro (en yüksek ortalama, fiili maksimum maaş daha yüksektir) arasında değişmektedir.

Bu, konut, ulaşım ve diğer masrafları içeren ortalama aylık maaştır. Maaşlar, farklı mühendislik alanları arasında büyük ölçüde farklılık gösterir.

Yunanistan’da farklı mühendislik alanlarına göre ortalama maaş bilgisi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Mühendislik TürüOrtalama Aylık Maaşı
İnşaat Mühendisi2050 €
Elektrik Mühendisi2290 €
Makine Mühendisi2280 €
Gemi Mühendisi2010 €
Endüstri Mühendisi2050 €

Kıdem seviyesi maaşın belirlenmesinde en önemli faktördür. Doğal olarak, ne kadar çok deneyim yılı olursa, ücret o kadar yüksek olur.

Genel olarak bahsetmek gerekirse, iki ila beş yıllık deneyime sahip mühendisler, deneyimsiz mühendislerden ortalama olarak %32 daha fazla kazanmaktadır.

Beş yıldan fazla deneyime sahip profesyonel mühendisler, beş yıl veya daha az iş deneyimine sahip olan mühendislerden ortalama olarak %36 daha fazla kazanmaktadır.

Yunanistan’da Gönüllü Çalışma Başvurusu Nedir?

Yunanistan gönüllü çalışma başvurusu, Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak da bilinmektedir ve mevcut Erasmus+ altında da yer almaktadır.

Avrupa gönüllü hizmeti, gençlerin 2 ila 12 ay yurtdışında tam zamanlı gönüllü hizmet faaliyetlerinde bulunmalarına fırsat veren bir organizasyondur. Bu program 18-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır.

Avrupa gönüllü hizmeti, gönüllü katılımcılar, ev sahibi kuruluş ve gönderici kuruluş arasında bir anlaşmaya dayanır. Gönüllüler farklı ülkelerde farklı projelere katılma ve deneyim kazanma imkanı bulurlar. Katılmak istediği agh programını ilgi alanlarına göre seçebilen gönüllüler, ev sahibi organizasyon tarafından kabul edilirler ya da reddedilirler.

Avrupa Gençlik Portalına üye olan gençlere, sistem üzerinden 10 haneli Participant Reference Number (PRN) kodu verilmektedir. Ardından İngilizce dilinde hazırlanan Europass CV ve Motivasyon Mektubu belgelerinin ilgili mail adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Yunanistan Gönüllü Çalışma başvurusu 3 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Yunanistan Gönüllü Çalışma başvurusu için yılda 3 kez başvuru alınmaktadır. Yunanistan Gönüllü Çalışma başvurusu için tarihler 2 Şubat, 26 Nisan, 4 Ekim’ dir.

Yunanistan Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

Yunanistan günlük çalışma ücreti 33,6 Euro’dur. Yunanistan saatlik çalışma ücreti ise 4,8 Euro’ya tekabül etmektedir.

Yıllara göre Yunanistan asgari saatlik ücretleri aşağıda verilmiştir.

YılSaatlik Ücret
20194,8 €
20204,8 €
20214,8 €

Yunanistan saatlik çalışma ücreti bakımından son 3 yıl içinde herhangi bir farklılık göstermemiştir. Yunanistan’da yaşam koşulları pek çok dünya ülkesine göre oldukça rahattır. Özellikle çalışma saatleri bakımından Yunanistan’da artı bir esnekliğin söz konusu olduğu söylenebilir.

Yunanistan Asgari Ücret Nedir?

Country Economy sitesi verilerine göre 2021 yılı Yunanistan asgari ücreti, 758,3 Euro olarak düzenlenmiştir. Yunanistan aylık asgari ücretler yıllar geçtikçe artış eğilimindedir.

Yunanistan 2017-2021 yılları arası 5 yıllık asgari ücret tablosu aşağıda verilmiştir.

YılYunanistan Aylık Asgari Ücreti
2017683.8 €
2018683.8 €
2019758.3 €
2020758.3 €
2021758.3 €

Yunanistan’da İş Arama Web Siteleri Nelerdir?

Yunanistan’da iş imkanlarına bakılabilecek Yunanistan iş arama web siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • www.kariera.gr
  • www.learn4good.com
  • www.skywalker.gr
  • www.stelechi.gr

Sky Walker Yunanistan’ın en büyük iş ve insan kaynakları platformudur. Haftalık yayınlanan 25 bin tirajlı bir gazetesi ve 10 binden fazla ilan yayınlanan bir web sitesi mevcuttur. Ayrıca Sky Walker belirli dönemlerde kariyer günleri düzenlemektedir.

Yunanistan’da çalışmak için 28 Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı yada İzlanda, Liechtenstein, Norveç yada İsviçre vatandaşlığına sahip olmak gerekir veya Oturma/Çalışana iznine sahip olmak gerekmektedir.

Yunanistan’da Kişi Başına Milli Gelir Nedir?

Yunanistan, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla bakımından Dünya Bankası 2021 yılına ait verilerine göre 30.495 Amerikan doları ile 189 ülke arasında 55. sıradadır.

Dünya Bankası 2021 verilerine göre gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) Yunanistan için 325,3 milyar Amerikan Doları’dır. Gayri safi yurtiçi hasıla ve kişi başına düşen milli gelir değerleri aracılığı ile Yunanistan’da yaşam ve Yunanistan ekonomisi hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

Yunanistan gelişmiş bir ülke ve yüksek gelirli bir ekonomi olarak kabul edilmektedir.

Yunanistan’da İşsizlik Oranları Nedir?

Covid-19 salgını ile birlikte Yunanistan’da son dönemde artan işsizlik oranlarında genç nüfus önemli bir yer tutmaktadır. Avrupa İstatistik Ofisi’ne (Eurostat) göre 2020 yılında Yunanistan’da genç işsizlik oranı %37’dir.

Yunanistan İstatistik Kurumu 2021 verilerine göre Yunanistan’da genel işsizlik oranı ise %16.3’tür.

Yunanistan’da İşçi Hakları Nasıldır?

Yunanistan’da çalışma süresi günde 7 saati ve beş günlük çalışma haftasında 40 saati geçmemektedir. Hamile kadınlar, yeni anneler ve evlat edinen ebeveynler için de çeşitli işçi hakları vardır.

Yunanistan’da erkek çalışanlar, çocuklarının doğumunda iki gün ücretli izin hakkına sahiptir.

Yunanistan’da çalışanlar, hasta bir çocuğa veya bakmakla yükümlü olunan aile bireylerine bakmak için ücretsiz izin ve istisnai durumların ortaya çıkması halinde “zorunlu sebep” izni hakkına sahiptir.

Evlenme veya sınavlara hazırlanma izni gibi çeşitli işçi hakları mevcuttur.

Yunanistan’da istihdamın ilk yılında, çalışana 6 günlük çalışma haftası için 24 günlük veya 5 günlük çalışma haftası için 20 günlük orantılı izin verilmektedir.

Bir yıl çalıştıktan sonra, çalışanın 6 günlük çalışma haftası için 1 ila 24 günlük yıllık izin veya 5 günlük çalışma haftası için 20 gün yıllık izin hakkı vardır.

Yunanistan’da işçi ikinci ve üçüncü yıllarda, her yıl için ek bir tatil günü almaktadır.

10 yıllık hizmetten sonra, haftada 6 gün çalışan bir işçi 30 gün, haftada 5 gün çalışan bir işçi ise 25 gün izin hakkına sahip olmaktadır.

Yunanistan yasalarına göre yılın her Pazar günü resmi tatildir. Ayrıca Yılbaşı, 25 Mart, Paskalya, Paskalya’dan sonraki pazartesi, 15 Ağustos ve 25 Aralık olmak üzere altı tane de zorunlu tatil günleri bulunmaktadır. 1 Mayıs ve 28 Ekim‘de ise çalışanlar genellikle izne çıkmakla birlikte bu durum yasalara göre işverenin isteğine bağlıdır. Bununla birlikte, Yunanistan’da her yıl Çalışma Bakanlığı tarafından ilan edilen resmî tatiller dışında zorunlu veya isteğe bağlı olarak pek çok gün daha kutlanmaktadır. Bu sabit olmayan ulusal tatillerin listesi nadiren değişmekle birlikte son yıllarda pek değişmemiştir. Yunanistan’da her yıl toplam on iki tane ulusal tatil kutlanmaktadır.

Yerel halkın resmi tatilden çok genel grev olarak değerlendirdiği 1 Mayıs haricinde pazar günü yapılan resmi tatiller başka bir tarihe ertelenmez.

Ulusal bayramlara ek olarak, ülke çapında kutlanmayan yalnız belirli bir meslek grubu veya yerel topluluklar tarafından kutlanan bazı resmi tatiller de bulunmaktadır.

Türk Vatandaşlarının Yunanistan’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Yunanistan istihdam yasasına göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği üye ülkesi Yunanistan sınırları içerisinde çalışabilmesi için Yunanistan çalışma izni sahibi olması gerekmektedir. Yunanistan’da bulunan bir şirkette çalışarak, serbest meslek icra ederek ya da Yunanistan’da yeni bir şirket kurarak çalışma izni almak mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının çalışacağı Yunan şirketinin bir yazısı ile birlikte Türkiye’de bulunan Yunanistan Konsolosluğuna başvurması ve çalışma izni talebinde bulunması gerekmektedir. T.C. vatandaşının pasaportunda bulunan çalışma vizesi ile Yunanistan’a gidişinin ardından ikamet tezkeresi için bağlı bulunduğu belediyeye, çalışma izni için ise Atina Valiliği Çalışma Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Yunanistan sınırları içerisinde çalışacak kişinin uyruğuna bakılmaksızın sosyal güvenlik primlerinin Yunan yasalarına uygun olarak yatırılması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yunanistan’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Yunanistan oturum izni, kişiye vatandaşı olmadığı bir ülkede belirli süreli veya süre kısıtlaması olmaksızın ikamet izni veren bir çeşit göçmenlik belgesi türüdür.

Yunanistan’da çalışanlar, Yunanistan dışında evlendikleri kişilere Yunanistan AB vatandaşı eşi ve çocukları vizesiyle eş oturma izni alabilmektedir.

Yunanistan AB vatandaşı eşi ve çocukları vizesi başvurusu Yunanistan Konsolosluğuna ya da başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Yunanistan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşı olmayan öğrenciler dahil olmak üzere Yunanistan’da yüksek lisans yapan öğrenciler oturum izin belgesi ile birlikte yarı zamanlı olarak çalışma hakkına sahiptir.

Yunanistan Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Yunanistan Büyükelçiliği ilgili iş ilanlarını https://www.mfa.gr/turkey/tr resmi web sitesinde güncel olarak yayınlamaktadır. Yunanistan Büyükelçiliği iş ilanları için iş tanımı, adaydan istenilen nitelik, vasıf ve deneyim, işe alım şartları, başvuru şekli gibi detayların tümü bu verilen sitede mevcuttur.

Yunanistan’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Yunanistan turizm alanında her yıl çok fazla misafire ev sahipliği yapmaktadır. Yunanistan işçi alımlarını da en çok turizm sektöründe gerçekleştirmektedir.

Yunanistan’da tur rehberlikleri yapmak veya tur gezileri düzenlemek de diğer karlı ve rağbet gören türlerdendir. Turizm sektörünün gelişmiş olmasına bağlı olarak otel ve pansiyon gibi ticaret alanları Yunanistan’ın iş imkanı açısından en gelişmiş alanlarıdır.

Adalar bölgesinde veya iç kesimlerde çağrı merkezi, müşteri temsilcilikleri gibi konularda farklı dillere ihtiyaç duyan ülke sık sık yabancı dil bilen işçiler aramaktadır.

Yunanistan’da Dil Okullarında Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Yunanistan dil okulları Yunanca ve İngilizce ağırlıklı eğitim veren kurumlardır.

Yunanistan dil okullarında dil eğitimi alırken çalışmak mümkündür. Yunanistan’da uzun süreli Yunanistan dil eğitimi vizesi ile eğitim alan Türk vatandaşlarının, öğrencilikleri sırasında bir işe girebilmeleri için Yunanistan çalışma iznine sahip olmaları gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: