Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Yunanistan Konsolosluğu Edirne İletişim ve Haberleri

Yunanistan Konsolosluğu, Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının, vize başvuruları, oturum izinleri ve çalışma izinleri gibi konsolosluk işlemlerinde yetkili kuruluştur ve Edirne’de tam yetkili konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Yunanistan’ın ilk dış temsilciliği 1834 yılında, ilk resmi büyükelçiliği ise 1853 yılında, İstanbul’da hizmet vermeye başlamıştır. Yunan diplomatik temsilciliği, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin sekteye uğradığı yıllarda, aralıklı olarak hizmet vermeye ara vermek durumunda kalmış ve 1919 yılında İstanbul Yüksek Komiserliği bünyesinde, konsolosluk bölümü olarak çalışmaya başlamıştır.

Yunanistan büyükelçilik makamı, 1923 yılında, İstanbul’dan, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin başkenti ilan edilen Ankara’ya taşınmış ve Ankara’da hizmet vermeye başlayan ilk üç yabancı ülke temsilciliğinden biri olmuştur.

Türkiye’deki Yunanistan dış temsilcilikleri; Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu ve Edirne Konsolosluğu olmak üzere, dört ilde yer almaktadır. Yunanistan Büyükelçiliği’ne bağlı çalışan departmanlar; Siyasi İşler bölümü, Konsolosluk ofisi, Savunma, kara, deniz ve hava kuvvetleri askeri ataşelik ofisi, Ekonomi ve Ticaret ofisi ile Basın ve İletişim ofisidir.

Yunanistan Edirne Başkonsolosu Kimdir?

Yunanistan Edirne Başkonsolosu, Aris Radiopoulos’tur. Aris Radiopoulos, 2021 yılı Haziran ayı itibariyle, Yunanistan Edirne Konsolosu olarak görev yapmaya başlamıştır.

Yunanistan Konsolosluğu Edirne İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na telefon, fax ve mail yolu ile ulaşılabilmekte, en hızlı iletişim ise mail yoluyla sağlanabilmektedir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu; Şükrüpaşa Mahallesi, 123. Sokak, No:2, Edirne, Türkiye adresinde hizmet vermektedir ve vize başvuru işlemleri Pazartesi’den Cuma’ya 09.00- 13.00 saatleri arasında, pasaport iadeleri Pazartesi’den Cuma’ya 14:00- 15:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Yunanistan vize işlemlerini gerçekleştirmek için, Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na gitmeden önce randevu alınması gerekmektedir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Edirne Yunanistan Konsolosluğu telefon numarası, +90 284 235 5804’tür.

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Mail Adres Nedir?

Edirne Yunanistan Konsolosluğu’nun mail adresi, grcon.adr@mfa.gr’dir.

Yunanistan Konsolosluğu Edirne Resmi Web Sitesi Nedir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu’nun resmi web sitesi, https://www.mfa.gr/turkey/tr/consulate-in-edirne/’dir.

Edirne Yunan Konsolosluğu Nerededir?

Edirne Yunan Konsolosluğu, Edirne’nin Şükrüpaşa Mahallesi’nde, Lala Şahin Paşa Camii’ne yakın bir konumda ve İlhami Ertem Anadolu Lisesi’nin karşısında bulunmaktadır.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu; Edirne Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne 7 kilometre, İstanbul Havalimanı’na 213 kilometre, İstanbul Esenler Otogarı’na 235 kilometre ve İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 256 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu Şükrüpaşa Edirne Adresine Nasıl Gidilir?

Şükrüpaşa Mahallesi’nde yer alan Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na; Edirne kent merkezinde bulunan Eski Camii önünden, Talatpaşa Caddesi boyunca, güney yönü istikametinde ilerleyip, Erasta Edirne Alışveriş Merkezi önündeki kavşaktan sola dönüp, Zübeyde Hanım Caddesi’ne girilerek ulaşılmaktadır.

Edirne Yunanistan Konsolosluğu’nun Yetki Bölgesi Hangi İllerdir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu yetki alanında bulunan iller aşağıda listelenmiştir.

Edirne Kırklareli Tekirdağ

Yunanistan Edirne Konsolosluğunda Hangi İşlemler Yapılabilir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Yunanistan vatandaşlarının, konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmek üzere hizmet vermektedir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu’nun sunduğu hizmetler aşağıda listelenmiştir.

 • Vergilendirme ikametgah tasdiknamesi işlemleri
 • Vekaletname işlemleri
 • Aynıyet belgesi düzenlenmesi
 • Askerlik işlemleri dışında kullanılmak üzere daimi ikametgah belgesi düzenlenmesi
 • Daimi ikamet eden kişiler için askere alınma durumu hakkında belge düzenlenmesi
 • Taşınma belgesi işlemleri
 • Cenaze nakil işlemleri
 • Apostil işlemleri
 • Türk ve Yunan şahıslar arasındaki evlilik işlemleri
 • Evlenme sicil kaydı işlemleri
 • Türkiye’de hayatını kaybeden Yunan vatandaşlarının ölüm belgesi işlemleri
 • Yunan vatandaşlarının Türkiye’de doğan çocukları için doğum belgesi düzenlenmesi
 • Sigorta tasdiknamesi düzenlenmesi

Edirne Yunan Konsolosluğu’ndan Vize Başvurusu Yapılabiilir Mi?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu üzerinden, Yunanistan’da 90 günden daha uzun süreli kalışlar için alınması gereken, uzun süreli (D tipi) vizeler için başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Yunanistan’a, 90 günden daha kısa süreli yapılacak seyahatler için verilen, kısa süreli (C tipi) vize başvuruları, vize merkezleri ve akredite acentalar aracılığı ile yapılmaktadır.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu üzerinden yapılacak vize başvuruları için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan ulusal vize başvuru formu: Vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından, İngilizce ya da Yunanca dillerinde, dikkatlice ve eksiksiz şekilde doldurulması, imzalanması ve başvuru sahibine ait, biyometri standartlarını sağlayan fotoğrafın vize başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 adet boş sayfa içeren, talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve Schengen bölgesinin tamamında geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait; son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunlukta, beyaz arka planlı, 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin, Türkiye’deki sabıka durumunu belgeleyen adli sicil kaydının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Başvuru sahibinin halk sağlığı için risk oluşturabilecek herhangi bir hastalığı olmadığını gösteren, devlet hastanesi veya özel bir sağlık kuruluşundan alınmış bir sağlık raporunun, vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesinde geçerliliği olan, tıbbi nedenlerle ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım veya acil hastane bakımı için ortaya çıkabilecek masrafları kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı ve talep edilen vize süresinin tamamını kapsayan bir seyahat sigortasının yaptırılması gerekmektedir.

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu vize başvuru formu, Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edecek vatandaşların, uzun dönemli Yunanistan (D tipi) ulusal vize başvurusunda bulunmak için doldurması gereken bir formdur.

Yunanistan Konsolosluğu web sitesi üzerinden temin edilebilen, ulusal vize başvuru formunda; başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, meslek ve çalışma bilgileri, Yunanistan’da kalış amacı, Yunanistan’a varış tarihi ve Yunanistan’daki konaklama adresi gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir. Yunanistan ulusal vize başvuru formunda, başvuru sahibinin isim ve soyadının, pasaportta yazıldığı şekliyle yazılması gerekmektedir.

Yunanistan ulusal vize başvuru formunun, tamamının dikkatlice ve destekleyici evraklarla teyit edilebilecek şekilde ve İngilizce veya Yunanca dillerinde doldurulması, son sayfasının başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir. Yunanistan ulusal vize başvuru formu doldurulurken mavi tükenmez kalem kullanılması gerekmektedir ve lekeli ya da ıslanan formlar kabul edilmemektedir.

Başvuru sahibine ait, biyometri standartlarını sağlayan bir adet fotoğrafın, ulusal vize başvuru formunun ön sayfasına yapıştırılması gerekmektedir ve fotoğrafın sayfaya zımbalanması halinde form kabul edilmemektedir.

Yunanistan Konsolosluğu vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Yunanistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu
Yunanistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Edirne Yunanistan Konsolosluğundan Nasıl Randevu Alınır?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu’ndan, uzun dönemli Yunanistan ulusal vizesi başvuru işlemleri ile vekaletname ve noter işlemleri için, telefon yoluyla randevu alınabilmektedir. Yunanistan Edirne Konsolosluğu’nun sunduğu; aynıyet belgesi düzenlenmesi, cenaze nakil işlemleri, evlenme sicil kaydı işlemleri, ölüm belgesi işlemleri ve sigorta tasdiknamesi düzenlenmesi gibi hizmetlerle ilgili bilgi almak için Yunanistan Edirne Konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Yetkili Vize Aracı Kurumu Hangisidir?

C tipi Yunanistan vize başvuru işlemlerinde, vize evraklarının teslim alınması ve kontrol edilmesi için Edirne Yunanistan Konsolosluğu yetkili vize aracı kurumu, VFS Global’dir. VFS Global Edirne vize başvuru merkezi, 1. Murat Mahallesi, Talatpaşa Caddesi, No: 80, Kat:1, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne adresinde hizmet vermektedir ve telefon numarası, 0212 373 5815, mail adresi info.lttr@vfshelpline.com’dur.

Vizem.net, tüm Yunanistan vize türleri için, başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Türkiye’deki Diğer Yunanistan Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan Yunanistan dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: