Yunanistan'a Giriş Şartları

2023 Yunanistan Giriş Şartları ve Covid Kısıtlamaları

Yunanistan’a yapılan girişlere Covid-19 sebebiyle birden fazla kez düzenleme gelmiştir. Pandeminin gündeme gelmesi ile birlikte 2020 yılından itibaren farklı giriş prosedürleri yürürlüğe konulmuştur fakat pandeminin seyri değiştikçe Yunanistan’a giriş prosedürleri de değişmektedir.

Yunanistan’a Giriş Yapılması için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan’a giriş yapılması için gerekli olan evraklar aşağıda verilmiştir.

  • Geçerli bir pasaport
  • Yunanistan giriş vizesi veya geçerli Schengen vizesi
  • Yurtdışı çıkış pulu
  • Yunanistan yeşil kart (sadece otomobil ile çıkışlarda gereklidir)
  • Yunanistan seyahat sağlık sigortası
  • Negatif Covid-19 PCR veya antijen testi

Yunanistan Giriş Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan giriş vize başvurusu, başvuru sahibinin ikameti iline göre değişmekte olup VFS Global veya Kosmos vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Güncel Yunanistan Giriş Koşulları Nasıldır?

Yunanistan giriş koşullarının güncel durumu aşağıda verilmiştir.7 Şubat 2022 tarihine kadar yolcular tarafından Yunanistan’a giriş yapılması mümkün değildir. (Bazı ülke vatandaşları, Yunanistan’da oturum iznine sahip olan vatandaşlar, uzun süreli vizeye sahip olan vatandaşlar, denizciler, öğrenciler ve askeri personeller için bu kısıtlama geçerli değildir. Giriş prosedürü, oturum izninin veya uzun süreli vizenin alındığı ülkeye göre değişebilmektedir.)

  • Yunanistan’a girmek için, “Passenger Locator” formunun online olarak doldurulması ve form doldurulduktan sonra başvuru sahibine iletilen QR kod veya onay e-postasının Yunanistan’a varış sonrasında yetkili kişiye sunulması gerekmektedir.
  • 5 yaşından büyük yolcuların Yunanistan’a gelişlerinden en az 24 saat önce yapılmış negatif Covid-19 antijen testine veya en az 72 saat önce yapılmış negatif Covid-19 PCR testine sahip olması gerekmektedir. Test sonuç belgeleri sadece İngilizce, İtalyanca, Yunanca, İspanyolca, Rusça, Almanca veya Fransızca olarak kabul edilmektedir.
  • Bazı ülke vatandaşları Yunanistan’a gelişlerinden sonra Covid-19 PCR veya antijen testi yaptırmak zorunda kalabilmektedir (Geçerli aşı veya bağışıklık sertifikası olan yolcular için bu madde geçerli değildir).
  • Bazı durumlarda yolcular 5 günlük karantina sürecine tabii tutulabilmektedir.

Yunanistan’a Giriş için Geçerli Aşılar Hangileridir?

Yunanistan’a giriş için geçerli olan aşılar; Biontech, Moderna, Oxford AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac, Sputnik, Convidencia, Sinopharm, Covishield ve Covaxin aşılarıdır.

Yunanistan’a Girmek için PCR Testi Gerekli Midir?

Yunanistan’a girebilmek için Covid-19 testi yaptırmak zorunludur. Covid-19 PCR veya antijen testi tercih edilebilmektedir fakat bu iki test türünün geçerlilik süresi değişiklik göstermektedir.

Yunanistan’a Günübirlik Giriş Çıkış Yapmak PCR Gerekli Midir?

Evet, Yunanistan’a giriş çıkış yapacak olan vatandaşlar tarafından Covid-19 PCR veya antijen testi yaptırılması zorunludur.

Covid 19 PCR veya antijen testlerinin Yunanistan’a giriş zamanından 24 saat veya 72 saat önce olmasına dikkat edilmelidir. Yunanistan günübirlik vize veya kapı vizesi için test uygulaması diğer vize türlerinde olduğu gibi zorunludur.

Yunanistan’a Yeşil Pasaportla Girişlerde PCR Gerekli Midir?

Evet, Yunanistan’a yeşil (hususi) pasaport ile giriş yapan vatandaşlar tarafından Covid-19 PCR veya antijen testi yaptırılması zorunludur.

Yunanistan Üzerinden Transit Geçiş için PCR Testi Gerekli Mi?

Evet, Yunanistan üzerinden transit geçiş yapacak olan vatandaşlar tarafından Covid-19 PCR veya antijen testi yaptırılması zorunludur.

PCR testi en az 72 saat önce, antijen testi ise en az 24 saat önce transit geçiş yapacak yolcular tarafından yaptırılmalıdır. Yunanistan geçiş vizesi ile ülkeye giriş yapacak kişilerden negatif test sonucu istenmektedir.

Yunanistan’da Karantina Uygulaması Var Mıdır?

Evet, Yunanistan’da bazı durumlarda karantina uygulaması mevcuttur. Yunanistan’a gelen kişiler geldikleri ülkeye göre zorunlu test uygulamasına tabii tutulmaktadır. Test sonucu pozitif çıkan vatandaşların ya evde ya da karantina odaları ile hizmet sunan otellerde 5 gün boyunca karantina sürecine girmesi zorunludur. Karantina sonrasında belirti veren kişilerin, karantina bitiminden itibaren 5 gün boyunca yüksek korumalı (N95, FFP2 vb.) maske kullanması gerekmektedir.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Girişte PCR Gerekli Midir?

Yunanistan’dan Türkiye’ye girişlerde bazı koşullarda PCR testi gerekli değildir. Kabul edilen aşılardan en az iki dozun (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırılması ve üzerinden en az 14 gün geçmesi veya bağışıklık sertifikasına sahip olunması, PCR ve antijen testinden muaf olmak için yeterlidir. 12 yaş altı yolcular için Covid-19 PCR testi ve antijen testi, bağışıklık ve aşı sertifikası uygulamaları geçerli değildir.

Yunanistan’a Kimlik ile Giriş Yapılabilir Mi?

Hayır, Türkiye Cumhuriyet kimlik kartı ile Yunanistan’a giriş yapılamamaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: