Yunanistan Çalışma Vizesi

Yunanistan Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan çalışma vizesi, Yunanistan’da kısa veya uzun süre ile çalışmak ya da staj yapmak için alınması gereken vize türüdür. Yunanistan çalışma vizesi, D tipi yani uzun süreli vize kategorisine girmektedir. Yunanistan’da bir kurumda çalışmak veya iş kurmak isteyen kişiler çalışma vizesine başvurmalıdır.

Yunanistan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan çalışma vizesi almak için öncelikle Yunanistan Büyükelçiliğinden veya Konsoloslosluklarından randevu almak gerekmektedir. Yunanistan çalışma vizesi için randevu alan kişinin çalışma vizesi için gerekli evraklarla birlikte randevu saatinde şahsen Yunanistan dış temsilciliklerinde bulunması zorunludur.

Yunanistan çalışma vizesine başvuru yapıldıktan sonra başvuru dış temsilcilikler tarafından incelemeye alınmakta ve başvuru yapan kişiye ortalama 15 gün içerisinde olumlu veya olumsuz bir yanıt verilmektedir.

Yunanistan Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan çalışma vizesi gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış geçerli bir pasaport
 • Yunanistan çalışma vizesi başvuru formu
 • Yunanistan’da faaliyet gösteren bir kurumdan alınan çalışma davetiyesi
 • Yunanistan çalışma izni belgesi
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası
 • Biyometrik özelliklere uygun fotoğraf
 • Son 6 aylık hareketleri içeren banka hesap cüzdanı özeti

Yunanistan’da faaliyet gösteren herhangi bir kurum ile anlaşma sağlanmışsa yapılan iş sözleşmesinin de istenen belgeler arasına eklenmesi gerekmektedir.

Yunanistan Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Veriliyor Mu?

Yunanistan’da çalışma vizesi alabilmek için öncelikle çalışma izni almak gerekmektedir. Yunanistan çalışma izni, çalışma vizesi başvurusunda istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Yunanistan çalışma izni, Yunaistan Konsolosluğuna çalışma izni için gerekli belgelerin şahsen sunulması ile alınmaktadır.

Yunanistan’da Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan çalışma vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan Çalışma Vizesi Harcı100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
Biyometrik İşlemler40 EUR
RandevuÜcretsiz
Danışmanlık Hizmeti80 EUR
Toplam260 EUR

Yunanistan Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan çalışma vizesi, ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Tatil günleri ve bayramlar gibi yoğun dönemler, Yunanistan çalışma vizesinin çıkış süresini uzatabilmektedir

Yunanistan İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan işçi vizesi başvurusu, Yunanistan Büyükelçiliğine ve Konsolosluklarına şahsen yapılmalıdır. Yunanistan çalışma vizesi başvuru, Yunanistan dış temsilciliklerinin aracı firması olan Kosmos vize merkezi üzerinden yapılmaktadır. Vizem.net, Yunanistan işçi vizesi başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

Yunanistan’da İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Yunanistan’da işçi alımı şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan’da çalışabilmek için çalışma izninin alınmış olması
 • Yunanistan’da çalışma talebinde bulunan kişinin aranan niteliklere uygun olması
 • Yunanistan’da faaliyet gösteren bir kurumdan alınmış bir çalışma davetiyesinin bulunması
 • Yunanistan’da kalınacak süre boyunca konaklama ihtiyacının güvence altına alınmış olması

Yunanistan Türk İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar Hangileridir?

Yunanistan’da faaliyet gösteren bir firmada Türk işçi alımı, alınacak Türk işçilerin iş için gerekli deneyim ve becerilere sahip olması sonucunda yapılmaktadır. Bununla birlikte, Yunanistan’da faaliyet gösteren Türk firmalar işçi alımı yaparken genellikle Türk işçileri işe almayı tercih etmektedir.

Yunanistan’a Ziyaret Vizesi ile Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Yunanistan’da ziyaret vizesi, turistik vize gibi kısa süreli C tipi vizeler ile çalışmak mümkün değildir. Yunanistan’da çalışabilmek için çalışma izni ve ve D tipi çalışma vizesi almak gerekmektedir.

Yunanistan arkadaş ziyareti vizesi, Yunanistan’a arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen, Yunanistan’da çalışma veya yaşama amacı bulunmayan kişiler tarafından alınabilmektedir. Ziyaret vizesine, Yunanistan’da aile bireyi bulunan kişilerde başvurabilmektedir.

Yunanistan’da Gönüllü Projelerde Çalışmak için Alınması Gereken Vize Hangisidir?

Yunanistan’da gönüllü olarak bir projede çalışmak isteyen kişilerin, Yunanistan dış temsilciliklerine gönüllülük vizesi için başvurulmalıdır. Gönüllülük vizesine başvurabilmek için Yunanistan’da faaliyet gösteren bir bir iş yerinden veya Yunanistan’da gerçekleşecek bir projenin sorumlularından kabul mektubu almak ve bu mektubu gerekli belgeler ile birlikte dış temsilciliklere teslim etmek gerekmektedir.

Yunanistan gönüllülük vizesi, ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak isteyen kişiler vizem.net uzmanları ile iletişime geçebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: