Dedeağaç Yunanistan Vize İşlemleri

2023'te Dedeağaç Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dedeağaç (Alexandroupolis), Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde bulunan Evros ilindeki bir liman kentidir ve bu ilin en büyük şehridir. Dedeağaç için vize Schengen vizesidir. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde ikamet eden vatandaşlar VFS Global’den Yunanistan Alexandroupolis vize başvurusu yapabilirken, geri kalan illerde ikamet edenler Kosmos’dan başvuru yapabilmektedir.

Dedeağaç Nerededir?

Dedeağaç, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde bulunmaktadır. Dedeağaç (Alexandroupolis) İpsala Gümrük Kapısı’na 30 dakikalık araba yolculuğuyla 40 km uzaklıktayken; İstanbul’a 304 km uzaklıktadır ve arabayla 4 saatte gidilebilmektedir.

Dedeağaç için Vize Gerekli Mi?

Dedeağaç için vize, bordo pasaport sahipleri için gerekliyken; yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi olan kişiler için gerekli değildir.

Vizesiz Dedeağaç Turu Yapılabilir Mi?

Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi olan kişiler vizesiz Dedeağaç turu yapabilmektedir.

Dedeağaç Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dedeağaç vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan ve gidiş tarihinden itibaren 105 gün geçerlilik süresi olan pasaport bulundurulmalıdır.
 • Fotoğraf: 3 aydan eski olmayan 35mm x 45mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf verilmelidir. Dedeağaç Schengen Vize Başvuru Formu: Başvuru sahibine ait ıslak imzalı eksikiz ve doğru doldurulmuş Schengen vize başvuru formu beyan edilmelidir.
 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonu: Planlanan seyahatin hangi ulaşım yolu ile yapılacağına bağlı olarak bilet rezervasyonu ve gidilecek olan yerde konaklama rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.
 • Dedeağaç Seyahat Sağlık Sigortası: Minimum 30.000 EUR tutarında seyahat sağlık sigortası yaptırılıp belgesi teslim edilmelidir.
 • Niyet Dilekçesi: Dedeağaç’a seyahatin hangi amaçla yapılmak istendiğini net açıklayan niyet dilekçesi yazılıp verilmelidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Gidilecek olan Dedeağaç seyahatinde maddi masrafların karşılanacağına kanıt olacak banka hesap dökümü verilmelidir.
 • Vize Ücret Makbuzu: Vize ücretinin yatırıldığına dair makbuz teslim edilmelidir.
 • Başvuru sahibi esnaf ise: Son vergi levhası fotokopisi, orijinal, güncel ve yeni tarihli faaliyet belgesi, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi ve varsa imza sirküsü teslim edilmelidir.
 • Başvuru sahibi emekli ise: E-devlet üzerinden karekodlu emeklilik gösteren belge ve bankadan emekli maaşı alındığını gösteren banka hesap dökümü.
 • Başvuru sahibi tır şoförü ise: Savcılıktan alınmış olan adli sicil kaydı, Yunanistan’dan alınmış olan davet mektubui şirketin vergi levhası fotokopisi ve faaliyet belgesi, işe giriş bildirgesi, barkodlu taşıt kartı, son maaş bordrosu, şirketin imza sirküleri fotokopisi, ticari kuruluş gazetesi fotokopisi, 5 adet geçmiş CMR, tır kullanımına uygun uluslararası ehliyet, araç ruhsat fotokopisi, barkodlu C2 belgesine sahip olunmalıdır.
 • Başvuru sahibi avukat ise: Barodan son 1 ay içerisinde alınmış olan faaliyet belgesi, güncel vergi levhası ve imza sirküleri eklenmelidir.
 • Başvuru sahibi devlet memuru ise: Kurumun elektronik imzalı görev yazısı, resmi kimlik fotokopisi, son 3 aylık maaş bordrosu beyan edilmelidir.
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise: Şirkete ait güncel vergi levhası fotokopisi, şirketin yeni tarihli faaliyet belgesi, şirketin imza sirküleri fotokopisi ve ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi çiftçi ise: Yeni tarihli orijinal çiftçilik belgesi, kayıt sistemi belgesi, gayrimenkul, tarla tapuları fotokopisi ve zirai araç ruhsatlarının fotokopilerinin verilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi banka çalışanı ise: Banka antetli kağıdına müdür tarafından onaylı görev ve seyahat amacını belirten yazı, bankanın son vergi levhası fotokopisi ve yeni tarihli faaliyet belgesi, bankanın ve banka şubelerinin imza sirküleri, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi, son 3 aya ait maaş bordrosu, SGK ise işe giriş bildirgesinin verilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi serbest meslek sahibi ise: Güncel vergi levhası fokotopisi ve yeni tarihli faaliyet belgesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi öğrenci ise: Yeni tarihli barkodlu öğrenci belgesi, öğrenci kimlik kartı fotokopisi, aile için istenen belgeler ve yeterli bakiye bulunduran banka hesap dökümleri, anne ve baba geçerli Schengen vizesine sahipse bunların fotokopisi, yeşil pasaportlu ise ön sayfasının fotokopisi, öğrenci reşitse kendine ait hesap dökümü ve banka imza sirküsü, öğrenci reşit değilse anne-baba noter onaylı muvafakatname.
 • Başvuru sahibi ev hanımı ise: Eşinin bulunduğu kategoride istenilen belgelerin tümü ve banka hesap dökümleri, varsa eşi ve çocuklarının sahip olduğu Schengen vizelerinin fotokopisi verilmelidir.
 • Başvuru sahibi maaşlı çalışan ise: Şirketin antetli kağıdına yazılmış olan seyahat amacını belirten yazı, şirketin son vergi levhası fotokopisi, şirketin yeni tarihli faaliyet belgesi, şirketin imza sirkülerinin fotokopisi, ticari kuruluş gazetesinin fotokopisi, SGK onaylı işe giriş belgesi, SGK 4A ayrıntılı barkodlu hizmet dökümü ve son 3 ay maaş bordrosu temin edilmelidir.

Başvuru yapılacak olan Dedeağaç vize türü, ulaşım ve konaklama gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Dedeağaç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dedeağaç vize başvurusu yapmak için öncelikle ikamete uygun başvuru yapılacak aracı kurum veya dış temsilcilik seçilmelidir. Eğer konsolosluk üzerinden başvuru yapılacaksa, internet sitesi üzerinden veya aranarak randevu alınmalı ve daha sonra bu randevu tarihinde istenilen evrakların eksiksiz ve doğru olduğundan emin olarak konsolosluğa müracaat edilmelidir.

Eğer bir aracı kurum aracılığıyla başvuru yapılacaksa, kurumun internet sitesinden online randevu alınmalı ve randevu gününde şahsen vize başvuru merkezinde bulunulmalıdır. Evrakların yine eksiksiz ve doğru doldurulduğundan ve teslim edildiğinden emin olunmalıdır.

Dedeağaç’a Vize Almak Zor Mudur?

Dedeağaç seyahati için gerekli evraklar kurallara uygun bir şekilde eksiz ve doğru hazırlandığı takdirde vize almak zor değildir. İstenen evraklar ve belirtilen Yunanistan vize şartları dahilinde davranılmalıdır.

Dedeağaç Vize Ücreti Ne Kadardır?

Dedeağaç vize ücreti 2022 yılı itibariyle 80 EUR’dur. Biyometri işlemleri, form dilekçe işlemleri ve yemin tercüme ücretleri ile beraber bu tutar 190 EUR olmaktadır.

Yunanistan Dedeağaç Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

Yunanistan Dedeağaç vizesi normal şartlar altında ortalama 7 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yoğunluk, hastalık gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir.

Yunan Vize İşlemleri için Yetkili Firma Hangisidir?

Yunanistan vize işlemleri için yetkili firma, biyometri işlemleri için ikamet iline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde ikamet edenler VFS Global aracığılıyla vize başvurusu yapmalıdır. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli dışında diğer illerde ikamet edenler ise Kosmos aracılığı ile vize başvurusu yapabilmektedir.

Vizem.net, Dedeağaç vize işlemleri için 81 ilde hizmet vermektedir .

Yunanistan Dedeağaç Vizesi Tekirdağ’dan Nereden Alınır?

Yunanistan Dedeağaç vizesi, gerekli evrakların Vizem.net Trakya şubesine teslim edilmesiyle veya VFS Global Edirne üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılacak olan başvurularda randevu tarihinde saha ekibinden bir danışman başvuru sahibine eşlik etmektedir.

Vizem.net Trakya vize merkezi ile +90 536 222 2288 numaralı telefondan iletişim kurulabilmektedir.

Dedeağaç’taki Popüler Oteller Hangileridir?

Otel AdıGünlük FiyatŞehir Merkezine Uzaklık
Athina City Hotel619 TL0.4 km
Thalassa Apart Hotel612 TL2.4 km
Dias Hotel803 TL0.7 km
Marianna Hotel619 TL0.2 km
Ramada Otel1193 TL5.4 km

Dedeağaç’tan Thasos Adası’na Feribot Seferleri Var Mıdır?

Dedeağaç’tan Thasos Adası’na feribot seferi bulunmamaktadır. Thasos Adası’na feribotla gidişler Keremetli veya Kavala’dan yapılabilmektedir.

Keremetli ve Kavala’dan Thasos Adası’na geçmek için Thasos Adası vize ihtiyacı bulunmaktadır. Thasos Adası’na vize almak için ikamet iline uygun olarak Kosmos veya VFS Global seçilebilir; ayrıca vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: