Yunanistan Interrail Vizesi

Yunanistan İnterrail Rotaları ve İnterrail Vizesi

İnterrail programı her yaş grubundaki Avrupa’da demiryolu ile seyahat planlayan gezgine ekonomik ulaşım imkanı sağlamayı amaçlayan bir pass biletidir. Geçerli olduğu ülkelerde ve süre zarfında aynı biletle istenen yerde ve zamanda trene binme imkanı sağlamaktadır. İnterrail pass biletin iki türü bulunmaktadır.

İnterrail Global Pass bileti 30 Avrupa ülkesinde 3 gün ile 3 ay arasında, İnterrail Tek Ülke Pass bileti ise seçilen bir Avrupa ülkesinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır.

İnterrail Pass bilet, sahibinin vize yükümlülüğünü ortadan kaldırmamaktadır. Bilet sahibinin seyahat edeceği diğer ülkeler, vatandaşı olduğu ülkeden vize istiyorsa, yolculuk başlamadan vize alınmış olması gerekmektedir.

Yunanistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. İnterrail Yunanistan vizesi, sahibine en fazla 90 güne kadar İnterrail programına katılma imkanı veren C tipi Yunanistan vizesidir.

Vizem.net, İnterrail programına katılacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gezginleri için vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İnterrail Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

İnterrail Yunanistan vizesi başvurusunda bulunmadan önce tren bileti alınmalı ve vize başvuru evraklarına bilet bilgileri eklenmelidir. İnterrail vize başvuruları, ikamet iline göre Kosmos veya VFS Global Ofisleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Vizem.net 81 ilde ikamet eden İnterrail katılımcıları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İnterrail Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İnterrail vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İnterrail tren bileti: Planlı seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce alınabilmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve başvurulan vizenin bitiminden itibaren en az 90 gün daha geçerli olan, en az karşılıklı 2 boş sayfası bulunan pasaport ve pasaportun ilk sayfası da dahil olmak üzere, işlenmiş tüm sayfalarının fotokopisi sunulmalıdır. Varsa son 3 yıla ait Schengen vizelerinin fotokopileri de evraklara eklenmelidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: TC kimlik fotokopisi sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Beyaz fon önünde çekilmiş, 6 aydan eski olmayan, yüzün net olarak göründüğü, 3.5x 4.5 cm ebatlarında 2 adet fotoğraf sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkeleri için geçerliliği bulunan; ayakta, yatakta bütün tedavi masraflarını ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını kapsayan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçeleri ve fotokopileri eklenmelidir.
 • Yunanistan vizesi başvuru formu: Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olarak sunulmalıdır.
 • Konaklama evrakları: Bulunuyorsa konaklama için yapılan rezervasyonlar ve açık adresleri ibraz edilmelidir.
 • Seyahat dilekçesi: Seyahat amacını açıkça belirten dilekçe sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Tam tekmil vukuatlı olarak sunulmalıdır.
 • Banka hesap cüzdanı: Son üç aylık bakiyeli, kaşeli, ıslak imzalı banka hesabı; onaylayanın imza sirküleri ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Ek gelirleri gösterir belgeler: Varsa tapu, kira sözleşmeleri vb. yan gelirleri kanıtlayan belgeler evraklara eklenmelidir.
 • Başvuru sahibinin durumuna göre ek belgeler: Öğrenciler, son 6 ayı aşmamış güncel tarihli e-devletten alınmış kare barkodlu öğrenci belgesini ve sponsor dilekçesini, sponsor kimlik fotokopisini, sponsor işyeri evraklarını, sponsor banka hesap cüzdanı belgelerini evraklarına eklemelidir. Sponsor sadece birinci derece akrabalarından (anne, baba ve kardeş) olabilmektedir. Çalışmayanlar, geçimini sağlayan kişiye ait kimlik ve gelir evraklarını başvuru esnasında diğer evraklarla birlikte ibraz etmelidir. Başvuru sahibi reşit değil ve tek başına başvuru yapıyorsa iki ebeveynden de alınmış noter onaylı muvafakatname, ebeveynlerinden biri başvuru yapmıyorsa başvuru yapmayan ebeveyne ait noter onaylı muvafakatname sunulmalıdır.

Yunanistan İnterrail Pass Bileti Nereden Alınır?

Yunanistan İnterrail pass bileti, İnterrail.eu sitesinden, TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garlarından, İstanbul’da bulunan Gençtur, Cosmopolitan, Viking Turizm’den, Ankara’da bulunan Uygar Tours’dan veya Van’da bulunan Ayenis Turizm seyahat acentalarından alınabilmektedir.

İnterrail pass bilet satın alımında bilet sahibinin pasaport numarası bilet üzerine işlendiğinden bilet satışı esnasında pasaport bulundurulmalıdır. Yoğunluk bulunan trenlerin haricinde bileti kullanırken rezervasyon yapılmasına gerek yoktur.

Yunanistan İnterrail Rotaları Nedir?

Yunanistan İnterrail rotaları iç hatlar, feribot güzergahları ve dış hatlardan oluşmaktadır. Tek ülke İnterrail vizesinde tercih edilebilecek iç hatların güzergahları; Atina- Larissa, Atina- Selanik ve Larissa- Selanik rotalarından oluşmaktadır.

İnterrail Global Pass sahiplerinin tercih edebileceği uluslararası tren rotaları; Selanik- Belgrad (Bulgaristan), Selanik- Üsküp (FYR Makedonya),Selanik - Sofya (Bulgaristan) ile uluslararası feribot güzergahları; Grimaldi Çizgileri, Minos Çizgileri ve Süper Hızlı Feribotlar’ın Yunanistan bağlantılı olanlarıdır.

Yunanistan İnterrail rota görseli aşağıda verilmiştir.

Yunanistan Interrail Rotaları
Yunanistan Interrail Rotaları

Yunanistan İnterrail Uluslararası Rotaları Hangileridir?

Yunanistan interrail uluslararası rotalar ve detayları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

RotaTrenSeyahat süresiRezervasyonlar
Selanik’ten Belgrad’a (Sırbistan)Hellas Ekspres gece treni (hazirandan eylüle kadar hizmet vermektedir)Yolculuk ortalama 15.5 saat sürmektedir.Gerekli
Selanik’ten Üsküp’e (FYR Makedonya)Hellas Ekspres gece treni (hazirandan eylüle kadar hizmet vermektedir)Yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir.Gerekli
Selanik’ten Sofya’ya (Bulgaristan)Hellas Ekspres gece treni NT 360Yolculuk ortalama 7 saat sürmektedir.Gerekli

Yunanistan İtalya Feribot Rotaları Hangileridir?

Yunanistan İtalya feribot rotaları;

 • Grimaldi Lines,ile İgumenitsa/ Patras- Brindisi,
 • Minos Lines ile Patras/ İgoumenitsa’dan
 • Ancona/ Ravenna/ ya daTrieste’dir.
 • Yunanistan İtalya süper hızlı feribotlar;
 • Patras/ İgoumenitsa’dan Ancona/ Bari/ Venedik’e ve Kofu- Bari rotalarına gitmektedir.

Yunanistan İtalya feribot İnterrail seferlerinin kalkış günleri ve saatleri sezonsal olarak değişmektedir. Yunanistan’dan İtalya’ya interrail yapmak isteyen kişiler, hem Yunanistan hem İtalya bilet geçerliliği bulunan Pass sahibi olmaları halinde feribotlara bedava ya da indirimli binebilmektedir.

İstanbul Üzerinden Yunanistan’a Trenle Gidilebilir Mi?

İstanbul üzerinden Yunanistan’a trenle gidilebilmektedir. Tren yolculuğunda, Türkiye’den Yunanistan’a geçiş Bulgaristan üzerinden sağlanmaktadır. İstanbul Halkalı Garı’ndan hareket eden trenin rotası; İstanbul (Türkiye), Sofya (Bulgaristan), Selanik (Yunanistan), Atina (Yunanistan) şeklindedir.

İnterrail pass bileti sahiplerine vize muafiyeti sağlamamaktadır. Bilet sahipleri, trenin tüm durakları için vatandaşlıklarının gerektirdiği vizelere sahip olmalıdır. İstanbul- Yunanistan rotasında hareket eden Sofya ekspresi yolcuları için Bulgaristan vizesi veya Schengen vizesi de gerekmektedir.

Yunanistan İnterrail Pass Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan interrail pass ücretleri, bilet türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bilet türüne göre fiyatlar aşağıda listelenmiştir.

 • İnterrail Yunan Adaları Geçişi (1 Yetişkin)
  • Yunan Adaları 1 ay içinde 4 gün sınırsız yurt içi seferleri, 90 Euro
  • Yunan Adaları 1 ay içinde 6 gün sınırsız yurt içi ve yurt dışı seferler, 176 Euro
 • İnterrail Yunanistan Geçişi (1 Yetişkin)
  • 1 ay içinde 3 gün, 123 Euro
  • 1 ay içinde 4 gün, 152 Euro
  • 1 ay içinde 5 gün, 179 Euro
  • 1 ay içinde 6 gün, 205 Euro
  • 1 ay içinde 8 gün, 253 Euro

Yunanistan interrail pass fiyatları yaş, konum veya bazı özel şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

İnterrail Yunanistan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İnterrail Yunanistan vize başvurusu, ikamet edilen ile göre Kosmos Vize merkezleri veya VFS Global Edirne ofisleri üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru ofislerine evrak tesliminden önce başvuru formu doldurulmalı ve randevu alınmalıdır.

Belirlenen randevu tarihinde başvuru ofislerine teslim edilen evraklar, Yunanistan Başkonsolosluğu’nun veya Konsolosluklarının vize departmanlarına iletilmektedir. Kosmos Yunanistan vize başvurularında vize onayını Yunanistan temsilciliklerinin vize departmanları vermektedir.

Vizem.net 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumuriyeti vatandaşları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yunanistan İnterrail Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yunanistan İnterrail vizesi ortalama olarak biyometri işlemleri için randevu aldıktan sonraki 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Evraklardaki eksiklikler veya özel durumlar sürenin uzamasına sebep olabilmektedir.

İnterrail vize fiyatları alınan ek hizmetler doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Yunanistan İnterrail genel vize ücreti 80 Euro, Kosmos Vize için vize merkezi hizmet bedeli 20 Euro’dur. Avrupa Birliği vatandaşları, eşleri, çocukları (eşlerinin çocukları) ve 0-12 yaş arası başvuru sahipleri vize ücretinden muaftır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: