Yunanistan Vize Kolaylığı

Yunanistan Vize Kolaylığı 2023

Yunanistan vize kolaylığı, yapılan anlaşmalar sonucunda Yunanistan’a yapılan vize başvurularında işlemlerin daha hızlı yapılmasına, vize ücretlerinin azaltılmasına veya ücretsiz hale getirilmesine ve vize için gerekli evrakların azaltılmasına imkan tanınarak vize sürecinin kolaylaştırılmasıdır. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan, Avrupa Birliği vatandaşları haricinde, bazı diğer ortak ülkelerle vize kolaylığı sağlayan anlaşmalar imzalamıştır; bu anlaşmaların yürürlükte olduğu ülkelerin vatandaşları Yunanistan vize başvurularında vize kolaylıklarından yararlanmaktadırlar.

Yunanistan, ayrıca bir Avrupa Birliği üye ülkesi olarak Schengen bölgesi ülkelerinden de biridir ve Schengen bölgesi üye ülkelerinin yararlandığı vize kolaylıkları Yunanistan için de uygulanmaktadır. Schengen bölgesi üye ülkeleri birbirleri arasında vizesiz olarak seyahat edebilirken, herhangi bir Schengen ülkesinden vize alan kişiler de vize süreleri boyunca tüm Schengen bölgesi içerisinde serbest olarak seyahat etme hakkına sahip olurlar.

Yabancı Ülke Vatandaşları Türkiye’den Yunanistan Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşlarından, Yunanistan ile arasında vize kolaylığı sağlanmış ülkelerin vatandaşları, Türkiye’den Yunanistan vize başvurusu yapabilmektedir. Vize kolaylığı bulunan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’den Yunanistan vizesine başvurmaları için Türkiye’de oturma izinleri bulunması şartı aranmaktadır; Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı ülke vatandaşlarının Yunanistan vize başvurularını Türkiye’de bulunan Yunan dış temsilcilikleri üzerinden gerçekleştirmesi mümkün değildir.

Hangi Ülke Vatandaşları Türkiye’den Yunanistan Vize Başvurusu Yapabilir?

Türkiye’den hangi ülkelerin vatandaşlarının Yunanistan vize başvurusu yapabileceği aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Arnavutluk
 • Azerbaycan
 • Bosna Hersek
 • Ermenistan
 • Gürcistan
 • Karadağ
 • Kuzey Makedonya
 • Moldova
 • Rusya
 • Sırbistan
 • Suriye
 • Ukrayna
 • Yeşil Burun Adaları

Yunanistan Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları için Yunanistan vize başvurusu yetkili aracı kurumlar olan VFS Global veya Kosmos vize başvuru ofislerinden gerçekleştirebilmektedir. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğuna da doğrudan vize başvuruları yapılabilmektedir.

Vizem.net, vize kolaylığından yararlanarak Yunanistan vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin başvuruları için danışmanlık hizmeti vermekte ve vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında tüm vize başvuru süreci uzman danışmanlar tarafından yürütülmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Azerbaycan Vatandaşları için Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Azerbaycan vatandaşları için Yunanistan vize başvurusu, Türkiye oturum izinleri bulundukları sürece, vize kolaylığı kapsamında Türkiye’de bulunan VFS Global veya Kosmos vize başvuru merkezleri üzerinden veya doğrudan Yunanistan dış temsilciliklerinden gerçekleştirebilmektedir.

Yunanistan vize başvurularının Vizem.net aracılığıyla yapılıp yapılamayacağı ise Yunanistan vize biriminin takdirindedir; Yunanistan vizesine Vizem.net aracılığıyla başvurmak isteyen Azerbaycan vatandaşı kişilerin vize için gerekli evrakları tamamlayarak Vizem.net İstanbul merkez ofisine göndermesinin ardından, Vizem.net başvuru durumunu Yunanistan Konsolosluğunun vize bölümüne bildirir ve vize bölümü tarafından başvurunun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği kararı verilir. Yunanistan dış temsilciliğinin vize bölümü, Azerbaycan Yunanistan vize başvurusunun gerçekleşmesi yönünde karara varırsa, başvuru sahibinden vize ücreti talep edilir.

Yunanistan Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Yunanistan Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yunanistan vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşları için Yunanistan vizesi başvuru evrakları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Pasaport: En fazla 10 yıl önce alınmış ve en az 1 yıl daha süreyle geçerliliği bulunan bir pasaport ile başvuru gerçekleştirilir. Mevcutsa eski pasaportların ve vizelerin birer örnekleri de başvuruya eklenmelidir.
 • Fotoğraf: En geç 6 ay önce çekilmiş, biyometrik özellikte iki adet fotoğraf başvuruda bulunmak zorundadır.
 • Türkiye oturum izni: Vize kolaylığından yararlanarak Türkiye’de Yunanistan vize başvurusu yapacak yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de oturum izni bulunması şartı aranmaktadır.
 • Yunanistan vize başvuru formu: Yunanistan vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı olan, Schengen ülkelerinin tümünde geçerli olan seyahat sağlık sigortası poliçesi başvuruya eklenecektir.
 • Yunanistan vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi, seyahat amacını açıklayan bir dilekçeyi, Yunanistan dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille hazırlamalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Yunanistan seyahati boyunca yapılacak olan tüm konaklamakara dair rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.
 • Ulaşım rezervasyonları: Yunanistan’a gidiş ve geliş ile seyahat boyunca başka yolculuk yapılacaksa tüm yolculuklara dair biletlerin sunulması gereklidir.
 • Banka hesap dökümü: Mali durumu göstermesi amacıyla Türkiye’de veya vatandaşı olunan ülkede bulunan bir banka hesabının hesap bilgileri ve 3 aylık hesap dökümlerinin başvuruya eklenmesi şarttır.
 • Vize talep dilekçesi: Seyahat amacını detaylarıyla açıklayan vize talep dilekçesi de vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yunanistan Vize Kolaylığı Bulunan Ülke Vatandaşları için Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan ile vize kolaylığı bulunan ülke vatandaşlarından Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Kosova, Rusya ve Yeşil Burun Adaları vatandaşları için belirlenen vize ücreti 35 eurodur. Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşlarının eşleri ile 18 yaşını henüz doldurmamış çocukları vize ücretinden muaf tutulmaktadır; bakımı Avrupa Birliği üyesi veya İsviçre vatandaşı olan ebeveyn tarafından üstlenildiği ispatlanmış 18 ile 21 yaş arası çocuklar da vize ücretinden muaf tutulabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: