Yunanistan Vizesi için Pasaport Özellikleri

Yunanistan Vizesi için Pasaport Rehberi

Yunanistan vizesi için pasaport, vize başvuru işlemleri için sunulması gereken zorunlu evraklar arasında yer almaktadır.

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin gerekli şartları sağlayan geçerli bir pasaport sahibi olmadıkları durumlarda; yetkili makamlara müracaat edilerek yeni bir pasaport alınması ya da sahip olunan geçersiz pasaportun yenilenmesi gerekir.

Başvuru tarihinde pasaport diğer Yunanistan vizesi için gerekli evrakarla birlikte vize merkezine sunulmalıdır.

Yunanisan vize başvurusu için: 0850 2411868

Yunanistan Vize Başvurusu için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Yunanistan vize başvurusu için sunulacak olan pasaportun son 10 sene içerisinde alınmış ve en az 2 adet boş ve karşılıklı sayfaya sahip olması gerekir. Pasaportun planlı dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması şarttır.

Pasaport alındıktan sonra evliliğe bağlı soyadı değişikliği olduğu durumlarda yeni pasaport çıkarılarak başvuru yapılmalıdır.

Yunanistan vize başvurusu için ibraz edilecek olan pasaportun hasarsız, sıvı ile temas etmemiş olmasına dikkat edilmesi gerekir.

1 Yıllık Pasaport İle Yunanistan Vizesine Başvuru Yapılabilir Mi?

1 yıl veya kısa süreli olarak düzenlenmiş pasaportla Yunanistan vize başvurusu yapılabilir. Ancak kısa süreli olarak alınmış pasaportlar için 13. maddeden Yunanistan vize reddi alma riski bulunmaktadır.

Türkiye'den Yunanistan Vizesine Yabancı Ülker Pasaport İle Başvurulabilir Mi?

Yabancı bir pasaport ile Türkiye Cumhuriyeti’nden Yunanistan vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişiler; en az 6 daha geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti oturum izni belgesi ve vatandaşı olunan ülkeden temin edilmiş bir pasaport ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

Yunanistan Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilir?

Yunanistan vizesi için pasaportun aslı ve pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfalar ve vize işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri ibraz edilir.

Yunanistan vizesi başvuru sahiplerinin pasaportu, vize randevusu sırasında vize başvuru merkezindeki yetkililere ya da D tipi vizeler için ilgili dış temsilciliğe elden teslim edilmelidir. Vize başvuru sahiplerinin pasaportlarının kargo ile teslim göndermesi mümkün olmamaktadır.

Yunanistan Vize İşlemlerinde Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Evet, Yunanistan vize işlemlerinde eski pasaportun sunulması gerekir. Yunanistan vize başvuru sahibinin eski bir pasaportu varsa; bu pasaportun birinci sayfası, geçmiş tarihli vizelerin bulunduğu sayfalar ve giriş çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.

Yunanistan Vize İşlemleri için Pasaportun Teslim Edilmesi Gerekir Mi?

Evet, Yunanistan vize işlemleri için pasaportun randevu teslim edilmesi gerekir..

Yunanistan Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilir?

Yunanistan vizesi için pasaport ve diğer gerekli belgeler; Ankara, İstanbul, İzmir ve Edirne illerinde bulunan Yunanistan dış temsilciliklerine ya da yetkili vize başvuru merkezi olan Kosmos Vize'ye teslim edilir.

Aracı kurum Kosmos Vize, sadece kısa süreli (C tipi) Yunanistan vize başvurularında yetkilendirilmiştir. Uzun süreli (D tipi) Yunanistan vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin pasaportlarını ilgili dış temsilciliklere teslim etmeleri gerekir.

Yunanistan vizesi başvuru sahiplerinin vize evraklarını ve pasaportlarını, ikamet ettikleri ilde görevlendirilmiş olan dış temsilcilik ya da vize başvuru merkezine teslim etmeleri gerekir.

Yunanistan Vizesi için Pasaport Evden Teslim Edilebilir Mi?

Aracı kurum Kosmos Vize, sadece İstanbul ofisi ile sınırlı olmak üzere mobil başvuru hizmeti vermektedir.

Yunanistan vizesi için pasaport, aracı kurum Kozmos Vize’nin İstanbul ofisinden başvuru yapacak kişiler için ek hizmet bedeli karşılığında ev ya da ofislerine gelecek Kosmos Vize görevlilerine teslim edilebilir. Mobil başvuru olarak da adlandırılan Yunanistan evden vize uygulaması için ekstra 120 euro hizmet bedeli ödenmesi gerekir.

Yunanistan Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Yunanistan vize işlemleri için verilen pasaport; İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde yer alan ilgili dış temsilcilikler tarafından başvuru değerlendirme sürecinin sonlanmasının ardından ilgili aracı kurum tarafından teslim alınır.

Başvuru sahiplerinin, ilgili aracı kurumun pasaport teslim saatleri dahilinde, başvurunun sonuçlanmasını takiben 1 ay içerisinde vize merkezine şahsen müracaat ederek ya da kurye hizmetinden faydalanarak pasaportlarını teslim almaları gerekir.

Kargo hizmetinden yararlanan kişilerin vize evrakları ve pasaportları, kişinin belirlediği adrese gönderilir. Yunanistan vizesi için pasaport tesliminin gerçekleştiği kargo hizmeti servis ücreti 60 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Akredite acente Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti dahilinde kişilerin Yunanistan vize başvurularında pasaport teslimi için yeniden vize merkezine gitmesine gerek bulunmamaktadır ve kargo servisi ile pasaport kişinin belirlediği adrese gönderilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yunanistan Vizesi için Pasaport Teslim Alındıktan Sonra Hangi Bilgiler Kontrol Edilmelidir?

Yunanistan Vizesi için Pasaport Teslim Alındıktan Sonra Hangi Bilgiler Kontrol Edilmelidir?
Yunanistan Vizesi için Pasaport Teslim Alındıktan Sonra Hangi Bilgiler Kontrol Edilmelidir?

Yunanistan vizesi için pasaport teslim alındıktan sonra; kalış süresi, giriş ve çıkış tarihleri ve giriş hakkı sayısı gibi bilgilerin kontrol edilmesi gerekir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: