Yunanistan Schengen Vizesi

2023'te Yunanistan Schengen Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen umumi (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının Yunanistan Schengen vizesi edinmesi gerekmektedir. Yunanistan bir Avrupa Birliği üye ülkesi olduğu için Yunanistan vizesi, Schengen özellikli vize türüdür.

Yunanistan vize başvurusunu vizem.net üzerinden yapan kişilerin pasaportlarında daha önceden herhangi bir ülkeden alınmış Schengen vizesi bulunduğu takdirde sadece evrak göndererek başvuru yapması mümkün olmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yunanistan Schengen Ülkesi Midir?

Evet, Yunanistan Schengen ülkesidir.

Yunanistan Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Yunanistan vizesi Schengen özelliklidir.

Yunanistan’a Vize Var Mı?

Yunanistan’a seyahat edecek olan ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Hizmet (gri) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Yunanistan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Yunanistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kısa süreli Schengen vize başvuruları, gerekli olan evrakların hazırlanmasının ardından akredite acenteler aracılığıyla veya Yunanistan vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Yunanistan uzun süreli ulusal vize başvuruları şahsen Yunanistan Konsoloslukları’na yapılmaktadır.

Yunanistan Schengen vize türüne göre başvuru merciini belirleyen kişilerin randevu alması gerekmektedir. Randevu tarihinde gerekli evrakların teslimi, biyometri işlemlerinin tamamlanması ve vize başvuru harç bedellerinin ödenmesiyle Yunanistan dış temsilciliklerinin vize başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır. Başvurusu olumlu değerlendirilen kişiler Yunanistan Schengen vizesi alabilmektedir.

Avrupa Vatandaşı ile Evli Olan Kişiler için Yunansitan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa vatandaşı ile evli olan kişiler için Yunanistan Schengen vize başvurusunda standart vize başvuru evrakları hazırlanmalıdır. Avrupa vatandaşı olan eşin sahip olduğu oturum kartı ve ülkesine bağı olduğunu gösteren diğer evrakların başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Yunanistan Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan Schengen vizesi için gerekli olan standart başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi ve daha önceden alınan vizelerin fotokopisi
 • Yunanistan Schengen vize başvuru formu
 • Seyahat amacını açıklayan şahsi dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel konaklama rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Finansal belgeler ve banka hesap dökümanları

Schengen vizesi evrakları Yunanistan dış temsilcilikleri tarafından değerlendirildiği için Yunanistan Schengen vize evrakları eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanmalıdır.

Schengen Vizesi Yunanistan Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen vizesi Yunanistan başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından tükenmez kalemle tamamı büyük harflerle İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Schengen vizesi Yunanistan başvuru formu doldurulduktan sonra üzerinde müdahale veya karalama yapılmasına müsaade edilmemektedir.

Schengen vizesi Yunanistan başvuru formunda başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri, gidiş amacı, gidiş yöntemi, Yunanistan’daki konaklama bilgileri gibi seyahate yönelik bilgiler yer almaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Yunanistan Schengen vize dilekçe örneği, resmi bir dil kullanılarak Yunanistan Konsolosluğu’na hitaben yazılmaktadır. Yunanistan Schengen vize talep dilekçesi kapsamında Yunanistan seyahati boyunca yapılacak konaklama detayları, masrafların nasıl karşılanacağına yönelik bilgi, kalış süresi ve ulaşım şeklinin belirtilmesi gerekmektedir. Yunanistan Schengen vize dilekçesi, İngilizce dilinde yazılmaktadır.

18 yaşından küçük olan başvuru sahipleri için Yunanistan Schengen vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin annesi veya babası tarafından yazılmaktadır.

Yunanistan Shengen Vize Kolaylığı Hangi Ülke Vatandaşları için Bulunmaktadır?

Vize kolaylaştırma antlaşması kapsamında Avrupa Birliği üye ülkeleri ile ortak ülkelerin vatandaşlarına vize alma süreçlerinde kolaylaştırma sağlanmaktadır. Kolaylaştırılmış işlemler aracılığıyla değerlendirme süreleri kısaltılmış olup normalden daha düşük başvuru ücreti uygulanmaktadır.

Yunanistan Schengen vize kolaylığı bulunan ülkeler Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Yeşil Burun Adaları, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Moldova, Karadağ, Sırbistan, Rusya ve Ukrayna’dır.

Yunanistan Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan Schengen vizesi için randevu alma işlemi, ikamet iline göre VFS Global ya da Kosmos Vize aracı kurumları üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Başvuru sahibinin ikamet ettiği ilin görev bölgesinde olan aracı kurumun web sitelerinden vize randevusu oluşturulmaktadır.

Yunanistan Schengen vize randevusu, vizem.net danışmanları tarafından sağlanabilmektedir. Yunanistan kısa süreli (C tipi) Schengen vize türleri için konsolosluk ve büyükelçilik üzerinden başvuru yapılamamaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan Schengen vize başvurularının yapıldığı kurumlar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Yunanistan kısa süreli (C tipi) Schengen vize başvuruları, akredite acenteler veya Yunanistan vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Yunanistan uzun süreli (D tipi) Schengen ulusal vize başvuruları, Yunanistan Konsoloslukları’na yapılmaktadır.

Yunanistan Schengen vizesi türüne göre belirlenen başvuru kurumundan randevu alınmaktadır. İlgili randevu tarihi geldiğinde Yunanistan Schengen vizesi için gerekli olan evraklar teslim edilmekte ve biyometri işlemleri tamamlanmaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan Schengen vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Yunanistan Schengen vize başvuru harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Schengen vize ücreti Yunanistan dış temsilciliklerine ve aracı kurumlara nakit olarak ödenmektedir.

Yunanistan Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapan kişiler, vize başvuru formu, pasaport ve önceden alınmış vize fotokopileri, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, uçak bileti, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve finans durumunu gösteren banka hesap dökümü gibi gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırladığı takdirde Yunanistan Schengen vizesi almak zor olmamaktadır.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Schengen vizesi için yapılan başvuruların değerlendirilme süresi ortalama 7 ile 15 gün arasında olmaktadır. Yunanistan dış temsilciliklerinde yaşanan yoğunluklar, vize başvuru zamanının resmi veya dini tatillere denk gelmesi gibi sebeplerle vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Yunanistan Vizesi Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

Yunanistan vizesi aracı firması Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsayacak şekilde VFS Global iken diğer tüm iller için Kosmos Vize aracı kurumudur.

Yunanistan Schengen vize başvurularında vizen.net akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir. Yunanistan vizesi için yetkili kurum Yunanistan Konsolosluğu’dur.

İdata Üzerinden Yunanistan Vizesi Alınabilir Mi?

Hayır, Idata üzerinden Yunanistan vizesi alınamamaktadır. Idata, Yunanistan vize başvurularında aracı kurum olarak hizmet vermemektedir.

VFS Global Üzerinden Yunanistan Vizesi Alınabilir Mi?

İkamet iline göre VFS Global üzerinden Yunanistan vizesi alınabilmektedir. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde ikamet eden kişiler Yunanistan vize başvurularını VFS Global aracı kurumuna yapmaktadır.

Yunanistan Vatandaşları için Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Evet, 180 gün içerisinde 90 günden fazla süreyle Türkiye’de ikamet edecek Yunanistan vatandaşları için Türkiye vizesi gerekli olmaktadır.

Yunanistan Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Yunanistan Schengen vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya

Schengen ülkeleri arasında ilk girişin yapılacağı ülkeye bağlı olarak o ülkenin konsolosluğundan vize alınması gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Alıp Başka Ülkeye Gidilebilir Mi?

Yunanistan vizesi alınarak Avrupa Birliği üye ülkelerine gitmek mümkündür ancak ilk giriş yapılan ülkenin Yunanistan olma şartı aranmaktadır. Bazı Schengen ülkeleri, diğer Schengen ülkelerinden alınan vize ile ilk girişin kendi toprakları olmasına müsaade etmemektedir.

Pasaportta bulunan Schengen vizesini düzenleyen ülke ile ilk defa giriş yapılacak Schengen ülkesinin farklı olduğu durumlarda inisiyatif pasaport polisinde olmaktadır. Schengen vizesi ile başka ülkeye ilk giriş yapıldığında pasaport polisi karşısında bazı problemlerin yaşanma ihtimali bulunmaktadır.

Yunanistan Schengen Vizesi ile Almanya’ya Girilebilir Mi?

Yunanistan Schengen vizesi hamilleri, Almanya’ya giriş yapabilmektedir ancak ilk giriş ülkesinin Yunanistan olması gerekmektedir. Sahip olunan vizenin tek girişli olması durumunda Yunanistan’a giriş yapan kişiler, Schengen bölgesinden çıkılması durumunda aynı vize ile tekrar Almanya’ya giriş yapamamaktadır.

Yunanistan Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Girilebilir Mi?

Sahip olunan Yunanistan Schengen vizesi çift girişli veya multi (çok) özellikli ise Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir. Yunanistan multi Schengen vizesi hamili olan kişilerin Bulgaristan’a giriş yapabilmesi için ek bir vizeye ihtiyacı yoktur.

Yunanistan Schengen Vizesi ile İsviçre’ye Gidilebilir Mi?

Yunanistan Schengen vizesi ile İsviçre’ye gidilememektedir.

Yunanistan Schengen Vizesi ile İtalya’ya Gidilebilir Mi?

Yunanistan Schengen vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İtalya’ya gidilebilmektedir. Yunanistan Schengen vizesi ile İtalya’ya gidebilmek için vizenin çift girişli veya multi girişli olması gerekmektedir.

Yunanistan Schengen Vizesi ile Hollanda’ya Gidilebilir Mi?

Çift girişli veya multi özellikli Yunanistan Schengen vizesi ile Hollanda’ya 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla gitmek mümkündür.

Farklı Ülkeden Alınmış Schengen Vizesi ile Yunanistan’a Girilebilir Mi?

Evet, farklı ülkeden alınmış Schengen vizesi ile Yunanistan’a gitmek mümkündür. Ancak Schengen vizesinin geçerlilik süresinin devam ediyor olması, tek girişli özelliğe sahip olmaması ve Yunanistan ziyaretinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi ile Yunanistan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan vizesi ile Yunanistan’a giriş yapılamamaktadır. Bulgaristan, Avrupa Birliği üye ülkesi olmasına karşın Schengen bölgesine üye olmadığı için Bulgaristan vizesi Schengen özellikli değildir.

Almanya Vizesi ile Yunanistan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Almanya vizesi, bir Schengen vizesi olduğu için Yunanistan’a giriş yapma hakkına sahip olunmaktadır.

Fransa Vizesi ile Yunanistan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Fransa vizesi ile Yunanistan’a giriş yapılabilmektedir. Fransa vizesi Schengen özelliği taşımaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: