Yunanistan Seyahat Vizesi

Yunanistan Seyahat Vizesi Başvuru Süreci 2023

Yunanistan seyahat vizesi, Yunanistan’ı ve diğer Schengen ülkelerini ziyaret etmeye olanak sağlayan kısa süreli (C tipi) bir Yunanistan vize türüdür. Yunanistan seyahat vizesinin geçerlilik süresince Yunanistan şehirleri ve adalarında seyahat edilebilmekte ve konaklanabilmektedir.

Yunanistan seyahat vizesi, hamillerine 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar seyahat hakkı tanımaktadır. Yunanistan turist vizesi ile Yunanistan’da çalışmak veya eğitim almak mümkün olmamaktadır.

Vizem.net, Yunanistan’ı gezmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de oturum izni olan yabancı ülke vatandaşlarına Yunanistan seyahat vize danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yunanistan’a Vizesiz Seyahat Edilebilir Mi?

Yunanistan’a vizesiz seyahat, Schengen bölgesine üye olan ülke vatandaşları tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye, Schengen bölgesine üye değildir ancak hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport veya diplomatik (siyah) pasaport hamili olan Türk vatandaşları kısa süreliğine Yunanistan’a vizesiz olarak seyahat edebilmektedir.

Yunanistan Gezi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan gezi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 1 yıl daha geçerlilik süresi olan ve son 10 yıl içerisinde düzenlenen pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir. İşlenmiş pasaport sayfalarının fotokopisi eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45 mm ölçülerindeki 2 adet biyometrik fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibine ait TC kimlik fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibi e-devlet üzerinden barkodlu olarak alabilmektedir.
 • Başvuru dilekçesi: Yunanistan seyahat tarihlerini, ulaşım yöntemini, konaklama bilgileri ve ülkeye geri dönüş niyetini belirten dilekçenin resmi bir dille yazılması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan Yunanistan seyahat tarihlerini kapsayan ve an az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının sunulması gerekmektedir.
 • İkametgah: Başvuru sahibinin ikamet ettiği adresi gösteren barkodlu belge e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Pasaport protokolü: Başvuru sahibi tarafından e-devlet üzerinden çıktı alabilmektedir.
 • Finans planı: Başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabına ait son 3 aylık hareketleri gösteren banka hesap cüzdanı ile banka imza sirkülerinin eklenmesi gerekmektedir. Hesap cüzdanının son 7 gün içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Talep edilen vize süresindeki gün başına 50 Euro bakiye olması şartı aranmaktadır.
 • Başvuru sahibinin meslek durumuna göre belgeler: Başvuru sahibi çalışan ise maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi, şirkete ait antetli kağıda yazılmış izin yazısı, şirkete ait vergi levhası, imza sirküleri, sicil kaydı ve faaliyet belgesi eklenmelidir. Başvuru sahibi esnaf ise işletmesine ait vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri eklenmelidir. Başvuru sahibi emekli ise emekli kartı ve emekli maaşının yattığı banka hesap dökümü ibraz edilmelidir. Başvuru sahibi çiftçi ise çiftçilik belgesi ve çiftçilik kayıt sisteminde yer alan kayıt belgesi sunulmalıdır. Başvuru sahibi çalışmıyor ise eşine ait finans planı evrakları sunulmalıdır. Başvuru sahibi öğrenci ise güncel tarihli öğrenci belgesi ve 18 yaşından küçük çocuklar için veli muvafakatnamesi eklenmelidir.

Yunanistan gezi vizesi için gerekli olan evraklar ulaşım türü ve konaklama türüne göre değişiklik göstermektedir.

Yunanistan Seyahat Vize Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Yunanistan seyahat vize sağlık sigortası Türkiye’de bulunan sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırılabilmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılan Yunanistan vize başvuruları kapsamında gerekli olan seyahat sağlık sigortası en uygun fiyatla danışmanlar tarafından yaptırılmaktadır. Yunanistan seyahat sigortası için en önemli nokta, teminat tutarının geçerli olması ve geçerlilik süresinin Yunanistan seyahat tarihlerini kapsıyor olmasıdır.

Yunanistan Seyahat Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan seyahat vizesi ücreti 2022 yılında 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Yunanistan seyahat vizesi için danışmanlık, form doldurma ve dilekçe hazırlama ile vize başvuru merkezi hizmet ödemesi dahil ortalama 190 Euro ödenmektedir.

Yunanistan Seyahat Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan seyahat vize başvuruları ortalama 8- 15 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Dini bayram, resmi tatil, Yunanistan Konsolosluğu’nda yaşanan başvuru yoğunluğu gibi etkenlerle vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Yunanistan seyahat vizesi için yapılan başvuruda konsolosluk tarafından eksik belge tespit edilmesi veya destekleyici belge talep edilmesi durumunda başvuru süreci uzayabilmektedir.

Yunanistan’a Seyahat Vizesi Almak Zor Mudur?

Yunanistan’a seyahat vizesi almak, gerekli şartların sağlanması ve başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi halinde zor olmamaktadır.

Yunanistan Seyahat Vizesi ile İş Seyahatinde Bulunulabilir Mi?

Evet, Yunanistan seyahat vizesi ile iş seyahati yapılabilmektedir.

Yunanistan’da çalışmak isteyen kişiler Yunanistan’dan alacakları çalışma davetiyesi ile Yunanistan iş vizesine başvuru yapabilmektedir.

Yunanistan Seyahat Vizesi ile Yunanistan Üzerinden Bulgaristan’a Geçiş Yapılabilinir Mi?

Yunanistan seyahat vizesi ile Yunanistan üzerinden Bulgaristan’a geçiş ancak çift ve multi özellikli vize ile mümkün olmaktadır. Yunanistan çift girişli seyahat vizesi ve Yunanistan multi girişli seyahat vizesi hamilleri Bulgaristan’a başka bir vizeye ihtiyaç duymadan geçiş yapabilmektedir.

Yunanistan seyahat vizesi başvurusu yapan kişiler, vize başvuru formunda bulunan Yunanistan’a talep edilen giriş sayısı bölümünde çift veya multi seçeneği seçmesi halinde konsolosluk tarafından düzenlenecek vize bu özelliğe göre düzenlenmektedir. Çift girişli ve multi girişli özelliğe sahip olan Yunanistan geçiş vizesi ile diğer Schengen ülkelerine ve Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir.

Yunanistan’a Seyahat Vizesi ile Yunanistan’da Ne Kadar Kalınabilir?

Yunanistan’a seyahat vizesi ile Yunanistan’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalınabilmektedir.

Yunanistan seyahat vizesi en fazla 5 yıllığına düzenlenmektedir ve tek seferde uzun süreli Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin uzun süreli Yunanistan vize türlerine başvurması gerekmektedir.

Yunanistan Seyahat Vizesi ile Gidilebilecek Yunanistan’ın Tatil Bölgeleri Nerelerdir?

Yunanistan seyahat vizesi ile gidilebilecek Yunanistan’ın tatil bölgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Atina
 • Santorini
 • Mikonos
 • Korfu
 • Selanik
 • Zakintos
 • Rodos
 • Paros
 • Hanya
 • Meteora
 • Kandiye
 • Nakşa Adası
 • Kefalonya
 • Milos
 • Lefkada
 • Nafplion
 • Knossos
 • Olimpiya
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: