Yunanistan Turist Vizesi Nedir Nasıl Başvurulur

Yunanistan Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan turist vizesi, Yunanistan’a yasal olarak giriş yapabilmek ve Yunanistan’da 90 güne kadar kalabilmek için alınması gereken bir C tipi kısa süreli Yunanistan vizesidir. Hamiline Yunanistan’da eğitim görme, istihdam edilme ya da ikamet etme hakları vermeyen Yunanistan turist vizesi yalnızca Yunanistan’da turizm amaçlı bulunma hakkı sağlamaktadır.

Yunanistan’a Vize Gerekiyor Mu?

Yunanistan vize gerekliliği kişinin sahip olduğu pasaport türüne göre değişim göstermektedir. Umuma mahsus pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan seyahatlerinde vize edinmesi gerekli iken; diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili olan Türkiye vatandaşları vize gerekliliğinden muaftır.

Yunanistan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan turist vizesi almak için izlenmesi gereken süreç aşağıda listelenmiştir.

 1. Yunanistan turist vizesi başvuru formu doldurulur: Yunanistan turist vizesi başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Yunanistan turist vizesi başvurusu sahipleri form üzerinde belirtilen tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalıdır. Yunanistan turist vizesini elektronik ortamda doldurmak ve çıktısını almak da mümkünüdür.
 2. Gerekli belgeler hazırlanır: Gerekli koşulları sağlayan ve 6 ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf ve diğer biyometrik verilerin yanı sıra, en az 30.000 EUR değerinde ve Yunanistan ile diğer Schengen bölgelerinde geçerliliğe sahip olan seyahat sağlık sigortası edinilmelidir. Planlanan Yunanistan ziyaretinin amacını belirten bir ön yazı yazılmalıdır.
 3. Vize başvuru merkezinden randevu alınır: Yunanistan turist vizesi başvurusu sahibinin ikamet ettiği konuma göre yetkili vize başvuru merkezi seçilmelidir.
 4. Yunanistan turist vizesi başvuru ücreti ödenir: Yunanistan turist vizesi başvuru sonuçlanma sürecinin başlatılması için vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 5. Evraklar teslim edilir: Yunanistan turist vizesi başvurusu sürecinde gerekli olan belgeler başvuru sahibi tarafından başvuru merkezine elden teslim edilmelidir.

Yunanistan Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yunanistan turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Yunanistan turistik vize başvuru formu: Mavi ya da siyah mürekkep kalemle eksiksiz doldurulmalı, Yunanistan turist vizesi başvurusu sahibi tarafından şahsen imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı, içerisinde en az iki adet boş sayfa bulundurmalı, geçerlilik süresi başvuruda belirtilmiş olan vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Eski pasaportların mevcut olduğu durumda tüm işlem görmüş sayfalarının fotokopileri teslim edilmelidir. Eski pasaportun kaybolması ya da imha edilmiş olduğu durumda pasaport fotokopilerinin neden teslim edilemeyeceğine dair dilekçe yazılmalıdır.
 • Fotoğraf: Beyaz arka plan önünde son 6 ay içinde çekilmeli, 35 cm eninde ve 45 cm boyunda olmalıdır.
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası: Planlanan Yunanistan seyahat süresini kapsayan, en az 30.000 EUR teminatlı ve Schengen ülkelerindegeçerli olan, antetli kâğıda basılmış, ıslak imza ve kaşe ya da QR kodu bulunan seyahat sağlık sigortasının aslı teslim edilmelidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi: Üzerinde işlem yapılmış olan tüm pasaport sayfalarının fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Oturma izni: Yunanistan turist vizesi başvurusu sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı durumda planlanan Yunanistan seyahatinin bitiş tarihinden itibaren üç ay daha geçerlilik süresi olan oturma izni gerekli belgeler arasında olmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu: Biletlerin ücreti belirtilmiş olmalı, barkodlu olmalı ve biletlerin PNR numaraları görünür olmalıdır.
 • Konaklama yeri rezervasyonu: Tarihleri ulaşım bileti ile uyumlu olan ve üzerinde fiyat belirtilmiş olan otel, AirBnB, kiralık ev, kamp alanı rezervasyonu gerekmektedir. Konaklama belgesinin AirBnB rezervasyonu olduğu durumda ev sahibine ait iletişim numarası, kalış tarihleri, ödenen konaklama ücreti ve kalacak kişilerin isimlerinin bulunduğu rezervasyon belgesi teslim edilmelidir.
 • Tur rezervasyon belgeleri: Yunanistan turist vizesi başvurusu sahibinin tur ile seyahat ettiği durumda tur makbuzunun aslı, tur programı, tur sözleşmesi, konaklama yapılacak bütün otellerden tarihli ve isim listeli rezervasyon belgesi teslim edilmelidir.
 • İşveren tarafından verilmiş izin belgesi: Üzerinde hitaben yazıldığı başvuru merkezinin ve başvuru sahibinin adı, pasaport numarası, işe başlama tarihi, görevi, izin süresi ve mesleki nedenler dolayısı ile seyahat edilmediği durumda ücretli ya da ücretsiz izne sahip olup olmadığı, işverenin iletişim bilgileri ve belgeyi imzalayan kişinin ismi ve mevkisi belirtilmiş olan izin belgesi teslim edilmelidir.
 • SGK sigortalı işe giriş belgesi, SGK tescil ve hizmet dökümü: Elektronik ortam üzerinden alınmış olmalı ve QR kodu bulunmalıdır.
 • Maaş bordroları: Üzerinde kaşe ve imza bulunmalı ve son üç aya ait olmalıdır.
 • Mal varlıklarına dair belge: Türkiye ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarına dair tapu fotokopileri teslim edilmelidir.
 • Maddi yeterliliğe sahip olunduğuna dair belge: Son üç aya dair hareketlerin belirtildiği, düzenli gelir kaynağına sahip olunduğunu ispatlayan, üzerinde ıslak imza ve kaşe bulunan banka hesap dökümü ve maaş hesabı teslim edilmelidir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Yunanistan turist vizesi başvuru sahibinin kendi bilgileri ile birlikte diğer aile bireylerinin doğum yerlerinin ve doğum tarihlerinin liste halinde belirtilmelidir.
 • İkametgah belgesi: Elektronik ortamdan alınmış olmalı ve QR kodlu olmalıdır.
 • Çalışılan şirkete ait evraklar: Yunanistan turist vizesi başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı şirkete ait güncel vergi levhası, ticari sicil gazetesi, elektronik ortamda imza atılmış faaliyet belgesinin aslı, ve imza sirküleri teslim edilmelidir.

Yunan Turist Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yunanistan’a turizm amaçlı seyahatte bulunmak isteyen kişilerin planlanan Yunanistan seyahatlerini açıklayan ve kendilerine vize verilmesini talep eden bir dilekçe yazması gerekmektedir. Yunan turist vizesi için yazılması gereken şahsi vize talep dilekçesi, Yunanistan Konsolosluğu vize departmanına hitaben yazılmalı, başvuru sahibinin kimlik numarası, ismi ve pasaport numarası gibi şahsi bilgilerini ve seyahat tarihini ve yerini içermelidir. Yunan turist vizesi talep dilekçesinde başvuru sahibinin vize geçerlilik süresi bitmeden ülkesine geri döneceği ve seyahati boyunca oluşacak tüm masrafları karşılayacağı taahhüt edilmeli ve dilekçenin sonuna imza atılmalıdır.

Yunanistan Turist Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Yunanistan seyahatinde bulunacak her kişi için en az 5000 TL miktarında para bulunan banka hesabına dair hesap dökümü gerekmektedir. Hesap dökümünün alındığı tarih üzerinden 7 günden fazla gün geçmemiş olmalıdır. Hesap dökümünün alınacağı banka hesabında talep edilen süreye karşılık olarak 50 EUR tutarında bakiye bulunmalıdır.

Yunanistan Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan turist vizesi başvuru formu üzerindeki her soru cevaplanarak eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Yunanistan turist vizesi başvuru sahipleri, form üzerinde belirtilmiş olan tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalıdır. Yunanistan turist vizesi başvuru formu elektronik olarak doldurulduktan sonra yazdırılabilmekle birlikte, çıktısını aldıktan sonra doldurmak da mümkündür. Yunanistan turist vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından mavi veya siyah tükenmez kalemle doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Yunanistan Turistik Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Yunanistan turist vizesi için vize talep dilekçesi, yetkili Yunan Konsolosluğunun vize departmanına gönderilmeli ve başvuru sahibinin kimlik numarası, adı ve pasaport numarası gibi kişisel bilgilerinin yanı sıra seyahat tarihi ve varış yerini içermelidir. Başvuru sahibi, Yunanistan turist vizesi dilekçesinde, vizenin geçerlilik süresi dolmadan ülkesine döneceğini ve kaldığı süre boyunca yaptığı tüm masrafları karşılayacağını taahhüt etmeli ve dilekçenin alt kısmını imzalamalıdır. Yunanistan turistik vize dilekçe örneği Word programı üzerinden doldurulup çıktısı alabilmek ile birlikte kağıt üzerinde doldurulup yetkili vize departmanına teslim edilebilmektedir.

Yunanistan Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan turistik vize başvurusu VFS ve Kosmos gibi aracı kurumlar ve akredite acenteler ile yapılabilmektedir. Yunanistan Konsolosluğu şahsen yapılacak turistik vize başvurularını kabul etmemektedir.

Vizem.net, 2016-2020 yılları arasında Schengen turist vize başvurularında %98,2 onay oranına sahip olarak en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Yunanistan Turistik Vizesi Almak Zor Mu?

Yunanistan turistik vizesi almak, evrakların zamanında ve eksiksiz teslim edilmesi halinde zor değildir. Yunanistan turist vizesi almak isteyen kişiler vize başvurusunda bulunmadan önce tüm gerekli evrakları hazırladıklarından emin olmalıdır.

Yunanistan turist vizesi alma sürecinin kolay olması için; başvuru sahibinin vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli evrakları kontrol etmesi, vize başvurusu yetkililerine ulaşıp bilgi alması ve planlanan seyahati için önerilen başvuru tarihini öğrenmesi önemlidir. Yunanistan turistik vizesi başvuru sürecinin gerekli şekilde yönetilmesi sonucunda Yunanistan vizesi almak kolay olmaktadır.

Yunanistan Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yunanistan turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Yunanistan Turistik Vize Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Yunanistan turistik vizesi başvurusunun değerlendirme sürecine alınması için öncelikle Yunanistan turistik vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Yunanistan vize başvurusu teslim edilmeden önce Yunanistan Konsolosluğunun vize departmanına ulaşmış olması gereken Yunanistan vize harcı, başvuru sahibinin yaşı, seyahat sebebi ve uyruğu gibi etkenler sonucu değişiklik gösterebilmektedir.

Yunanistan Turistik Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan seyahatinden 180 gün önce Yunanistan turistik Schengen vizesi başvurusunda bulunmak mümkündür. Yunanistan turistik vize başvuru süreci en az 5 iş günü sürmekle birlikte, başvurunun planlanan seyahatten en az 3 hafta önce yapılması önerilmektedir.

Yunanistan Turistik Schengen Vizesi Kaç Günlüktür?

Yunanistan turistik Schengen vizesi; 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalış süresi olan, turizm amacı ile yapılan seyahatlerde sahip olunması gereken Schengen vizesidir.

Yunanistan turistik Schengen vizesi, 30 gün ya da 60 gün süreyle de verilebilmektedir. Yapılan Yunanistan turistik Schengen vizesi ya da Yunanistan tatil vizesi başvurusunun kişiye ait ilk Schengen vize başvurusu olduğu durumda sağlanan vize genellikle 1 aylıktır.

Yunanistan’da En Fazla Gidilen Turistik Yer Neresidir?

Yunanistan’da en fazla gidilen turistik yer olan Atina, Avrupa’nın tarihi başkenti olarak bilinmektedir ve 1834’te mevcut Yunan devletinin başkenti olmuştur. Yüzyıllar içinde modern bir metropole dönüşmüş olan Atina, Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen turist destinasyonlarını içinde barındırmaktadır.

Yunan Turist Vizesi ile Gidilebilecek Yunanistan Turistik Yerleri Nerelerdir?

Yunanistan’ın turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Parthenon
 • Akropolis Müzesi
 • Plaka
 • Santorini Adası
 • Korfu şehri
 • Galerius Kemeri ve Rotunda
 • Bizans Kültürü Müzesi
 • Meteora
 • Samaria Milli Parkı
 • Knossos Antik Kenti

2019 yılında 34.005 adet yabancı turistin ziyaret etmiş olduğu Yunanistan’da birçok tarihi eser, müze, sahil, antik kent ve milli park bulunmaktadır. Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen turistik destinasyonlar arasında 13. sırada bulunan Yunanistan gezilecek yerler, Yunanistan turistik vize ile ziyaret edilebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: