Bulgaristan Vize Fotoğraf Ölçüsü

Bulgaristan Vize Fotoğraf Özellikleri ve Ebatı

Bulgaristan vize fotoğrafı için istenilen fotoğraf özellikleri aşağıda verilmiştir. Tüm vize başvuruları (C tipi ve D tipi) için aşağıda verilen özelliklere uygun 2 adet fotoğraf hazırlanmalıdır. Vize başvuru formu üzerine iliştirilen fotoğraf zımbalanmamalı uygun bir yapıştırıcı kullanılarak çerçeve içerisine gelecek şekilde yapıştırılmalıdır.

Bulgaristan Doğru Vize Başvuru Fotoğrafı

Bulgaristan Vizesi Fotoğraf Ebatı

Bulgaristan vizesi fotoğraf ebatı 35mm en 45 mm yüksekliğe sahip olmalıdır. Fotoğraf ebatı büyük fotoğraflar için kenarlardan kesildiğinde fotoğrafın orta ekseni bozulmamalıdır. Bulgaristan vize fotoğraf ölçüsü Schengen ülke vizelerinin fotoğraf ölçüleriyle aynıdır. Bulgaristan Vize Fotoğrafı Ebatı

Bulgaristan Vize Fotoğrafı Diğer Özellikleri

 1. Güncel Olmalıdır
  Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Son 6 ay içerisinde yüzde kalıcı değişikliğe sebep olan (saç, sakal, peruk, yara izi gibi) etkenler bulunuyorsa başvuru sahibi bu değişikliklerin bulunduğu güncel fotoğraf ile başvuru yapmalıdır.
 2. Çekim ve Baskı Kalitesi
  Fotokopi ile çoğaltılan fotoğraflar kabul edilememektedir. Bulgaristan vize fotoğrafı üzerinde yüz üzerinde rötuş ve photoshop ile değişiklik yapılmamış olması gerekmektedir. Lazer, veya mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile yazılmış fotoğraflar kabul edilmemektedir. 0.12-0.20 mm kalınlığı arasında mat fotoğraf kağıdı üzerine basılmış renkli fotoğraflar kabul edilir.
 3. Pozlama ve Yüz İfadesi
  Bulgaristan vize fotoğrafının 180 derece tam karşıdan çekilmiş olması gerekir. Lens ekseni başvuru adayının göz hizasında olmalıdır. Kafa tam orta noktada ortalanacak şekilde olmalıdır. Sağa ya da sola dönük fotoğraflar kabul edilmemektedir. Kişinin doğrudan kameraya bakması ve natürel yüz ifadesi ile dişleri görünmeden ağızı kapalı olacak şekilde poz vermesi gerekmektedir. Her iki gözün de açık olması ve saçların gözü kapatacak pozisyonda bulunmaması gerekmektedir. Bulgaristan Vize Fotoğraf Doğru Pozlama
 4. Arka Plan
  Fotoğraf arka planı nötr gri olarak ayarlanmalıdır. Arka plan rengi ile yüz ve saça gereken kontrastın sağlanması gerekir. Renkli, desenli veya gölgeli bir fotoğraf arka planı kabul edilmemektedir. Bulgaristan Vize Fotoğraf Arka Plan
 5. Renk Yoğunluğu ve Aydınlatma
  Renk yoğunluğu natürel olmalıdır. Kırmızı, sarı ve mavi renk baskınlığı bulunmamalıdır. Fotoğrafta herhangi bir gölge ya da parlama bulunmamalıdır. Soft light kullanılarak fotoğraf çekilmelidir.
 6. Gözlük Kullanımı
  Bulgaristan vize fotoğrafı için numaralı gözlük kullanan kişiler için gözlüklü fotoğraf kabul edilmektedir. Güneş gözlüğü ya da ışığa duyarlı renkli camlı gözlükler kullanılmamalıdır. Gözlükle çekilen fotoğraflarda gözlük çerçevesi gözü kapatmamalıdır. Bulgaristan Vize Fotoğrafı Gözlük Kullanımı
 7. Şapka ve Başörtü Kullanımı
  Şapka ve başörtüsü ancak saçın 1-2 cm si ve kulakların görünür olması şartı ile kullanılabilir. Aksi durumlar için şapka ve başörtüsü bulunan fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 8. Bulgaristan Vize Fotoğraf Ölçüsü
  Kafanın tamamı fotoğraf çerçevesi içerisinde 25 mm ila fazla 35 mm arasında olmalıdır. Bulgaristan vize fotoğraf ölçüsü için kafa ebatı çerçevesinin yaklaşık %70 ila %80’lik kısmını oluşturmalıdır. Yüz ifadesinin ve özelliklerinin açık ve net bir şekilde görünür olması gerekmektedir. Bulgaristan Vize Fotoğraf Ölçüsü

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan vize fotoğrafı ile ilgili sıklıkla sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

Bulgaristan Pasaport Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Bulgaristan vize ve pasaportlarında kullanılan fotoğraflar için AB standartlarını uygulanmaktadır. Bulgaristan pasaport fotoğraf ölçüsü vize fotoğraf ölçüsü ile aynı olup 35mm x 45mm’dir.

Bulgaristan Ticari Vizeler için Bu Ölçüler Geçerli Midir?

Bulgaristan Başkonsolosluğunun yayınladığı ölçüler standart ve tüm vize türleri için aynıdır. Vize başvurusunda bulunacak kişiler yukarıdaki özelliklere sahip 2 adet biyometrik özellikli fotoğrafı başvuru dosyasına eklemelidir.

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Diğer Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler burada verilmiştir. Kişisel olarak Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişiler vize ücretinin ödenmesinden sonra şahsen aracı kurum merkezlerine giderek başvuru yapabilir. Bulgaristan Konsolosluğu C tipi vizeler için şahsi başvuru kabul etmemektedir.

Vizem.net Ofislerinde Fotoğraf Çekimi Yapılır Mı?

Vizem.net ofislerinde fotoğraf çekimi yapılmamaktadır. Başvuru için gerekli fotoğraflar başvuru sahibi tarafından diğer gerekli evraklarla birlikte posta ile gönderildikten sonra kişinin gelmesine gerek kalmadan başvuru vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Bulgaristan Turistik Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Bulgaristan turistik vize fotoğraf ölçüsü 35mm x 45 mm’dir.

Sakal veya Bıyıklı Fotoğraf Çektirebilir Miyim?

Güncel olması kaydıyla sakallı ya da bıyıklı fotoğraflar kabul edilmektedir.

Perukla Fotoğraf Çektirebilir Miyim?

Peruk kullanan kişiler peruk ile fotoğraf çektirebilir. Ancak peruk gözleri ve kulakları kapatmamalıdır.

Diğer tüm sorular ve başvuru için Bulgaristan vize başvuru merkezi:
0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: