Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Hollanda Başkonsolosluğu | İstanbul Nederlands Consulaat Generaal

Türkiye’de, Hollanda vatandaşları için için pasaport, doğum, ölüm ve vatandaşlık işlemleri ile ilgilenen ve yabancı uyruklu vatandaşlar için Hollanda vize ve göçmenlik işlemleri ile ilgilenen konsolosluklar bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan Hollanda dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Hollanda Başkonsolosluğu, Hollanda ve Türkiye arasındaki ticari, ekonomik, kültürel ve politik ilişkiler açısından görevler üstlenmektedir. Türkiye’de yaşayan Hollandalı vatandaşların haklarını korumak, pasaport, eğitim, sağlık, evlilik gibi konularda muhatap olan resmi kurum İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’dur.

Hollanda’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının yaptığı uzun süreli (D tipi) Hollanda vize başvurularının değerlendirilmesi ve karara bağlanması, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu görevleri arasındadır.

İstanbul Hollanda Başkonsolosu Kimdir?

İstanbul Hollanda Başkonsolosu Kimdir?
İstanbul Hollanda Başkonsolosu Kimdir?

İstanbul Hollanda Başkonsolosu 2021 yılının ağustos ayından itibaren Arjen Uijterlinde’dir.

Hollanda Başkonsolosluğu Nerededir?

Hollanda Konsolosluğu adresi İstiklal Caddesi No: 197 34433 Beyoğlu İstanbul’dur.

Taksim Hollanda Konsolosluğu'na Ulaşım Nasıldır?

Hollanda Başkonsolosluğu Nerededir?
Hollanda Başkonsolosluğu Nerededir?

Hollanda Konsolosluğu Taksim adresine ulaşabilmek için metrobüs, marmaray, otobüs, metro ve taksi ile ulaşım sağlamak mümkündür. İstanbul Hollanda Konsolosluğu’na Anadolu yakasından gelen kişiler, Kadıköy Söğütlüçeşme'den metrobüse binerek Zincirlikuyu durağında inmeli ve buradan Hacıosman- Yenikapı metrosuna aktarma yaparak metronun Taksim durağında inmelidir.

Üsküdar'dan gelen kişiler marmaraya binerek Yenikapı'da inmeli ve ardından Yenikapı- Hacıosman metrosuna binerek Taksim durağında inmelidir. Ümraniye'den gelen kişiler, 522 numaralı otobüse binerek Köprülü Kavşak durağında inerek Yenikapı- Hacıosman metrosuna aktarma yapmalıdır ve ardından metro ile Taksim durağında indiğinde İstiklal Caddesi'ne ulaşabilmektedir.

Taksim Hollanda Başkonsolosluğu’na Avrupa yakasından gelenler, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece veya Bahçelievler’den yola çıktığında herhangi bir metrobüs istasyonundan metrobüse binerek Mecidiyeköy'e gitmeli ve Yenikapı- Hacıosman metrosuna aktarma yapmalıdır. Metro ile Taksim durağında inildiğinde İstiklal Caddesi'ne ulaşabilmektedir.

Esenler ve Bayrampaşa tarafından Hollanda Başkonsolosluğu’na ulaşmak için Yenikapı- Havalimanı metrosuna binilmeli ve Yenikapı’da inerek Yenikapı- Hacıosman metrosuna binerek Taksim durağında inilmelidir. Bağcılar veya Güngören’den Hollanda Başkonsolosluğu’na ulaşmak isteyen kişiler Kabataş- Bağcılar tramvayına binerek Zeytinburnu'nda inmeli ve metrobüse aktarma yapmalıdır. Metrobüs ile Mecidiyeköy'e gelince Yenikapı- Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Taksim durağında inilmelidir.

Türkiye Hollanda Başkonsolosluğu İletişim Numarası Nedir?

Hollanda Başkonsolosluğu telefon numarası +90 212 393 2121’dir. Türkiye Hollanda Başkonsolosluğu’nun acil durumlarda aranacak numarası +31 247247247’dir.

Hollanda Başkonsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Hollanda Başkonsolosluğu mail adresi IST@minbuza.nl’dir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu resmi web sitesi https://www.hollandavesen.nl/ulkeniz-ve-hollanda/turkiye/hakkimizda/hollanda-ba-konsoloslu-u sitesidir.

İstanbul Hollanda Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

İstanbul Hollanda Konsolosluğu çalışma saatleri; pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri 09:00- 17:00 saatleri arasıdır.

Hollanda Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

Hollanda Başkonsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı, 1 Ocak 2022
 • Paskalya, 17- 18 Nisan 2022
 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 2022
 • Hollanda Kral Günü, 27 Nisan 2022
 • Hollanda Kurtuluş Günü, 5 Mayıs 2022
 • Ramazan Bayramı, 2- 4 Mayıs 2022
 • Gençlik ve Spor Bayramı, 19 Mayıs 2022
 • Kurban Bayramı, 8- 12 Temmuz 2022
 • Cumhuriyet Bayramı, 28- 29 Ekim 2022

İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu'ndan Alınabilecek Hizmetler Nelerdir?

Türk vatandaşları ve Türkiye’de bulunan Hollanda vatandaşlarının İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’ndan alabileceği hizmetler aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda uzun süreli (D tipi) vize başvuruları
 • Hollanda oturma izni başvuruları
 • Hollanda vize randevusu alma
 • Pasaport yenileme
 • Evlilik işlemleri
 • Doğum işlemleri
 • Boşanma işlemleri
 • Eğitim işlemleri
 • Cenaze işlemleri

Hollanda Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alıyor Mu?

Evet, Hollanda Başkonsolosluğu vize randevusu almaktadır ancak sadece uzun süreli (D tipi) vize başvuruları kabul edilmektedir.

Hollanda’da 90 günden uzun süreyle ikamet edecek yabancı uyruklu kişilerin uzun süreli (D tipi) Hollanda vizesi alması gerekmektedir. Hollanda aile birleşimi vizesi, Hollanda eğitim vizesi ve Hollanda çalışma vizesi Hollanda D tipi vize kapsamında değerlendirilmektedir.

Hollanda Krallığı Başkonsolosluğu Vize İşlemleri Nelerdir?

Hollanda Krallığı Başkonsolosluğu tarafından yürütülen vize işlemleri aşağıdaki gibidir.

 • Hollanda vize randevusu verme
 • Hollanda vize başvuru evraklarının teslim alınması
 • Gerekli görülen durumlarda vize mülakatı düzenleme
 • Biyometri işlemleri gerçekleştirme
 • Uzun süreli (D tipi) Hollanda vize başvurularını değerlendirme ve karara bağlama

Hollanda Krallığı Başkonsolosluğu, Türk vatandaşlarının uzun süreli vize başvurularını kabul etmektedir. Türk vatandaşları tarafından yapılan başvurular için Hollanda vize işlemleri randevu alınarak şahsen gerçekleştirilmektedir.

Hollanda Başkonsolosluğu Vize Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hollanda Başkonsolosluğu vize randevu alma işlemi ist-ca@minbuza.nl adresine e-mail atarak alınabilmektedir. Hollanda vize randevusu İstanbul için mail atarken konu kısmına “MVV Appointment Request” yazılmalıdır. Vize başvuru sahiplerine Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından gönderilen kabul mektubunun Hollanda Başkonsolosluğu vize randevu mailine eklenmesi gerekmektedir.

Hollanda Ulusal Vize Ücreti Konsolosluğa Nasıl Ödenir?

Hollanda ulusal vize ücreti, başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Hollanda uzun süreli (D tipi) vize başvuru ücreti nakit olarak TL cinsinden ödenmektedir. Hollanda başkonsolosluğu randevu günü geldiğinde işlem sırasında vize memuruna Hollanda vize harcı ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Türkiye'deki Diğer Hollanda Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Türkiye’deki diğer Hollanda dış temsilcilikleri aşağıda verilmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: