Hollanda'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hollanda'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Hollanda Batı Avrupa ve Karayipler’de toprakları bulunan bir Avrupa ülkesidir. Hollanda; Almanya ve Belçika ile komşu iken Kuzey Denizi sayesinde Birleşik Krallık ile komşudur. Başkenti Amsterdam olan Hollanda anayasal monarşi ile yürütülmektedir. Hollanda 17,4 milyon nüfusa sahiptir.

Hollanda Nerededir?

Hollanda Karayipler’de toprakları bulunan bir Batı Avrupa ülkesidir. Avrupa’da doğuda Almanya ile, güneyde Belçika ile komşu olan Hollanda kuzeybatıda Kuzey Denizi sayesinde Birleşik Krallık ile deniz sınırına sahiptir.

Hollanda batı ve kuzeydeki alçak ve düz araziler ile doğu ve güneydeki küçük tepeli yüksek araziler olmak üzere iki ana bölgeye ayrılmaktadır. Hollanda’nın batı ve kuzeydeki topraklarının bir kısmı denizden geri alınmıştır ve deniz seviyesinin altında, bentlerle korunmaktadır. Hollanda Coğrafyası dağ, nehir, orman ve ada gibi birçok yer şekillerinden oluşmaktadır.

Hollanda Hangi Kıtadadır?

Hollanda Avrupa kıtasında ve kısmen Karayipler’de toprakları bulunan bir ülkedir. Avrupa’da Yer Alan Ülkeler listesinde olan Hollanda, Avrupa’nın kuzeybatısında bulunmaktadır.

Hollanda Nüfusu Ne Kadardır?

Hollanda istatistik kurumu olan Statistics Netherlands (CBS) 2020 verilerine göre Hollanda nüfusu 17,4 milyondur. Hollanda 17,4 milyonluk nüfus ile dünyanın en yüksek nüfuslu 67. ülkesi iken Avrupa’nın en yoğun nüfuslu 10. ülkesidir. Hollanda nüfusunun yaş ortalaması 42’dir.

Hollanda nüfusunun gelecekteki elli yıl içinde sürekli artması beklenmektedir. Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) tahmin raporlarına göre Hollanda nüfusunun 2063 yılına kadar 20 milyon olması beklenmektedir.

Hollanda Kordinatları Nedir?

Hollanda’nın coğrafi koordinatları 53°33’-50°46’ kuzey paralelleri ve 3°22’-7°13’ doğu meridyenleridir.

Hollanda Zaman Dilimi Nedir?

Hollanda eşgüdümlü evrensel zaman dilimi olan UTC+1:00 zaman dilimini kullanmaktadır. Yaz aylarında ise Hollanda UTC+2:00 zaman dilimini kullanmaktadır. Hollanda zaman dilimi olan UTC+1:00 zaman dilimini Almanya, Fransa ve Belçika gibi Avrupa ülkeleri kullanmaktadır.

Hollanda ve Türkiye Arasındaki Zaman Farkı Nedir?

Hollanda ve Türkiye arası saat farkı kışın 2 saat iken yaz aylarında Hollanda’nın yaz saati uygulamasına geçmesiyle birlikte Hollanda ve Türkiye arası saat farkı 1 saate düşmektedir. Kış ve yaz aylarında Hollanda ve Türkiye arasındaki zaman farkının fazla olmaması sebebiyle 1 veya 2 saatlik zaman farkı iş ve turizmde zorluklar yaratmamaktadır.

Hollanda Resmi Dili Nedir?

Hollanda’nın resmi dili Felemenkçe’dir. Hollanda’da Frizya eyaletinde Frizce ikincil resmi dil iken Bonaire adasında, Curaçao ve Aruba özerk eyaletlerinde resmi diller ise Papiamento ve İngilizce’dir.

Hollanda’da Konuşulan Diller Nelerdir?

Ülkenin resmi dili olan Felemenkçe, Hollanda nüfusunun %98’i tarafından konuşulmaktadır. Hollanda’nın Frizya eyaletinde Batı Frizcesi ikinci resmi dil olarak konuşulmakta ve Karayip Hollandası’nda İngilizce ve Papiamento ikinci resmi dil olarak konuşulmaktadır. Güneydoğu Hollanda’da Limburgca bölgesel dili konuşulur iken Doğu Hollanda nüfusunun %10.9’u tarafından Aşağı Saksonca lehçesi konuşulmaktadır.

Hollanda Telefon ve Ülke Kodu Nedir?

Hollanda ülke kodu +31’dir. Türkiye’den Hollanda’yı aramak isteyen bir kişi telefon numarasından önce +31 kodunu kullanmalıdır.

Hollanda Plakası Nedir?

Hollanda plakalarında ışığı yansıtan sarı bir arka plan üzerinde siyah harfler kullanılmaktadır. Hollanda plaka kodu NL’dir. Hollanda’da 2018 yılı verilerine göre, Hollanda’ya kayıtlı 8.4 milyon yolcu aracı bulunmaktadır.

Hollanda İnternet Uzantısı Nedir?

Hollanda internet uzantısı .nl’dir. 29 Eylül 2020 tarihi itibariyle altı milyondan fazla kayıtlı Hollanda internet uzantılı internet sitesi bulunmaktadır. Hollanda internet uzantısı başvurusu yapabilmek için resmi bir belge gerekmemektedir.

Hollanda Başkenti Neresidir?

Amsterdam, Hollanda Anayasasına göre Hollanda’nın başkentidir. Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam Hollanda’nın en yoğun nüfuslu şehridir. Ancak Hollanda’da hükümet ve meclis Lahey’de bulunmaktadır. Amsterdam, ülkenin batı topraklarında ve Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır.

Amsterdam 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. Kısa sürede Amsterdam Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kenti haline gelmiştir. Amsterdam şehir merkezinde 2018 tarihindeki sayıma göre 872.680 kişi yaşamakta iken şehir sınırları içinde bu sayı 1.558.755 ve metropolitan bölgede 2.480.394 kişiye çıkmaktadır.

Hollanda’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Amsterdam’da da kanallar bataklık olan bölgede suları denetim altına almak, savunma ve ulaşım için kazılmıştır. Amsterdam’da bazı kanalların üzerinde tekne evler bulunmaktadır. Konut sıkıntısının sonucu olarak ortaya çıkmış olan tekne evler günümüzde daha çok Hollanda yaşam tarzı olarak öne çıkmaktadır.

Hollanda’da ulaşım tramvay ve metrolarla sağlanmaktadır. Tramvay ve metronun yanı sıra Hollanda’da bisiklet kullanımı oldukça yaygındır.

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’da Amsterdam Üniversitesi (Universiteit van Amsterdam) ile Amsterdam Özgür Üniversitesi (Vrije Universiteit Amsterdam) adında iki üniversite bulunmaktadır. Amsterdam Üniversitesi 1632 yılında kurulmuş Avrupa’nın değerli araştırma üniversitelerinden biridir. Her yıl yüksek lisans amacıyla veya Erasmus+ programı kapsamında birçok öğrenci Hollanda’yı ziyaret etmektedir. Yüksek lisans veya Erasmus+ programlarının yanı sıra Hollanda’yı dil okullarına gitmek amacıyla ziyaret eden birçok kişi bulunmaktadır. Özellikle Amsterdam Dil Okulları farklı birçok ülkeden ziyaretçi almaktadır.

Hollanda’nın Şehirleri Nelerdir?

Hollanda’da, ulusal hükümet ile yerel belediyeler arasındaki idari katmanı temsil eden ve ulusal veya bölgesel öneme sahip konulardan sorumlu on iki vilayet bulunmaktadır.

Hollanda’nın on iki vilayeti aşağıda listelenmiştir.

 • Drenthe
 • Flevoland
 • Friesland
 • Gelderland
 • Groningen
 • Limburg
 • Kuzey Brabant
 • Kuzey Holland
 • Overijssel
 • Güney Holland
 • Utrecht
 • Zeeland

Hollanda’da en kalabalık vilayet ve aynı zamanda en yoğun nüfuslu vilayet, 2020’nin ocak ayı itibariyle 3,7 milyon nüfusuyla Güney Hollanda’dır. 383.488 nüfusu ile Zeeland vilayeti en az nüfusa sahip iken Drenthe vilayeti en az yoğun nüfuslu Hollanda vilayetidir. Yüz ölçümü bakımından Friesland en büyük Hollanda vilayeti iken Utrecht vilayeti en küçük Hollanda vilayetidir.

Hollanda’nın en büyük dört şehri Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht’tir. Kuzey Hollanda vilayeti içerisinde yer alan Amsterdam, ülkenin en kalabalık şehri ve başkentidir. Güney Hollanda vilayeti içerisinde yer alan Lahey, hükümet ve meclisin bulunduğu şehirdir. Güney Hollanda vilayeti içerisinde yer alan Rotterdam şehri limanı Avrupa’nın en işlek limanıdır ayrıca Çin ve Singapur’un ardından en yoğun limandır.

Hollanda’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Hollanda’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • De Hoge Veluwe Ulusal Parkı: Hollanda milli parkı olan De Hoge Veluwe Ulusal Parkı 1909 yılında kurulmuştur. Çalılıklar, kum tepeleri ve ormanlık alanlardan oluşan ulusal park alanının yüz ölçümü yaklaşık 55 km²’dir. De Hoge Veluwe Ulusal Parkı Hollanda’daki en büyük sürekli doğa rezervlerinden birini oluşturmaktadır.
 • Westerk Kilisesi: Kalvinist kiliselerden biri olan Westerkerk Kilisesi, Amsterdam’da 17. yüzyılda inşa edilmiş ünlü kanal kuşağının batı tarafında yer almaktadır. Westerk Kilisesi Hollanda rönesans mimarisi ile ünlüdür ve aslen Kalvinist hizmetleri sunmak için inşa edilmiştir. Westerk Kilisesi 51 devasa çana sahiptir.
 • Zuiderkerk Kilisesi: Hollanda’daki Protestan kilisesi olan Zuiderkerk Kilisesi Amsterdam belediyesi tarafından Nieuwmarkt’ın hemen dışında inşa edilmiştir. Güney kKilisesi anlamına gelen Zuiderkerk Kilisesi 1611 yılında inşa edilmiştir.
 • De Haar Kalesi: De Haar Kalesi Hollanda’nın Utrecht şehrinde yer alan en büyük ve en lüks kalelerinden biridir. De Haar Kalesi oldukça etkileyici bir iç mekana sahiptir. De Haar Kalesi’nin yanında şapel, park ve bahçeler bulunmaktadır. Hollanda Gezilecek Yerler listesinde yer alan birçok yapı tarihi ve mimari öneme sahiptir.

Hollanda Yüzölçümü Nedir?

Hollanda’nın yüzölçümü 41,543 km²’dir. Hollanda yüzölçümü bakımından Avrupa’nın 32. büyük ülkesidir.

Hollanda yüzölçümünün %18.41’i sulardan oluşurken %81.59’u kara parçalarından meydana gelmektedir.

Hollanda, dünyanın en yoğun nüfuslu 16. ülkesi iken Avrupa’nın en yoğun 5. ülkesidir. 17,4 milyon Hollanda nüfusu ile Hollanda nüfus yoğunluğu 521/km²’dir.

Hollanda Ekonomisi Nasıldır?

Hollanda ekonomisi, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na göre 2019’da dünyanın en büyük 17. ekonomisidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar Hollanda, Batı Avrupa’da ekonomi açısından merkezi bir konuma ve oldukça sanayileşmiş karma bir ekonomiye sahiptir.

Hollanda verimli toprağı ve ılıman iklimi nedeniyle değer bazında dünyanın en büyük ikinci gıda ve tarım ürünleri ihracatçısıdır. Tarım Hollanda ihracatına oldukça katkı sağlamaktadır.

Maden kaynaklarının kıtlığı nedeniyle, önemli bir istisna olan doğal gaz dışında, Hollanda büyük miktarda temel malzeme ithalatına bağımlıdır.

Hollanda Ekonomisi hizmet sektörü merkezi özellikle Hollanda’nın batı topraklarındadır.

Hollanda Kişi Başına Milli Gelir Ne Kadardır?

Hollanda’da kişi başına düşen milli gelir 58,003 ABD dolarıdır. Hollanda kişi başına düşen milli geliri ile dünyada 11. sırada yer almaktadır.

1970 yılından itibaren günümüze kadar Hollanda kişi başına düşen milli gelir 2,927 ABD dolarından 58,003 ABD dolarına yükselmiştir.

Hollanda asgari ücreti Haziran 2020 tarihi itibariyle 1,635 eurodur.

Hollanda Para Birimi Nedir?

Hollanda para birimi için 2002 yılında € sembolü ile euroya geçilmiştir. Hollanda para birimi olan Euro için en yaygın kullanılan banknotlardan birisi 20 eurodur.

Hollanda Para Birimi
Hollanda Para Birimi

Hollanda GSYIH Ne Kadardır?

Hollanda 2019 yılı GSYİH oranı 902.355 milyar ABD dolarıdır. 2019 GSYİH oranı ile Hollanda Avrupa ülkeleri arasında 7. sırada yer almaktadır.

Hollanda İnsani Gelişmişlik Endeksinde Kaçıncı Sıradadır?

Hollanda; uluslararası basın özgürlüğü, ekonomik özgürlük ve yaşam kalitesi ile mutluluk endekslerinde en üst sıralarda yer almasının yanı sıra insani gelişme endeksinde de üst sıralarda yer almaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), yıllık İnsani Gelişme Raporu’nda 189 ülkenin İnsani Gelişme Endeksi’ni (İGE) derlemektedir. İnsani Gelişim. Endeksi, ülkeler arasında ve zaman içinde karşılaştırılabilir bir insani gelişme ölçüsü sağlamak için belirli bir ülkedeki sağlık, eğitim ve gelirleri dikkate alarak hazırlanmaktadır.

2019 verileriyle hazırlanan 2020 İnsani Gelişme Endeksi Raporu’nda Hollanda 189 ülke arasında sekizinci sırada yer almakta ve Avustralya ile aynı sırayı paylaşmaktadır. 2020 yılında insani gelişmişlik endeksinde 8. sırada yer alan Hollanda’nın bir üst sırasındaki ülke Norveç ve bir alt sırasındaki ülke ise İsveç’tir.

Hollanda Mutluluk Sıralamasında Kaçıncıdır?

20 Mart 2020’de yayınlanan 2020 Dünya Mutluluk Raporu’nda 156 ülke sıralanmaktadır. 2020 Dünya Mutluluk Raporu özellikle kişi başına düşen milli gelir, tahmini yaşam süresi, sosyal destek ve özgürlük gibi konulara odaklanmaktadır. Hollanda 2019 Dünya Mutluluk Raporu’nda odaklanılan konularda 156 ülke arasından 5. sırada yer almakta iken 2020 Hollanda Mutluluk Raporu’nda 6. sırada yer almaktadır. 2020 yılında mutluluk sıralamasında 6. sırada yer alan Hollanda’nın bir üst sırasındaki ülke İsveç ve bir alt sırasındaki ülke ise Danimarka’dır.

Hollanda Ordusu Nasıldır?

Hollanda Silahlı Kuvvetleri (Nederlandse krijgsmacht), Hollanda Krallığı’nın askeri hizmetleridir. Hollanda Silahlı Kuvvetleri; Hollanda Kraliyet Donanması (Koninklijke Marine), Hollanda Kraliyet Ordusu (Koninklijke Landmacht), Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri (Koninklijke Luchtmacht) ve Hollanda Kraliyet Askeri Polisi (Koninklijke Marechaussee) olmak üzere dört hizmet kolundan oluşmaktadır. Hollanda için hizmet kollarının dışında Hollanda Karayip adaları Aruba (AruMil) ve Curaçao’da (CurMil) yerel askere alma kuvvetleri bulunmakta ve Hollanda Kraliyet Donanması himayesinde faaliyet göstermektedir. Hollanda Savunma Bakanlığı’nda hem sivil hem de askeri personel dahil olmak üzere 66.000’den fazla personel istihdam etmektedir.

Hollanda Politikası Nasıldır?

Hollanda siyaseti ve yönetimi, hem siyasi topluluk hem de bir bütün olarak Hollanda toplumu içinde önemli konularda geniş bir fikir birliği için ortak bir çaba ile karakterize edilmektedir. Hollanda parlamenter bir demokrasi ülkesidir.

Hollanda parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşmaktadır. Hollanda’da demokrasi sayesinde oy kullanma hakkına sahip tüm Hollanda vatandaşları kendilerini parlamentoda kimin temsil edeceğini seçmektedir. Hollanda’da seçimler her 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Hollanda vatandaşları siyasi partilerin üyelerinden olan adayları ait olunan partiye oy vererek seçmektedir. Çok partili bir sisteme sahip olan Hollanda Politikası herhangi bir partinin tek başına iktidara gelme şansının çok az olduğu ve partilerin koalisyon hükümetleri oluşturmak için genellikle birbirleriyle çalıştıkları bir sisteme sahiptir.

Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, VVD) Hollanda’da 24 Ocak 1948 tarihinde kurulan muhafazakâr ve liberal bir siyasi partidir.

Mark Rutte, 31 Mayıs 2006 tarihinden bu yana Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi lideri ve 14 Ekim 2010 tarihinden bu yana Hollanda Başbakanı’dır.

Hollanda’nın Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

Hollanda’nın dahil olduğu uluslararası anlaşmalar aşağıda listelenmiştir. Utrecht Anlaşması: Fransa, İspanya, Büyük Britanya, Savoya Dükalığı ve Hollanda arasında 1713 yılında imzalanan İspanya Veraset Savaşı’nı son erdiren bir barış antlaşmasıdır. Hollanda’nın Utrecht kentinde imzalanması sebebiyle ismi Utrecht Anlaşması olmuştur.

İstanbul Sözleşmesi: İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 11 Mayıs 2011 tarihindeki 121. toplantısında imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İstanbul Sözleşmesi 2016 yılında ise Hollanda’da yürürlüğe girmiştir.

Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi: 16 Aralık 1966’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve 3 Ocak 1976 itibariyle yürürlüğe giren Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi çok taraflı uluslararası bir antlaşmadır. Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ni onaylayan ülkeler işçi hakları, sağlık hakkı, eğitim hakkı ve yeterli bir yaşam standardı hakkı dahil olmak üzere çeşitli ekonomik, sosyal ve kültürel haklar sözü vermektedir.

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (CEDAW): Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1979 yılında kabul edilen uluslararası bir anlaşma olan Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW), kadınlar için uluslararası bir haklar bildirgesi olarak tanımlanmaktadır. Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Hollanda tarafından 1980 yılında imzalanmış ve 1991 yılında yürürlüğe konmuştur.

Mısır’daki Kapitülasyonların Kaldırılmasına İlişkin Montrö Sözleşmesi: Mısır’da Kapitülasyonların Kaldırılmasına İlişkin Montrö Sözleşmesi, Mısır’da kapitülasyonlar olarak bilinen yabancılar için bölge dışı hukuk sisteminin kaldırılmasına yol açan uluslararası bir sözleşmedir. Mısır’da Kapitülasyonların Kaldırılmasına İlişkin Montrö Sözleşmesi 1937’de Hollanda ve diğer 13 ülke tarafından imzalanmıştır.

Vestfalya Anlaşması: Vestfalya Anlaşması, Otuz Yıl Savaşları ve Seksen Yıl Savaşları’nın sonunda Ekim ve Mayıs 1648 tarihlerinde Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu, diğer Alman prensleri, İspanya, Fransa, İsveç ve Hollanda Cumhuriyeti temsilcileri arasında imzalanan bir barış anlaşmasıdır.

Hollanda’nın Sembolleri Nelerdir?

Hollanda’nın sembolleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda bayrağı: Hollanda bayrağı, kırmızı, beyaz ve mavi olmak üzere üç renkten oluşmaktadır.
 • Hollanda ulusal marşı: Hollanda’nın ulusal marşı Wilhelmus van Nassouwe veya Wilhelmus olarak bilinmektedir. Hollanda ulusal marşının söz yazım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1572 yılına dayanmaktadır. Wilhelmus marşı 1932 yılında Hollanda resmi milli marşı olmuştur.
 • Hollanda yel değirmenleri: Yel değirmenleri Hollanda için geleneksel bir semboldür.
 • Hollanda laleleri: Hollanda, geniş ve renkli lale tarlaları ile ünlüdür ve “laleler ve yel değirmenleri diyarı” olarak adlandırılmaktadır.
 • Hollanda kanalları: Hollanda’nın birçok şehrinde kanallar bulunmaktadır. Hollanda kanallarında her zaman turistler için turlar düzenlenmektedir.
 • Takunya (clog veya klompen): Takunyalar Hollandalıların orta çağdan beri giydiği tahta ayakkabılardır. Günümüzde turistler, Hollanda’dan genellikle hediyelik eşya olarak çok çeşitli takunyalar satın almaktadır.

Hollanda Bayrağı Nasıldır?

Hollanda’nın ulusal bayrağı üç renkli bir bayraktır. Yatay şeritli Hollanda ulusal bayrağında sırasıyla kırmızı, beyaz ve mavi renklerde eşit büyüklükte bantlar bulunmaktadır.

Günümüzdeki Hollanda ulusal bayrağı 16. yüzyılın sonlarında turuncu-beyaz-mavi Prens Bayrağı’nın bir varyantı olarak ortaya çıkmış ve 17. yüzyılın başlarında kırmızı-beyaz-mavi devlet bayrağı olarak evrimleşmiştir.

Fransız Devrimi’nden sonra kırmızı, beyaz ve maviyi özgürlüğün renkleri olarak tanınmış ve Hollandalılar özgürlük renklerini Hollanda Bayrağı üzerinde kullanmışlardır.

Hollanda Avrupa Birliği Ülkesi Midir?

Evet, Hollanda Avrupa Birliği ülkesidir. Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Almanya, Fransa ve İtalya arasındaki görüşmeler sonucunda 1951 yılında Avrupa Birliği’nin temelleri atılmaya başlanmıştır. Hollanda Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir.

Hollanda Bir Schengen Ülkesi Midir?

Evet, Hollanda bir Schengen ülkesidir. İlk Schengen anlaşması 14 Haziran 1985 tarihinde Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg olmak üzere beş Avrupa ülkesi arasında imzalanmıştır.

Günümüzde Schengen Ülkeleri Nelerdir sorusunun cevabı 26 ülke bulunmaktadır.

Schengen anlaşması ile oluşturulan Schengen bölgesindeki ülkelere Avrupa Birliği dışından gitmek isteyen kişiler, Schengen vizesine ihtiyaç duymaktadır. Schengen Vizesi (kısa süreli vize) ile herhangi bir 180 günlük süre içinde en uzun 90 gün kalmak için verilen vize türüdür.

Hollanda NATO Üyesi Midir?

Evet, Hollanda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü olan NATO üyesidir. NATO, 4 Nisan 1949’da Kuzey Atlantik Antlaşması’nın imzalanması ile birlikte kurulmuştur. Ayrıca, Hollanda NATO kurucu ülkelerinden biridir. NATO, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri içerisinden 30 üye ülkeden oluşan uluslararası bir ittifak olarak ortaya çıkmıştır. NATO üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma için bir araya gelmektedir.

Global Firepower isimli internet sitesi verilerine göre, NATO’nun en güçlü orduları sıralamasında Hollanda NATO ordusu 13. sırada yer almaktadır.

Hollanda’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Yüksek nüfus yoğunluğu nedeniyle Hollanda’da önemli trafik sıkışıklıkları meydana gelmektedir. Hollanda’da Randstad trafik sıkışıklığının en yoğun olduğu bölgelerden biridir. Ancak Hollanda’da trafik sıkışıklığı birçok büyük şehirde günlük bir sorundur.

Yoğun nüfuslu ve ulaşımı oldukça gelişmiş bir ülke olan Hollanda karayolu, demiryolu, hava ve su ağları ile ulaşımı kolaylaştıran modern bir altyapıya sahiptir. 2014-2015 yılları için Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Küresel Rekabet Edebilirlik Raporunda (Global Competitiveness Report), Hollanda’da ulaşım altyapısı dünyada dördüncü sıradadır.

3.530 kilometresi otoyol olmak üzere toplam 139.000 kilometrelik karayolu ağı ile Hollanda, dünyanın en yoğun karayolu ağlarından birine sahiptir. Hollanda karayolları Almanya ve Fransa karayollarından çok daha yoğun olmakla birlikte Belçika karayolları kadar yoğun değildir. Ayrıca Hollanda çoğu büyük kasabayı ve şehri birbirine bağlayan gelişmiş bir demiryolu ağına ve ayrıca motorlu taşıt trafiğinden ayrılmış yaklaşık 35.000 kilometrelik kapsamlı bir özel bisiklet yoluna sahiptir.

Hollanda Eğitim Sistemi Nasıldır?

Hollanda’da eğitim politikası, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından belediye hükümetleri ile koordine edilmektedir.

Hollanda’da eğitim öğrencinin ihtiyaçlarına ve geçmişine yönelik olmasıyla birlikte yaş gruplarına göre okullar bulunmaktadır. Hollanda eğitim sisteminde okullar devlet, özel-dini ve özel-tarafsız olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Hollanda not sistemi 1’den 10’a kadardır.

Hollanda’da zorunlu eğitim beş yaşında başlamaktayken öğrenciler on altı yaşından itibaren kısmi zorunlu eğitime geçmektedir. Kısmi zorunlu eğitimde bir öğrenci haftada en az iki gün bir eğitime devam etmektedir. Zorunlu eğitim, on sekiz yaş ve üstü öğrenciler için veya VWO, HAVO veya MBO düzeyinde diploma alan öğrenciler için sona ermektedir.

Hollanda’da yüksek lisans yapmak isteyen veya dil okullarında okumak isteyen kişiler Hollanda’da Eğitim Vizesi almalıdır.

Hollanda Sosyal Yapısı Nasıldır?

Yaşam standardı yüksek olan bir ülke olan Hollanda toplumsal yapısı ile değerlendirildiğinde sosyal bir devlettir. İşçi sendikaları, kamu kuruluşları ve dernek gibi sosyal yapılar Hollanda’da oldukça yaygındır.

Hollanda, 100 puan üzerinden 74,1 ile Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Avrupa Birliği’nde 5. sırada yer almaktadır. Ayrıca Hollanda’nın puanı ortalama Avrupa Birliği puanının 6,2 puan üzerindedir.

Dünya Savaşı’ndan itibaren Hollanda Sosyal Yapısı çok ırklı bir topluma dönüşmüştür. Hollanda etnik azınlıklara karşı hoşgörüsü ile ünlü bir ülke olmasına rağmen zaman zaman Hollanda’da gerilim ve çatışmalar yaşanmaktadır. Aynı zamanda Hollanda’ya artan göç ve çok ırklı toplum sebebiyle Hollanda’da işsizlik oranı artmıştır.

Hollanda Kültürel Yapısı Hakkında Ne Bilinmelidir?

Hollanda toplumu bir bütün olarak çok bağımsız ve moderndir. Hollanda kültürü içerisinde vatandaşlar herkes için eşitliğe inanmakta, ancak topluluktan çok bireyselliğe odaklanmaktadır. Hollanda için güçlü tek tip bir ulusal kültür bulunmamaktadır. Hollanda vatandaşları ülkenin kültürel çeşitliliğini ve farklılıklara toleransını vurgulamaktadır.

Hollanda kültürü içerisinde iki büyük kültür bulunmaktadır.Hollanda’da görülen iki tip kültürlerden biri Randstad (Rim City) kültürü iken diğeri Randstad dışı kültürdür. Randstad kültürü, Kuzey Hollanda, Güney Hollanda ve Utrecht eyaletlerinde bulunan kentsel bir kültürdür. Randstad kültürü, yoğun nüfuslu bölgede siyasi, ekonomik ve kültürel gücün yoğunlaşması nedeniyle Hollanda’daki baskın bir kültür olmuştur. Randstad dışı kültür, ağırlıklı olarak Protestan olan kuzey ile Katolik olan güney arasındaki bölgede görülmektedir.

Hollanda’nın Ünlü Sanatçıları Kimlerdir?

Hollanda’nın ünlü sanatçıları aşağıda listelenmiştir.

 • Vincent van Gogh: Vincent van Gogh 1853 ve 1890 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir ressamdır. Post-empresyonist ressam olan Vincent van Gogh ölümünden sonra Batı sanat tarihinin en ünlü ve etkili isimlerinden biri haline gelmiştir.
 • Rembrandt Harmenszoon van Rijn: Rembrandt Harmenszoon van Rijn 1606 ve 1669 yılları arasında yaşamış bir Hollandalı ressam ve baskı ustasıdır. Yenilikçi ve üretken bir usta olan Rembrandt Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olarak kabul edilmektedir.
 • Peter van Straaten: Peter van Straaten 1935 ve 2016 yıllarında yaşayan Hollandalı bir karikatürist ve çizgi roman sanatçısıdır. Peter van Straaten en çok politik karikatürleri ve sıradan insanlara yaptığı hicivli gözlemleriyle tanınmaktadır.
Hollandalı Önemli Beş Yazar

Hollanda dili edebiyatında birçok önemli yazar bulunmaktadır.

Hollanda Edebiyatı için önemli beş yazar aşağıda listelenmiştir.

 • Harry Kurt Victor Mulisch: Harry Kurt Victor Mulisch 1927 ve 2010 yılları arasında yaşamış Hollandalı bir yazardı. Seksenden fazla roman, oyun, deneme, şiir ve felsefi düşünce yazarı olan Mulisch’in eserleri otuzdan fazla dile çevrilmiştir.
 • Willem Johannes: 1859 ve 1938 yılları arasında yaşayan Willem Johannes on 19. yüzyıl Hollandalı şair ve edebiyat eleştirmenidir. Willem Johannes, Seksenler Hareketi’nin (Movement of Eighty) önde gelen isimlerinden biridir. Ayrıca Willem Johannes beş kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
 • Marianne Philips: Marianne Philips 1886 ve 1951 yılları arasında yaşamıştır. Hollandalı bir yazar ve politikacı olan Marianne Philips psikolojik romanlar yazmıştır.
 • Tomas Ross: Tomas Ross tarihi suç gerilim romanlarıyla ünlü Hollandalı bir yazardır. Asıl ismi Willem Pieter Hogendoorn iken 1980’den beri Tomas Ross takma adını kullanmaktadır.
 • Rudy Kousbroek: Rudy Kousbroek 1929 ve 2010 yılları arasında yaşayan Hollandalı bir şair, çevirmen, yazar ve deneme yazarıdır.
Hollandalı Önemli Beş Şarkıcı

Hollanda’da birçok önemli şarkıcı ve söz yazarları bulunmaktadır.

Hollanda Müziği ve Şarkıları seslendiren sanatçılar arasından önemli beş şarkıcı aşağıda listelenmiştir.

 • Marco Roberto Borsato: 1966 yılında doğan Marco Roberto Borsato Hollandalı bir şarkıcıdır. Marco Roberto Borsato Hollanda ve Belçika’da en başarılı ve en çok albüm satan sanatçılardan biridir.
 • Jan Smit: Jan Smit 1985 yılında doğan Hollanda’nın en popüler şarkıcılarından biri ve aynı zamanda televizyon sunucusu ve oyuncudur. Jan Smit çoğunlukla Hollanda dilinde Volendam müziği olarak bilinen bir türde şarkı söylemektedir.
 • Anouk Teeuwe: Anouk Teeuwe 1975 yılında doğmuş Hollandalı bir şarkıcı ve söz yazarıdır. 1997’de “Nobody’s Wife” teklisi ile çıkış yapmıştır.
 • Willem Bijkerk: Willem Bijkerk profesyonel olarak Waylon olarak bilinmekte olan Hollandalı bir şarkıcıdır. Hollanda’yı Ilse DeLange ile 2014 Eurovision Şarkı Yarışması’nda The Common Linnets grubu olarak temsil etmiş ve finalde ikinci olmuştur. Willem Bijkerk 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nda da sahne almış ve 18. sırada yer almıştır.
 • Eva Maria Simons: Eva Maria Simons 1984 doğumlu Hollandalı bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Eva Maria Simons en çok Policeman adlı şarkısı ile tanınmaktadır.
Hollandalı Önemli Beş Film

Hollanda’da filmler genellikle devlet finansmanına dayanmaktadır.

Hollanda Sineması için önemli beş önemli film aşağıda listelenmiştir.

 • Anne Frank’in Hatıra Defteri: Anne Frank’in Hatıra Defteri filmi İkinci Dünya Savaşı sırasında Anne Frank’ın yürek burkan hikayesini ve Yahudilere yapılan zulmü konu edinmektedir. Anne Frank’in Hatıra Defteri filmini 1959 yılında George Stevens yönetmiştir.
 • Kara Kitap: Kara Kitap, Paul Verhoeven tarafından yazılan ve yönetilen aynı zamanda Carice van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman ve Halina Reijn’in oynadığı 2006 savaş draması gerilim filmidir. Kara Kitap, Nazi işgali sırasında direnişe katılmak için Amsterdam’a dönen Yahudi bir kadının hikayesini anlatmaktadır.
 • The Assault: Harry Mulisch’in aynı adlı romanından uyarlanan The Assault filmi Hollanda hakkında en büyük filmlerden biridir. The Assault filmi Hollandalı yönetmen ve yapımcı Fons Raedmaker 1986 yılında yayınlanmıştır.
 • Ciske de Rat: Ciske de Rat Piet Bakker’ın popüler aynı adlı çocuk romanından uyarlanmıştır. Ciske de Rat 1930’lu yıllarda Amsterdam’da reşit olan 11 yaşındaki yaramaz bir okul çocuğu olan Ciske’nin hikayesini anlatmaktadır.
 • Antonia’nın Yazgısı: Feminist bir peri masalı olarak tanımlanan Antonia’nın Yazgısı filmi Marleen Gorris tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Bağımsız bir kadın olan Antonia’nın hikayesini anlatan film din, cinsellik, aşk ve ölüm gibi geniş bir konu yelpazesini kapsamaktadır.

Hollanda’da Suç Oranları Nasıldır?

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 2018 yılı raporlarında; cinayet oranları, terör, organize suç ve polis gücü verilerine göre ülkelerin güvenilirliklerine dair bir sıralama yapılmıştır. Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlemiş olduğu raporda Hollanda dünyanın en güvenli 17. ülkesi olmuştur.

Statista Araştırma Departmanı 2020 verilerine göre Türkiye, her 100 bin kişide 357,1 mahkumla Avrupa’daki en yüksek hapsedilme oranına sahip iken Hollanda, her 100 bin kişide 58.5 mahkumla Avrupa’daki düşük hapsedilme oranına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Hollanda Suç Oranları dünya genelinde diğer ülkelere göre daha düşüktür.

Hollanda’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Hollanda, birçok ülkeye göre yüksek refah düzeyine sahiptir. Hollanda sahip olduğu ılıman iklim nedeniyle Hollanda’da tarım oldukça önemlidir.

Hollanda’nın iş bulma ve ekonomi açısından oldukça iyi bir düzeydedir. Hollanda barınma, eğitim, öznel refah, sosyal bağlantılar, çevresel kalite, kişisel güvenlik, sivil katılım ve sağlık statüsünde de ortalamanın üzerinde yer almasıyla birlikte Hollanda Yaşam Koşulları oldukça iyi bir seviyededir.

Hollanda Mimari Yapısı Nasıldır?

Hollanda mimarisi, Hollanda imparatorluğunun gücünün zirvesinde olduğu 17. yüzyılda ve modernizmin gelişimi sırasında 20. yüzyılın ilk yarısında uluslararası mimarlık alanında önemli bir rol oynamıştır.

Birçok Hollandalı mimar Rönesans mimarisinin genellikle sütunlar ve alınlıklar gibi görsel özelliklerinden etkilenmiştir. Ayrıca Hollanda mimarisinde Gotik mimarinin dikey vurgusu ile tezat oluşturan yatay çizgiler vurgulanmıştır.

20. yüzyılda Hollandalı mimarlar, modern mimarinin gelişmesinde önemli bir rol oynamışlardır. 1920’lerde modern mimarinin hangi yöne gitmesi gerektiği konusunda farklı görüşlere sahip ayrı gruplar gelişmiştir. İşlevselci bir grup içerisinde Mart Stam, Leendert van der Vlugt ve Johannes Duiker gibi işlevselci mimarlar bulunmaktadır. Dışavurumcu bir grup içerisinde Michel de Klerk ve Piet Kramer gibi mimarlar bulunmaktadır.

Hollanda Mimarisi farklı akımlardan etkilenerek farklı özelliklere sahip birçok mimari yapı içermektedir. Hendrick de Keyser tarafından Rönesans tarzında tasarlanan Westerkerk Kilisesi, Rönesans mimari tarzında inşa edilen Protestan kiliselerinden biridir. Westerkerk cepheler, sütunlar, pencereler ve çerçeveler mütevazı süslemelere sahiptir.

Günümüzde sanat müzesi olarak kullanılan Mauritshuis binası ise Hollanda barok tarzı mimarisinin en etkili mimarları Jacob Van Campen ve Pieter Post tarafından tasarlanmıştır.

Bir Hollanda sanat hareketi olan De Stijl akımı Hollanda’da mimari, şehir planlaması ve endüstriyel tasarım gibi birçok alanı derinden etkilemiştir. Theo van Doesburg, Piet Mondrian ve Gerrit Rietveld, De Stijl akımını benimseyen sanatçı ve mimarlardandır. Gerrit Rietveld tarafından yapılan Rietveld Schröder evi, De Stijl mimari akımının Hollanda Utrecht’teki örneklerindendir.

Hollanda Mutfağı Nasıldır?

Hollanda mutfağı, Avrupa Ovası’nın bereketli Kuzey Denizi nehir deltasındaki konumuyla şekillenmiştir. 20. yüzyılda Hollanda mutfağı farklı yemek kültürlerinin etkisiyle daha kozmopolit hale gelmiştir.

Geleneksel olarak Hollanda mutfağında birçok sebze kullanılır iken et oldukça az kullanılmaktadır.

Hollanda için kahvaltı ve öğle yemeği benzer olarak peynirli veya tatlı soslardan yapılan ekmeklerden oluşmaktadır.

Hollandalılar süt ürünleri ve özellikle peynirleriyle ünlü bir ülkedir. Ünlü Hollanda peynirleri arasında Gouda, Edam ve Leyden bulunmaktadır. Hollanda’da peynir üretiminin ilk aşamasında peynir karanfil, kimyon veya ısırgan gibi çeşitli otlar ve baharatlar ile karıştırılmakta ve çeşitlendirilmektedir.

Akşam yemekleri Hollanda’da mevsim sebzeleri, et ve patatesten oluşmaktadır. Keskin baharatlar Hollanda yemeklerinde oldukça az kullanılmaktadır. Hollanda yemeklerinde genellikle defne yaprağı, ardıç meyvesi, karanfil ve sirke kullanılmaktadır.

Hollanda’yı şekillendiren emekçi işçilerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için geleneksel Hollanda Yemekleri karbonhidrat ve yağ bakımından yüksektir.

Hollanda’da fast food yemeği genellikle soslu ve etli patates kızartmasından oluşmaktadır. Patates kızartmasına eşlik eden en yaygın soslar mayonez benzeri fritessaus, ketçap, baharatlı ketçap benzeri currysaus, sıcak fıstık sosu ve piccalilli adlı hardal turşusu kullanılmaktadır.

Hollanda’da Hangi Dinlere İnanılır?

Hollanda nüfusunun çoğunluğu laiktir. Birçok Hollandalı, dinin siyaset ve eğitimde önemli bir rolü olmaması gerektiğine inanmakta ve dini kamuda tartışılmaması gereken kişisel bir mesele olarak kabul etmektedirler. 2015 yılında, Hollanda hakkında istatistiksel bilgi toplayan hükümet enstitüsü olan Hollanda İstatistik Kurumu (Statistics Netherlands), yetişkin nüfusun %50.1’inin herhangi bir dini inanç beyan etmediğini tespit etmiştir. Hristiyanlar toplam nüfusun %43.8’ini oluşturmaktadır. Hristiyanlık mezhebi olarak, Hollanda’da Katoliklik, Hollanda Protestan Kilisesi üyeleri ve diğer Hristiyan mezheplerinin üyeleri bulunmaktadır. Hristiyanlığın yanı sıra Hollanda’da İslam, Hinduizm, Budizm ve Yahudilik dinleri bulunmaktadır.

Hollanda’da bulunan dinler aşağıda listelenmiştir.

 • Hristiyanlık (%43.8)
  • Katolik (%23.7)
  • Protestan (%15.5)
  • Diğer Hristiyan mezhepleri (%4.6)
 • İslam (%4.9)
 • Hinduizm (%0.6)
 • Budizm (%0.4)
 • Yahudilik (%0.1)

Hollanda Tarihindeki 3 Büyük Olay Nedir?

Hollanda tarihi ve dünya tarihi için önemli olan birçok olay bulunmaktadır.

1585-1702 yılları arasındaki dönem olan Hollanda Altın Çağı’nda Hollanda bilim, sanat ve ticaret alanlarında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmiştir. Hollanda Altın Çağı güneydeki zengin Protestan aydın ve tüccarların kuzeye sığınmalarıyla birlikte 1585 yılında başlamıştır.

Hollanda 1581 yılına kadar Kutsal Roma’nın bir devleti olan İspanyol Hollandası’nın bir parçasıdır. 1568 ve 1648 yılları arasında gerçekleşen Seksen Yıl Savaşı, Hollanda ve İspanyol Hollandası arasında yapılmış bir Hollanda ayaklanmasıdır. Hollandalılar tarafından kurulan Yedi Birleşik Alçak Ülkeler Cumhuriyeti ileriki yıllarda günümüzdeki Hollanda’nın temelini oluşturmuştur.

2. Dünya Savaşının başlangıcında Hollanda’da yaklaşık 140.000 Yahudi yaşıyorken Hollandalı Yahudilere yönelik zulüm sonucu yalnızca 40.000 Yahudi hayatta kalmıştır. Hollanda toplumu ve Hollanda Tarihi için oldukça önemli bir tarihi olay olan Hollanda soykırımı birçok edebi esere de konu olmuştur.

Hollanda Yer Şekilleri Nasıldır?

Hollanda yüzölçümünün %18.41’i sulardan oluşurken %81.59’u kara parçalarından meydana gelmektedir. Hollanda batı ve kuzeydeki alçak ve düz araziler ile doğu ve güneydeki küçük tepeli yüksek araziler olmak üzere iki ana bölgeye ayrılabilmektedir. Hollanda’nın batı ve kuzeydeki topraklarının bir kısmı denizden geri alınmıştır ve deniz seviyesinin altında, bentlerle korunmaktadır.

Hollanda Coğrafyası dağ, nehir, orman ve ada gibi birçok yer şekillerinden oluşmaktadır.

Hollanda ana karasındaki en yüksek nokta Vaalserberg dağıdır. Vaalserberg dağı, Limburg ilinde Hollanda’nın en güneydoğu ucunda yer almaktadır. Hollanda Karayipleri’ndeki en yüksek nokta ise Mount Scenery’dir.

Hollanda’dan geçen en uzun nehir 1.230 km uzunluğuna sahip Ren Nehri’dir. Aynı zamanda Batı ve Orta Avrupa’nın en uzun ikinci nehridir. Ren Nehri Hollanda, Fransa, Almanya, İsviçre, Avusturya ve Lihtenştayn dahil olmak üzere altı ülkeden geçmektedir.

De Hoge Veluwe Ulusal Parkı Hollanda’nın en büyük ormanı ve milli parkıdır. De Hoge Veluwe Ulusal Parkı 55 km² alana sahip ve kum tepeleri ve ormanlık alandan oluşmaktadır.

Hollanda İklimi Nasıldır?

Hollanda’da hakim rüzgar yönü güneybatı olması sebebiyle ılıman bir deniz iklim görülmektedir. Ilıman deniz iklimi sayesinde orta derecede ılık yazlara, serin kışlara ve yüksek neme neden olur.

Hollanda’da sıcaklık aralık ve şubat aylarında 0°C’nin altına düşmekte iken nisan ve ekim aylarında 20°C’nin üzerinde çıkmaktadır.

Hollanda’da yıl boyunca yağış her ay nispeten eşit olarak dağılmaktadır. Yaz ve sonbahar ayları, yağışlı günlerin sıklığından ziyade yağış yoğunluğu nedeniyle diğer aylara göre daha fazla yağış toplamaktadır.

Ilıman Hollanda İklimi sayesinde gelişen en yaygın ağaçlar meşe, karaağaç, çam, ıhlamur ve kayındır. Hollanda lalesi, papatyalar, düğün çiçekleri gibi kır çiçekleri ve mor funda çiçekleri Hollanda’da en çok görülen çiçek türleridir.

Hollanda’ya Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

Hollanda’ya kültürü, sosyal yapısı, mimari yapısı ve ekonomisi ile benzer olan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika
 • Almanya
 • Lüksemburg
 • Danimarka
 • Birleşik Krallık
 • Fransa
 • Avusturya
 • İsveç
 • İrlanda
 • Norveç
Paylaş: