Hollanda'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hollanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda Karayipler'de denizaşırı toprakları olan Kuzeybatı Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Hollanda, Hollanda Krallığı’nı oluşturan dört ülkenin en büyüğüdür. Hollanda'nın nüfusu, Worldometer'ın en son Birleşmiş Milletler verilerinin detaylandırmasına göre 17.216.635'tir. Hollanda’nın toplam arazi alanı 41.543 kilometrekaredir.

Hollanda doğuda Almanya, güneyde Belçika, kuzey ve batıda Kuzey Denizi kıyı şeridi ile komşudur. Kuzey Denizi'nde Birleşik Krallık, Almanya ve Belçika deniz sınırlarını paylaşmaktadır. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır. Hollanda, 1815'ten beri anayasal monarşi ile yönetilmektedir ve Johan Rudolph Thorbecke'nin çabaları sayesinde 1848'de parlamenter demokrasiye geçmiştir. Hollanda, birleştirici bir devlet olarak tanımlanmaktadır.

Bu makalede Hollanda hakkında bilinmesi gereken bilgiler paylaşılmaktadır.

Hollanda Nerededir?

Hollanda kuzey yarım kürede, 52°22′ kuzey paralelleri 4°53′ doğu meridyenleri üzerinde yer almaktadır. Hollanda esas olarak kuzeybatı Avrupa'da ve kısmen Karayipler'de bulunan bir ülkedir.

Hollanda Harita Üzerinde Nerededir?

Hollanda Harita Üzerinde Nerededir?
Hollanda Harita Üzerinde Nerededir?

Hollanda, Kuzeybatı Avrupa'da yer alan bir ülkedir ve coğrafi olarak hem kuzey hem doğu yarım kürelerde konumlanmıştır.

Hollanda'nın Komşu Ülkeleri Hangileridir?

Hollanda komşu ülkeler arasında Batı Avrupa'da Belçika ve Almanya yer almaktadır. Hollanda kuzeyinde ve batısında Kuzey Denizi, doğuda Almanya ve güneyde Belçika ile çevrilidir. Hollanda komşuları içerisinde deniz sınırları bulunan yerler Anguilla, Curaçao, Fransa, Saint Kitts ve Nevis, Sint Maarten, ABD Virgin Adaları ve Venezuela’dır.

Hollanda komşuları haritası aşağıda verilmiştir.

Hollanda'nın Komşu Ülkeleri Hangileridir?
Hollanda'nın Komşu Ülkeleri Hangileridir?

Hollanda Türkiye Arası Mesafe Kaç Kilometredir?

Hollanda Türkiye arası mesafe 3.438 kilometredir.

Hollanda'nın Sınırları ve Sınır Uzunlukları Nasıldır?

Hollanda sınırı uzunluğu toplam 1.027 kilometre ya da 638 mildir. Almanya Hollanda sınırı, Hollanda'nın doğu kesiminde yer alan yaklaşık 354 mil uzunluğunda bir kara sınırıdır. Hollanda Belçika sınırı yaklaşık 297 mil uzunluğundadır ve Hollanda'nın güney kesiminde yer almaktadır.

Hollanda'nın Yüzölçümü Ne Kadardır?

Hollanda yüzölçümü 41.543 kilometrekaredir. Hollanda Avrupa kıtasının en küçük 22. ülkesidir ve dünyada 135. sırada yer almaktadır.

Hollanda Fiziki Haritası Nasıldır?

Hollanda fiziki haritası aşağıda verilmiştir.

Hollanda Fiziki Haritası Nasıldır?
Hollanda Fiziki Haritası Nasıldır?

Hollanda'nın Coğrafi Özellikleri Nasıldır?

Hollanda'nın Coğrafi Özellikleri Nasıldır?
Hollanda'nın Coğrafi Özellikleri Nasıldır?

Hollanda batı ve kuzeydeki alçak ve düz araziler ile doğu ve güneydeki küçük tepeli yüksek araziler olmak üzere iki bölgeye ayrılmaktadır. Hollanda çoğunlukla kıyı ovaları ve ıslah edilmiş arazilere sahiptir, güneydoğu Hollanda’da ise bazı yükseltiler ve tepeler bulunmaktadır. Hollanda’da yaklaşık 20’den fazla göl bulunmaktadır

Hollanda’da geri kazanılmış polderler ve nehir deltaları da dahil olmak üzere alçak ve düz araziler, yüzey alanının yaklaşık yarısını oluştururken, Hollanda’nın coğrafi konumu itibariyle topraklarının deniz seviyesinden yüksekliği 1 metreden (3,3 ft) daha azdır ve büyük bir kısmı da deniz seviyesinin altındadır. Hollanda’nın geri kalanı çoğunlukla düz bir kara parçası olmasına rağmen, ülkenin en uç noktasında Ardennes dağlarının eteklerinde yer alan arazi önemli ölçüde yükselmektedir. Hollanda'nın Avrupa yakasındaki en yüksek noktası Vaalserberg, deniz seviyesinden 322.7 metre (1.059 ft) yükseklikte bulunmaktadır.

Hollanda'da Deniz Var Mıdır?

Hollanda deniz kıyısı bulunan, kuzeyde ve batıda Kuzey Denizi ile çevrelenen bir ülkedir. Hollanda deniz seviyesi mesafesi ortalama sadece 30 metre yükseklikte olan ve dünyanın en alçak rakıma sahip ülkelerinden biridir.

Hollanda'nın İklimi Nasıldır?

Hollanda sıcak ve kutupsal hava kütleleri arasında bir çarpışma alanı haline gelmekte ve böylece ülkede dengesiz bir hava durumu ortaya çıkmaktadır. Hollanda iklimi genel olarak karasal etkileri olan ılıman deniz iklimi özellikleri göstermektedir. Hollanda’da yazlar genellikle ılıktır, kışlar donma noktası civarındaki ortalama sıcaklıklarla nispeten ılımandır.

Kuzey Denizi'nden gelen soğuk hava, yılın ortasında kıyı bölgelerine ulaşmakta ve bu da kıyılarda iç bölgelere göre daha düşük sıcaklıklara neden olmaktadır. Hollanda kıyı kesiminden uzaklaştıkça Hollanda iklimi üzerindeki Atlantik etkisi azalmaktadır. Hollanda'da sonbahar ve kış aylarında, şiddetli olan fırtınalar ülke genelinde daha fazla yağışların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Hollanda’nın güneyinde yer alan tepeler, kıyı boyunca esen kuvvetli rüzgarın hızını önemli ölçüde azaltsa da rüzgarlar düz arazi üzerinde oldukça şiddetli olmaktadır. Hollanda’nın coğrafi konumunun Kuzey Denizi’ne yakın olması Hollanda iklim özellikleri açısından belirleyici olmaktadır. Hollanda’nın denize yakınlığı nedeniyle yağmur oldukça yaygındır ve tüm yıl boyunca ülkenin her bölgesine eşit bir şekilde yayılmaktadır.

2022'de Hollanda Krallığı'nın Nüfusu Kaçtır?

Hollanda'nın nüfusu, Worldometer'ın en son Birleşmiş Milletler verilerinin detaylandırmasına göre 17.216.635 kişidir. Hollanda nüfus bakımından toplam dünya nüfusunun %0.22'sine eşittir. Hollanda, nüfusa göre ülkeler ve bağımlılıklarhollanda-eyaletleri-nelerdir listesinde 69. sırada yer almaktadır.

Hollanda yüzölçümü 41.543 kilometrekaredir ve Hollanda nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 508 kişidir. Hollanda nüfusu 2022 yılı verilerine göre nüfusun %92,5'i kentsel alanda yaşamaktadır. Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht Hollanda şehir nüfusları sıralamasında listenin başında yer almaktadır.

Hollanda'nın İdari Yapısı Nasıldır?

Hollanda'nın çeşitli düzeylerde idari alt bölümleri bulunmakta, alt bölümün ilk seviyesi 12 ilden oluşmakta ve alt bölümün ikinci seviyesi 344 belediyeden meydana gelmektedir. Hollanda ayrıca her biri su yönetimi ile ilgili konularda yetkili olan bir su kurulu tarafından yönetilen 21 su bölgesine bölünmüştür ve Hollanda su kurullarının doğrudan seçimleri dört yılda bir yapılmaktadır.

Hollanda’da 12 eyalet ve toplam 290 şehir bulunmaktadır. Kuzey Hollanda, Güney Hollanda, Zeeland, Kuzey Brabant, Utrecht, Flevoland, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland ve Limburg Hollanda eyaletleri arasındadır.

Hollanda’nın siyasi harita görseli aşağıda verilmiştir.

Hollanda'nın İdari Yapısı Nasıldır?
Hollanda'nın İdari Yapısı Nasıldır?

Hollanda'nın Şehirleri Hangileridir?

Hollanda’da bulunan toplam 290 şehirden nüfusu en fazla olan 20 şehir aşağıda listelenmiştir.

 • Amsterdam
 • Rotterdam
 • Lahey
 • Utrecht
 • Eindhoven
 • Tilburg
 • Groningen
 • Almere Stadı
 • Breda
 • Nijmegen
 • Enschede
 • Haarlem
 • Arnhem
 • Zaanstad
 • Amersfoort
 • Apeldoorn
 • Hertogenbosch
 • Hoofddorp
 • Maastricht
 • Leiden

Hollanda Krallığı'nın Başkenti Neresidir?

Hollanda Krallığı'nın Başkenti Neresidir?
Hollanda Krallığı'nın Başkenti Neresidir?

Hollanda Krallığı’nın başkenti ve en kalabalık şehri Amsterdam’dır. Amsterdam Hollanda’nın batı bölgesindeki Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır ve Amsterdam şehrinin adı Amstel barajından gelmektedir. Amsterdam nüfusu 1.165.898 kişi ve Amsterdam yüzölçümü 219.3 kilometrekaredir. Amsterdam, Utrecht ile 45 kilometre, Lahey ile 60 kilometre, Rotterdam ile 75 kilometre, Arnhem ile 100 kilometre ve Zwolle ile 115 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Amsterdam, 12. yüzyılın sonunda Amstel nehrinde bir barajın etrafında gelişmiştir. Amsterdam, 13. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur ve Amsterdam kuruluş tarihi şehir haklarının verildiği 1300 veya 1306 yıllarına kadar uzanmaktadır. 17. yüzyıl, Amsterdam'ın Batı dünyasının en zengin şehri olduğu Altın Çağı olarak kabul edilmektedir. Amsterdam'ın Hollanda'nın başkenti olarak yasal statüsü yakın tarihli olmasına rağmen, şehir 1814'ten beri başkent olarak tanınmaktadır.

Amsterdam yaşam şartları temiz çevresi, kültürel çeşitliliği ve gelişmiş altyapısı ile sunduğu imkanlar nedeniyle oldukça caziptir. 2021 yılında Lenstore tarafından hazırlanan Sağlıklı Yaşam Kentleri Raporu’nda Amsterdam ilk sırada yer almaktadır. Hollanda başkenti Amsterdam yıllık 1.434 çalışma saati ile nispeten düşük bir ortalamaya ve yerel nüfus için sunulan çok sayıda açık hava etkinliğine sahiptir.

Amsterdam, birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapması nedeniyle İngilizce konuşan gurbetçiler için iş bulma şansının yüksek olduğu şehirlerden biridir. Amsterdam 2022 yılında öğrencilerin gözünden dünya çapında 15. sıraya yerleşmiştir. Amsterdam 2022 yılı QS En İyi Öğrenci Şehirleri Sıralaması’nda 21. sırada bulunmaktadır.

Hollanda Nereye Bağlıdır?

Hollanda hiçbir yere bağlı olmayan bağımsız bir ülkedir.

Hollanda Ne Zaman Kurulmuştur?

Hollanda kuruluş tarihi 26 Temmuz 1581’dir. Hollanda kuruluşu İspanya'dan bağımsızlığın ilan edilmesi süreci sonucunda gerçekleşmiş ve 7 Birleşik Hollanda Cumhuriyeti ortaya çıkmıştır.

Hollanda Resmi Dili Nedir?

Hollandaca Hollanda’da konuşulan tek resmi dildir. Kuzeydeki Fryslân eyaletinde konuşulan İngilizceye oldukça yakın olan Frizceye de yerel resmi dil statüsü verilmiştir. Hollanda dili, Hollanda'nın ulusal dili olan ve Belçika'nın üç resmi dilinden biri olan Fransızca ve Almanca ile birlikte bir Batı Cermen dilidir.

Hollanda ana dili Hollandaca, Hollandalı Nederlands olarak da adlandırılmakta Belçika'da ise Flaman veya Flaman Vlaams denilmektedir. Hollanda’da Hollanda dili yanı sıra toplam nüfusun %90 ila %93'ü İngilizce, %71'i Almanca, %29'u Fransızca ve %5'i İspanyolca konuşabilmektedir.

Hollanda'nın Bayrağı Nasıldır?

Hollanda'nın Bayrağı Nasıldır?
Hollanda'nın Bayrağı Nasıldır?

Hollanda'nın ulusal bayrağı kırmızı, beyaz ve mavi renklerinden oluşan yatay şekilde duran üç renkli bir bayraktır. Hollanda bayrağında bulunan yatay bloklar, yukarıdan aşağıya, kırmızı, beyaz ve mavi renklerde eşit büyüklükte bantlardır. Hollanda bayrak oranı 2:3'tür.

Hollanda bayrağı anlamı hususunda her renk şeridi, ülke için bir miktar sembolizm barındırmaktadır. Kırmızı bant, cesareti, gücü, yiğitliği ve dayanıklılığı simgelerken, Hollanda bayrak rengi olan beyaz bant, barış ve dürüstlük ve mavi bant uyanıklığı, gerçeği, sadakati, azim ve adaleti temsil etmektedir. 1575 yılında Hollanda bayrağı ilk renkli tam tasviri ile kabul edilmiştir.

Hollanda'nın Siyasi Yapısı Nasıldır?

Hollanda siyaseti, parlamenter temsili demokrasi, anayasal monarşi ve ademi merkeziyetçi üniter devlet çerçevesinde şekillenmiştir. Hollandalılar kendilerini parlamentoda kimin temsil edeceğini seçebilmektedir. Hollanda siyasi yapısındaki başlıca kurumlar kral, kabine ve yargı sistemidir. Hollanda kralı Hollanda’nın devlet başkanıdır. Hollanda kralı ve bakanlar, birlikte hükümeti oluşturmaktadır.

Hollanda’da oy kullanmak zorunlu olmamasına rağmen, oy kullanma hakkı olan her Hollanda vatandaşı, 18 yaşını doldurduktan sonra parlamento seçimlerinde oy kullanabilmektedir ve 18 yaşını doldurmuş herkes aday olabilmektedir. Geleneksel bir güçler ayrılığı ilkesine sahip olmayan Hollanda’nın yönetim şekli üniter devlet sistemiyle şekillenmiştir. Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), İşçi Partisi (PvdA), Hristiyan Demokratik Temyiz (CDA) ve Demokratlar 66 (D66) Hollanda politikası içerisinde varlık gösteren partiler arasındadır. Hollanda, tarihsel olarak tarafsız bir devlet iken, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra BM, NATO ve AB gibi birçok uluslararası kuruluşa katılmıştır.

Hollanda'nın Yönetim Biçimi Nedir?

Hollanda’nın yönetim biçimi anayasal monarşi ve ademi merkeziyetçi üniter devlet çerçevesinde şekillenmiştir.

Hollanda'nın Dış Politikası Nasıldır?

Hollanda'nın dış politikası Atlantik işbirliği, Avrupa entegrasyonu, uluslararası kalkınma ve uluslararası hukuk olmak üzere dört temel alana dayanmaktadır. Hollanda’nın sömürge geçmişinden miras kalan tarihi bağlar, Hollanda'nın dış ilişkilerini hala etkilemektedir.

Hollanda'nın dış ticaret politikası Avrupa Birliği tarafından yürütülmektedir ve Hollandalılar uluslararası barışı koruma rollerinde aktif rol oynamaktadır. Tarihsel olarak Hollanda Krallığı tarafsız bir devlet iken, 1945'ten beri NATO, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve diğer birçok uluslararası kuruluşa üye olmuştur.

Hollanda Birleşmiş Milletler'e Üye Midir?

Hollanda 10 Aralık 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler’e üye olmuştur.

Hollanda NATO Üyesi Midir?

Hollanda Krallığı, 1949'da NATO'nun kurucu üyesi olmuştur.

Hollanda Askeri Gücü Nasıldır?

Hollanda Askeri Gücü Nasıldır?
Hollanda Askeri Gücü Nasıldır?

2022 yılında Hollanda, yıllık GFP incelemesi için değerlendirilen 142 ülke arasında 37. sırada yer almaktadır. Hollanda’nın askeri gücü olan silahlı kuvvetleri profesyonel bir ordudur ve Hollanda'da zorunlu askerlik, Aruba ve Curaçao hariç olmak üzere 1996 yılında askıya alınmıştır. Hollanda’da tüm askeri branşlar ve uzmanlıklar kadınlara açıktır.

Hollanda Savunma Bakanlığı, hem sivil hem de askeri personel dahil olmak üzere 66.000'den fazla personel istihdam etmektedir. Hollanda askeri bütçesi 2022 yılı itibariyle 13.7 milyar dolardır.

Hollanda Türkiye askeri güç karşılaştırması değerlendirildiğinde Türkiye’nin askeri hizmete ayrılan bütçesinin 21.9 milyar dolar ile daha yüksek olduğu görülmektedir. Hollanda Türkiye askeri gücü personel sayısı açısından kıyaslandığında Türkiye’deki personel sayısı Hollanda’nın 10 katıdır.

Hollanda Ekonomisi Nasıldır?

Hollanda Ekonomisi Nasıldır?
Hollanda Ekonomisi Nasıldır?

Hollanda ekonomisi, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na göre 2021'de dünyanın en büyük 17. ekonomisidir. Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel Rekabet Edebilirlik Raporuna göre, Hollanda dünyanın en rekabetçi beşinci ekonomisidir. Hollanda, büyük ölçüde dış ticarete dayanan açık bir ekonomiye sahiptir. Hollanda ekonomisi, istikrarlı endüstriyel ilişkiler, oldukça düşük işsizlik ve enflasyon oranları ve bir Avrupa ulaşım merkezi olarak önemli bir rol oynamaktadır.

Hollanda, Avrupa Birliği, OECD ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kurucu üyesidir. Hollanda hizmet sektörü, başta ulaşım, dağıtım, lojistik, finans, yazılım geliştirme ve yaratıcı endüstri olmak üzere milli gelirin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Hollanda’da inşaat sektörü, GSYİH'nın yaklaşık %6'sına tekabül etmekte, tarım ve balıkçılık, görünür ve geleneksel Hollanda faaliyetleri olmasına rağmen, GSYİH’nın yalnızca %2'sini oluşturmaktadır. Hollanda birkaç büyük çok uluslu şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Hollanda’daki tanınmış çok uluslu şirketler Heineken, Ahold, Philips, TomTom, Randstad ve ING'dir ve tüm kuruluşların merkezleri Amsterdam'dadır.

2020'de Hollanda, Ekonomik Karmaşıklık Endeksi'nde 22 ve toplam ihracatta 6. sırada yer almıştır. 2020’de Türkiye, Ekonomik Karmaşıklık Endeksi'nde 38 ve toplam ihracatta 29. sıradadır. Hollanda, 2050 yılına kadar döngüsel bir ekonomiye sahip olmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilir ve yenilenebilir hammaddeler üzerinde çalışan ve ürünlerin ve hammaddelerin yeniden kullanıldığı atıksız bir ekonomi Hollanda’nın ekonomi stratejisi açısından oldukça önemlidir.

Hollanda'nın Para Birimi Nedir?

Hollanda’nın para birimi eurodur ve uluslararası kısaltması EUR şeklindedir. 2022 yılının eylül ayı itibariyle 1 euro 18.13 Türk lirasıdır.

Hollanda Yaşam Şartları Nasıldır?

US News En İyi Ülkeler Raporu 2021 verilerine göre en yüksek yaşam kalitesine sahip ülkeler listesinde Hollanda 7. sırada yer almaktadır. Hollanda’da ulusal GSYİH'nın %10.9'u sağlık sektörüne harcanmakta ve bu durum, adil bir kaynak yoğunluğu ile sonuçlanmaktadır. Hollanda’da nüfus içinde 1.000 kişi başına 3.48 doktor ve 1.000 kişi başına 4.7 hastane yatağı mevcuttur. Hollanda nüfusunun %100'ünün temiz içme suyuna erişimi bulunsa da yine de nüfusun %2.3'ü iyileştirilmiş sanitasyon tesislerine erişim sorunu yaşamaktadır.

Hollanda’da 15 yaş üstü nüfusun %99'u okur yazardır ve Hollanda’da eğitim sektörü GSYİH harcamasının %5.5'lik kısmına denk gelmektedir. Hollanda’nın Amsterdam ve Lahey şehirleri en yüksek kira fiyatlarına sahiptir ve yoğun talep nedeniyle rekabet oldukça şiddetlidir. Hollanda'da gaz ve elektrik maliyetleri oldukça pahalıdır. Temel gıdalar Hollanda'da aşırı pahalı değildir. Hollanda'da toplu taşıma; tramvay, otobüs, metro ve tren ağları dahil olmak üzere kapsamlıdır.

Çoğu Hollanda şehrinde, birkaç saat veya bir günlüğüne bilet satın almak mümkündür. Hollanda vergi sistemi karmaşık olmasına ve Hollanda'da yaşamanın maliyeti yüksek olmasına rağmen, yükün bir kısmını hafifletmek için Hollanda’da yaşamanın avantajları sayılabilecek çeşitli yardımlar mevcuttur.

Hollanda Suç Oranları Nasıldır?

Hollanda suç oranları Numbeo sitesi 2022 yılı verilerine göre %26.84 oranıyla oldukça düşük bir seviyede olmasına rağmen son 3 yılda suç oranlarının artma eğilimi gösterdiği tespit edilmiştir. Hollanda şehirleri arasında % 79.98 güvenlik endeksi ile Lahey en güvenli şehir konumundadır.

Hollanda’da en çok işlenen suçlar arasında uyuşturucu satışı ve kullanımı, vandalizm ve hırsızlık yer almaktadır. Türkiye ile Hollanda suç oranları kıyaslandığında %41.35 suç oranıyla Türkiye, Hollanda’ya göre daha tehlikeli bir ülke konumundadır.

Hollanda Pahalı Bir Ülke Midir?

OECD Daha İyi Yaşam Endeksi'nde, Hollanda genel refah için iyi bir performans sergilemekte ve iş-yaşam dengesinde en üst sırada yer almaktadır. Hollanda barınma ve eğitimde ortalamanın üzerinde yer alırken, kişi başına net düzeltilmiş harcanabilir gelir, OECD ortalamasından daha düşük olan 25.350 euro civarındadır.

Hollanda başkenti Amsterdam'da yaşamak Berlin ve Brüksel'den daha pahalıyken, Paris ve Londra'dan daha ucuzdur. Amsterdam, Lahey, Utrecht gibi başlıca Hollanda şehirlerinin dışında, Delft, Maastricht gibi şehirlerde yaşamanın maliyeti daha düşüktür.

Hollanda'da Ortalama Ev Fiyatları Nasıldır?

Hollanda şehir merkezinde 1 yatak odalı daire kiralık ortalama aylık 889-1.800 euro arasındayken, Hollanda ev kiraları merkez dışında 690-1.500 euro dolaylarındadır.

Hollanda şehir merkezinde 3 yatak odalı daire 1.125 -3.000 euro, merkez dışında 980 -2.300 eurodur. Hollanda satılık ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına 2.464-10.000 euro civarındayken, Hollanda ev fiyatları merkez dışında 2.750-6.700 euro dolaylarında değişmektedir.

Hollanda'da Eğitim Nasıldır?

Hollanda'da Eğitim Nasıldır?
Hollanda'da Eğitim Nasıldır?

Hollanda’nın eğitim politikası, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından belediye hükümetleri ile koordine edilmektedir. Hollanda'da zorunlu eğitim beş yaşında başlamaktadır ancak uygulamada birçok okul çocukları dört yaşından itibaren kabul etmektedir. On altı yaşından itibaren kısmi zorunlu eğitim verilmekte, yani bir öğrenci haftada en az iki gün bir eğitime devam etmektedir. Hollanda’da zorunlu eğitim, 18 yaş ve üstü öğrenciler için veya VWO, HAVO veya MBO düzeyinde diploma aldıklarında sona ermektedir. Okullar ayrıca devlet, özel (dini) ve genel-özel (tarafsız) okullar olarak ikiye ayrılsa da, birkaç özel okul da bulunmaktadır. Hollanda not skalası 1'den (çok zayıf) 10'a (olağanüstü) kadardır.

Dünya Ekonomik Forumu, Hollanda'yı dünyanın en eğitimli üçüncü ülkesi olarak sıralamış, 15 yaşındakiler için ünlü küresel Pisa/OECD sıralamasında, Hollanda performans açısından en yüksek ülkelerden biri olarak listelenmiştir. Eylül 2002'den bu yana, Hollanda’da eğitim sistemi yükseköğretim düzeyinde Bologna sürecine göre hem HBO hem de WO'daki öğretimi uyumlu ve standart hale getirmek için lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinden oluşan üç aşamalı bir sistem etrafında organize edilmiştir. Hollanda, 5 üzerinden 4.32 puan alarak dünyanın en iyi dokuzuncu yüksek öğrenim ülkesi olmuştur. Hollanda okur yazarlık oranı %99’dur.

Hollanda Kültürü Nasıldır?

Hollandalılar, kendi ülkelerindeki iki büyük kültürel alt bölümü Randstad (Rim City) ve Randstad olmayan kültürler olarak birbirinden ayırmaktadır. Randstad kültürü, Kuzey Hollanda, Güney Hollanda ve Utrecht eyaletlerinde bulunmakta ve belirgin bir şekilde kentsel özellikler göstermektedir. Randstad dışı kültür, ağırlıklı olarak Protestan olan kuzey ile Katolik güney arasındaki, Ren Nehri ile ayrılan tarihsel ayrıma karşılık gelmektedir.

Hollanda yüzyıllar boyunca ayrımcılık ve zulümden kaçan etnik azınlıklar için bir sığınak işlevi gördüğü için her bir azınlık Hollanda’nın kültürü üzerinde kendi tarzında etkiler bırakmıştır. İspanya ve Portekiz'den Protestan tüccarlar, 16. ve 17. yüzyıllarda Hollanda Cumhuriyeti'ne sığınmıştır. 20. yüzyıla gelindiğinde, Akdeniz'den gelen misafir işçiler, eski Hollanda kolonilerinden gelen göçmenler ve savaşın parçaladığı ülkelerden gelen mülteciler akını Hollanda’nın kültürel özellikleri üzerinde etkili olmuştur.

Hollanda'nın tek tip ulusal kültürü olmadığı gibi, ülkenin kültürel çeşitliliği, farklılıklara toleransı ve yabancı etkilere açıklığı vurgulamaktadır. Hollanda’da Randstad kültürü, yoğun nüfuslu bölgede siyasi, ekonomik ve kültürel gücün yoğunlaşması nedeniyle hegemonik olmuştur.

Hollanda Mutfak Kültürü Nasıldır?

Hollanda Mutfak Kültürü Nasıldır?
Hollanda Mutfak Kültürü Nasıldır?

Hollanda yemekleri genel olarak basit, besleyici ve Avrupa pişirme tarzlarının bir karışımını temsil etmektedir. Hollanda yemek kültürü üzerinde Çin, Endonezya, Surinam ve İtalyan kültürlerinin etkisi oldukça fazladır. Hollanda’da her yerde sokak satıcıları tarafından ringa balığı ve soğan satılmaktadır.

Hollanda yemek kültürü içerisindeki tipik bir akşam yemeği, mevsiminde sebzeli patates, soslar, et veya balıktan oluşmaktadır. Hollanda’da genellikle öğleden sonra beş ile yedi arasında servis edilen akşam yemeği, çorba ile başlayan iki veya üç çeşit yemektir. Ana öğün Hollanda yemekleri genellikle sebze ve et, balık veya kümes hayvanları ile patates içermektedir. Hollanda’nın geleneksel yemekleri arasında bezelye çorbası, lahana yahnisi, hotchpotch (güveç), beyaz kuşkonmaz, mayonezli patates kızartması, et kroketleri ve çiğ ringa balığı bulunmaktadır.

Hollanda’nın meşhur yemekleri arasında şeker serpilmiş mini kreplere benzeyen poffertjes, Endonezya esintili bir pirinç yemeği olan nasi goreng, galeta ununa batırılarak yuvarlanmış bir hamur ve içerisinde kızarmış et bulunan kroketten, Endonezya’dan ithal edilen temelde bir karides ya da balık aromalı olan keropok yer almaktadır. Hollanda’da popüler tatlılar kuru üzümlü rulolar, çikolatalı kremalar, pudingler, şuruplu gofretler ve özellikle Hollanda meyan köküdür.

Hollanda içecekleri arasında kahvenin güçlü bir sosyal önemi vardır. Hollandalı komşular için sabah verilen kahve molası oldukça önemlidir ve sık sık birbirlerini kahve içmeye davet etmektedirler. Hollanda birası, MS 1'den beri Hollanda'da yapılmaktadır ve Orta Çağ'da, uygun bira fabrikaları yaygınlaşana kadar bira yapımını genellikle manastırlar üstlenmiştir. Hollanda'da şarap veya diğer alkollü içeceklerden daha fazla insan bira içmektedir.

Hollanda Sinema Kültürü Nasıldır?

Hollanda Sinema Kültürü Nasıldır?
Hollanda Sinema Kültürü Nasıldır?

Hollanda film endüstrisi nispeten küçük olduğundan ve Hollanda filmleri için çok az veya hiç uluslararası pazar bulunmadığından, neredeyse tüm filmler devlet finansmanına dayanmaktadır. Belgesel türü hala Hollanda film endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Uluslararası alanda başarılı Hollandalı aktörler arasında X-Men filmlerinden Famke Janssen, Game of Thrones’tan Carice van Houten, Blade Runner’dan Rutger Hauer, Jeroen Krabbe ve Derek de Lint yer almaktadır. Turkish Delight, Black Book, Soldier of Orange, Spetters ile Paul Verhoeven’in yönettiği en iyi Hollanda filmleri olarak nitelendirilen filmler uluslararası dağıtım ve tanınırlık kazanmıştır. Tanınmış Hollanda filmleri yönetmenleri arasında Jan de Bont, Dick Maas, Fons Rademakers ve belgesel yapımcıları Bert Haanstra ve Joris Ivens yer almaktadır.

Hollanda en ünlü pembe dizileri arasında Goede Tijde, Slechte Tijden (İyi Zamanlar, Kötü Zamanlar), Netflix’te yayınlanan Toon, Hollanda en iyi suç temalı dizisi Moordvrouw ve drama türünde Penoza dizisi dünya çapında oldukça popülerdir.

Dünyada gişe rekorları kıran filmler, destek amaçlı filmler, düşük bütçeli filmler, sinema filmleri ve sanat filmleri Hollanda’da geniş bir izleyici kitlesini cezbetmektedir. Hollanda'da her türlü film, Hollanda filmleri ve yabancı filmler sevilmektedir. Hollanda sinemalarında yabancı filmler altyazılı olarak gösterilmektedir, çocuk filmleri ise belli bir yaşa kadar dublajlıdır.

En Meşhur Hollandalı Oyuncular Kimlerdir?

En meşhur Hollandalı oyuncular Antonie Kamerling, Five Fingers ve In Bruges filmleriyle; Marwan Kenzari Wolf ve The Last Witch Hunter filmleriyle; Lotte Verbeek, The Borgias, Outlander, The Blacklist ve Marvel's Agent Carter gibi uluslararası televizyon programları ile; Sylvia Hoeks, The Girl and Death ve The Best Offer filmleri ile; Michiel Huisman, The Young Victoria, World War Z ve The Age of Adaline filmleri ile bilinmektedir.

Hollanda Müzik Kültürü Nasıldır?

Hollanda Müzik Kültürü Nasıldır?
Hollanda Müzik Kültürü Nasıldır?

Geleneksel Hollanda müziği, hayat şarkısı veya hayat hakkında şarkı anlamına gelen Levenslied olarak bilinmekte, bu tür şarkıların akılda kalıcı, basit ritimleri ve melodileri bulunmaktadır. Hollanda şarkılarında beyitler (kafiyeli 2 dize) ve bir nakaratla (bir bölümü tekrar ederek) söylenmekte ve şarkıların temaları genellikle duygusal olmaktadır.

Hollanda, halk ve dans müziğinden klasik müzik ve baleye kadar çeşitli müzik geleneklerine sahiptir. Akordeon gibi geleneksel Hollanda müzik aletleri levenslied müziğin temelini oluştursa da hollanda-muzik-turleri-hangileridirson yıllarda birçok sanatçı synthesizer ve gitar da kullanmaktadır. Jan Smit, Frans Bauer ve Andre Hazes Hollanda müzik türleri ile olarak dünya çapında tanınan kişiler arasındadır. Çağdaş Hollanda pop müzik türü 1960'larda ABD ve İngiltere'den gelen popüler müzikten büyük ölçüde etkilenerek doğmuştur.

En Ünlü Hollandalı Şarkıcılar Kimlerdir?

En ünlü Hollandalı şarkıcılar aşağıda verilmiştir.

 • Anouk, Nobody's Wife şarkısı ile ün kazanan bir şarkıcı ve söz yazarıdır.
 • Jan Smit’in en tanınan şarkısı, Ik Zing Dit Lied Voor Jou Alleen” (I Sing This) Song For You Alone)’dur.
 • Natalie La Rose’un en bilinen eserleri arasında Somebody ve Around The World yer almaktadır.
 • Marco Borsato, 1994 yılında ilk Hollandaca single'ı Dromen zijn Bedrog ile başarıyı yakalamıştır.
 • Oosterhuis’in en iyi şarkıları arasında Walk Together ve What The World Needs Now bulunmaktadır.

Türkiye’de Hollandalı şarkıcılar oldukça popülerdir. Karsu Dönmez Amsterdamlı Türk-Hollandalı caz, blues ve pop şarkıcısı-söz yazarıdır. Türkiye’nin gözde tatil beldelerine Hollandalı ünlüler gelmekte ve konser vermektedirler.

Hollanda'da İnanılan Dinler Hangileridir?

Hollanda’nın resmi bir dini olmamakla birlikte Hollanda nüfusu tarafından inanılan ve uygulanan dinler oldukça çeşitlidir.

Hollanda’da inanılan dinler aşağıda listelenmiştir.

 • Roma Katolik %23.7
 • Protestan %15.5 (Hollanda Reformu %6.5, Hollanda Protestan Kilisesi %5.7 dahil)
 • Kalvinist %3.3
 • İslam %4.9
 • Diğer %5.7 (Hindu, Budist, Yahudi dahil)
 • Hollanda’da dini inanca sahip olmayanlar %50.1

Hollanda Anayasası, dini gerekçelerle ayrımcılığı yasaklamakta ve bireylerin, yasalardan doğan sorumluluklarını etkilememesi koşuluyla, bireysel olarak veya başkalarıyla birlikte Hollanda dini veya inançlarını açıklama özgürlüğü sağlamaktadır.

Hollanda'nın Sembolleri Nelerdir?

Hollanda’nın sembolleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Ulusal bayrak: Hollanda’nın bağımsızlığının sembolü olarak 1575 yılında kabul edilmiştir.
 • Ulusal Arma: Hollandalıların kendilerini ilişkilendirdiği sembollerden biri, Hollanda aslanıdır. Sembol özellikle futbolda yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Milli Marş: Wilhelmus van Nassouwe, genellikle Wilhelmus olarak bilinmekte hem Hollanda'nın hem de krallığın milli marşı olarak kabul edilmektedir. 1572 yılına dayanan Hollanda milli marşı, bugün kullanılan en eski milli marştır.
 • Ulusal Renk: Turuncu, Willem van Orange nedeniyle uzun zamandır Hollanda ile ilişkilendirilmiştir.

Hollanda'nın Neleri Meşhurdur?

Hollanda'nın Neleri Meşhurdur?
Hollanda'nın Neleri Meşhurdur?

Hollanda’ya özgü şeyler aşağıda listelenmiştir.

 • Laleler
 • Bisiklet
 • Yel değirmenleri
 • Peynir
 • Bira
 • Hollandse Niewe
 • Stroopwafel
 • Hagelslag
 • Meyan kökü
 • Takunya

Hollanda'nın Turistik Yerleri Nerelerdir?

Hollanda’nın turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Jordaan ve Amsterdam Kanalları
 • Keukenhof
 • Rijksmuseum
 • Anne Frank Evi
 • Oude Haven
 • Van Gogh Müzesi
 • Kinderdijk Yel Değirmenleri
 • De Hoge Veluwe Ulusal Parkı
 • De Haar Kalesi
 • Ijssel Gölü

De Hoge Veluwe Ulusal Parkı yaklaşık 13.800 dönümlük bir alanı kaplayan, ülkenin en büyük sürekli doğa koruma alanı olmasının yanı sıra hem yerel halk hem de ziyaretçiler için en popüler günübirlik gezi yerlerinden biridir. De Hoge Veluwe Ulusal Parkı, açık hava meraklıları için Hollanda'da gezilecek yerler kategorisinde yer almaktadır. Hollanda milli parkında kuş gözlemciliği, yürüyüş ve bisiklet sürmek popüler aktiviteler arasındadır.

Hollanda Seyahatinden Önce Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Hollanda seyahatinden önce bilinmesi gereken faydalı bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Türkiye Hollanda Arası Uçakla Kaç Saat Sürer?

Türkiye’den İstanbul, Antalya, İzmir, Kayseri ve Bodrum’dan Hollanda’ya aktarmalı ve aktarmasız seferler düzenlenmektedir. Türkiye Hollanda arası uçakla ortalama 3 saat 30 dakika sürmektedir.

İstanbul Rotterdam Uçuş Süresi Ne Kadardır?

İstanbul Rotterdam Uçuş Süresi Ne Kadardır?
İstanbul Rotterdam Uçuş Süresi Ne Kadardır?

İstanbul, Rotterdam arası uçuş süresi yaklaşık 3 saat 45 dakika sürmektedir.

Rotterdam'a en yakın havalimanı 4,3 km uzaklıktaki Rotterdam (RTM) Havalimanı'dır. Rotterdam merkezden havalimanına yaklaşık sürüş süresi 12 dakikadır.

Hollanda Türkiye Saat Farkı Ne Kadardır?

Türkiye Hollanda saat farkı 60 dakikadır, Türkiye saati Hollanda saatine göre 1 saat daha ileridedir.

Hollanda'nın Uluslararası Kısaltması Nedir?

Hollanda’nın uluslararası kısaltması NL şeklindedir.

Hollanda Telefon Kodu Nedir?

Hollanda telefon kodu +31’dir. Türkiye'den Hollanda'daki herhangi bir kişiyi ararken ilk olarak aynı zamanda Hollanda ülke kodu olan, uluslararası telefon kodu +31'i tuşlamak gerekmektedir.

Hollanda Posta Kodu Nedir?

Hollanda'nın posta kodu 1011, 1012 ve 1013'dür.

Hollanda İnternet Uzantısı Nedir?

Hollanda internet uzantısı .nl şeklindedir ve ilgili uzantı ile toplamda 6.282.968 adet site bulunmaktadır. Hollanda internet uzantısına sahip olmak için resmi belge verilmesi gerekmemektedir.

Hollanda Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

Türkiye’de toplam 6 Hollanda konsolosluğu bulunmaktadır.

Ankara'da büyükelçilik; İstanbul'da başkonsolosluk; Antalya, İzmir, Marmaris ve Gaziantep'te fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermekte olan 6 adet Hollanda Krallığı Konsolosluğu bulunmaktadır.

Hollanda'da Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu Nerededir?

Hollanda’da Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu; Amsterdam, Rotterdam ve Deventer’de başkonsolosluk düzeyinde, Lahey’de ise büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.

Türkiye'den Hollanda'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Hollanda’ya gitmek isteyen umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi iken,

diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hollanda'ya gitmek için vizeye ihtiyaç duyan kişilerin kısa süreli (C tipi) vize başvuruları şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir. Uzun süreli (D tipi) Hollanda vizesi almak için ise başvurulacak vize türüne göre şahsen ya da Hollanda'daki bir sponsor aracılığıyla Hollanda Başkonsolosluğuna, Büyükelçiliğine ya da Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi'ne başvurulmalıdır.

2017-2022 yılları arasında danışmanlık hizmeti verdiği Hollanda vizesi başvurularında elde ettiği %97,7'lik onaylanma oranı ile akredite danışmanlık şirketi Vizem.net, Türkiye'deki en yüksek onaylanma skoruna sahiptir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: