Hollanda Antilleri Vizesi

2023'te Hollanda Antilleri Vize İşlemleri Nasıldır?

Hollanda Antilleri, Hollanda Karayip Denizi’nde bulunan 3 özel belediyeyi kapsamak ile birlikte Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adalarından oluşmaktadır. Kısaca BES olarak adlandırılan bölgede Hollanda’nın Karayipler içerisinde Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St, Eustatius ve St, Maarten olmak üzere 6 bölgesi vardır.

Karayip Hollandası’na seyahat etmek isteyen kişilerin 90 güne kadar seyahat izni sağlayan ve kısa süreli bir vize türü olan Hollanda Antilleri vizesine sahip olması gerekmektedir. Hollanda Antilleri vizesi ile 6 bölgenin tamamına seyahat etmek mümkündür.

Vizem.net, Türkiye'den Hollanda Krallığı'nın Karayip bölgelerine seyahat edecek kişilere Hollanda Antilleri vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Antilleri Vizesi Hangi Durumlarda Alınmalıdır?

Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius ya da St. Maarten bölgelerinden birine seyahat etmek, bölgede çalışmak, evlenmek ya da transit uçuşlarda bu bölgelerden birini kullanmak istenilmesi halinde Hollanda Antilleri vizesi alınmalıdır.

Kimler Hollanda Karayipleri Vizesinden Muaftır?

Hollanda Karayip vizesinden muaf olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Belirli ülkelerin vatandaşı olan kişiler
 • Çok girişli kısa süreli Schengen vizesine sahip olan kişiler
 • Bir Schengen ülkesinde oturma iznine ya da geçici ikamet iznine sahip olan kişiler
 • Birleşik Krallık ya da İrlanda için çok girişli vizeye ya da oturma iznine sahip olan kişiler
 • Amerika Birleşik Devletleri ya da Kanada oturma iznine sahip olan kişiler
 • Bolivya, Çin, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Guyana, Haiti, Hindistan, Jamaika ya da Peru vatandaşlığına sahip olan ve Amerika Birleşik Devletleri ya da Kanada çok girişli vizesi bulunan kişiler

T.C. Vatandaşları Hollanda Antilleri Vizesinden Muaf Mıdır?

T.C. vatandaşları Hollanda Antilleri vize muafiyetine sahip değildir. Umuma mahsus pasaporta sahip olan T.C. vatandaşlarının seyahatleri için vize alması gerekirken; diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaporta sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Hollanda Antilleri Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Antilleri vizesine başvurma süreci seyahatin kısa ya da uzun süreli olmasına göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli seyahatler için yapılacak olan Hollanda Antilleri vize başvurusu, Hollanda vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Uzun süreli seyahatler için yapılacak olan Hollanda Antilleri vize başvurusu, Hollanda konsoloslukları üzerinden yapılmaktadır.

Hollanda Antilleri vize başvurusu için ilk olarak başvuru sahibinin başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurması gerekmektedir. Vize başvurusu için talep edilen belgelerin hazırlanmasından sonra randevu alınır. Randevu gününde belgeler ile ilgili birime gidilmekte ve belgelerin teslim edilmesinin ardından biyometri ve vize harcı ödeme işlemleri tamamlanmaktadır. Biyometri işlemlerinin ardından başvuru sahipleri gerekli görüldüğü durumlarda mülakata çağrılmaktadır.

Hollanda Antilleri Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda Antilleri vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun geçerlilik süresinin talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olması gerekmektedir. Pasaport, 10 yıldan daha eski olmamalı ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.
 • Hollanda Antilleri vize başvuru formu: Başvuru formunun online ortamda, doğru ve eksiksiz olarak doldurulup çıktısının alınması gerekmektedir ve form, başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanmış olmalıdır.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, biyometrik özellikte bir fotoğraf olması gerekmektedir.
 • Seyahat planına dair belgeler: Başvuru sahibinden uçuş rezervasyonları, konaklama yapacağı tesis ile seyahat tarihlerini gösteren ve kişinin adının yazılı olduğu, otel veya kısa süreli kiralık ev gibi konaklama rezervasyonları talep edilmektedir.
 • Davet belgesi: Başvuru sahibinin Hollanda Karayipleri’nde bulunan bir şirket tarafından davet edilmesi durumunda, şirketin antetli kağıdına, şirketçe yetkilendirilmiş kişi tarafından imzalanmış ve davet edilen kişinin adı, soyadı ve seyahat amacını belirten bir mektubun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Ziyaretin amacına göre talep edilen belgeler: Başvuru sahibinin iş ziyareti kapsamında gerçekleştireceği seyahatlerde, seyahat süresinin tamamı için konaklama rezervasyonu ile davet eden şirket ve işveren tarafından ayrı ayrı yazılan dilekçeler talep edilmektedir. Aile ya da arkadaş ziyareti amacı ile gerçekleştirilecek seyahatlerde ziyaret edilecek kişi tarafından yazılan ve onaylanan davet ya da sponsor mektubu ile davet edenin sponsor olduğu hallerde davet edenin son üç ayı kapsayan banka ekstresi talep edilmektedir. Turizm amaçlı gerçekleştirilecek olan seyahatlerde başvuru sahibinin konaklayacağı otelin tam adresi, otel rezervasyonunu kanıtlar nitelikteki belge ve son üç ayı kapsayan banka ekstresi talep edilmektedir.
 • Pasaport kopyaları: Pasaport sahibinin bilgilerinin yer aldığı sayfa ile daha önce verilen vizelerin olduğu sayfaların fotokopisi talep edilmektedir.
 • Ebeveyn rızası: 18 yaşını doldurmayan başvuru sahiplerinin iki ebeveyninden ya da yasal vasisinden olmak üzere muvafakatname ve pasaportlarının fotokopileri talep edilmektedir. Reşit olmayan başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler arasında doğum belgesi bulunmaktadır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin en az 15.000 euro teminatlı bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin durumuna dair belgeler: Başvuru sahibinin çalışması durumunda işveren tarafından başvuru sahibinin pozisyonunu, çalışma süresini, gelirini ve izin süresini belirten bir mektup yazması gerekmektedir. Başvuru sahibinin serbest mesleğe sahip olması durumunda işletme ruhsatı ya da tescili ile son vergi beyannamesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin işsiz olması durumunda son üç ayı kapsayan banka ekstresini belgelemesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin öğrenci olması durumunda eğitim aldığına dair öğrenci belgesini, son üç ayı kapsayan banka ekstresini ve reşit olmayan başvuru sahibinin okul tatilleri haricinde seyahat etmesi durumunda okuldan onay verildiğini gösteren yazılı belgeleri sunması gerekmektedir.

Hollanda Antilleri için Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda Antilleri vizesi için vize başvuru formu online olarak https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay adresinden doldurulmaktadır. Hollanda Antilleri vize başvuru formunu doldurmak için ilk olarak internet sitesi üzerinden isim, soyisim, mail adresi ve telefon numarası ile kayıt olunması gerekmektedir. Hollanda vize formu İngilizce, İspanyolca, Fransızca veya Flemenkçe dillerinde doldurulabilmektedir.

Hollanda Antilleri vize başvuru formunda başvuru sahibine ait pasaport bilgileri, ikametgah bilgileri, seyahat süresi boyunca konaklama bilgileri ve rezervasyon bilgileri ile seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerine yönelik çeşitli bilgiler talep edilmektedir. Formun doldurulmasının ardından çıktısı alınmalıdır.

Hollanda için vize başvuru formu ekran görseli aşağıdadır.

Hollanda Antilleri için Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hollanda Antilleri için Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda Karayipleri Vize Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda Antilleri vizesi için vize randevusunun nasıl alınacağı, seyahatin kısa ya da uzun süreli olmasına göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli seyahatler için yapılacak olan Hollanda Antilleri vize başvurusu, yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global Hollanda randevu sistemi üzerinden, online olarak alınmaktadır. Uzun süreli seyahatlerde Hollanda Antilleri vize başvurusu için randevu alınırken, Hollanda konsolosluğu randevu birimine mail atılması gerekmektedir.

Hollanda Antilleri Vize Mülakatı Nasıl Yapılır?

Hollanda Antilleri vize mülakatı başvuru sahiplerinin yerine getirmesi gereken prosedürler arasında bulunmaktadır. Konsolosluk tarafından gerçekleştirilecek olan mülakatta genel olarak kişinin seyahat amacı, seyahat süresi, seyahatin sponsorlu olması durumunda kim tarafından finanse edileceği, başvuru sahibinin medeni durumu, eğitimi ya da ilişki durumuna yönelik çeşitli sorular sorulmaktadır. Mülakatta sorulan sorulara verilen cevapların bazı belgelerle desteklenmesi istenebilmektedir.

Hollanda Antilleri vize başvurusu mülakatlarındaki temel amaç başvuru sahibinin vize alabilmesi için gerekli olan şartları ne ölçüde taşıdığını anlayabilmek olduğu için, sorulan sorulara dürüstçe ve birbiriyle tutarlı cevapların verilmesi önemlidir. Hollanda Antilleri vize başvurularında vize mülakatı ortalama 10 ile 15 dakika arasında sürebilir.

Hollanda Antilleri Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda Antilleri vizesi için başvuru ücreti 12 yaşını doldurmuş ve daha büyük olan kişiler için 80 euro olarak belirlenirken 6 ile 11 yaş arasındaki başvuru sahiplerinin 40 euro ödemesi gerekmektedir. 6 yaşını doldurmamış çocuklardan herhangi bir vize ücreti talep edilmemektedir. Uzun süreli olarak yapılan Hollanda Antilleri vize başvuru ücretleri, başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Vize ücreti, kişinin başvurusunu gerçekleştirdiği sırada TL cinsinden ilgili vize memuruna ödenmektedir.

2022 yılında Hollanda Antilleri vizesi masrafları; tüm vize başvuru ücreti, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 185 euro tutmaktadır.

Hollanda Antilleri Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hollanda Antilleri vizesine seyahatten en az 3 hafta önce başvurulmalıdır. Vize başvurusu en erken seyahatten üç ay önce ve en geç seyahatten 15 iş günü önce yapılabilmektedir.

Hollanda Antilleri Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Antilleri vizesi genel olarak 15 gün içerisinde çıkmaktadır; bu süre ek belgelerin talep edilmesi gibi gecikmeye neden olan durumlar sebebiyle 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Karayip Hollandası Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Karayip Hollanda vizesi başvurusu aracı kurumun internet sitesi üzerinden online bir şekilde takip edilebilmektedir; konsoloslukların ise herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır. Online sorgulamalarda vize sonucuna erişim mümkün değildir. Vize başvurusunun aracı kurum üzerinden takibi, ilgili vize başvuru merkezinden gönderilen, pasaportun teslim alınabileceğine dair mail ile yapılabilir veya SMS servisi ile daha detaylı bilgilendirme hizmeti alınabilir. Vize başvuru merkezi tarafından verilen fatura ya da makbuz üzerinde bulunan referans numarası ve soyisim bilgisi ile de online olarak VFS Global internet sitesinden sorgulama yapılmaktadır.

VFS Global vize takip ekran görseli aşağıdadır.

Karayip Hollandası Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Karayip Hollandası Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hollanda Antilleri Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Hollanda Antilleri vizesinin süresi, başvuruyu değerlendiren Hollanda konsolosluğunun vize birimi tarafından belirlenir. Kısa süreli Hollanda Antilleri vizesi en fazla 90 gün için verilirken uzun süreli vizeler başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermekle birlikte 6 ay ile 5 yıl arasında bir süre için verilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hollanda Antilleri vizesi hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Karayip Hollandası'nda Yapılacak Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize İşlemleri Nasıldır?

Karayip Hollandası’nda yapılacak transitler için sağlanması gereken bazı şartlar bulunur. Aruba için 07:00 ile 23:00 saatleri arasında aktarma yapılması, St. Maarten için aynı gün içerisinde ve Bonaire, Curacao, St Eustatius ile Saba için 48 saat içerisinde transit geçiş yapılması gereklidir. Cruise gemisi yolcusu olanların, 24 ya da 48 saatten daha az süre için transit geçiş yapması mümkündür.

Karayip Hollandası transit vizesinden; sivil bir uçak ya da gemi mürettebatında bulunan kişiler 48 saatten kısa geçişlerinde ve Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu ya da Dünya Bankası tarafından verilen bir izin belgesine sahip kişiler muaf tutulmaktadır. Kişinin Hollanda Krallığı’nın tamamı için resmen tanınmış diplomat olması durumunda transit geçiş vizesi alması gerekmez. Hollanda transit vize işlemlerinden, Bolivya, Çad, Ekvador, Gürcistan, Endonezya, Jamaika, Malawi, Fas, Kuzey Makedonya, Pakistan, Peru, Rusya, Senegal, Tayland, Tunus, Türkiye ya da Ukrayna ülkelerinin diplomatik pasaportuna sahip olan kişiler muaf tutulmaktadır.

Karayip Hollandası'nın Turuncu Halı Vize Uygulaması Var Mıdır?

Karayip Hollandası’nın turuncu halı vize uygulaması bulunmaktadır. Turuncu halı vizesi, iş seyahatleri kapsamında sık sık Hollanda’ya seyahat eden kişilerin başvurabileceği ve iş amaçlı seyahatlerde daha kolay şekilde alınabilen bir vize türüdür.

Turuncu halı vizesi temel olarak Hollanda ile güncel olarak veya gelecekte ekonomik amaçlı iş yapacak şirketlerin çalışanlarına verilmektedir; aynı durumdaki kültürel, bilimsel veya kamusal organizasyonlarda çalışanlar ya da bireysel seyahat edecek kişiler de turuncu halı vizesine şartları sağlamaları halinde başvurabilmektedir. Hollanda turuncu halı vizesi için sadece belirli ülkelerde çalışan kişiler başvuru yapabilmektedir.

Hollanda Antilleri Vizesi ile Karayip Hollandası'nın Tüm Bölgelerine Seyahat Edilebilir Mi?

Hollanda Antilleri vizesi ile Karayip Hollandası’nın tüm bölgelerine seyahat etmek mümkündür. Hollanda Antilleri vizesine sahip olan kişinin ayrıca Aruba vizesine ya da St. Maarten vizesine sahip olması gerekmemektedir.

Hollanda Antilleri Vizesi ile Hollanda'ya Gidilebilir Mi?

Hollanda Antilleri vizesi ile Hollandaya gidilmemektedir.

Hollanda’nın Avrupa bölgesine ya da Schengen Bölgesine seyahat etmek isteyen kişilerin, ayrıca Hollanda vize başvuru işlemlerini yapması ve Hollanda Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Karayip Hollandası'na Gidilebilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi ile Karayip Hollandası’na gitmek mümkün değildir.

Schengen vizesine sahip olan bir kişi Karayip Hollandası’na gidemezken, Karayip Hollandası vizesine sahip olan bir kişinin de Schengen bölgesi ülkelerine seyahat etmesi mümkün değildir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: