Hollanda Vatandaşınının Eşi Vizesi

Hollanda Vatandaşının Eşi Vizesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Hollanda vatandaşının eşi vizesi, kısa süreli (C tipi) Schengen vize kategorisinde yer alır. Hollanda eş vizesi kişiye 180 günlük herhangi bir süre içinde en fazla üç ay (90 gün) boyunca Hollanda topraklarında kalmaya olanak sağlamaktadır.

Hollanda eş vizesi, Hollanda’yı ziyaret etmek isteyen Hollanda vatandaşlarının eşleri için verilen Hollanda Vizesi türlerinden birisidir.

Hollanda Eş Vizesine Kimler Başvurmalıdır?

Hollanda eş vizesine başvuracak kişilerin özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda’daki partneriyle evli olan ya da uzun süreli bir ilişki içerisinde olan kişiler
 • Hollanda’da yaşamak isteyen ve her biri 21 yaşında veya daha büyük olan eşler
 • Hollanda’daki partnerinin en az 1 yıl geçerli oturma izni ile Hollanda da yaşamış olan eşler
 • Hollanda’da yaşayan partnerinin bağımsız, yeterli ve sürdürülebilir bir geliri olan eşler

Hollanda Eş Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda eş vizesi başvurular şahsen (bebekler ve çocuklar da dahil) yapılmalıdır. Hollanda eş vizesi başvurmak için bazı belgeler gereklidir. Her belge için aslı ve bir kopyası sağlamalıdır. Teslim edilen belgeler, seyahat belgesi dışında iade edilmeyecektir.

Hollanda eş vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda eş vizesi başvuru formu: Online olarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş imzalı başvuru formu gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaport ve pasaportun kullanılmış tüm sayfalarının bir kopyası gerekmektedir. Pasaport, kişinin Schengen bölgesinden ayrıldığı tarihten itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaportun iki adet boş sayfası olmalı ve 10 yıldan daha eski olmamalıdır.
 • Hollanda yasal ikamet kanıtı: Başvuru yapılan ülkede başvuranın yasal olarak ikamet ettiğine dair kanıt değeri taşıyan belgeler gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Hollanda pasaportu gereksinimlerini karşılayan 1 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraf 6 aydan daha önce çekilmiş olamaz ve net bir benzerlik taşımalıdır.
 • Konaklama ve seyahat kanıtı belgeler: Seyahat planının kanıtı olan rezervasyon belgeleri ve Hollanda’da kalınacak yerin kanıtı değerindeki belgeleri sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası belgesi: Sağlık sigortasının 30.000 EUR geçerliliği olmalıdır.
 • Pasaport: Schengen bölgesini ziyaret ettikten sonra nihai varış noktasına giriş sağlayan bir oturma izni veya pasaport sahibi olmak gerekmektedir.
 • Ödeme belgesi: Vize ücretinin ödendiğini gösteren belge gerekmektedir.

Hollanda Eş Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Hollanda eş vizesi başvurusunda gereken pasaport, kimlik ve ehliyet fotoğrafları belirli gereksinimleri karşılamalıdır. Hollanda eş vizesi için gereken fotoğraflarda boyut, kalite, arka plan, yüz görünümü, pozisyon, ifade, gözlük, aydınlatma ve çerçeveleme ile ilgili kurallar vardır. Fotoğraf 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. Fotoğrafın çerçevesi kişinin yüzünü tam ve merkeze alacak şekilde olmalıdır. Fotoğraf yüksek kaliteli, pürüzsüz fotoğraf kağıdına basılmalı ve minimum 400 dpi çözünürlüğe sahip olmalıdır. Fotoğraf aşırı veya az pozlanmış olmamalıdır. Kişinin yüzünde veya arka planda gölge yansıma bulunmamalıdır. Fotoğrafın arka fonu açık gri, açık mavi veya beyaz renklerle olmalıdır. Renklerin hepsi tek renk olmalıdır. Son olarak kişi dini veya inancı nedeniyle başının kapalı tutuyorsa kişinin başörtüsü düz olmalı, tek renk olmalı ve fon ile kontrast oluşturmalıdır.

Hollanda Eş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda eş vizesi başvurusu yapacak kişi ilk olarak vize türünü tanımlamalıdır. Hollanda eş vizesi, Hollanda kısa süreli (C tipi) Schengen vize kategorilerinden birisidir. Online başvuru formu doldurulup yazdırılır ve imzalanır. Hazırlanan gerekli belgeleri teslim etmek için Hollanda VFS vize başvuru merkezinden randevu alınır. Genel bir kural olarak, her başvuru sahibi başvuruyu şahsen yapmalıdır (bebekler ve çocuklar dahil). Randevu alındıktan sonra, e-posta üzerinden bir onay mektubu ile randevunun onaylandığı başvuran kişiye bildirilir. Vize başvurusu, randevunun planlanan saatinde gerekli tüm belgelerle birlikte gönderilir.

VFS hizmet ücreti ve varsa vize ücreti ödenir. Biyometrik bilgiler (parmak izleri ve dijital canlı fotoğraf) randevu sırasında alınır. Hollanda eş vizesi başvurusu ile ilgili karar kesinleştiğinde vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı bir e-posta ile bildirilir. E-postaya kolayca veya düzenli olarak erişilemiyorsa, başvurunun onaylanıp onaylanmadığı sms ile bildirilir. Hollanda eş vizesi başvurusu ile ilgili karar verildikten sonra, belgeler Vize başvuru merkezinden alınabilir veya ek ücret karşılığında (vize başvuru merkezi tarafından teklif edilmişse) kurye ile gönderilir.

Hollanda Eş Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda eş vizesi başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
VFS hizmet bedeli24,5 EUR
0-6 yaş arası çocukÜcretsiz
6-11 yaş arası çocuk40 EUR
Yetişkin80 EUR

Vize başvuru merkezine başvuran adaylardan, vize ücreti dışında, başvuru başına KDV dahil 24,5 Euro (biyometri ile başvuru için) VFS hizmet bedeli alınacaktır. Vize ücreti ödemesi sadece nakit olarak yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hollanda Eş Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Hollanda eş vizesi için başvurulabilecek en erken tarih, seyahat edilmesi gereken süreden 6 ay öncesidir. Hollanda eş vizesi için başvurulabilecek en geç tarih seyahat edilmesi gereken süreden 15 iş günü önce olmalıdır. Başvurunun başarılı olup olmadığı 15 takvim günü içinde bildirilecektir.

Hollanda eş vizesi başvuru takibi, başvuru takip kodu ile yapılabilir. Hollanda eş vizesi başvuru durumu hakkında herhangi bir sorun olursa vize başvuru merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Hollanda Eş Vizesi Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Hollanda eş vizesi başvuru reddine itiraz edilebilir. Hollanda eş vize başvurusu ret kararına itiraz Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi tarafından incelenmek üzere yapılır.

İtiraz başvurusu Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi’ne ulaştığında, itiraz eden kişiye bir mektup gönderilir. Bu mektup, itiraz eden kişiden gereken belgeleri bildirir.

Gereken belgeler 2 hafta içinde Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi’ne gönderilir. Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi gönderilen belgeleri inceler ve karar verir. Eğer Hollanda Eş Vize başvurusu ret kararına itiraz Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi tarafından onaylanmazsa mahkemeye başvuru yapılır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: