Yunanistan'da İçecek Kültürü ve En Ünlü Yunan İçkileri

Yunanistan'da İçecek Kültürü Nasıldır, En Ünlü Yunan İçkileri Nelerdir?

Yunanistan’da içecek kültürü genelde alkollü içeceklere dayanmaktadır. Bira, şarap, rakı gibi birçok alkollü içeceğin bulunduğu Yunanistan içecek kültüründe, alkolsüz içecekler de bulunmaktadır. Ellinikos adı verilen geleneksel Yunan kahve ve Frappe gibi içecekler Yunan yemekleri ve içecekleri kültüründeki alkolsüz içeceklerdir.

Yunanistan’da İçki Kültürü Nasıl Gelişmiştir?

Yunanistan`da içki kültürü milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Yunan içkileri arasında şarap en eski içkidir. Antik Yunan’da içecek olarak şarap tüketilmektedir. Yunanistan içki kültüründe önemli bir yeri olan rakı ise milattan sonra 14. yüzyıl civarında üretilmeye ve tüketilmeye başlanmıştır. Ballı rakı Rakomelo ve Yunanistan’ın milli içkisi Ouzo, Yunan kültürü içerisindeki önemli öğelerdir.

Yunanistan barlarında, eğlence mekanlarında içkiler; yemek ve meze ile birlikte tüketilmektedir. Geleneksel Yunan müziklerinin çaldığı eğlence mekanlarında, Yunan oyun havası sirtaki oynanmaktadır. Yunanistan bar ve eğlence yerlerinde kötü söz kullanmamak en önemli görgü kurallarından biridir.

En Ünlü Yunanistan İçkileri Nelerdir?

Yunanistan içecekleri dünya genelinde bilinen ve tüketilen içeceklerdir. Yunanistan içecek kültüründe hem alkollü hem alkolsüz içecekler bulunmaktadır.

Yunanistan’da en çok tüketilen içecekler aşağıda verilmiştir.

  • Retsina
  • Nemea
  • Assyrtiko
  • Naousa
  • Rakomelo

Yunanistan İçecek Ücretleri Nasıldır?

Yunanistan’daki içecek ücretleri aşağıda verilmiştir.

  • Retsina (3,95 Euro)
  • Nemea (14-5 55 Euro arası)
  • Assyrtiko (20 Euro)
  • Rakomelo (35 Euro)
  • Ouzo (10 Euro)

Nemea Nedir, Nasıl Üretilir?

Nemea, Yunanistan’ın Mora yarımadasında üretilen bir şaraptır. Nemea, Agiorgitiko üzümlerinden üretilmektedir. Nemea, Yunanistan’da öğlen ve akşam yemeklerinde tüketilmektedir.

Domuz eti, kuzu eti gibi et türleri ve çeşitli peynir türleri Nemea şarabı ile birlikte tüketilmektedir.

Retsina Nedir, Nasıl Üretilir?

Retsina, çam ağaçlarından salgılanan reçine ile tatlandırılan bir Yunan şarabıdır. Eski Yunan içecekleri temsilcilerinden olan Retsina’nın 4.000 yıllık geçmişi olduğu düşünülmektedir. Retsina’nın yapımında reçine, şarabın fermantasyon sürecinde eklenmektedir. Yunanistan’a özgü olan Retsina, oldukça popüler ve çok tüketilen bir içkidir.

Assyrtiko Nedir, Nasıl Yapılır?

Assyrtiko, beyaz üzümden üretilen bir şaraptır. Assyrtiko, şarabının üretildiği üzümün ismi de Assyrtiko`dur. Assyrtiko, deniz ürünleri ve tuzlu yiyeceklerle tüketilmektedir. Uzun yıllardır Yunanistan’da tüketilen Assyrtiko, dünyaca bilinen bir içecektir.

Naousa Nedir, Nasıl Yapılır?

Naousa, Yunanistan’ın yerel şaraplarından biridir. Naousa şarabı, Yunanistan’da yetişen Xynomavro üzümünden üretilmektedir. Naousa şarabı, kırmızı et, domates sosları, peynir, mantar gibi yiyeceklerle tüketilmektedir. Naousa, tadındaki karmaşık aromalar dolayısıyla Yunanistan’daki en iyi şaraplar arasında gösterilmektedir.

Rakomelo Nedir, Nasıl Yapılır?

Rakomelo, Yunanistan’a özgü ballı bir rakı çeşididir. Rakomelo’nun ana maddesi Tsipouro (Girit rakısı) ve baldır. Rakomelo içerisinde bal dışında tarçın, karanfil, kakule gibi baharatlar bulunmaktadır. Rakomelo, kökeni 12. yüzyıla dayanan bir içecektir. Rakomelo, ana yemeklerde veya tek olarak içilen bir içecektir.

Paylaş: