Avusturya Asgari Ücret ve Maaşlar

2023 Yılında Avusturya Asgari Ücret ve Meslek Maaşları

Avusturya’da hükümet eliyle belirlenmiş yasal bir asgari ücret bulunmamaktadır, ancak çalışanların maaşları toplu iş sözleşmeleriyle güvence altına alınmıştır. Avusturya’da 2022 yılında minimum işçi maaşı, yapılan sözleşmeler kapsamında 1.500 euro olarak belirlenmiştir.

Avusturya’da çalışan bir kişi asgari ücretten bağımsız olarak ortalama 2.182 euro maaş almaktadır ve bu ücret birçok Avrupa ülkesi ve İskandinav ülkeleri ile kıyaslandığında yüksek bir miktardır. Avusturya, minimum işçi maaşı seviyesi ile Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa ve İrlanda’dan sonra en yüksek ücrete sahip Avrupa ülkesidir.

Vizem.net Avusturya’da çalışma izinleri onaylanmış ve istenen dil yeterliliğine sahip kişilerin Avusturya vize işlemleri için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Avusturya'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Avusturya’da asgari ücret, teknik olarak resmi kurumlar tarafından belirlenmemiştir. 2017 yılının ocak ayında Avusturya hükümeti sosyal ortaklıklarla ülkedeki tüm endüstriler için geçerli olacak bir asgari ücret müzakere edilmesini istemiştir ve buna bağlı olarak 2017 yılından itibaren Avusturya’da ayda 1.500 Euro asgari ücret verilmektedir. Bu tutar 2022 yılında da geçerliliğini korumaktadır.

Avusturya'da Asgari Ücreti Belirleyen Kuruluşlar Nelerdir?

Avusturya’da asgari ücreti belirleyen kuruluşlar aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya Sendikalar Federasyonu
 • Avusturya İşçi Odası
 • Avusturya Federal Ekonomi Odası
 • Avusturya Ziraat Odası

Avusturya'da Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Avusturya’da ortalama maaş 2.182 eurodur ve yıllık ortalama maaşlar kadınlar için 40.415 euro, erkekler için 46.292 eurodur.

Avusturya’da ikramiyeler, yıllık izin ödemeleri ve hastalık hali ödeneği gibi temel maaştan ayrı olarak ödenen ücretler, ortalama maaş miktarının asgari ücretten yüksek olmasına sebep olmaktadır.

Farklı Sektörler için Avusturya'da Ortalama Maaşlar Nasıldır?

Avusturya’da farklı sektörlere göre alınan maaşlar aşağıda listelenmiştir.

 • Tarım sektöründe çalışan bir kişi Avusturya’da aylık ortalama 2.041 Euro kazanmaktadır.
 • Bankacılık sektöründe çalışan bir kişi Avusturya’da aylık ortalama 2.983 Euro kazanmaktadır.
 • İnşaat sektöründe çalışan bir kişi Avusturya’da aylık ortalama 2.215 Euro kazanmaktadır.
 • Eğitim sektöründe çalışan bir kişi Avusturya’da aylık ortalama 2.359 Euro kazanmaktadır.
 • Ulaşım sektöründe çalışan bir kişi Avusturya’da aylık ortalama 2.254 Euro kazanmaktadır.

2022 Yılında Avusturya'da Meslek Maaşları Ne Kadardır?

2022 yılında Avusturya’da meslek maaşlarının en yüksek olduğu sektörler yılda ortalama 90,590 Euro ile yöneticilik, 84,300 Euro ile mali hizmetler, 80,700 Euro ile pazarlama, 75,000 Euro ile finans ve 69,000 Euro ile danışmanlık ve muhasebedir.

Avusturya’da en yüksek maaşlardan birini alan yöneticiler ayda ortalama 7,550 Euro kazanırken Türkiye’de bu ücret en düşük 8,550 TL’dir. Avusturya, Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çalışanlara yüksek maaş imkanı sunmaktadır.

Avusturya Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya Mühendis Maaşları Ne Kadardır?
Avusturya Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya mühendis maaşları; çalışanların uzmanlık alanı, deneyim ve tecrübelerine göre değişmektedir. Avusturya’da 2022 verilerine göre en düşük 1.010 Euro ve en yüksek 6.760 Euro olarak hesaplanan mühendis maaşları ortalama 3.200 eurodur. Avusturya'da en yüksek maaş alan mühendislik dalları; ortalama 3,700 Euro ile otomasyon mühendisliği, 3,690 Euro ile inşaat mühendisliği, 3,710 Euro ile elektrik- elektronik mühendisliğidir.

Avusturya Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya Doktor Maaşları Ne Kadardır?
Avusturya Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya doktor maaşları; doktorların cerrahi, dermatoloji, nöroloji gibi uzmanlık alanlarına ve deneyimlerine göre değişmektedir. Avusturya’nın nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Salzburg, Viyana, Linz gibi şehirlerinde hastane ve doktor sayısı oldukça fazladır ve bu şehirlerde doktor maaşları diğer şehirlere göre daha yüksektir. 2022 verilerine göre en düşük 1,180 euro, en yüksek 16,900 Euro olan Avusturya doktor maaşları ortalama 5,660 eurodur.

Avusturya'da Hemşire Maaşı Ne Kadardır?

Avusturya'da Hemşire Maaşı Ne Kadardır?
Avusturya'da Hemşire Maaşı Ne Kadardır?

Avusturya hemşire maaşları uzmanlık alanına (yoğun bakım hemşiresi, acil servis hemşiresi vb) ve toplam çalışma yılına göre değişmektedir. Avusturya’da en kapsamlı ve en iyi hemşirelik eğitimleri Viyana Üniversitesi, Paracelsus Tıp Üniversitesi ve IMC FH Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde verilmektedir. 2022 verilerine göre en düşük 1,460 Euro ve en yüksek 4,520 Euro olan Avusturya hemşire maaşları ortalama 2,920 eurodur.

Avusturya Diş Hekimliği Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya Diş Hekimliği Maaşları Ne Kadardır?
Avusturya Diş Hekimliği Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya diş hekimliği maaşları diş hekimlerinin uzmanlık alanlarına ve tecrübelerine göre değişmektedir. Avusturya’da 2022 verilerine göre en düşük diş hekimi maaşı 4,750 euro, en yüksek 14,000 Euro ve ortalama 9,130 eurodur.

Avusturya Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya Psikolog Maaşları Ne Kadardır?
Avusturya Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya psikolog maaşları, Avusturya’nın nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Salzburg, Viyana, Linz gibi şehirlerde daha yüksektir. Avusturya'da 2022 verilerine göre en düşük psikolog maaşı 5,540 euro, en yüksek psikolog maaşı 18,600 Euro ve ortalama psikolog maaşı 11,800 eurodur.

Avusturya'da İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya'da İşçi Maaşları Ne Kadardır?
Avusturya'da İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya’da işçi maaşları; işçilerin kıdemlerine, çalışma alanlarına ve sektörlerine (inşaat işçisi, fabrika işçisi vb) göre değişmektedir. Avusturya’da 2022 yılında en düşük işçi maaşı 1,500 Euro olup en yüksek işçi maaşı 3,000 eurodur; ortalama Avusturya işçi maaşları 2,182 eurodur.

Avusturya'da Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya'da Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?
Avusturya'da Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Avusturya’da öğretmen maaşları genellikle öğretmenlerin çalıştığı kuruma (ilköğretim, lise, üniversite vb) göre değişmektedir. Avusturya’nın Salzburg, Viyana, Linz gibi şehirlerinde nüfus yoğunluğuna paralel olarak öğretmen ihtiyacı bulunmakta ve bu şehirler öğretmenler tarafından tercih edilmektedir. Avusturya’da 2022 yılında en düşük öğretmen maaşı 1,930 euro, en yüksek öğretmen maaşı 7,330 Euro olup ortalama Avusturya öğretmen maaşları 4,020 eurodur.

Avusturya'da En Çok Kazanan Meslekler Hangileridir?

Avusturya’da en çok kazanan meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Yöneticilik
 • Ekonomi ve finans
 • Mühendislik
 • Genetik ve biyomühendislik
 • Moleküler biyoloji ve genetik uzmanlığı
 • Havacılık
 • Hayvansal üretim
 • İstatistik uzmanlığı
 • Bilgisayar bilimleri
 • Ortez ve protez uzmanlığı
 • Tütün eksperliği
 • Uçak bakım ve onarım uzmanlığı
 • Uçak gövde ve motor bakım uzmanlığı
 • Uçak motor teknisyenliği
 • Veterinerlik
 • Yazılım
 • Gemi kaptanlığı
 • Pilotluk

Avusturya Asgari Ücreti Yaşam Masrafları için Yeterli Midir?

Avusturya asgari ücreti yaşam masrafları için, Avusturya’nın, ortalama yaşam masrafları bakımından pahalı ülkeler sınıfına girmesine bağlı olarak yeterli olmamaktadır. CEOWORLD dergisinin 2020 yılında yayımlanan raporuna göre Avusturya, en pahalı dünya ülkeleri sıralamasında 21. sırada yer almaktadır.

Avusturya’da tek kişilik aylık masraf kira, fatura, market alışverişi, kişisel ihtiyaçlar ve faturalar dahil aylık ortalama 1.900 - 2.000 eurodur. Toplu iş sözleşmeleriyle belirlenen 1.500 euroluk asgari ücret, Avusturya’da yaşam maliyetleri için yeterli olmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya'da iş fırsatları ve çalışma koşulları ile ilgili en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Avusturya İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Avusturya’da işsizlik maaşı, işsizlik ve hastalık gibi durumlarda verilmektedir. Avusturya’da işsizlik maaşının amacı iş ararken kişinin geçimini güvence altına almaktır. Avusturya işsizlik maaşı, günlük net gelirin yaklaşık olarak %55’ine denk gelmektedir. Avusturya’da yaşa ve çalışma durumuna bağlı olarak sigortalı kişilere 20 hafta boyunca işsizlik parası verilmektedir.

Avusturya'da Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Avusturya’da emekli maaşı OECD verilerinin üzerinde olarak en düşük 885 Euro olarak belirlenmiştir. Avusturya’da emeklilik sisteminin devlet emeklilikleri, meslek emeklilikleri ve özel sektör emeklilikleri olmak üzere üç farklı türü bulunmaktadır. Avusturya’da devlet sektöründen emekli olan kişiler 850- 900 Euro emekli maaşı ile ülkedeki en düşük ücreti alırken özel sektörden emekli olan kişiler 1.000- 1.500 Euro emekli maaşı ile ülkedeki en yüksek emekli maaşını almaktadır.

Avusturya'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Avusturya‘da çalışma koşulları, çalışan haklarını korumaya öncelik vermektedir. AB vatandaşı olmayan kişilerin Avusturya çalışma vizesine ek olarak çalışma iznine sahip olmaları gerekmekte; AB vatandaşı olan ve Almanca bilen kişiler ise daha kolay iş bulabilmektedir.

Avusturya’da tam zamanlı çalışma saatleri, günde sekiz ve haftada kırk saat olup; ek mesailere göre çalışan kişiye işveren tarafından %50 ek ücret veya telafi edici izin hakkı verilmektedir. Avusturya'da çalışanlar için resmi kurumlar tarafından belirlenmiş bir asgari ücret bulunmamakla birlikte iş sözleşmesi veya işveren kurumların çalışanları için sosyal ortaklık tarafından müzakere edilen toplu sözleşmeler kapsamında minimum ücret belirlenmektedir. Avusturya genelinde çalışanlar için en düşük maaş ayda 1500 euronun altında olmayacak şekilde belirlenmiştir.

Avusturya'da tam zamanlı ve yarı zamanlı ve marjinal istihdamı sağlamak için çalışanlara; her çalışma yılı için en az beş haftalık (30 iş gününü kapsayan) ücretli izin hakkı verilmektedir. Avusturya’da çalışanlara verilen ücretli izin, çalışma saatlerinin dağılımına bağlı olarak değişmektedir.

Avusturya'daki İş İlanları Hangi Sitelerden Takip Edilir?

Avusturya’daki iş ilanlarının takip edildiği siteler aşağıda listelenmiştir.

 • Monster
 • LinkedIn
 • StepStone
 • Glassdoor
 • The Local

İngilizce ve Almanca olarak verilen Avusturya iş ilanları online iş arayan uluslararası vatandaşlar için kolaylık sağlamaktadır.

2022'de Avusturya'da İşçi Alımı Yapılıyor Mu?

2022’de Avusturya işçi alımı yapılmaktadır. Avusturya’da, yerel vasıflı işçi açığı bulunmakta ve her yıl bu açıklık Çalışma ve Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Avusturya Türk işçi alımı için inşaat, turizm, makine, ulaşım, gıda üretimi, kimya ve konaklama sektörleri uygun sektörlerdir.

Sağlık sektörü, Avusturya’da işçi açığı olan bir diğer meslek grubudur ve Avusturya işçi alımı sağlık sektöründeki işgücü eksikliği nedeniyle talep gören bir diğer meslek grubudur.

Türkiye'den Avusturya'ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Avusturya’ya çalışmak için gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, öncelikle Avusturya’da bir şirket veya kuruma yapmış olduğu iş başvurularının kabul edilmiş olması ve iş sözleşmelerinin hazırlanmış olması gerekmektedir.

İş başvurusu kabul edilen kişiler, Avusturya çalışma vizesi için yetkili aracı kurumlardan vize başvurusu aldıktan sonra evrakların teslimi ve biyometri işlemlerini gerçekleştirip vize harcını ödeyerek başvurularını tamamlamalıdır. Avusturya vize başvurusu onaylandığı takdirde Avusturya’daki işveren tarafından başvuru sahibi adına çalışma izni başvurusu yapılmaktadır.

Vizem.net, Avusturya’dan iş teklifi alan kişilerin çalışma vizesi başvurularında tüm süreç için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: