Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası

Vize Başvurusu için Avusturya Seyahat Sigortası İşlemleri

Avusturya vizesi için seyahat sağlık sigortası C ve D tipi tüm Avusturya vizeleri için ibraz edilmesi gereken zorunlu bir evraktır.

Seyahat sağlık sigortası Avusturya vizesi için uygunluk şartları kapsamında uygun kapsam, teminat ve süre kriterlerine göre yaptırılmalıdır.

Avusturya Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Özellikleri

Avusturya vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası Avusturya seyahatinin tamamını kapsamalı, bütün Schengen üyesi ülkelerde ve Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır. Sigorta poliçesi, hastane tedavileri veya acil tıbbi müdahaleler gibi nedenler ile ortaya çıkabilecek bütün masrafları karşılamak için en az 30.000 euro teminatlı olmalıdır.

Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar Süre Geçerli Olmalıdır?

Avusturya seyahat sağlık sigortası, planlanan seyahat süresinin tamamını kapsamalıdır. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına planlı gidiş tarihinden 1 gün önce ve planlı dönüş tarihinden 1 gün sonrasını kapsayacak şekilde sigorta yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz.

Avusturya Seyahat Sigortası Covid-19'u Kapsamalı Mı?

Avusturya seyahat sağlık sigortası kapsamında Covid-19’un dahil olmasına ilişkin bir zorunluluk yoktur; ancak tercih edilmesi halinde Covid-19 nedeniyle meydana gelebilecek durumları da kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırabilir. Bu durumda sigorta poliçenizin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve hükümet düzenlemelerine uymak koşulu ile Covid-19 ile ilgili hastalıkları kapsamalıdır.

Kapsamında Covid-19 bulunan Avusturya seyahat sağlık sigortası hastaneye yatış, ilaç tedavisi ve tıbbi müdahaleler dahil acil sağlık durumlarını ve bazı durumlarda PCR testlerini karşılamaktadır. Avusturya seyahat sağlık sigortası Covid-19 için barınma gibi karantina gerektiren durumları kapsamaz.

Avusturya Vize İşlemleri için Sağlık Sigortası Ücretleri

Avusturya seyahat sağlık sigortası ücreti kişinin yaşı, COVID geçmişi ve konaklama süresine bağlı olarak değişir. 2024 yılı için geçerli ortalama fiyatlar aşağıdaki gibidir.

Sigorta süresiSigorta fiyatı
1 hafta9,5-19 euro
1 ay20-25 euro
3 ay30-45 euro
12 ay55-85 euro

Avusturya Vizesi İçin Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Avusturya vizesi için sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri üzerinden yaptırılabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında sağlık sigortası, başvuru sahibi adına sigorta birimi tarafından en uygun fiyat garantisiyle yaptırılır. İsteğe bağlı olarak sadece seyahat sağlık sigortası hizmeti de en uygun fiyatlarla Vizem.net üzerinden alınabilir.

Avusturya seyahat sağlık sigortası işlemleri için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Avusturya vizesi için seyahat sağlık sigortası hakkında sigorta birimimize en sık yöneltilen soruları aşağıda cevapladık.

Kimler Avusturya Seyahat Sigortasından Muaf Tutulur?

Avusturya seyahat sağlık sigortasından AB ve AET ülkesi vatandaşları, eşleri ve 21 yaşın altındaki çocukları muaf tutulmaktadır.

Avusturya seyahat sağlık sigortası, Avusturya’ya turizm, eğitim ya da çalışma amacıyla gitmek isteyen, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomi Topluluğu ülkelerinin vatandaşı olmayan tüm kişilerin vize başvuruları için zorunludur.

Avusturya Ulusal Vize İçin Sağlık Sigortasını Nasıl Yaptırmalıyım?

Avusturya’da çalışma, aile birleşimi veya uzun süre eğitim gibi amaçlarla yapılan ulusal vize başvurularında sağlık sigortasının minimum teminat tutarı, Schengen vizesine benzer şekilde, 30.000 euro olmalıdır.

Bunun yanında, Avusturya ulusal vize başvuruları için en az 6 ay geçerliliği bulunan bir seyahat ve kaza sigortası beyan edilmesi istenmektedir.

Türkiye Yaptırdığım Özel Sağlık Sigortası Avusturya'da Geçerli Midir?

Türkiye’deki özel sağlık sigortaları, poliçenin yurt dışı geçerliliği olması durumunda Avusturya’da geçerli olmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: