Avusturya Davetiye Vizesi

2023'te Avusturya Davetiye Vizesi Başvuru Süreci 2023

Davet mektubu, ziyaret edilecek ülkede yaşayan ve yanına gidilecek olan kişi tarafından yazılan bir belgedir. Avusturya davetiye vizesine başvuruda bulunabilmek için gerekli olan davet mektubu, ilgili ülkenin konsolosluğuna verilen yazılı, resmi bir güvence niteliğindedir. Davetiye mektubuna sahip olmak vize onayını kolaylaştırmaktadır.

Akredite bir acente olan Vizem.net, Avusturya’ya davetiye vizesi ile seyahat edecek olan kişilere vize başvurularında danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya'ya Gitmek için Davetiye Şart Mıdır?

Avusturya’ya gitmek için davetiye şartı bulunmaktadır. Avusturya’ya yapılacak olan aile, akraba, arkadaş ziyaretlerinde ya da eğitim, sağlık, iş nedeniyle gerçekleşecek olan seyahatlerde davetiye mektubu istenmektedir. Bir davetiye mektubu ile başvuru yapıldığında Avusturya vize başvurusunun onaylanma ihtimali yükselmektedir.

Davetiye ile Alınabilen Avusturya Vize Türleri Nelerdir?

Davetiye ile alınabilen Avusturya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya aile ziyareti vizesi
 • Avusturya iş vizesi
 • Avusturya öğrenci vizesi
 • Avusturya sağlık vizesi
 • Avusturya kültür vizesi

Avusturya'ya Davetiye ile Nasıl Gidilir?

Avusturya’ya davetiye ile gidebilmek için, gidiş nedenine göre Avusturya’da bulunan kişi veya kurum tarafından vize başvuru sahibi adına davet mektubu hazırlanması gerekmektedir. İlgili kişi veya kurum tarafından hazırlanacak davet mektubu, Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibine ulaştırılmalıdır.

Başvuru sahibi, vize randevusu aldıktan sonra randevu esnasında gerekli evraklarla birlikte davet mektubunu sunmalıdır. Başvuru sahibi gerekli tüm işlemleri eksiksiz gerçekleştirdikten sonra vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ardından vize alarak Avusturya’ya gidebilmektedir.

Avusturya'dan Vize Davetiyesi Nasıl Gönderilir?

Avusturya’dan vize davetiyesi posta yoluyla gönderilebilmektedir. Davet mektubunu yazan kişi, eğitim kurumu, şirket veya hastane yetkilileri tarafından Avusturya vizesi başvuru sahibi adına hazırlanan davet mektubunun Türkiye’ye gönderilmesi zorunludur.

Avusturya'dan Vize Davet Mektubu Kaç Günde Gelir?

Avusturya’dan vize davet mektubunun aslı Türkiye’ye ortalama olarak 7 ile 15 gün içerisinde gelmektedir.

Avusturya Davet Mektubu Örneği Nasıl Olmalıdır?

Avusturya davet mektubu, Avusturya’da ziyaret edilecek kişi tarafından başvuru sahibi için yazılması gereken bir mektuptur ve vize başvuru sahibini ülkeye davet ettiğini bildirmektedir. Avusturya davet mektubu, İngilizce veya Almanca dilinde yazılmalıdır.

Avusturya davet mektubunun içermesi gereken bilgiler; başvuru yapılan konsolosluğun adı, davet eden ve davet edilen kişilerin kişisel bilgileri, ziyaret amacı, seyahat programı, iletişim bilgileri, konaklama bilgileri, seyahat giderlerinin kim tarafından finanse edileceği bilgileridir. Başvuru sahibi, Avusturya seyahati için yeterli maddi güce sahip değilse, Avusturya’da bulunan davet eden kişi veya kurum tarafından elektronik davetiye de düzenlenebilmektedir.

Avusturya İş Vizesi Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Avusturya iş vizesi davet mektubu Almanca ya da İngilizce yazılmalıdır. İş vizesi davet mektubunda seyahat süresince ne yapılacağı konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir. Davetiyeyi yollayan kişiyle başvuru sahibi arasındaki iş ilişkisi belirtilmeli ve iş planı aktarılmalıdır.

Avusturya iş vizesi davet mektubuna, kişinin belirli bir şirkette çalışıldığını gösteren işveren tarafından onaylanmış bir belge eklenmesi gerekmektedir. İşveren tarafınca onaylanmış aktif çalışma durumunu gösteren belge; kişinin işteki pozisyonu, çalışma tarihleri ve maaş bilgisini içermelidir.

Avusturya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

Avusturya ticari vize davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği
Avusturya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

Avusturya Ziyaret Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Yazılır?

Avusturya ziyaret vizesi için davet mektubu, Avusturya’da bulunan kişi tarafından ziyaret edecek kişiyi davet amacıyla dış temsilciliğe hitaben yazılmaktadır. Başvuru sahibi ile davet eden kişi arasındaki akrabalık veya arkadaşlık bağı kanıtlanmalı, ne kadar süre konaklanılacağına dair bilgiler davet mektubuna eklenmelidir.

Seyahat süresince gezilecek şehirler belirtilmeli ve seyahat için davet eden kişi sponsor oluyorsa bu durum maddi kanıtlar ile birlikte bildirilmelidir. Davet mektubunun son kısmında vize başvurusunun değerlendirilmeye alınması için rica edilmesi ve herhangi bir soru için davet eden kişinin iletişim bilgilerinin eklenmesi gereklidir. Davet mektubu, Almanca ya da İngilizce dillerinde birinde yazılmalıdır.

Avusturya’da ikamet eden kişi Avusturya vatandaşı ise bunu kanıtlamalı veya oturum iznine sahip bir kişi ise oturum belgesini Avusturya aile ziyareti vizesi davet mektubunun yanında ibraz etmelidir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği

Avusturya aile ziyareti vizesi davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #1
Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #1
Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #2
Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #2

Avusturya Elektronik Davetiye Nedir?

Avusturya elektronik davetiye, vizeye başvuracak olan kişinin seyahatini finanse edebilecek maddi kaynaklara sahip olmaması halinde, Avusturya’da ikametgahı olan bir kişinin, şirketin veya derneğin taahhüt beyanı ile başvuru yaparak, başvuru sahibinin vize almasına yardımcı olan bir davetiye türüdür.

Elektronik davetiye ile davet eden kişi, başvuru sahibinin ülkede kalış süresi boyunca doğacak tüm masraflarını, davet süresi geçirilecek olsa dahi, karşılayacağını taahhüt etmektedir.Ücretsiz elektronik taahhüt beyanı (EVE) sunabilmek için bir kişiyi davet eden şirket ve derneklerin yetkili temsilcileri, asıl ikametgahlarından ya da şirket/dernek merkezlerinden sorumlu polis merkezi ile iletişime geçerek, elektronik taahhüt beyanını sunabilmektedir.

Davetiye ile Avusturya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Davetiye ile Avusturya vize başvurusu yetkili aracı kuruma şahsen ya da akredite kuruluşlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Vizem.net başvuru sahiplerinin son 59 ay içinde almış oldukları bir Schengen vizesinin bulunması ve gerekli evrakların merkez ofisine gönderilmesi durumunda, Avusturya vize başvurusunu başvuru sahipleri adına yapan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya'ya Davetiye ile Gitmek için Gerekli Diğer Evraklar Nelerdir?

Avusturya’ya davetiye ile gitmek için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmaması ve seyahat sonrasında en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. En az iki sayfası art arda boş olmalıdır. Varsa eski pasaportlar ve daha önce alınan vizelerin fotokopisi başvuru evraklarına eklenmelidir.
 • Başvuru formu: El yazısı ile büyük harflerle ya da daktilo ile yazılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Biyometrik, güncel ve 3,5 cm genişliğinde 4,5 cm uzunluğunda iki adet fotoğraf istenmektedir. Biyometrik fotoğrafların bir tanesi başvuru formunun sağ üst köşesine eklenmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Akraba ziyaretlerinde istenmektedir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, il/ilçe nüfus müdürlüklerinden, kaymakamlıktan ya da e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir.
 • Ulaşım bilgileri: Başvuru sahibi toplu taşıma araçlarından biriyle seyahat edecek ise gidiş ve dönüş rezervasyon belgesini eklemelidir. Özel araç seyahatinde ise ruhsat fotokopisi, uluslararası geçerliliğe sahip ehliyet ve yol güzergahının detaylı açıklanması istenmektedir.
 • Konaklama bilgisi: Başvuru sahibi EVE davetiyesine sahip değil ise otel rezervasyonu ya da davet eden kişiden gelen davet mektubuyla birlikte davet edene ait kira sözleşmesi, pasaport fotokopisi ve ikamet suretiinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak şartı ile en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Seyahat sağlık sigortasının süresi tüm seyahati kapsayacak kadar olmalıdır.
 • Maddi kanıt : Son üç aylık banka hesap dökümü ya da hesap cüzdanı istenmektedir. Başvuru sahibinin yeterli kaynağı yoksa Avusturya’dan elektronik taahhüt beyanı mutlaka alınmalıdır.
 • Noter tasdikli taahhütname: Başvuru sahibinin seyahat süresince masraflarını karşılayacak kişi kendisi değil ise noter tasdikli taahhütname başvuruya eklenmelidir.
 • Askerlik durum belgesi: Askerlik görevinin yapılıp yapılmadığına dair belge istenmektedir.
 • Geri dönüş kanıtı: Ziyaretçinin ülkesine geri döneceğine dair ispatlayıcı belge sunması gerekmektedir. Ziyaret sebebi ve dönüş niyeti uygun belgeler ile inandırıcı nitelikte açıklanmalıdır.

Başvuru sonrası pasaportunu şahsen teslim alamayacak kişilerin, pasaportunu teslim alacak olan diğer kişinin kimlik veya pasaport fotokopisini sunması gerekmektedir. Avusturya vizesi için gerekli evraklar; başvurulan vize türüne, başvuru sahibinin yaşına, mesleğine ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir.

Avusturya Davetiye Vizesi için Nasıl Randevu Alınır?

Avusturya davetiye vizesi için randevu, yetkili aracı kurumun resmi internet adresi üzerinden başvuru sahibi adına hesap oluşturularak alınabilmektedir.

Avusturya davetiye vizesi için oluşturulan hesaba giriş yapılması ardından gerekli yönlendirmeleri takip ederek vize türü seçilebilmektedir. Avusturya vize randevu süreçleri hakkında aracı kurum resmi internet sitesi üzerinden bilgi alınabilmektedir.

Davet Mektubu ile Avusturya Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Davet mektubu ile Avusturya vizesi almak, gerekli vize evraklarının eksiksiz tamamlanması ve vize koşullarının sağlanması halinde kolay olmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: