Avusturya Vizesi için Parmak İzi İşlemleri

Avusturya Vize Başvurusu için Parmak İzi (Biyometri) İşlemleri

Avusturya vize başvurularında, vize uygulamasına tabi tutulan tüm yabancı ülke vatandaşlarının vize merkezine giderek parmak izi kaydı ve fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerini vermesi gerekmektedir.

Vize başvurusu için parmak izi verme gerekliliği, Avusturya vizesi için uygunluk şartları gereğince ve Schengen vize düzenlemeleri kapsamında uygulanmaktadır.

Avusturya Vizesi Almak İçin Parmak İzi Nasıl Verilir?

Avusturya vize başvurularında 10 parmağınızın izi dijital bir parmak izi tarama cihazı kullanılarak kaydedilir. Tarama işlemi hızlı, rahatsızlık vermeyen ve gizlilik gözetilerek yapılan bir işlemdir.

Parmaklarınızda herhangi bir yaralanma bulunuyorsa, bu yaralar geçtikten sonra vize randevusu almalısınız. Tarama cihazının çalışmasına engel oluşturduğu için parmaklarda kına ile yapılan geçici dövme veya başka süslemenin de bulunmaması gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Almak İçin Parmak İzi Nasıl Verilir?
Avusturya Vizesi Almak İçin Parmak İzi Nasıl Verilir?

12 ile 17 yaş arasındaki kişilerin Avusturya vizesi başvurularında, bir ebeveyn veya vasinin parmak izi tarama işlemi sırasında hazır bulunması ve yasal veri toplanmasına onay vermesi gerekmektedir.

Avusturya Vize İşlemlerinde Kimler Parmak İzi Vermekten Muaftır?

Avusturya vizesi için parmak izi tarama işleminden aşağıda listelenen kişiler muaf tutulmaktadır.

  • 12 yaşın altındakiler
  • Sağlık raporu temin etmek şartıyla, parmak izi alınması mümkün olmayan kişiler
  • Resmi amaçla seyahat eden devlet başkanları ve ulusal hükümet üyeleri
  • Hükümet veya uluslararası kuruluşlar tarafından resmi amaçlarla davet edilenler

Parmak İzi Vermeden Avusturya Vizesi Alınabilir Mi?

Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen vizesi almış olan başvuru sahipleri, bilgileri VIS sisteminde kayıtlı olduğu için, tekrar parmak izi vermeleri gerekmeden başvuru yapabilmektedir.

Parmak izi kayıtlı olan kişiler Avusturya vize randevusu almak zorunda değildir ve sadece gerekli evrakları vize merkezine göndererek başvuru yapabilmektedir.

Avusturya vize danışmanlık hizmeti için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: