Avusturya Vize Politikası

Avusturya Cumhuriyeti Vize Politikası ve Diğer Ülkelere Giriş Şartları

Avusturya Cumhuriyeti’nin vize politikası uyarınca, kişilerin vatandaşı oldukları ülkeye bağlı olarak Avusturya seyahatleri için seyahat amacına uygun bir vize alınması talep edilebilirken, bazı kişiler Avusturya vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Aşağıda Avusturya vizesi uygulamalarına dair detaylı bilgi verilmiştir ve bu bilgiler doğrultusunda Avusturya seyahati için vize alınması gerekliliği belirlenebilir.

Avusturya'ya Vizesiz Gidilebilir Mi?

Avusturya’ya vizesiz olarak AB, AEA ve İsviçre vatandaşları giriş yapabilmektedir. Vize muafiyeti tanınan kişiler dışındaki ülkelerin vatandaşları, Avusturya seyahatlerinde vizeye tabi tutuldukları için Schengen bölgesine giriş yapabilmek için vize almak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları pasaport türüne göre Avusturya’ya vize almadan seyahat edebilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının tüm seyahatleri için Avusturya vizesi almaları gereklidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Avusturya’ya vizesiz giriş yapabilmektedir.

Avusturya vize muafiyeti uygulanan ülke vatandaşları, sadece her 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ve Avusturya sınırlarında çalışmama şartı ile ülkede kalabilmektedir.

Avusturya Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler

Avusturya'nın bir Schengen ülkesi olması nedeniyle Avusturya vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Almanya, Fransa, Belçika, Estonya ve diğer Schengen ülkelerine gidilebilmektedir.

Avusturya Vizesi İle Almanya'ya Seyahat

Avusturya vizesi ile Almanya’ya 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edilebilir. Avusturya Schengen vizesi hamilleri, Türkiye’ye döndükten veya Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra Almanya'ya gidebilmek için, çift girişli veya multi Avusturya vizesine sahip olmalıdır. Tek girişli vize ile sadece Avusturya’ya giriş yapıldıktan sonra, Schengen alanından çıkış yapmamak kaydı ile Almanya’ya seyahat edilebilir.

Avusturya Havalimanlarından Aktarmalı Uçuşlar İçin Transit Vize Uygulaması

Avusturya havalimanlarından aktarmalı uçuşlar için transit vize uygulaması bulunan sınırlı sayıdaki ülkeler arasında Türkiye bulunmamaktadır. Türk vatandaşları Avusturya havaalanlarından, transit bölgeden ayrılmama koşuluyla transit vize almadan aktarma yapabilmektedir.

Transit vize uygulamasına tabi ülke vatandaşları için başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiye Avusturya transit vize sayfasından ulaşılabilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: