Avusturya C Tipi (Schengen) Vizeler

Avusturya C Tipi (Schengen) Vize Başvuru Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

Avusturya Cumhuriyeti'nin vize politikasına göre, Avusturya'ya yapacağınız 90 günden kısa süreli seyahatler için C tipi Avusturya vizesi almanız gerekmektedir.

Aynı zamanda kısa süreli Avusturya vizesi olarak da adlandırılan C tipi vize, Schengen özelliklidir ve seyahatin amacına göre farklı alt türlere ayrılır. Kısa süreli Avusturya vizesi almak için seyahatinizin ana varış noktası veya Schengen bölgesine ilk giriş yapılacak ülkenin Avusturya olması gerekmektedir.

Aşağıda kısa süreli Avusturya vize türleri ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Avusturya Schengen vize danışmanlığı: 0850 241 1868

Avusturya Kısa Süreli Vize Türleri

Avusturya Kısa Süreli Vize Türleri
Avusturya Kısa Süreli Vize Türleri

Farklı seyahat amaçlarına göre alabileceğiniz Avusturya kısa süreli vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

C Tipi Avusturya Vizesi Nereden Alınır?

Avusturya C tipi vize başvuruları için Avusturya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’dir. Avusturya C tipi vize başvurunuzu, ikamet ettiğiniz ilden bağımsız olarak, VFS Global’in Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep ve Trabzon'da bulunan merkezlerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi İçin Başvuru Adımları

Avusturya C tipi vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

  1. Avusturya Schengen vizesi başvuru formunu doldurun ve imzalayın.
  2. Seyahat amacınıza göre gerekli vize evraklarını hazırlayın.
  3. Avusturya aracı kurum vize merkezinden randevu alın.
  4. Randevuda evrak teslimi, parmak izi kaydı ve vize ücreti ödeme işlemlerini tamamlayın.

Avusturya C Tipi Vize Başvuru Formu

Avusturya C tipi vize başvuru formunu elde veya bilgisayarda doldurabilirsiniz. Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduktan sonra, ilgili alanı ıslak imza ile imzalamanız gerekmektedir.

Schengen vizesi için Avusturya vize başvuru formu dış temsilcilik tarafından belirlenen kriterlere uygun şekilde ve dilde doldurulmalıdır.

Avusturya C Tipi Vize Başvuru Formu
Avusturya C Tipi Vize Başvuru Formu

Avusturya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya C tipi vize evrakları; başvurulan vize türüne, başvuru sahiplerinin yaşına ve çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapacağınız Avusturya C tipi vize türü, yaş, uyruk ve çalışma durumu ile ilgili seçimleri yaparak Avusturya vizesi için gerekli evraklar tablosundan açıklamalı evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Avusturya Schengen Vizesi Başvuru Masrafları

2023 yılında Avusturya Schengen vizesi başvuru harcı 80 eurodur. 6 yaşından küçüklerin vize başvurularından ücret talep edilmezken, 6-11 yaş aralığındakiler için Avusturya vize ücreti 40 euro olarak alınır.

Avusturya Schengen vizesi başvuru masrafları 2023 yılı için vize harcı, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görülmesi halinde tercüme ve noter işlemleri de dahil olmak üzere ortalama 170 ile 185 euro arasında tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya Schengen vizesi ile ilgili Vizem.net uzmanlarına en sık yöneltilen soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kısa Süreli Avusturya Vize Başvurum Kaç Günde Sonuçlanır?

Kısa süreli Avusturya vize başvurunuz ortalama 15 günde sonuçlanır. Değerlendirme sürecinde ek evrak talep edilmesi halinde bu süre 45 güne kadar uzayabilmektedir. Türkiye ve Avusturya’nın resmi tatil dönemlerinde dış temsilcilik yoğun olduğu için bu süreçte de işlem süreleri uzayabilir.

Avusturya Schengen Vize Takip İşlemini Nereden Yapabilirim?

Avusturya vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden online olarak Avusturya Schengen vize takip ve sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Ancak online olarak vize sonucuna erişiminiz

bulunmamaktadır.

VFS Global web sitesindeki takip sayfasına soyadınız ve başvuruda verilen faturadaki yazılı referans numarasını girerek, Avusturya Schengen vize başvurunuzun hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

Avusturya vize takip ekranı görseli aşağıdaki gibidir.

Avusturya Vize Takip Ekranı
Avusturya Vize Takip Ekranı

C Tipi Vize İle Avusturya’da Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Avusturya’da C tipi vize ile ne kadar süre kalabileceğiniz dış temsilciliğin takdirine bağlıdır. Ancak vize geçerlilik süresine bağlı olmaksızın C tipi vize ile Avusturya'da 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma hakkınız olabilmektedir.

Avusturya’da en fazla 90 gün süreli kalış hakkı, Avrupa Birliği Schengen vize politikası uyarınca belirlenmiştir. Avusturya’da dahil olmak üzere Schengen alanında bu süreden uzun kalışlar vize ihlali olarak nitelendirilir.

Avusturya Schengen Vize Süresini Uzatabilir Miyim?

Avusturya Schengen vizesinin süresi, istisnai durumlar dışından genel olarak uzatılamamaktadır.

Ancak istisnai bir durumdaysanız ve bunu belgeler ile kanıtlayabiliyorsanız Avusturya vize uzatma talebinde bulunulabilirsiniz.

Avusturya Kısa Süreli Vize İçin Nereden Danışmanlık Hizmeti Alabilirim?

TÜRSAB’a kayıtlı akredite acente Vizem.net, Türkiye'den yapılan Avusturya vize başvurularında evraklarınızın hazırlanmasından randevu alımı ve pasaport teslimine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Avusturya Schengen vizesi için Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin ve Kocaeli’nde bulunan ofislerine müracaat edebilir veya 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezine ulaşarak ön bilgi alabilirsiniz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: