Avusturya İklimi

Avusturya İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avusturya iklimi ülke çevresinde az değişiklik gösterir. Avusturya’nın alçak bölgelerin yoğun olduğu kuzey ve doğu kesimlerinde kışlar soğuk, yazlar sıcak geçmektedir; ülkenin güneydoğu kesiminde yazlar Akdeniz yazlarına benzer olarak daha uzun ve sıcaktır. Avusturya’nın kuzey kesiminde ise ılıman yazlar ve kışlar görülmektedir.

İklim şartlarının ılıman ve yağışların hafif olduğu mayıs, haziran ve eylül aylarında Avusturya’ya turist olarak gitmek ülkede yapılabilecek aktivitelerin çeşitliliği için idealdir.

Avusturya'nın İklim Özellikleri Nasıldır?

Avusturya’nın iklim özellikleri ülkede egemen olan karasal ve okyanusal iklime göre şekillenmektedir. Karasal ve okyanusal iklim sonucu Avusturya’da yaz ayları ılıman ve yağışlı kış ayları soğuk ve karlı geçmektedir. Avusturya’nın dağlık kesimlerinde Alp iklimi görülmektedir; sürekli var olan buzlanmadan dolayı bu bölgelerde mevsimler oldukça soğuk geçmektedir ve ani hava değişimleri sıklıkla yaşanmaktadır.

Avusturya’nın iklim haritası aşağıda verilmiştir.

Avusturya İklim Haritası
Avusturya İklim Haritası

Avusturya'da Görülen İklim Tipleri

Avusturya’da görülen iklim tipleri aşağıda verilmiştir.

  • Akdeniz iklimi
  • Ilıman karasal iklim
  • Okyanusal iklim

Avusturya İklim Şartları Nasıldır?

Avusturya’nın iklim şartları ülke içerisinde çok çeşitlilikte var olan yer şekilleri nedeniyle bölgeden bölgeye fark göstermektedir. Avusturya’nın alçak bölgeleri soğuk kışlar, sıcak yazlar ve hafif yağışlar görmekteyken; ülkenin doğu bölgelerinde uzun ve daha ılıman yazlar yaşanmaktadır. Avusturya’nın batısında kış ayları ve yaz ayları ılıman geçmektedir ve oldukça fazla yağış almaktadır. Avusturya’daki dağlık bölgelerde soğuk kışlar ve yoğun kar yağışları görülmektedir.

Avusturya ortalama her ay 10 ile 15 gün arası yağış almaktadır; mart ve ekim ayları arasında her ay alınan güneş ışığı miktarı 120 ile 250 saat arası değişebilmekte olup yılın diğer zamanları bu sayı 50 ile 70 saat arasında kalmaktadır. Avusturya’da aralık, ocak ve şubat ayları soğuk ve karlı geçmektedir ;fakat yılın geri kalanında hava ılımandır.

Avusturya'da En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?

Avusturya’da en fazla yağış, temmuz ayında görülmektedir ve ortalama 8 gün yağışlı geçmektedir.

Avusturya’nın başkenti Viyana’ya ait yağış grafiği aşağıda verilmiştir.

Avusturya'da En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?
Avusturya'da En Fazla Yağış Hangi Aylarda Görülür?

Kış Mevsiminde Avusturya'da Hava Durumu Nasıldır?

Avusturya kış mevsiminde soğuk ve karlıdır. Kış mevsiminde Avusturya’da ortalama sıcaklık çoğu yerde sıfır derecenin altındadır ve Alpler’de ocak ayında -17 derecenin altına düştüğü görülmektedir. Avusturya’da kış mevsimi aralık, ocak ve şubat ayları boyunca sürer. Avusturya’nın çoğu bölgesinde kış aylarında ortalama 120 gün yağış görülmektedir.

Avusturya'ya Kar Yağar Mı?

Avusturya’da kar yağışı oldukça fazla görülmektedir ve Alp Dağları’nda kalıcı buzullaşma var olmaktadır. Avusturya’da kar yağışı aralık, ocak ve şubat ayları boyunca devam ederek bütün kış mevsimi boyunca sürmektedir. Avusturya’da kış mevsimi boyunca neredeyse her bölgede yıllık 30 gün kar yağışı görülmekte olup; çoğu kesimde bu sayı 120 günü bulmaktadır.

Yaz Mevsiminde Avusturya'da Hava Durumu Nasıldır?

Avusturya’da yaz mevsimi ülkenin düz kesimlerinde ılık, dağlık kesimlerinde ise serin geçmektedir. Avusturya’da yaz mevsimi hazirandan ağustosa kadar sürmektedir; en sıcak ay temmuz olup ortalama sıcaklık 21 derece ile 27 derece arasındadır ve 32 derece üstü sıcaklıklar çok nadir görülmektedir.

Avusturya’da yaz aylarında fırtınalar oldukça yaygındır ve yıl boyunca devam eden yağışlar sayesinde kuraklık görülmemektedir.

Avusturya'da Yıllık Ortalama Sıcaklık Nasıldır?

Avusturya’da yıllık ortalama sıcaklık -2 derece ile 26 derece arasında değişmektedir ve nadiren -10 derecenin altına veya 32 derecenin üstüne çıkmaktadır.

Avusturya'da Ölçülen En Yüksek Hava Sıcaklığı

Avusturya’da ölçülmüş en yüksek hava sıcaklığı 40.5°C (104.9°F) olarak 8 Ağustos 2013 tarihinde Bad Deutsch-Altenburg’da kaydedilmiştir.

Avusturya'da Ölçülen En Düşük Hava Sıcaklığı

Avusturya’da ölçülen en düşük hava sıcaklığı -52.6°C (-62.7.9°F) olarak 19 Şubat 1932 tarihinde Grunlochdoline’da kaydedilmiştir.

Avusturya Coğrafi Yapısının İklim Üzerindeki Etkisi Nedir?

Avusturya coğrafi yapısı çoğunlukla dağlıktır ve ülkenin denize kıyısı yoktur. Avusturya’nın kuzeyinde ve doğusunda düz arazilerin çoğunlukta olması bu kesimde diğer bölgelere göre yazların daha sıcak kışların ise daha soğuk olmasına yol açmaktadır. Avusturya’nın dağlık bölgelerin çoğunlukta olduğu kesimlerde Alp iklimi görülmesi sonucu kışlar çok sert geçmektedir ve mevsim farketmeksizin hava durumu hızlı ve dramatik bir biçimde değişmektedir.

Avusturya’nın coğrafi konumu sonucu ülkenin hava durumu bir geçiş iklimi olarak nitelendirilmektedir. Çoğunlukla dağlık bir yapıya sahip olan Avusturya coğrafyası ülkenin batısında nemli batı rüzgarlarına yol açan okyanus ikliminin, doğusunda ise az rüzgar, sıcak yazlar ve soğuk kışlar barındıran karasal iklimin görülmesine yol açmaktadır.

Avusturya'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Avusturya, orman bitki örtüsüne sahiptir ve ülkenin yarıya yakınını ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Avusturya’da Kuzey Alpler’in ön bölgelerinde en çok meşe ve kayın ağaçlarından oluşan ormanlar görülmekteyken doğuda kalan kısımlarda kayın, meşe, akçaağaç ve ladin ağaçlarının oluşturduğu ormanlar yoğunluktadır.

Avusturya’nın bitki örtüsünün görseli aşağıda verilmiştir.

Avusturya'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?
Avusturya'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Avusturya Soğuk Bir Ülke Midir?

Avusturya soğuk bir ülkedir. Avusturya -2 derece ile 26 derece arasında değişen yıllık ortalama sıcaklığıyla yılın çoğunluğunda ılıman bir iklime sahip olmasına rağmen aralık, ocak ve şubat aylarında geçen kış mevsiminde hava sıcaklığı sıfırın altına düşmektedir.

Salzburg'da Hava Durumu

Salzburg’da hava durumu yazın yağışlı ve ılıman, kışın ise soğuk ve karlıdır. Salzburg’da hava durumu ılıman halini mayısın sonundan eylülün ortasına kadar korur ve ortalama sıcaklık 20 derecedir. Salzburg’da en sıcak ay 14 derece ile 20 derece arasında değişiklik gösteren sıcaklığıyla temmuz ayıdır.

Salzburg’da soğuk havalar kasımın sonlarından martın başına kadar sürer ve ortalama sıcaklık 7 derece olarak görülmektedir. Kış aylarında soğuk ve karlı olan Salzburg’un iklimi Ocak ayında -3 derece ile 3 derece arasında değişen sıcaklığıyla en soğuk günlerini yaşamaktadır.

Viyana'da Hava Durumu

Viyana’da hava durumu yazın ılıman, kışın ise oldukça soğuk, karlı ve rüzgarlıdır. Viyana’da hava durumu ılıman halini mayısın sonundan eylülün ortasına kadar korur ve ortalama sıcaklık 21 derecenin üzerindedir. Viyana’da en sıcak ay 15 derece ile 25 derece arasında değişiklik gösteren sıcaklığıyla Temmuz ayıdır.

Viyana’da soğuk havalar kasımın ortasından martın başına kadar sürer ve ortalama sıcaklık 7 derecenin altındadır. Aralıktan ocak sonuna kadar kış aylarını yaşayan Avusturya Viyana ocak ayında -3 derece ile 3 derece arasında değişen sıcaklığıyla en soğuk günlerini görmektedir.

Avusturya'da Mevsimlere Göre Yapılabilecek Aktiviteler

Avusturya’ya gitmek için en ideal zaman baharın sonlarına sonbaharın başlangıcına denk gelen mayıs, haziran ve eylül aylarıdır. Avusturya’ya gidildiğinde yapılabilecek turistik aktiviteler haziran ayında dağ yürüyüşü, havanın ılık olduğu ama yerlerde kar görülebildiği mayıs ayında ise kayak tatilidir. Eylül ayında ormanlarda ve ülkenin etrafında sonbaharın bütün renklerini görmek mümkündür. Eylül ayında Avusturya’ya turist olarak gitmek doğa yürüyüşü ve şehir turları yapmak isteyenler için en iyi seçenektir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: