Hollanda Vizesi için Pasaport Özellikleri

Hollanda Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Pasaport, vize türü farketmeksizin Hollanda vize başvurularında sunulması zorunlu olan bir evraktır. Hollanda vize başvurularında pasaportun geçerli olması ve Hollanda tarafından öngörülen asgari geçerlilik süresi şartını sağlaması gerekmektedir; süresi dolan veya geçersiz olan pasaportlar Hollanda vize başvurusunda kabul edilmemektedir.

Bir Schengen ülkesi olan Hollanda’da 2022 yılında artan Schengen vize reddi kararlarının %20’sinden fazlası hatalı evrak sunumundan kaynaklanmaktadır ve kısa süreli pasaportla yapılan başvurular için olumsuz dönüşlere daha sık rastlanmaktadır.

Hollanda vize başvuru işlemleri için vize şartlarını karşılayan bir pasaportun bulunmaması durumunda yetkili makamdan pasaport alınması ya da pasaportun yenilenmesi ve diğer Hollanda vize başvurusu için gerekli evraklar tamamlanarak vize işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurusu için: 0850 241 1868

Hollanda Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Hollanda vize başvurusu için pasaport geçerlilik süresi, talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Tüm başvurular için pasaportun veya seyahat belgesinin en az 2 boş sayfasının olması ve 10 yıldan daha önce düzenlenmiş olmaması gerekmektedir.

Hollanda Vizesi için Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Hollanda Schengen vizesi için pasaportun, başvuru sahibinin Schengen bölgesinden ayrıldığı tarihten itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır.

Hollanda ulusal vizesi için pasaport süresinin Hollanda’ya varış tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu Hangi Pasaport Türleri İle Yapılabilir?

Hollanda vize başvurularında pasaport türü özelinde bir sınırlama bulunmamaktadır; hem diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri hem de umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri Hollanda vize başvurusu yapabilmektedir.

Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türk vatandaşlarının, 180 gün içerisinde 90 günden kısa süreli seyahatleri için Hollanda’dan vize almaları gerek olmamaktadır ve uzun süreli Hollanda vize başvuruları için pasaport öngörülen gerekliliklere uygun olmalıdır.

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin hem 90 günden kısa süreli seyahatlerinde hem de daha uzun süreli seyahatlerinde Hollanda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir ve başvuruda ibraz edecekleri pasaport belirlenen kriterlere uygun olmalıdır.

Türkiye'den Hollanda Vizesine Yabancı Pasaport İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan yabancıların, kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile Türkiye’den Hollanda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Çifte Vatandaşlığı Olanlar Türkiye'den Hollanda Vizesine Nasıl Başvurabilir?

Çifte vatandaşlığa sahip olan kişiler, Türk vatandaşlıklarının bulunması durumunda yabancı pasaport ile Hollanda vizesine başvuramamakta ve vize işlemleri için Hollanda’nın öngördüğü şartları sağlayan Türk pasaportu sunmaları gerekmektedir.

Farklı ülkelerin çifte vatandaşlıklarına sahip olan ve Türkiye’de yasal olarak ikamet eden kişiler ise yabancı ülke pasaportları ve Türkiye Cumhuriyeti oturum izinleri ile Türkiye’den Hollanda vize başvurusu yapabilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusunda Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Hollanda vize başvurularında pasaport vize bulunan sayfalarını içeren fotokopisi, diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile birlikte vize başvurusu için alınan randevu esnasında yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global’e teslim edilmelidir.

Hollanda Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Hollanda vize başvurusunun sonuçlanması durumunda pasaport vize başvuru merkezinden geri alınabilmektedir.

Hollanda vize başvuruları; genelde kısa süreli Hollanda vizesi için 15 gün içerisinde, uzun süreli Hollanda MVV vizesi için 3 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hollanda vize başvurularında başvuru sahibinin pasaportunu alması için tekrar vize merkezine gitmesine gerek bulunmaz; vize başvurusunun sonuçlanmasını takiben pasaport, görevliler tarafından teslim alınarak kargo ile başvuru sahibinin istediği adrese gönderilmekte veya elden teslim edilmektedir.

Pasaport Teslim Edilmeden Hollanda Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Evet, pasaportun farklı bir seyahatte veya farklı bir başvuruda kullanılacağı geçerli bir durum bulunması halinde dilekçe yazılarak pasaport teslim edilmeden başvuru yapılabilir.

Vize kararının gerçekleştiği başvuru sahibine iletildiğinde pasaport 7 gün içerisinde tekrar VFS ofisine teslim edilerek vizenin pasaporta işlenmesi beklenir.

VFS Global Hollanda Pasaport Teslim Saatleri Nedir?

VFS Global Hollanda pasaport teslim saatleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirGünPasaport teslim saatleri
AnkaraPazartesi- cuma13.00- 17.00
AntalyaPazartesi- cuma13.00- 17.00
BursaPazartesi- cuma13.00- 17.00
EdirnePazartesi- cuma13.00- 17.00
İstanbulPazartesi- cuma15.00- 17.00
GaziantepPazartesi- cuma13.00- 17.00
İzmirPazartesi- cuma13.00- 17.00

Pasaport ve diğer tüm gerekli evrakların randevu tarihinde elden VFS Global Hollanda ofisine sunulması gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: